ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: manolisk στις 26/11/2012 2:47 πμ.

Πρώτη μηχανή BMW F650GS (ήταν του μπαμπά και του την κατεσχεσα ) την κράτησα ένα χρόνο και μετά πήγα στο 1200GS. Την βαρέθηκα γρήγορα όμως και είχα μπει στην σκέψη αλλαγής. το καλοκαίρι του 09 βλέπω στο φανάρι το tiger 1050..... Κούκλα και με τέλειο ήχο ( ο τύπος με πέρασε σαν σταματημένο) μπήκα την επόμενη μέρα στο internet διάβασα διάφορα περί του κινητήρα και ενθουσιάστηκα. Τελικά έδωσα το τέρας (1200GS) και πήρα τον τίγρη και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Αν με ρωτήσεις ποία θα ήταν η επόμενη μηχανή σου θα σου έλεγα πάλι triumph (DAYTONA 675R 2013) και για τον κινητήρα αλλά και για την ομορφιά!

Υ.Γ βαλβίδες από τιτάνιο στο νέο DAYTONA....μα θα μας τρελάνουν αυτοί οι άγγλοι! Έκαναν πολύ καλή δουλεία πάντως

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: Art-I-Sun στις 26/11/2012 10:11 μμ.

...Triumph = Έρωτας... Φυσικά στον έρωτα κάνουμε και πολλά λάθη, όπερ και πούλησα τον Θρίαμβο για χάριν της οικονομικής μετακίνησης, αλλά το νιώθω μέσα μου... Έχουμε αφήσει ανοιχτές υποθέσεις!
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: PTiger800 στις 27/11/2012 12:20 μμ.

Λίγο off topic, συγγνώμη αλλά πρέπει...
Art-I-Sun"πούλησα τον Θρίαμβο για χάριν της οικονομικής μετακίνησης"

και τώρα τι σου καίει ο μικρός Δούκας φίλε;

Και λίγο on topic....
αφού λοιπόν έμεινα με ένα Suzuki Van Van δύο όμορφα χρόνια, έκανα μία εκτενή έρευνα αγοράς όσον αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά μοτοσυκλετών on-off στα 650-800cc, έφτιαξα και ένα excellάκι με συγκριτικά στοιχεία ώστε να μπορώ να βρω όλα τα συν και πλην των μοτοσυκλετών, έκανα και κάνα δύο test ride, τα ζύγισα όλα προσεκτικά....

και αποφάσισα με γνώμονα την κ@υλα μου....
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: HelenKoR στις 27/11/2012 3:47 μμ.

I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: nfot στις 27/11/2012 5:03 μμ.

PTiger800"...
και αποφάσισα με γνώμονα την κ@υλα μου...."


Εεεεεετσι
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: Art-I-Sun στις 28/11/2012 9:45 μμ.

PTiger800"Λίγο off topic, συγγνώμη αλλά πρέπει...
Art-I-Sun"πούλησα τον Θρίαμβο για χάριν της οικονομικής μετακίνησης"

και τώρα τι σου καίει ο μικρός Δούκας φίλε;"


Με τον Θρίαμβο λόγω χρήσης (εντός πόλης καθημερινής μετακίνησης) η κατανάλωση κυμαινόταν στα 7.5 - 8L/100km. Φυσικά με πρόγραμμα - φίλτρο - εξάτμιση όλα αυτά, αλλά και απλό να ήταν πιστεύω κάτω από 7 δεν θα έπεφτε εύκολα. Με λίγα λόγια μου έβγαζε περίπου 180χλμ στο ντεπόζιτο.
Το δουκάκι, μαμίσιο ακόμη βέβαια, γράφει 2.8 - 3.5L/100km. Δηλαδή στα μισά. Φυσικά, συγκριτικά δεν έχω ούτε το μισό μηχανάκι απ'τον Θρίαμβο, αλλά μου προσφέρει και αυτό χαμόγελα, οπότε είμαι ευχαριστημένος.
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: Ecobill στις 29/11/2012 3:39 μμ.

Εχοντας πουλήσει την πτέρυγα του παρα5( αλεξίπτωτο πλαγιάς για το κοινό) μετά από 2 χρόνια μπήκα στην διαδικασία να πάρω παραμοτέρ (παρα5 με έλικα από πίσω).
Επειδή η παντόφλα πήγαινε σύννεφο και επειδή ο έρωτας με έρωτα περνάει, αποφάσισα να πάρω (μετά από χρόνια..)μια μηχανή για ταξιδάκια. Εμπαινα στα διάφορα φόρουμ και διάβαζα κριτικές και σχόλια για κάποια μοντέλα..Ειχα αποφασίσει στην αρχή το multi αλλά όταν το είδα από κοντά κάτι δεν μου ..κόλλαγε...μετά πήγα στην Ηλιοφίλ για το σπριντ αλλά όταν το δοκίμασα με δυσκόλευε λίγο γιατί έχω και τα 2 χέρια σπασμένα στους καρπούς...φεύγοντας έπεσε το μάτι μου στο 800αράκι..

