Αγορά καινούργιας tiger 800 xc 2013

Αγορά καινούργιας tiger 800 xc 2013  

  Από: thanostc στις 07/07/2013 8:34 μμ.

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα! Είμαι νέος γενικά στις μηχανές και μόλις την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα την νέα μου 800 xc phantom black!Οι πρώτες εντυπώσεις τέλειες.. δεν περιγράφεται η αίσθηση... απλά παρατήρησα 2-3 πράγματα και είπα να ρωτήσω... πιθανότατα μνα είναι χαζές οι ερωτήσεις αλλά θα τολμήσω!
Βασικά η ζέστη που βγάζει ο κινητήρας είναι απίστευτη.. γύρισα απο διαδρομή 60χλμ με βερμούδα και στο τσάκ δεν έπαθα εγκάυματα στο εσωτερικό των ποδιών! Επίσης παρατήρησα καθώς πατάω το πίσω φρένο να κάνει κάποιο γρύλισμα πιθανότατα λόγω καινούργιων τακακίων?Τέλος τα σήματα στο ντεπίζιτο δεν λένε Triumph Tiger XC αλλά σκέτο Triumph Tiger..κόψανε το XC η μου βάλαν κατά λάθος το σήμα του απλού μοντέλου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Re: Αγορά καινούργιας tiger 800 xc 2013  

  Από: Panos69 στις 08/07/2013 10:16 πμ.



Καλώς ήρθες! Με γειά το εργαλείο!

Για τα θέματα που αναφέρεις, να σου πώ ότι ναι, βγάζει πολύ ζέστη το μοτέρ ειδικά στην κίνηση.

Για τα πίσω φρένα το έχω ακούσει αρκετές φορές σαν θέμα, περίμενε να πατήσουν σωστά πρώτα και λογικά δεν θα ακούς κάτι.

Για τα αυτοκόλλητα στο τεπόζιτο, δεν ξέρω να σου πω. Δεν ρωτάς τον dealer σου;

Re: Αγορά καινούργιας tiger 800 xc 2013  

  Από: thanostc στις 08/07/2013 11:46 πμ.

Καλημέρα! όντως για το αυτοκόλλητο ρώτησα και όντως το έχουν αφαιρέσει για λόγους κόστους και το αναγράφουν στο σκελετό εκεί που αναγράφει το "800"!

Re: Αγορά καινούργιας tiger 800 xc 2013  

  Από: CK1 στις 08/07/2013 2:11 μμ.

Να επιβεβαιώσω και εγώ ότι:
- η ζέστη από το μοτέρ ειδικά στην κίνηση είναι ένα θέμα (μακρύ παντελόνι οπωσδήποτε)
- Ο θόρυβος από το πίσω φρένο θα εξαφανιστεί (το έκανε και έμενα) μόλις πατήσουν τα τακάκια
- Για τα αυτοκόλλητα δεν έχω ιδέα...


hanostc"Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα! Είμαι νέος γενικά στις μηχανές και μόλις την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα την νέα μου 800 xc phantom black!Οι πρώτες εντυπώσεις τέλειες.. δεν περιγράφεται η αίσθηση... απλά παρατήρησα 2-3 πράγματα και είπα να ρωτήσω... πιθανότατα μνα είναι χαζές οι ερωτήσεις αλλά θα τολμήσω!
Βασικά η ζέστη που βγάζει ο κινητήρας είναι απίστευτη.. γύρισα απο διαδρομή 60χλμ με βερμούδα και στο τσάκ δεν έπαθα εγκάυματα στο εσωτερικό των ποδιών! Επίσης παρατήρησα καθώς πατάω το πίσω φρένο να κάνει κάποιο γρύλισμα πιθανότατα λόγω καινούργιων τακακίων?Τέλος τα σήματα στο ντεπίζιτο δεν λένε Triumph Tiger XC αλλά σκέτο Triumph Tiger..κόψανε το XC η μου βάλαν κατά λάθος το σήμα του απλού μοντέλου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!"

Re: Αγορά καινούργιας tiger 800 xc 2013  

  Από: thanostc στις 08/07/2013 9:56 μμ.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Re: Αγορά καινούργιας tiger 800 xc 2013  

  Από: PTiger800 στις 09/07/2013 2:07 μμ.

Μη χαθείς !!
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Αγορά καινούργιας tiger 800 xc 2013  

  Από: jimstag στις 14/11/2013 4:20 μμ.

