Tiger 800xc σας γλιστράει?

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: johnygalan στις 13/10/2012 10:07 μμ.

" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: Art-I-Sun στις 14/10/2012 12:45 πμ.

Τόσα χρόνια εμπειρίας, θα έπρεπε να σου δίνουν μια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει. Από εκεί και πέρα τα μηχανάκια που περιέγραψες, είναι λίγο καράβια στην συμπεριφορά τους, οπότε το έξτρα βάρος το φοβάσαι και δεν το φτάνεις στα όρια εύκολα. Το 800 απ'την άλλη είναι καθαρό γκάζι με αιλουροειδή αίσθηση. Οπότε λίγο τα χάλια μαμά λάστιχα, λίγο η πάχνη, λίγο το γκάζι, λίγο το ότι μοιάζει παπί μπροστά στα καράβια που οδηγούσες παλιά... Μάλλον πρέπει να αναθεωρήσεις την οδήγηση σου φίλε. Τελείως φιλικά από ένα αρχάριο της μοτοσυκλέτας. Συμβουλή μου, άλλαξε λάστιχα και μάθε τα όρια του απ'την αρχή σιγά σιγά. Μην το οδηγάς σαν τα άλλα.
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: PTiger800 στις 14/10/2012 6:39 μμ.

Art-I-Sun"Οπότε λίγο τα χάλια μαμά λάστιχα"

Γουάη χάλια ρε φίλε;
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: Art-I-Sun στις 14/10/2012 9:58 μμ.

PTiger800"
Art-I-Sun"Οπότε λίγο τα χάλια μαμά λάστιχα"

Γουάη χάλια ρε φίλε;"


Χάλια... Κι'εγώ δεν υπερασπίζομαι αυτή τη γνώμη, αλλά ακούω παντού, ότι όλα τα μαμά λάστιχα είναι χαμηλότερης ποιότητας απ'τα αντίστοιχα εμπορικά. Στο Striple πάντως, τα Qualifier που είχε για μαμά, άντεξαν επάξια 18.000 χλμ. Απλά ίσως παρασύρομαι απ'την κοινή γνώμη.
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: madmike στις 16/10/2012 3:53 μμ.

Γραφοντας στο φορουμ περιμενα να συμβαινει το ιδιο και σε αλλους φιλους απο εδω , αλλα μαλλον δεν συμβαινει ή δεν το καταλαβαινουν , ετσι εβαλα το κεφαλι κατω και αρχισα να ψαχνω μαζι με ενα φιλο που τρεχει σε αγωνες γιατι επεμενα οτι κατι συμβαινει

συμπερασμα

το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι θελουν ρυθμιση οι αναρτυσεις δηλαδη μπροστα ειναι πολυ πιο σκληρη απο πισω . Η πισω αναρτηση εχει μαλακωσει παρα πολυ . Το μηχανακι οταν το πιεζεις στην μεση του και περιπου στην περιοχη τησ σελας πρεπει να κινειται ολο μαζι αρμονικα το λεω οσο πιο απλα μπορω συγνωμη εαν δεν μπορω να το εκφρασω καλα . Στο δικο μου μηχανακι λοιπον η πισω αναρτηση ειναι πολυ μαλακια και πηγαινει σαν τρελο .

με το φιλο την Πεμπτη θα ρυθμισουμε μαζι την αναρτηση και θα το δοκιμασουμε

θα γραψω τι ακριβως θα κανουμε για οποιο φιλο το χρειαζεται

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: PTiger800 στις 16/10/2012 10:13 μμ.

madmike"Η πισω αναρτηση εχει μαλακωσει παρα πολυ"


Μήπως παίζει βλάβη;
Θέλω να πω, οι αναρτήσεις δεν μαλακώνουν από μόνες τους. Ειδικά σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: madmike στις 17/10/2012 12:40 πμ.

τι να πω δεν ξερω την Πεμπτη θα το κοιταξω παντως κανει και ενα θορυθο μεταλικο θα δουμε και θα ενημερωσω

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: Visk στις 19/10/2012 3:41 μμ.

Tελικα βρηκες ακρη?
Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: madmike στις 20/10/2012 10:54 μμ.

λοιπον η πισω αναρτηση ηταν βουτυρο εχει δυο ρυθμισεις η προφορτιση ελατηριου ειχε 12 κλικ ενω η μαμα ρυθμιση ειναι 24 το διορθωσαμε και η αποσβεση επαναφορασ ηταν 0,5 την καναμε 1,50 παντα διαβαζοντας το εγχειριδιο χρηστη

Τωρα πως εγινε αυτο --- το καλοκαιρι πηγα ταξιδι στην Τουρκια και μαλλον τα παιδια στο συνεργειο αλλαξαν τις ρυθμισεις για 2 ατομα με 3 βαλιτσες αλλα δεν με ενημερωσαν για να τα αλλαξω μολις γυρισω και ετσι ....