Αυτό ήταν βρήκα αυτό που ήθελα..

Εντός έτους έκανα 22.000χλμ και συνεχίζω ακάθεκτος...

ΥΓ
manolisk που ¨ξέθαψες" 'ενα τόσο ωραίο ποστ...

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: nfot στις 29/11/2012 4:51 μμ.

Ecobill"...Επειδή η παντόφλα πήγαινε σύννεφο ... έχω και τα 2 χέρια σπασμένα στους καρπούς..."


Νταξ ρε Βασιλη, ειπαμε, αλλα τοσο πολυ ρε παιδι μου;
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: leonithastz στις 29/11/2012 8:40 μμ.

αχ αχ αχ τι μου θημησατε!!!
απο την πρωτη φορα που το πηρε το ματι μου
απο την πρωτη φορα που με προσπερασε
απο την πρωτη φορα που εξαφανηστικε απο μπροστα μου
απο την πρωτη φορα που σταματησαμε μαζι σε φαναρι
το θαυμασα(τιγρη 1050) και το πρωτο πραμα που ειχα πει ηταν οτι μια μερα θα γινει δικο μου
με τα απο χρονια το εκανα τεστ ραιντ και δεν μπορουσα να κρατηθω το εκλεισα αμεσως
και εγινε δικο μου μετα απο καποιες μερες η απολυτη ταυλα
[size=200:1w8ajxcf]μη σκας για ότι μπορείς να διορθώσεις και για ότι, δεν μπορείς να διορθώσεις

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: orange στις 05/12/2012 2:52 μμ.

με έχετε συγκινήσει!

κλαψ λυγμ...

τη δεκαετία του 90 ήμουν φοιτητής. Με τα μηχανάκια δεν είχα ποτέ καμία ιδιαίτερη σχέση. Εντάξει... ήξερα τις φίρμες, ήξερα τις Harley, ήθελα Harley (και θέλω ακόμα), ήξερα γενικά πέντε πραματάκια για τα μηχανάκια, αλλά σχέση δεν είχα. Δεν διάβαζα περιοδικά, απλά μου άρεσαν.

Αλλά το μηχανάκι που θυμάμαι και μου έχει μείνει όταν το είδα ήταν ένα Thunderbird 900. Στην Δημ. Γούναρη (Ναυαρίνο) εκεί στον πεζόδρομο παρκαρισμένο. Εκείνη την περίοδο οι βόλτες πάνω κάτω στο Ναυαρίνο και τα γύρω μαγαζιά ήταν δεδομένα για φοιτητή. Ε λοιπόν μπορεί να μη σταματούσα να χαζέψω γυναίκα, αλλά σταματούσα και χάζευα εκείνο το μηχανάκι.

Μετά από λίγα χρόνια αποφάσισα να πάρω μηχανάκι, όταν έπιασα πέντε φράγκα στα χέρια μου. Ο παπάρας έψαχνα κάτι που απλά δεν ήθελα. Έψαχνα για κανά transalp ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Είχα κιόλας αρχίσει να αγοράζω περιοδικά μοτοσυκλέτας. Χωρίς να ξέρω το γιατί... δεν είχα αναζητήσει μέχρι τότε να βρω Triumph Thunderbird γιατί σκεφτόμουν ότι θα ήταν πολύ ακριβό. Στο σπίτι κάποιων φίλων, άνδρες γυναίκες παρέα, κάτι ανέφερα για μοτοσυκλέτα, κάτι ανέφερα για Thunderbird και σε κάποια στιγμή της κουβέντας εδέχθηκα το μέχρι τότε ανύπαρκτο ερώτημα... "Μα καλά αφού αυτή την ήθελες από παιδί... γιατί δεν ψάχνεις να βρεις μία;;;".

Η κεραμίδα με διαπέρασε κυριολεκτικά! Δεν ξέρω αν το νιώσατε και σεις! Τελικά βρήκα μία. Το 2003, ένα μοντέλο του 95. Την χρυσοπλήρωσα σε σχέση με αυτό που αγόρασα γιατί δεν ήξερα ντιπ, γιατί ήταν απατεώνας ο έμπορας (όχι της Triumph), γιατί δεν ρώτησα ποτέ κανέναν άλλο και γιατί ... έπρεπε να πληρώσω για να μάθω. Κι αφού πλήρωσα και τη συνέφερα πέρασα μαζί της 5 υπέροχα χρόνια. Οι λογαριασμοί μας είναι όμως ακόμα ανοιχτοί. Η φλόγα της ακόμα καίει κι εγώ δεν κάνω άλλο από το να την τροφοδοτώ. Και γεροί νά 'μαστε... ε κάποια στιγμή θα ξαναβρώ μία να μου προσφέρει την αγάπη της και το γουργουρητό της.

Τώρα θα με πείτε... και πώς κατέληξες με το Speed Triple το Blazing Orange???

Και θα σας απαντήσω. Καλά πλάκα μΕ κάνετε;