Αγορά Tiger 1050 ABS

Re: Αγορά Tiger 1050 ABS  

  Από: baran στις 23/09/2009 1:16 μμ.

Μετά απο 4 μήνες (20/05/09) που έχω παραγγείλει στον Global, Βασίλη Μάζη, ένα Tiger, μπαίνω να ενημερώσω με κατεβασμένα τα μούτρα ότι ακόμα με καθυστερεί ενώ το έχω ξοφλήσει (μένει μόνο να του δώσω την μηχανή μου)!!!
Έλληνας μικροαπατεώνας έμπορας με όλη τη σημασία της λέξης, με καθυστερεί μέ διάφορες χιλιάδες δικαιολογίες που εμφανώς τις έχει δοκιμάσει σε πολλούς άλλους άμοιρους/όμηρους αγοραστές και του είναι η δεύτερη φύση του. Οι δικαιολογίες που έχω ακούσει περιλαμβάνουν καθυστέρηση στην απόσυρση (ψέμα), καθυστέρηση στην Ηλιοφίλ (τσεκαρισμένο ψέμα με τηλεφώνημά μου στην Ηλιοφίλ) και τώρα τελευταία που του τελείωσαν τα ψέματα και μένα η υπομονή δηλώνει αδυναμία "ρευστότητας" (κοινώς δεν έχει φράγκα να διαθέσει για να την αγοράσει απο την Ηλιοφίλ.) Βέβαια το γεγονός ότι του έχω προσφέρει την ρευστότητα που απαιτείται για να την αγοράσει απο την Ηλιοφίλ δεν μετράει προφανώς γιατί με τα λεφτά μου έκλεισε άλλες τρύπες ή τα μαζεύει για να ρίξει κανόνι.

ΕΙΜΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ που πήγα σε αυτόν, το δηλώνω, γιατί εκτός απο ένα καλοκαίρι χωρίς νέα μηχανή έχω μείνει και ένα καλοκαίρι χωρίς τα λεφτά που κοστίζει αυτή!!!!!

Απο εδώ και πέρα δεν θέλω να μου φέρει καμία μηχανή, καθώς μέχρι να τα καταφέρει θα έχει αλλάξει το μοντέλο, αλλά θέλω τα λεφτά μου πίσω. Σκοπεύω να κινηθώ και με δικηγόρο για αυτό.

Βρισίδια δεκτά αλλά και καμία νομική συμβούλή θα μου έκανε καλό σε αυτή τη φάση!
Ευχαριστώ και με τις υγείες μου...

Re: Αγορά Tiger 1050 ABS  

  Από: mixalakis στις 23/09/2009 1:30 μμ.

Στο είπα ότι ο τύπος είναι μεγαμ@κ@κ@ς!!!

Απορώ πως δεν τον έχει πετάξει ακόμα κανένας σε κανένα χαντάκι!

Η πλάκα είναι ότι και σε άλλα φόρουμ που έχουν γραφτεί αντίστοιχα πράγματα μετά από καιρό σβήνονται!

Το ερώτημα είναι ένα. Του ζήτησες τα χρήματά σου και δεν στα δίνει;

Re: Αγορά Tiger 1050 ABS  

  Από: baran στις 23/09/2009 1:52 μμ.

Θα ζητήσω τα λεφτά μου πίσω τις αμέσως επόμενες μέρες και αν δεν βγάλω τίποτα με τα λόγια θα προχωρήσω με ότι δικαιώματα μου δίνει ο νόμος περί καθυστέρησης παραλαβής κλπ κλπ με δικηγόρο.
Έχει κανείς υπόψη του τί κάλυψη έχουμε σαν καταναλωτές απο εμπόρους αυτοκινήτων/μοτοσυκλετών σε παρόμοιες περιπτώσεις; Υπάρχει όριο που να θεωρείτε ο έμπορος εκπρόθεσμος και να δικαιούμε τα χρήματα για προκαταβολή/εξόφληση πίσω;

ΓΑΜΑΤΑΜΕΜΕΓΑΛΑΓΡΑΜΜΑΤΑ

Re: Αγορά Tiger 1050 ABS  

  Από: dimchrist στις 23/09/2009 2:04 μμ.

Δυστυχώς είναι από τα χειρότερα μαγαζιά. Όσοι είχανε παρε-δωσε μαζί τους μόνο τα χειρότερα έχω ακούσει.
Κουράγιο φιλαράκο. Απορώ πως παραμένει ακόμα ανοικτό...

