Το καινουργιο μου παιχνιδι !!

Re: Το καινουργιο μου παιχνιδι !!  

  Από: johnygalan στις 11/10/2012 11 μμ.

Καλορίζικο Χάρη
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Το καινουργιο μου παιχνιδι !!  

  Από: tharis στις 12/10/2012 12:16 πμ.

Native"Απλα ρωτησα γιατι ειναι και μια κλειστη εκδοση με 15 αλογα"


Σωστα υπαρχει το WRE που ειναι πιο "πολιτισμενο" και μπορεις να το χρησιμοποιεις και μεσα στην πολη!
Το δικο μου ειναι το WR το εντουρο και υπαρχει και το CR που ειναι motocross.

Κανενας αλλος ασχολειται με εντουρο απο δω περα ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Το καινουργιο μου παιχνιδι !!  

  Από: Art-I-Sun στις 12/10/2012 12:21 πμ.

haris"
Art-I-Sun"Με γειά! Τελικά, το'δωσες το STriple?"


Οχι ρε σιγα μην εδινα το triple γι αυτο το κουνουπι ... "


Εγώ δυστυχώς αυτο-προδόθηκα για χάρην της οικονομικής μετακίνησης και τώρα την βγάζω αλλά Γαρδέλης με το καινούργιο on/off της Honda...



Άντε και καλά λασπόλουτρα!
Μια πατατιά τηγάνες...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:55, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Το καινουργιο μου παιχνιδι !!  

  Από: NikosV στις 12/10/2012 3:54 μμ.

haris"Ευχαριστω πολυ παιδια!!

Νικο 125 ειναι !! Δε ξερω αν εκανα καλα που δεν πηρα 250 αλλα ειπα να ζοριστω λιγο στην αρχη ..

Τωρα ποσα αλογα βγαζει δε ξερω.. καμια 35αρια φανταζομαι αλλα λιγη σημασια εχει..!!"


για αρχη θα μεινεις αρκετα ικανοποιημενος !! εγω ειχα το WRE του 2001 και εβγαζε 31 αλογα ..
εκανε σουζα για πλακα !!

μετα απο 11 χρονια πιστευω να εχει παει στα 35 που λες ..

ειναι διαολος !!
μερικες φορες φλυκοκοιταω και εγω κατι τετοια ..

καλες χωματινες διαδρομες !!
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Το καινουργιο μου παιχνιδι !!  

  Από: HelenKoR στις 14/10/2012 12:02 μμ.

Καλορίζικο!
Καλολάσπωτο!
Και καλή διασκέδαση!!!

Κάποια στιγμή θέλω κι εγώ να μπω χώμα. Το λέω τόσο καιρό αλλά ακόμα δεν έχω το πράσινο φως...!
Είναι σχολείο, είναι διασκέδαση, είναι άλλο πράγμα!!!

Την καλύτερη απόφαση πήρες!!!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Το καινουργιο μου παιχνιδι !!  

  Από: crazyumpire στις 19/10/2012 10:55 πμ.

Σκίστο Χαρη!!!!!!!!!!!!!!!!....................Δωστου να καταλαβει τι εστι Κομποστα-Βερυκοκο!!!

VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: Το καινουργιο μου παιχνιδι !!  

  Από: tharis στις 12/03/2013 10:18 μμ.

Την Κυριακη τρεξαμε και τον πρωτο μας αγωνα (1ος Β. Ελλαδος στον Λαγκαδα Θεσ/νικης) και οπως θα δειτε και στις φωτο το Husqvarna εχει παρει εγγλεζικα γονιδια...!!



. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Το καινουργιο μου παιχνιδι !!  

  Από: NikosV στις 12/03/2013 10:58 μμ.

Μπραβο Χαρη !!

http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Το καινουργιο μου παιχνιδι !!  

  Από: TZANNSPY στις 12/03/2013 11:16 μμ.

Βλέπω μεγάλη πρόοδο... Μπράβο!!!
Εμείς οι "χωματεροί" ( βλ. XC ) του forum σου ευχόμαστε τα καλύτερα!!!
Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: Το καινουργιο μου παιχνιδι !!  

  Από: billis 1050 στις 13/03/2013 1:51 πμ.

haris"
Native"Απλα ρωτησα γιατι ειναι και μια κλειστη εκδοση με 15 αλογα"


Σωστα υπαρχει το WRE που ειναι πιο "πολιτισμενο" και μπορεις να το χρησιμοποιεις και μεσα στην πολη!
Το δικο μου ειναι το WR το εντουρο και υπαρχει και το CR που ειναι motocross.

Κανενας αλλος ασχολειται με εντουρο απο δω περα ??"


