H ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΑΣ?

Re: H ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΑΣ?  

  Από: lioulios στις 22/09/2011 6:06 μμ.

16 χρονών ...

townMate 50 και μετά μετατροπή σε 80 .


...Γιατί με πέρναγαν όλλοι .


Re: H ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΑΣ?  

  Από: panos1050 στις 26/09/2011 5:34 μμ.

ενα beverly 500 που ειχα
..............Πέφτει μόνον αυτός που τρέχει. Όποιος σέρνεται δεν πέφτει ποτέ..................

Re: H ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΑΣ?  

  Από: crazyumpire στις 26/09/2011 8:07 μμ.

εναν Δουκα 650 ΚΤΜ-- με τα φαναρια πανω κατω!!
ΟΣΟ καλο ηταν σε φρενα και κρατηματα (βλεπε'' Brembo - WP)και ισως απο τα καλυτερα αναμεσα απο Πολλα μηχανακια!!
ΤΟΣΟ Χαλια ηταν σε προβληματα!!!!!!!!!!!
απο μιζα...στον καιρο που το ειχα..το 90% το πηγα μανιβελα!!!(κατι ξερανε αυτοι!)
απο γειωση...καπου δεν εκανε επαφη...και ξεμενα απο μηχανη..(αν δεν εβαζα τις φωνες θα το πληρωνα χρυσο)
πισω κωλοφαναρο....οπως το λεει η λεξη..ΚΩΛΟΦΑΝΑΡΟ!!!
κατι βιδες λαδιου...σπαγανε και πλημηριζα στο λαδι!!!!!(ευτυχως υπαρχουν και Ιαπωνικα ανταλλακτικα αθανατα!)
κατι σπαγανε οι βιδες της σελας....(ευτυχως ξερω ηλεκτροκολληση!!)
ΔΥΟ φορες!!!!...εσπασε η Μεγαλη ''Βιδα'' που βιδωνει το γραναζι στο μοτερ!!!..κοπηκε ..λες και το εκοψες με ΛΕΙΖΕΡ!!!!
(αφου δεν φαγαμε τα μουτρα μας!! παλι καλα!)
Εεεε τι..???? θελετε κι αλλα???
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: H ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΑΣ?  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 26/09/2011 8:50 μμ.

crazyumpire"εναν Δουκα 650 ΚΤΜ-- με τα φαναρια πανω κατω!!
ΟΣΟ καλο ηταν σε φρενα και κρατηματα (βλεπε'' Brembo - WP)και ισως απο τα καλυτερα αναμεσα απο Πολλα μηχανακια!!
ΤΟΣΟ Χαλια ηταν σε προβληματα!!!!!!!!!!!
απο μιζα...στον καιρο που το ειχα..το 90% το πηγα μανιβελα!!!(κατι ξερανε αυτοι!)
απο γειωση...καπου δεν εκανε επαφη...και ξεμενα απο μηχανη..(αν δεν εβαζα τις φωνες θα το πληρωνα χρυσο)
πισω κωλοφαναρο....οπως το λεει η λεξη..ΚΩΛΟΦΑΝΑΡΟ!!!
κατι βιδες λαδιου...σπαγανε και πλημηριζα στο λαδι!!!!!(ευτυχως υπαρχουν και Ιαπωνικα ανταλλακτικα αθανατα!)
κατι σπαγανε οι βιδες της σελας....(ευτυχως ξερω ηλεκτροκολληση!!)
ΔΥΟ φορες!!!!...εσπασε η Μεγαλη ''Βιδα'' που βιδωνει το γραναζι στο μοτερ!!!..κοπηκε ..λες και το εκοψες με ΛΕΙΖΕΡ!!!!
(αφου δεν φαγαμε τα μουτρα μας!! παλι καλα!)
Εεεε τι..???? θελετε κι αλλα???
"

Αχ βρε βασανισμενε ανθρωπε

Re: H ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΑΣ?  

  Από: tharis στις 26/09/2011 9:22 μμ.

Για τις βιδες δε φταινε οι αυστριακοι αλλα το κομπρεσερ που ειχες κατω απο τα ποδια σου ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: H ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΑΣ?  

  Από: crazyumpire στις 27/09/2011 7:16 μμ.

Κ.αθε Τ.ριτη Μ.αστορα.......τυχαιο???? δεν νομιζω!!!!!!!!..Κανονας!!!
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: H ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΑΣ?  

  Από: begenius στις 10/10/2011 7:52 μμ.