Triple Way

Re: Αγορά Tiger 1050 ABS  

  Από: denthnpalevw στις 23/09/2009 3:20 μμ.

απο αλλα ποστ αλλων παιδιων σε αλλα φορουμς μετα απο πολλα τους εδεινε τα χρηματα τους πισω. πιστευω οοτι θα τα παρεις. αυτος τοσο καιρο που ειχε στην διαθεση του τα χρηματα σου ποιος ξερει τι τα εκανε και αν εβγαλε τιποτα απο αυτα............
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Αγορά Tiger 1050 ABS  

  Από: mixalakis στις 23/09/2009 10:19 μμ.

Καλού κακού κάνε και καμιά καταγγελία εδω http://kataggellwgr.blogspot.com/.

Re: Αγορά Tiger 1050 ABS  

  Από: baran στις 24/09/2009 10:31 πμ.

Κατάφερα και πήρα υπεύθυνη δήλωση απο τον κύριο πως μέχρι αύριο 25/09/09 θα μου φέρει την μηχανή, αλλιώς θα μου επιστρέψει τα χρήματά μου πίσω.
Αυτό σημαίνει πως βία μέχρι την Δευτέρα είτε μέσω αυτού είτε μόνος μου θα βρεθώ με νέα μηχανή...
Δηλαδή ρε παιδιά τι άλλο μπορεί να πάει στραβά και να μείνω μπουκάλα πάλι;;; Ρωτάω ο άμοιρος αγοραστής με τα τσαλαπατημένα όνειρα για ταξίδια και ροπές ένα καλοκαίρι τώρα, τι άλλο μπορεί να πάει στραβά;;;;;;;
π.χ.
-Δεν σου δίνω τα χρήματα / Περίμενε λίγο ρε φιλαράκι, πως κάνεις έτσι;...
-Δεν έχω μετρητά, πάρε αυτή την (ακάλυπτη) επιταγή...
-Να παίξει μπινιά στην Ηλιοφίλ και να τον σιχτιρήσουν

Τέλος πάντων, τα λέω όλα αυτά για να διασκεδάσω τις εντυπώσεις, σαν αγχολυτικά γιατί αρχίζω να μην κοιμάμαι τα βράδια...

ΚΑΙ ΝΑΙ ΚΥΡΙΕ, ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΕΙΣΑΙ ΙΝΔΙΑΝΟΣ!!!!! ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.

Re: Αγορά Tiger 1050 ABS  

  Από: mixalakis στις 24/09/2009 10:41 πμ.

Φίλε μου εσύ είσαι ο μόνος που μπορεί να κάτι για αυτόν τον άνθρωπο!!

Εγώ την είχα πατήσει πριν αρκετά χρόνια. Από τότε σε όλα τα φόρουμ που κάποιος ρώταγε για αυτόν, τους έλεγα την ιστορία μου και τους απέτρεπα. Είχαν δημιουργηθεί και σχετικά θέματα από όλους αυτούς που τον έβριζαν!! Για διάφορους λόγους, όμως, κυρίως λόγω του θέματος της δυσφήμισης, τα ποστ διαγράφονταν.

Πάρα πολύς κόσμος έγραφε ότι κάτι πρέπει να γίνει ώστε να μην την πατήσουνε και άλλοι ανυποψίαστοι.
Δυστυχώς οι περισσότεροι ενημερώνουν τα φόρουμ αφού κάνουν την παραγγελία ή αφού έχουν αγοράσει τη μηχανή.

Μόνο με επώνυμη καταγγελία, με όλα τα στοιχεία, σε κάποιον admin ενός μεγάλου φόρουμ μπορεί να γίνει κάτι.


Εδώ που έφτασες, ειδικά αν δεν έχεις αύριο το μηχανάκι, το λιγότερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό και φυσικά να πας σε οργανώσεις καταναλωτών.
Το blog που σου έστειλα έχει στοιχεία αυτών των οργανώσεων.

Re: Αγορά Tiger 1050 ABS  

  Από: chris34 στις 24/09/2009 10:58 πμ.