Φυσικα για εμενα υπαρχει και αλλο θεμα η μπροστινη αναρτηση ειναι παρα μα παρα πολυ σκληρη και θα κανω επεμβαση μαλλον και σε αυτη . Λεω να αφαιρεσω λιγο λαδι παντοτε ξεροντας ποσο βαζω για να κανω διορθωσεις δηλαδη με μια ενεση και σωληνακι θα αθαιρεσουμε λαδακι απο την μπροστινη αναρτηση θα ξερουμε ποσο και θα δοκιμασουμε να δουμε

θελω γνωμες

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: johnygalan στις 20/10/2012 11:41 μμ.

madmike"Τωρα πως εγινε αυτο --- το καλοκαιρι πηγα ταξιδι στην Τουρκια και μαλλον τα παιδια στο συνεργειο αλλαξαν τις ρυθμισεις για 2 ατομα με 3 βαλιτσες αλλα δεν με ενημερωσαν για να τα αλλαξω μολις γυρισω και ετσι ....
"


Λίγο περίεργα μου φαίνονται αυτά, τις πείραξαν από μόνοι τους ...είσαι σίγουρος
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: madmike στις 22/10/2012 4:35 μμ.

σιγουρος δεν ειμαι αλλα δεν πιστευω οτι εγινε απο μονο του και οτι η μηχανη αλλαξε ρυθμισεις και αρα συμπεριφορα με καποιο αλλο τροπο

φυσικα θα εχω και το νου μου να δω μετα απο λιγο καιρο τα κλικ εαν ειναι 24
τι να πω ????
αυριο θα βγαλω λαδακι απο την μπροστινη αναρτηση θα γραψω τι και πως ...

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: LemTiger στις 26/08/2014 11:37 πμ.

Έχω το XC λίγο πάνω από χρόνο (7.500 χμ) (πρώτο post στο forum - καλώς σας βρήκα) και η αίσθησή μου είναι ότι η μπροστινή δε μου δίνει τη σιγουριά που θα ήθελα, ενώ μου έχει γλιστρήσει 2-3 φορές σε κλειστές στροφές με λίγα χιλιόμετρα (ευτυχώς χωρίς πτώση).
Προσωπικά το έχω εντοπίσει σε 2 σημεία:
1. τα μαμίσια λάστιχα δεν είναι ό,τι καλύτερο
2. ο μεγάλος μπροστινός τροχός θέλει "ειδική μεταχείριση", ειδικά σε πιο κλειστές στροφές - σε γρήγορες ανοιχτές στροφές δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα

Προέρχομαι από ένα ΧΤ600Χ όπου η μπροστινή ήταν πολύ μικρότερη, οπότε ο τρόπος που το έστριβα ήταν εντελώς διαφορετικός από το tiger.
αν μπορώ να το εξηγήσω σωστά, το ΧΤ το έριχνα με τα χέρια, ενώ το tiger θέλει περισσότερο πλάγιασμα του σώματος μαζί με τη μηχανή...

δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλοι που έχουν αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με τον μεγάλο μπροστινό τροχό, αλλά θα ήθελα έστω και τις θεωρητικές σας γνώμες
On Iron Horse he flies
On Iron Horse he gladly dies
Iron Horse his wife
Iron Horse his life

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: LemTiger στις 26/08/2014 11:43 πμ.

να συμπληρώσω ότι το ανέφερα στο συνεργείο μου (το εξουσιοδοτημένο του Πειραιά) και μου έσφιξε την πίσω ανάρτηση για να αποκτήσει καλύτερη ισορροπία.
βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά όχι και πολύ...
On Iron Horse he flies
On Iron Horse he gladly dies
Iron Horse his wife
Iron Horse his life

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: voyager1970 στις 26/08/2014 6:29 μμ.

Φίλε LemTiger,

Καλώς ήλθες στο forum.

Τo προηγούμενο σου ΧΤ600Χ είναι supermotar μοτοσυκλέτα και το Tiger 800XC είναι ON-OFF (είναι το πιο enduraΔΙΚΟ της Triumph).
Ο μπροστινός τροχός των 17" του ΧΤ με τον 21" του XC, όπως και το συμβατικό 43mm πιρούνι του ΧΤ με το 45mm upside-down του XC, έχουν σοβαρή διαφορά στην οδηγική συμπεριφορά!

Εφόσον η μοτό σου έχει μόνο 7.500 χλμ, οι αναρτήσεις σου λειτουργούν πολύ καλά για γενική χρήση. Όπως επίσεις εάν η πίεση των ελαστικών σου είναι σωστή και ο δρόμος δεν είναι "γυαλί", τότε η μοτό σου δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Χωρίς παρεξήγηση, ειλικρινά πιθανόν θα πρέπει να βελτιωθείς σαν αναβάτης με την καινούρια σου μοτοσυκλέτα.

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: johnygalan στις 26/08/2014 9:59 μμ.

LemTiger"
αν μπορώ να το εξηγήσω σωστά, το ΧΤ το έριχνα με τα χέρια, ενώ το tiger θέλει περισσότερο πλάγιασμα του σώματος μαζί με τη μηχανή...
"


Πολύ πιθανό να είναι αυτό, πάντως καλό θα ήταν στην αρχή να βγάζεις το σώμα όσο μπορείς αλλά την μηχανή να
την έχεις ψηλά.
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"