Daytona 675 vs Τζουσουξουρου 7 1/2 καινουργή

Re: Daytona 675 vs Τζουσουξουρου 7 1/2 καινουργή  

  Από: nfot στις 14/03/2010 10:50 μμ.

pin"...Την διαφορα την κανει ο οδηγος οχι η μηχανη!"


Κι ομως, δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Και το λεω αυτο απο προσωπικη εμπειρια. Αρχικα να διευκρινησω οτι ειμαι ενας μετριος αναβατης, που αποφασισε στα 35+ να κανει αποπειρα να μαθει να καβαλαει μοτο, περα απο τα πλαισια του παω βολτα. Ετσι παρακολουθησα αρχικα τα CSS, μεχρι και το επιπεδο 3, με το FZ6. Στα 41 μου κι ενω ελεγα να δωσω το FZ6 και να παρω Street Triple R, τελικα παραγγειλα ενα Daytona 675 '09 και κρατησα και το FZ6, αφου το Daytona ειναι μαρτυριο και καθολου πρακτικο για καθημερινη χρηση.
Τα track day στις Σερρες ηταν και ειναι 2-3 καθε χρονο, απο την ανοιξη του 2005 που αγορασα το FZ6. Στο τελευταιο td, στα πλαισια των ανταλλαγων μοτο, πηρα ενα CBR 600 RR Ten Kate. Με μεγαλη μου λυπη, κινηθηκα πιο γρηγορα απο οτι με το Daytona και σαφως πιο ανετα στις περισσοτερες στροφες. Τα φρενα του μου φανηκαν λιγα, οπως και η πισω αναρτηση. Ηταν ομως τοσο φιλικο - αγχολυτικο ... Στο ιδιο συμπερασμα κατεληξαν ολοι οσοι δοκιμασαν και τα 2 μοτορια. Ολοι; Ε, οχι ακριβως. Εκτος απο εναν. Ο "μπαρμπας" της παρεας, πρωην αγωνιαρης, διαλεγε Daytona με κλειστα τα ματια. Στο οριο, εβρισκε το Honda τελειωμενο, ενω το Daytona συνεχιζε να τον εμπνεει. Το δικο του οριο ομως, δεν εχει σχεση με τα ορια των υπολοιπων.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Daytona 675 vs Τζουσουξουρου 7 1/2 καινουργή  

  Από: pinto στις 15/03/2010 3:40 μμ.

και τα δυο ειναι και γ@μ@ αλλα που ειναι το σοβαρο,το 749 για το σουζουκι μου το παιρνουν 3500ευρα.Γιατο νταιτονα
4500ευρα σε μαγαζι της triumph!!!για το σουζουκι οπου και να ρωτησα απλα δεν μου περνανε το μηχανακη μου!
den leo tipota!

Re: Daytona 675 vs Τζουσουξουρου 7 1/2 καινουργή  

  Από: bekris στις 15/03/2010 3:42 μμ.

pin"και τα δυο ειναι και γ@μ@ αλλα που ειναι το σοβαρο,το 749 για το σουζουκι μου το παιρνουν 3500ευρα.Γιατο νταιτονα
4500ευρα σε μαγαζι της triumph!!!για το σουζουκι οπου και να ρωτησα απλα δεν μου περνανε το μηχανακη μου! "

Δες τα Pm σου εσύ και πάρε τηλ

Re: Daytona 675 vs Τζουσουξουρου 7 1/2 καινουργή  

  Από: pinto στις 15/03/2010 3:46 μμ.

nf"
pin"...Την διαφορα την κανει ο οδηγος οχι η μηχανη!"


Κι ομως, δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Και το λεω αυτο απο προσωπικη εμπειρια. Αρχικα να διευκρινησω οτι ειμαι ενας μετριος αναβατης, που αποφασισε στα 35+ να κανει αποπειρα να μαθει να καβαλαει μοτο, περα απο τα πλαισια του παω βολτα. Ετσι παρακολουθησα αρχικα τα CSS, μεχρι και το επιπεδο 3, με το FZ6. Στα 41 μου κι ενω ελεγα να δωσω το FZ6 και να παρω Street Triple R, τελικα παραγγειλα ενα Daytona 675 '09 και κρατησα και το FZ6, αφου το Daytona ειναι μαρτυριο και καθολου πρακτικο για καθημερινη χρηση.
Τα track day στις Σερρες ηταν και ειναι 2-3 καθε χρονο, απο την ανοιξη του 2005 που αγορασα το FZ6. Στο τελευταιο td, στα πλαισια των ανταλλαγων μοτο, πηρα ενα CBR 600 RR Ten Kate. Με μεγαλη μου λυπη, κινηθηκα πιο γρηγορα απο οτι με το Daytona και σαφως πιο ανετα στις περισσοτερες στροφες. Τα φρενα του μου φανηκαν λιγα, οπως και η πισω αναρτηση. Ηταν ομως τοσο φιλικο - αγχολυτικο ... Στο ιδιο συμπερασμα κατεληξαν ολοι οσοι δοκιμασαν και τα 2 μοτορια. Ολοι; Ε, οχι ακριβως. Εκτος απο εναν. Ο "μπαρμπας" της παρεας, πρωην αγωνιαρης, διαλεγε Daytona με κλειστα τα ματια. Στο οριο, εβρισκε το Honda τελειωμενο, ενω το Daytona συνεχιζε να τον εμπνεει. Το δικο του οριο ομως, δεν εχει σχεση με τα ορια των υπολοιπων."

ενα 749 που εχω αυτην την στιγμη στις σερρες τα γυρολογια ηταν απο 1.31 μεχρι 1.28 οταν ανεβηκα σε 675 επαθα την πλακα μου!!!οσο για το cbr με το που καθισα εφυγα απο την αλλη
και λεω ρε παιδια βγαζουν μηχανες με τοσο χαμηλο βαρος!!!!οσο για το 749 πολυ καλο αλλα...... εδω υπαρχει ενα αλλα γιατι ειναι και του 2004!
den leo tipota!