Ήχος απο το μπροστινό σύστημα Tiger 800XC

Ήχος απο το μπροστινό σύστημα Tiger 800XC  

  Από: thanostc στις 18/07/2013 2:22 μμ.

Καλησπέρα σε όλους!

Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με κάτι που παρατήρησα και αν έχει συμβεί σε κάποιο φίλο.. μια με δύο φορές έτυχε να πατήσω το μπροστινό φρένο λίγο απότομα τη μια φορά σχεδόν χωρίς ταχύτητα και την άλλη φορά με μικρή ταχύτητα και άκουσα απο το μπροστινό μέρος ένα "γκουπ", δεν ξέρω αν οφείλεται στη δαγκάνα η στις μπουκάλες των αμορτισέρ.. είναι φυσιολογικό μιας και η μηχανή είναι μόλις 2 εβδομάδων η να πάω καλύτερα για ένα έλεγχο..?Ο ήχος είναι λες και βυθίζονται πολύ τα αμορτισέρ και βρίσκουν στο τέρμα της διαδρομής τους..

Re: Ήχος απο το μπροστινό σύστημα Tiger 800XC  

  Από: PTiger800 στις 18/07/2013 3:43 μμ.

Αν δεν απατώμαι είναι κάποιο κ@λορουλεμάν στο λαιμό.
Είναι σύνηθες φαινόμενο της Τ. Πήγαινε στο συνεργείο θα στο φτιάξουν. Και εγω το είχα.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ήχος απο το μπροστινό σύστημα Tiger 800XC  

  Από: thanostc στις 18/07/2013 4:45 μμ.

PTiger800"Αν δεν απατώμαι είναι κάποιο κ@λορουλεμάν στο λαιμό.
Είναι σύνηθες φαινόμενο της Τ. Πήγαινε στο συνεργείο θα στο φτιάξουν. Και εγω το είχα."


Καλά προβληματικό ρουλεμάν σε καινούργια μηχανή??Τι να πώ...

Re: Ήχος απο το μπροστινό σύστημα Tiger 800XC  

  Από: PTiger800 στις 18/07/2013 6:34 μμ.

Δεν είναι προβληματικό, κάποια ρύθμιση-σφίξιμο είναι.

Αν γνωρίζει κανένας άλλος πιο συγκεκριμένα ας διαφωτίσει περισσότερο.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ήχος απο το μπροστινό σύστημα Tiger 800XC  

  Από: θεμης στις 19/07/2013 1:26 πμ.

Σε μενα στο απλο εκανε ακριβως το ιδιο απ την αρχη....5-6 φορες ειχα παει στο συνεργειο για σερβισ κ αλλα κ ολο θα κ θα ηταν...τελικα στων 10000 μου ειπε οτι δεν ειναι κατι κ οτι ειναι φυσιολογικο....

Τελικα στα 20000 που πηγα στο Σακη μου το σφιξανε κ τελος τα γκουπ.......Να αναφερω πως ηταν αρκετα ξεσφικτο...

ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΠΤΖΕΣ ΕΛΕΓΕ Ο ΑΛΛΟΣ......απλα βαριοτανε,ειδα την διαδικασια κ ειναι λιγο μπλεξιματακι....

Το παλικαρι στον Σακη μου ειπε πως στο xc ψιλοκοπαναει λιγο....αλλα δεν χανεισ τπτ να το δεις....

Επισης μου εξηγησε πως ειναι αρκετα λεπτη ρυθμιση...Λιγο πιο χαλαρο= κοπανημα , λιγο πιο σφιγμενο = πιο "βαρυ τιμονι"

Εμενα ηταν λιγο πιο βαρυ αλλα χαρης τους τελειους ελληνικουσ μασ δρομουσ ,σε μια μολισ νυχτα,ηρθε στα ισα του...

Re: Ήχος απο το μπροστινό σύστημα Tiger 800XC  

  Από: thanostc στις 19/07/2013 9:30 πμ.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Αύριο θα το πάω στον Πιερράκο και θα μου λυθεί η απορία!

Re: Ήχος απο το μπροστινό σύστημα Tiger 800XC  

  Από: CK1 στις 19/07/2013 9:53 πμ.

θεμης"Σε μενα στο απλο εκανε ακριβως το ιδιο απ την αρχη....5-6 φορες ειχα παει στο συνεργειο για σερβισ κ αλλα κ ολο θα κ θα ηταν...τελικα στων 10000 μου ειπε οτι δεν ειναι κατι κ οτι ειναι φυσιολογικο....

Τελικα στα 20000 που πηγα στο Σακη μου το σφιξανε κ τελος τα γκουπ.......Να αναφερω πως ηταν αρκετα ξεσφικτο...

ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΠΤΖΕΣ ΕΛΕΓΕ Ο ΑΛΛΟΣ......απλα βαριοτανε,ειδα την διαδικασια κ ειναι λιγο μπλεξιματακι....