γεια σας και από εμένα και μπράβο για την υπέροχη και πολύ κατατοπιστική δουλειά που έχετε κάνει σε αυτό το forum.
Ελπίζω να μην γράφω σε κάποιο (πολύ) άσχετο thread, αλλά θα ήθελα την άποψή σας στο ακόλουθο θέμα:
είμαι και εγώ νέος στην μοτοκίνηση (2 χρόνια) και σε αυτό το διάστημα εξοικειώθηκα στους δύο τροχούς πάνω σε ένα beverly 350. Εδώ και καιρό νιώθω πως έχει έρθει η ώρα για το επόμενο βήμα. Δηλώνω ερωτευμένος με το 800άρι τιγράκι και πιο συγκεκριμένα με το XC, αλλά θα ήθελα την βοήθειά σας σε ένα θέμα που με προβληματίζει έντονα:
καθώς δεν είμαι και πρώτο μπόι (1.75), το 800XC είναι μια μηχανή που πιστεύετε πως ένας όχι και πολύ έμπειρος αναβάτης μπορέι να κουμαντάρει με ασφάλεια ή απευθύνεται σε υψηλότερους αναβάτες? Ρωτάω την άποψή σας γιατί η εμπειρία είναι κλάσεις ανώτερη από το 10λεπτο test ride που απλά χαζεύεις το κουκλί και μαθαίνεις την δύναμη κ τις διαστάσεις του.

(Η χρήση του τον πρώτο καιρό θα είναι κυρίως αστική, αλλά φυσικά θα πατήσει το χώμα, την λάσπη, την πέτρα και ότι άλλο γεναιόδωρα μας προσφέρει η ελληνική γη!)
Change before you have to!

Re: Αγορά καινούργιας tiger 800 xc 2013  

  Από: PTiger800 στις 14/11/2013 5:05 μμ.

Με μπερδεύεις λίγο...
γράφεις για Beverly350 από τη μία και στο προφίλ βλέπω Street Triple R. Ποιό από τα δύο είναι;

Όσον αφορά το ερώτημά σου, θα πρέπει να σου απαντήσει κάποιος στις διαστάσεις σου. Εγώ είμαι λίγο πιο ψηλός και οδηγώ (χωρίς πρόβλημα ύψους τουλάχιστον) το απλό 800ρι.
Κατά τα άλλα οπωσδηποτε δεν μπορείς να καταλάβεις πολλά από ένα test ride, αλλά σίγουρα, ακόμα και με 10 λεπτά στην Αθήνα θα καταλάβεις αν το ύψος είναι για 'σένα πρόβλημα ή όχι.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Αγορά καινούργιας tiger 800 xc 2013  

  Από: jimstag στις 14/11/2013 5:18 μμ.

PTiger800"Με μπερδεύεις λίγο...
γράφεις για Beverly350 από τη μία και στο προφίλ βλέπω Street Triple R. Ποιό από τα δύο είναι;

Όσον αφορά το ερώτημά σου, θα πρέπει να σου απαντήσει κάποιος στις διαστάσεις σου. Εγώ είμαι λίγο πιο ψηλός και οδηγώ (χωρίς πρόβλημα ύψους τουλάχιστον) το απλό 800ρι.
Κατά τα άλλα οπωσδηποτε δεν μπορείς να καταλάβεις πολλά από ένα test ride, αλλά σίγουρα, ακόμα και με 10 λεπτά στην Αθήνα θα καταλάβεις αν το ύψος είναι για 'σένα πρόβλημα ή όχι."


καταρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Λοιπόν, αυτή την περίοδο έχω κ οδηγώ ένα Beverly 350 & ετοιμάζομαι για το μεγάλο βήμα! Όταν έφτιαξα το προφίλ εδώ, δεν είχα Triumph και νόμιζα ότι έπρεπε να μπει κάποιο Triumph στο πεδίο, υποχρεωτικά (άσχετο τελικά), οπότε έβαλα στο Striple

Κατά τα λοιπά, στην απλή βόλτα πέρνεις μια ιδέα, αλλά προτιμώ να ακούσω κ μερικές ακόμη γνώμες. Είδα ότι κάπου είχε ξανασυζητηθεί αυτός ο προβλήματισμός (χαμήλωμα Tiger 800XC) αλλά εκεί το concept ήταν άλλο (να μειωθεί το ύψος της σέλας/μηχανής) και αναφερόταν σε οδηγό <1.70. Σε εμάς του "μετρίου αναστήματος" (και στις γυναίκες) μερικοί πόντοι κάνουν διαφορά , οπότε θα περιμένω και για μερικές ακόμη απόψεις/συμβουλές!
Change before you have to!

Re: Αγορά καινούργιας tiger 800 xc 2013  

  Από: PTiger800 στις 14/11/2013 6:18 μμ.