Mια χαρα σε κοβω... Διαφωνω με την επιλογη του 125 2t αν ηθελες σχολειο μπορουσες να πας σε 250 4t αν παλι σε ενδιεφερε το hard enduro ή το κοστος συντηρησης πολυ καλα επραξες..Γενικα τα 125 ειναι αρκετα νευρικα και θα σου λειψει ο triple οταν το καβαλας οποτε οταν βαριεσαι το ενα θα καβαλας το αλλο..Καλες βολτες παντα ορθιος...

Re: Το καινουργιο μου παιχνιδι !!  

  Από: tharis στις 13/03/2013 9:53 πμ.

billis 1050"
Mια χαρα σε κοβω... Διαφωνω με την επιλογη του 125 2t αν ηθελες σχολειο μπορουσες να πας σε 250 4t αν παλι σε ενδιεφερε το hard enduro ή το κοστος συντηρησης πολυ καλα επραξες..Γενικα τα 125 ειναι αρκετα νευρικα και θα σου λειψει ο triple οταν το καβαλας οποτε οταν βαριεσαι το ενα θα καβαλας το αλλο..Καλες βολτες παντα ορθιος... "


Δεν ειναι ακριβως ετσι που τα λες.. αν ασχοληθεις θα καταλαβεις..!! Οτι και να παρεις παντως ειναι καλη φαση !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Το καινουργιο μου παιχνιδι !!  

  Από: billis 1050 στις 13/03/2013 5:07 μμ.

haris"
billis 1050"
Mια χαρα σε κοβω... Διαφωνω με την επιλογη του 125 2t αν ηθελες σχολειο μπορουσες να πας σε 250 4t αν παλι σε ενδιεφερε το hard enduro ή το κοστος συντηρησης πολυ καλα επραξες..Γενικα τα 125 ειναι αρκετα νευρικα και θα σου λειψει ο triple οταν το καβαλας οποτε οταν βαριεσαι το ενα θα καβαλας το αλλο..Καλες βολτες παντα ορθιος... "


Δεν ειναι ακριβως ετσι που τα λες.. αν ασχοληθεις θα καταλαβεις..!! Οτι και να παρεις παντως ειναι καλη φαση !! "


Εχω ασχοληθει φιλε μου απο μικρο παιδι..Για πες μου ομως που διαφωνεις?Το παραδειγμα με το triple ηταν καθαρα χιουμοριστικο θελωντας να τονισω την ελλειψη ελαστικοτητας και ροπης χαμηλομεσαιες ενος 125 2t
Α!Και πως κατεληξες στο husky?

Re: Το καινουργιο μου παιχνιδι !!  

  Από: tharis στις 13/03/2013 9:12 μμ.

billis 1050"
Εχω ασχοληθει φιλε μου απο μικρο παιδι..Για πες μου ομως που διαφωνεις?Το παραδειγμα με το triple ηταν καθαρα χιουμοριστικο θελωντας να τονισω την ελλειψη ελαστικοτητας και ροπης χαμηλομεσαιες ενος 125 2t
Α!Και πως κατεληξες στο husky?"




Διαφωνω στο οτι τα 125 (εντουρο και οχι μοτοκρος) ειναι νευρικα. Μπορει να ειναι αδυναμα χαμηλα αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν δουλευουν και γραμμικα εφοσον ειναι σωστα σεταρισμενα. Ασε που στον αγωνα που ετρεξα με τοση κουραση που ειχα σε καποια φαση ελεγα απο μεσα μου "ευτυχως που δεν εχω τωρα κανενα 250 2Τ !! " Επισης μαλλον δεν κανουν και πολυ για hard enduro, δεν ξερω πως το εννοεις εσυ ..

Το 125 ειναι καλο σχολειο γτ ειναι ελαφρυ και μπορεις να δουλεψεις τεχνικη ευκολοτερα και επεισης δε σε βοηθαει με το γκαζι του αν βγεις εκτος ωφελιμης περιοχης οποτε πρεπει να μαθεις να οδηγεις με φορα παντου!

Στο husky κατεληξα γτ το βρηκα καινουργιο στοκ σε πολυ καλη τιμη και δεν ειχα δει και κατι αλλο αξιολογο σε μεταχειρισμενο εκεινη την περιοδο που εψαχνα..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Το καινουργιο μου παιχνιδι !!  

  Από: billis 1050 στις 13/03/2013 10:58 μμ.

haris"
billis 1050"
Εχω ασχοληθει φιλε μου απο μικρο παιδι..Για πες μου ομως που διαφωνεις?Το παραδειγμα με το triple ηταν καθαρα χιουμοριστικο θελωντας να τονισω την ελλειψη ελαστικοτητας και ροπης χαμηλομεσαιες ενος 125 2t
Α!Και πως κατεληξες στο husky?"