ΚΑΒΑΣΒΑΚΙ Ζ750

Γιατι το φτιαξανε?????
με μια λεξη ΑΔΙΑΦΟΡΟ
me 2 λεξεις ΑΔΙΑΦΟΡΑ ΑΧΡΗΣΤΟ
(D)rive (S)low-(D)ie (O)ld
Viva la Revolution!
1.1983.B.S.A M20 (1937)
2.1989.Piaggio Vespa PX200
3.2004.Kawasvaki Z750
4.2007.Triumph Bonneville Thruxton CV

Re: H ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΑΣ?  

  Από: TZANNSPY στις 10/10/2011 9:20 μμ.

Αφού πρώτα πω ότι θεωρώ πολύ βαρύ τον τίτλο του νήματος, για εμένα τουλάχιστον, καθώς δεν μπορώ να χαρακτηρίσω έτσι καμία από τις μοτοσυκλέτες που είχα στην κατοχή μου.

Απλά να αναφέρω μια-δυο από τις "ιδιοτροπίες" που είχαν κάποιες από αυτές:

- Honda C 72cc 6Volt μοντ' 7? (Ποτέ μα ποτέ δεν είχα φώτα/φλας/κόρνα, που και που άναβε ένα καντηλάκι, άλλες εποχές πριν τα xenon)

- Kawasaki KLR 250 μοντ' 92 παραεισαγωγής (είχε ένα ιδιαίτερο υποσύστημα ψύξης που δεν είχαν αυτά της αντιπροσωπείας και όταν χάλασε απλά δεν υπήρχε μάστορας να το φτιάξει)

- Yamaha TTR 600 μοντ' 98 (το καλύτερο μονοκύλινδρο On-Off που είχα ποτέ, αλλά αν δεν έπαιρνε με την πρώτη άντε με την δεύτερη μετά μουλάρωνε και δεν... επίσης συχνά έσπαγε ντίζα κοντέρ)

Παρόλα αυτά η κάθε μια μου πρόσφερε απλόχερα ότι είχε να μου δώσει, στην συγκεκριμένη φάση της ΜΟΤΟζωής μου, κάθε φορά.

Και όλες έχουν μπει στο χρονοντούλαπο της δικής μου ΜΟΤΟιστορίας με αγάπη, λάδια και προδέρμ.
Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: H ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΑΣ?  

  Από: Glober στις 01/11/2011 3:44 μμ.

Είχα πάρει ένα Honda AX1 250cc μεταχειρισμένο απο "φιλο" συνεργιαντζή.

Ποτέ δεν δούλεψε σωστα... κάθε τόσο χάλαγε η ηλεκτρονική, ακουγόταν η καδένα, έχανε λάδια και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί οι υπόλοιποι με το ίδιο μηχανάκι με περνάγανε σαν να ήμουν σταματημένος.

Το πιο εντυπωσιακό ήταν ένα βράδυ που κατέβαινα τον κεντρικό δρόμο του Παγκρατίου μποροστά απο τις καφετέριες, ακούω ένα ΜΠΑΜ και ακολουθούν κάτι ΜΠΡΑΜ ΜΠΡΟΥΜ ΜΠΡΑΜ ΜΠΡΟΥΜ.......

Μέχρι να καταλάβω οτι είχε σκάσει η εξάτμιση και είχε μετατραπεί σε τελείως ανοιχτή έχασα 10 χρόνια απο την ζωή μου.

Άσε που γύρισε όλος ο κόσμος και κοίταγε του στύλ... "κοίτα τον κάγκουρα με το χρέπι και την εξάτμιση που κάνει θόρυβο"

Re: H ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΑΣ?  

  Από: ARHS στις 30/11/2011 12:57 μμ.

Suzuki sp 400

Το κράτησα σχεδόν 6 μήνες, μακρύ σαν λουκάνικο, φώς καντήλι κ έτρωγε (χάλαγε) συνέχεια ενα ματζαφλαράκι που λέγοταν ανορθωτής μαζί με άλλα ηλεκτρολογικά. Γενικά τα ηλεκτρικά του ήταν χάλια!!!

Επίσης το μεγάλο μου μαρτύριο, εχυσα πολλά κιλά ιδρώτα για να καταφέρνω να το βάζω μπροστά τον χειμώνα!!!!

Αυτό που του αναγνωρίζω: πολύ βολικό στο σπρώξιμο!!!

Το πούλησα κοψωχρονιά κ ηρέμησα!!!
Ολα είναι δρόμος..... http://www.tdmhellas.gr