Συμφωνω απολυτα με το φιλο Μιχαλη και να συμπληρωσω οτι σε καμια περιπτωση να μην δεχτεις επιταγη για επιστροφη χρηματων ακομη κι αν ειναι ημερας!!
Υπαρχει και το υπουργειο εμποριου που μπορεις να κανεις καταγγελια σε περιπτωση που δεν βγαλεις ακρη αυτες τις μερες!!
Ευχομαι γρηγορα να αποκτησεις την μηχανη στα χερια σου!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Αγορά Tiger 1050 ABS  

  Από: Barkos στις 24/09/2009 3:39 μμ.

βασικά διαβάζοντας όλο το Post απο την αρχή μου ανέβηκαν λίγο τα αίματα στο κεφάλι,
στη θέση σου σίγουρα δεν θα είχα δώσει άλλη ευκαιρία και το πιθανότερο θα ήταν επίσκεψη
με δικηγόρο.
θέλω να σε ρωτήσω τελικά πόσα έσκασες? και αν στην τιμή περιλαμβάνονται και τα extra που έδινε η eliofil
διότι.... http://www.triumphmotorcycles.com/media/AD_Tiger_09.pdf
όπως κατάλαβες έχει πέσει η τιμή στο τιγκερ..

Re: Αγορά Tiger 1050 ABS  

  Από: mixalakis στις 25/09/2009 12:22 πμ.

Πολύυυυυυ σωστή η παρατήρηση του Barkou!!!

Re: Αγορά Tiger 1050 ABS  

  Από: baran στις 25/09/2009 12:24 πμ.

Παιδιά έγραψα και στο moto.gr για την περίπτωσή μου. Είμαστε πολλοί οι καμμένοι απο τον συγκεκριμένο έμπορα. Παραθέτω το link. Πλέον το όνομα είναι ολοφάνερο και εκεί.
http://www.moto.gr/forums/showthread.ph ... adid=88029

Μάλιστα συνέβει και σε άλλους μέσα στο καλοκαίρι.
http://www.moto.gr/forums/showthread.ph ... adid=84625

Φαίνετε είναι συνηθισμένη τακτική του!
Ελπίζω αύριο να ξεμπλέξω. Θα ποστάρω.

Re: Αγορά Tiger 1050 ABS  

  Από: Barkos στις 25/09/2009 10:28 πμ.

ωρε καταλαβαινεις τι σου έγραψα παραπάνω??

εχεις πληρωσει κάποια χρήματα μπροστά στην αξία που είχε το μηχανάκι ΠΡΙΝ.

αν ερθει με τα extra κάτι πάει και έρχεται αν όχι σου έχει φάει και απο εκεί...

πάντως διαβάζοντας και στο άλλο forum κάποια περίπτωση είδα ότι με τον μόνο τρόπο που παίρνεισ τα χρήματα σου πίσω είναι ξαπλώνοντας του κανά δυο μηχανάκια μέσα στο μαγαζί... δοκιμασμένο κατα τα λεγόμενα.

ΣΥΜΒΟΥΛΗ: φρόντισε και πάρε τα χρήματα σου πίσω, μην δώσεις το μηχανάκι σου. και με τα 12000 παίρνεις ενα ολοκαίνουριο απο οποιαδήποτε αντιπορσωπεία σου περισεύουν και χρήματα και βάζεις και ότι extra θες.

Re: Αγορά Tiger 1050 ABS  

  Από: kostas1975 στις 27/09/2009 8:44 μμ.

τι εγινε με τον φιλο τελικα?εγω παντως οταν το πηρα απο την αλιμου του εδωσα 1000 ευρω του παιδιου εκει και τα υπολοιπα με την παραδοση(20 ημερες περιπου μετα).πολυ καλο παιδι και πολυ καλη εξυπηρετηση!

Re: Αγορά Tiger 1050 ABS  

  Από: baran στις 18/08/2010 5 μμ.

ΖΗΤΩ, ΖΗΤΩ επιτέλους μετά από ένα χρόνο περίπου πήρα TIGER.

Και επειδή πρέπει να λέμε τα κακά αλλά να διαφημίζουμε και τα καλά, πίσσα και πούπουλα στο GLOBAL (που κάνει ακόμα τις ίδιες κλεψιές) αλλά πολλά συγχαρητήρια σε έναν τίμιο και απόλυτα φιλότιμο έμπορα όπως ο Πιερράκος στον Άλιμο για όλη την συναλλαγή μαζί του. Χάρη σε αυτή την καλή συνεργασία το απέκτησα και ελπίζω σε μια καλή συνεργασία και στο μέλλον για τη συμβίωση με τη μηχανή.

Άντε καλά χιλιόμετρα και με αυτό.