Μέχρι να απαντήσει κάποιος άλλος περισσότερο συμβατός με το δικό σου προφίλ, θα σου πω την δική μου εμπειρία.

Είμαι 1,81 και ήρθα και εγώ από κοντό, ελαφρύτερο μηχανάκι. Τον πρώτο καιρό ήταν αρκετά μανίκι του κουμαντάρισμα τόσο του βάρους όσο και του ψηλότερου κέντρου βάρους της μοτοσυκλέτας, ειδικά σε συνδυασμό με το αρκετά δυνατότερο γκάζι από το προηγούμενο που είχα.

Άρα, αν ήμουν στη θέση σου, θα έκανα ένα η περισσότερα (δεν υπάρχει περιορισμός) test ride. Επίσης ακόμα και στατικό που θα είναι στην αντιπροσωπεία-εκθεση, μπορείς να ανέβεις επάνω και να δεις κατ' αρχήν αν μπορείς να το στηρίξεις καλά, αν πατάνε και τα δύο σου πόδια, πόσο άνετα πατάνε κ.λπ.. Το λέω αυτό, γιατί ακόμα και αν πατάς μπορεί να σου είναι δύσκολο ενώ ακόμα και αν δεν πατάς ίσως να το έχεις.

Π.χ. είχα γνωρίσει κάποια στιγμή ένα παλικάρι στα Μέγαρα με ένα 990Adventure (Άσχετο : Παναγιώτη δώσε χαιρετίσματα στον Αλκη.). Το μηχανάκι του ήταν ψηλό. Πατούσε μόνο το ένα πόδι αν θυμάμαι καλά. Πλην όμως το παιδί το "είχε" το θέμα. Άσε που πήγαινε τάπα. Εμένα όταν το πρωτοπήρα, παρόλο που μία χαρά πατούσα μου έπεσε κανα δύο φορές.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Αγορά καινούργιας tiger 800 xc 2013  

  Από: Ecobill στις 14/11/2013 6:47 μμ.

jimstag"
καθώς δεν είμαι και πρώτο μπόι (1.75), το 800XC είναι μια μηχανή που πιστεύετε πως ένας όχι και πολύ έμπειρος αναβάτης μπορέι να κουμαντάρει με ασφάλεια ή απευθύνεται σε υψηλότερους αναβάτες?"

800....με αναβάτη στο 1,75... μπορεί να το κουμαντάρει???

Φίλε jimstag,
άλλο ψηλός ή κοντός αναβάτης και άλλο έμπειρος...
εγώ 1,70 είμαι και την μηχανή την αισθάνομαι μια χαρά.
Η μαμα σέλα έχει 2 θέσεις (χαμηλη και ψηλή) και θα πατάς πολύ καλά.
Ακόμα και στο χώμα δεν έχω πρόβλημα...

Οσον αναφορά την έλλειψη εμπειρίας, το μοτέρ του με την χαμηλή ροπή και το καλό του κεντράρισμα βάρους, θα σε βοηθήσουν να μεταπηδήσεις σ αυτό που λένε στις ειδήσεις..."οδηγούσε μηχανή μεγάλου κυβισμού"

Αποψη μου είναι να το πάρεις και μην το φοβηθείς...

Re: Αγορά καινούργιας tiger 800 xc 2013  

  Από: jimstag στις 14/11/2013 11:35 μμ.

παίδες PTiger 800 & Ecobill, σας ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις και συμβουλές!
Θα περάσω από Πιερράκο (που είναι κ στη γειτονιά) σύντομα για το test ride και για να αποκτήσω ιδία άποψη!
Ελπίζω να το νιώσω "δικό" μου και σύντομα να ακολουθήσω σε κάποια από τις εξορμήσεις της ομάδας.

θα σας ενημερώσω για τα "αποτελέσματα" της βόλτας και εφόσον είναι θετικά, θα επανέλθω με ερωτήσεις σχετικές με την κτήση, το στρώσιμο, τις όποιες απαραίτητες αλλαγές (πχ λάστιχα, ρυθμίσεις ανάρτησης κλπ)!!!!!

(έχω τρελή αγωνία)!

Μόλις την παρήγγειλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Change before you have to!
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:57, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Αγορά καινούργιας tiger 800 xc 2013  

  Από: jimstag στις 20/11/2013 11:16 πμ.

ευχαριστώ τον ΘΕΟ αναβάτη της κούκλας 800XC που συνάντησα χθες στην Μεσογείων, ανταλλάξαμε 2 κουβέντες για την μηχανή και μετά με έκανε να ανατριχιάσω με τον ήχο του μοτέρ καθώς απομακρυνόταν.

Θα το κλείσω εντός εβδομάδας!!!
Change before you have to!