Διαφωνω στο οτι τα 125 (εντουρο και οχι μοτοκρος) ειναι νευρικα. Μπορει να ειναι αδυναμα χαμηλα αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν δουλευουν και γραμμικα εφοσον ειναι σωστα σεταρισμενα. Ασε που στον αγωνα που ετρεξα με τοση κουραση που ειχα σε καποια φαση ελεγα απο μεσα μου "ευτυχως που δεν εχω τωρα κανενα 250 2Τ !! " Επισης μαλλον δεν κανουν και πολυ για hard enduro, δεν ξερω πως το εννοεις εσυ ..

Το 125 ειναι καλο σχολειο γτ ειναι ελαφρυ και μπορεις να δουλεψεις τεχνικη ευκολοτερα και επεισης δε σε βοηθαει με το γκαζι του αν βγεις εκτος ωφελιμης περιοχης οποτε πρεπει να μαθεις να οδηγεις με φορα παντου!


Στο husky κατεληξα γτ το βρηκα καινουργιο στοκ σε πολυ καλη τιμη και δεν ειχα δει και κατι αλλο αξιολογο σε μεταχειρισμενο εκεινη την περιοδο που εψαχνα.. "



Συμφωνω οτι το 125 ειναι καλο σχολειο αλλωστε και εγω απο 125 KTM ξεκινησα..Σαν μηχανακια τα motocross με τα enduro τα ΚΑΘΑΡΑ enduro ομως δεν εχουν τεραστιες διαφορες..Επειδη ειχε τυχει να εχω στην κατοχη μου και ενα cr 125 2004 SE το 2008 εχω να σου πω οτι μοιραζονται το ιδιο μοτερ.Στα καθαρα το πιστονι ειναι με μονο ελατηριο ελαφρυτερο βολαν εχουν διαφορετικη χαρτογραφηση διαφορετικες διαστασεις τροχων και σκληροτερες αναρτησεις..Γραμμικο το 125 δυσκολα γινεται σαν αισθηση ισως να το νιωθεις αλλα στην πραγματικοτητα θελει συνεχεια ανακατεμα...Αυτο που λες για την φορα ειναι το μονο που δινω respect στο μικρο..Οντως μονο με ενα 125 το μαθαινεις...Οταν ομως ερχεται η ωρα της συγκρισης με τα τετραχρονα δυστυχως τα 125 δεν μπορουν να ανταπεξελθουν..Το βλεπεις αλλωστε και στους αγωνες..Μην μου μιλησεις για τον barcia.. Απο και και περα τα husky παντα ηταν πιο κοντα τα enduro με τα motocross με τρανο παραδειγμα το wr 300 που ειχε μοτερ απο το 250 μεγαλωμενο στα 300..Αποτομο ξεσπασμα δυναμη ψηλα..Εκει που θελω να καταληξω ειναι πως κατα την γνωμη μου ενα ktm 250 exc θα σου ταιριαζε καλυτερα και θα σου ηταν πιο ευκολο..Ειναι απο την μανα τους πολυ ευκολα να σεταριστουν αλλωστε..Ελατηρια powervalve κλπ..Και κυριως αξια και ευκολια μεταπωλησης.Οσο για το 125 και hard enduro ηθελα να πω οτι λογω βαρους και χαμηλοτερων θερμοκρασιων <να σκαει τα νερα> σε ειδικα κομματια ισως ειναι καλυτερο απο ενα 4t μιλαω για ελλαδα και οχι για erzberg ...Τελος στο ρομαντικο του θεματος γουσταρω 125 για σκυλιασμα αλματα και ταλαιπωρια αλλα αν επαιρνα τωρα μηχανακι θα πηγαινα σε ενα 250f..Το τελευταιο που ειχα ειναι ενα 300 εχc του 09 με 14:50 πρασινο ελατηριο και σε πληροφορω το γουσταρα οσο τπτ αλλο..

Re: Το καινουργιο μου παιχνιδι !!  

  Από: tharis στις 14/03/2013 9:17 πμ.

Οντως ενα τετραχρονο βοηθαει πολυ, ιδιαιτερα στις ειδικες και αν δεις στην Ε1 ενα 9/10 εχουν τετραχρονο. Παρολα αυτα τον καλυτερο χρονο συνηθως τον κανει ενα 125 τυχαιο? (ισως!)

Εγω παντως ενα 250f που οδηγησα για λιγο μου φανηκε πολυ ξενερωτο .. σαν ενα δυνατο παπακι Γουσταρω το δικο μου που ειναι ελαφρυ και μπορω να το σηκωνω με το ενα χερι και να το πηγαινω τερμα και οταν το λιωσω και λιωσω κι ενα 250 2Τ ισω δοκιμασω κι ενα 350f !!

Για μενα απ αυτο που εχω δει μεχρι τωρα, μοτοκροσ, σκραμπλ θελουν 350/450f. Σοβαρο εντουρο θελει διχρονο μηχανακι !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..