Το παλικαρι στον Σακη μου ειπε πως στο xc ψιλοκοπαναει λιγο....αλλα δεν χανεισ τπτ να το δεις....

Επισης μου εξηγησε πως ειναι αρκετα λεπτη ρυθμιση...Λιγο πιο χαλαρο= κοπανημα , λιγο πιο σφιγμενο = πιο "βαρυ τιμονι"

Εμενα ηταν λιγο πιο βαρυ αλλα χαρης τους τελειους ελληνικουσ μασ δρομουσ ,σε μια μολισ νυχτα,ηρθε στα ισα του... "


Ακριβώς όπως τα λές , θέμα σφιξίματος είναι απλά αν το παρακάνεις βαραίνει το τίμονι.

Re: Ήχος απο το μπροστινό σύστημα Tiger 800XC  

  Από: john doufexis στις 19/07/2013 11:05 πμ.

κ σε εμενα τα ιδια εκανε, το πηγα στον σακη του εβαλα κωνικα κ παπαλα !!! ακομα κ με ενα σφιξιματακι παντως εισαι κομπλε !!! no worries !!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Ήχος απο το μπροστινό σύστημα Tiger 800XC  

  Από: thanostc στις 19/07/2013 12:14 μμ.

john doufexis"κ σε εμενα τα ιδια εκανε, το πηγα στον σακη του εβαλα κωνικα κ παπαλα !!! ακομα κ με ενα σφιξιματακι παντως εισαι κομπλε !!! no worries !!!"



Συγχωρήστε μου την άγνοια.. ο Σάκης ποιός είναι? Σε κάποιο service?

Re: Ήχος απο το μπροστινό σύστημα Tiger 800XC  

  Από: PTiger800 στις 19/07/2013 1:04 μμ.

Ο Σάκης είναι ο Σάκης Κόντης, συνεργείο στον περιφερειακό του πολυγώνου. Παλαιότερα εξουσιοδοτημένος, τώρα όχι.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ήχος απο το μπροστινό σύστημα Tiger 800XC  

  Από: thanostc στις 11/08/2013 7:04 μμ.

Καλησπέρα! ήθελα να κάνω update σχετικά με το παραπάνω μιας και το πήγα απο Μιχαλακοπούλου για έλεγχο! Ο ήχος ο οποίος ακούω στο μπροστινό φρενάρισμα (ένα τακ) δεν είναι τελικά λόγω κάποιου ρουλεμάν τιμονιού η κάτι άλλο, ,μετά τον έλεγχο στην μπροστινή ρόδα μου είπαν πως δεν είναι τίποτα και κατά πάσα πιθανότητα είναι ο ήχος του ελατηρίου του συστήματος φρένου!ίδωμεν!

Re: Ήχος απο το μπροστινό σύστημα Tiger 800XC  

  Από: θεμης στις 12/08/2013 4:51 μμ.

μιας κ το ανεφερες.......σε κουβεντα που ειχα με ενα παλικαρι απ τον σακη μου ειπε πως στο xc ειναι ψηλοφυσιολογικο.......δεν εμαθα πολλες λεπτομερειες....

Re: Ήχος απο το μπροστινό σύστημα Tiger 800XC  

  Από: john doufexis στις 12/08/2013 4:59 μμ.

ελεγχο στη ροδα ? μα καλα στο τιμονι δν το ακους ?

μαλλον ο μαστορης βαριοταν εκεινη την ωρα....μου φαινεται !!!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Ήχος απο το μπροστινό σύστημα Tiger 800XC  

  Από: thanostc στις 12/08/2013 5:22 μμ.

θεμης"μιας κ το ανεφερες.......σε κουβεντα που ειχα με ενα παλικαρι απ τον σακη μου ειπε πως στο xc ειναι ψηλοφυσιολογικο.......δεν εμαθα πολλες λεπτομερειες.... "



Σε ευχαριστώ, τουλάχιστον θα ανησυχώ για ένα πράγμα λιγότερο... σου είπε δηλαδή όντως σχετικά με κάποιο ελατήριο?

Re: Ήχος απο το μπροστινό σύστημα Tiger 800XC  

  Από: thanostc στις 12/08/2013 5:27 μμ.

john doufexis"ελεγχο στη ροδα ? μα καλα στο τιμονι δν το ακους ?

μαλλον ο μαστορης βαριοταν εκεινη την ωρα....μου φαινεται !!!!"



Κοίτα εγω το καταλαβαίνω γενικά απο το μπροστινό σύστημα γιαυτό και ο μηχανικός έλεγξε την μπροστινή ρόδα κουνόντας την για να δει αν το μπροστινό σύστημα και κατ' επέκταση το τιμόνι έχει τζόγο οπότε και θα έφταιγε η ρύθμιση στο ρουλεμάν του τιμονιού. όμως αφού δεν παρατήρησε κάτι εκεί μου είπε πως κατα πάσα πιθανότητα ακούγεται το ελατήριο των φρένων!