ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.

ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.  

  Από: Panos Mourtikas στις 01/07/2011 2:53 μμ.

Γεια σας. Αν και παρακολουθω το forum σχεδον ενα χρόνο περιπου γραφω για πρωτη φορα.

Έχω εδω και 8 μηνες ενα Tiger 1050 SE, αλλά μου έχει μπει στο ματι το νεο Daytona. Δεν θελω να δωσω τον τιγρη αλλα θέλω να αποκτησω και το Daytona για ποιο supersport βόλτες. Αραγε ποσοι απο εσας έχουν δευτερη μηχανη και για ποια χρηση κυριως.

Thanks..

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.  

  Από: ATN PANOS στις 01/07/2011 3:41 μμ.

εγω εχω ενα street triple kai ena daytona,το οποιο και πουλαω
δες την αγγελια αν σε ενδιαφερει.

η χρηση ειναι και των 2 για καμια βολτα τις κυριακες.
τις καθυμερινες υπαρχει παπακι
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.  

  Από: Native στις 01/07/2011 3:48 μμ.

Καλως ηλθες λοιπον και ως ενεργό μέλος.

Υπαρχουν πολλες κατηγορίες για τις οποιες κάποιος μπορει να θελει ή και να χρειάζεται δευτερο μηχανακι. Συνηθως αναζητουμε μια δευτερη μοτο για εξυπηρετηση μεσα στην πολη, μικροτερη καταναλωση, μικροτερος φοβος κλοπης. Για παραδειγμα αν ειχες ενα daytona και ενα παπι με ποιο θα πηγαινες σινεμα και θα το αφηνες εξω?

Απο την αλλη, υπαρχουν καποιοι που πανε συχνα πιστα η μοτοκρος ενω εχουν τουριστικο μηχανακι. Σε αυτες τις περιπτώσεις και αφου υπαρχει χρημα και παθος, γιατι οχι...

Φυσικα υπάρχουν και οι καταστασεις καθαρου πάθους χωρις καμια δικαιολογια ή κινητρο...δεκτες κι αυτες απλα πρέπει ολα να τα διαχωρίζουμε στα πλάισια της λογικης.

Στα πλαίσια της λογικης λοιπον, αν θες λοιπον να πηγαίνεις πιστα νομιζω είναι καλή επιλογή. Για supersport βόλτες θα έλεγα οτι θα σε κουράσει και δεν έχει πιο πολύ γκάζι απο τον τίγρη (αν ψαχνεις και περισσοτερη δυναμη). Φυσικα δεν ειναι μονο αυτα τα κριτηρια, απλα σου λεω πως το βλεπω εγω

Προσωπικα έχω μια vespa 300 αυτόματη, με την οποια κινουμε αρκετα σβελτα μεσα στην πολη, αλλα την εχω βγάλει και παραέξω (ευβοια - ζάκυνθο)

To ducati το βγάζω μονο στις εκδρομες του forum...γιατι ειναι όλοι γρήγοροι και δεν τους φτάνω αλλιώς
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.  

  Από: Panos Mourtikas στις 01/07/2011 4:20 μμ.

Δυναμη παραπάνω δεν ψαχνω, εξαλλου οι μηχανες σε δυναμη ιδιες περιπου.Το διαφορετικο στησιμο ειναι αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο. Τωρα για πίστα??? ναι μου αρεσει το spor αλλα θελει και τη καταλληλη παρεα νομιζω. Οταν βρεθει η παρεα σιγουρα δε θα εχω κανενα προβλημα να ακολουθησω.

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.  

  Από: black_power στις 01/07/2011 4:32 μμ.

Panos Mourtikas φανερώσου σε ξέρω, δουλεύεις για την εφορία
εγώ αλήθεια δεν έχω καμία μηχανή , μένω σε ένα παγκάκι στο σύνταγμα, απο όπου χρησιμοποιώ και το free wifi με ενα δανεισμένο laptop 5ετίας
Πάνο και native , αν σας έρθει έκτακτη εισφορά σε καμια βδομάδα μην αναρωτηθείτε γιατι

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.  

  Από: Panos Mourtikas στις 01/07/2011 4:40 μμ.

ετσι και αλλιως για το κρατος πλεον δουλευουμε ( οχι δεν ειμαι δημοσιος υπαλληλος) ας τα φαμε εμεις καλυτερα!!!!

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.  

  Από: dimchrist στις 01/07/2011 5:04 μμ.

Με το 675 έχουμε κλείσει πλέον 4 χρόνια και είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος. Μπορεί πιο πριν να μην είχα πολλά μηχανάκια αλλά για αυτό που το ήθελα -κυρίως για track days αλλά & σβέλτες βόλτες εκτός Αττικής- μου έκατσε super.
Για περίπου 1,5 χρόνο είχα και παπάκι παράλληλα αλλά αποφάσισα τελικά να μην κυκλοφορώ καθημερινά με μηχανάκι και άρχισα να φορτώνω το αυτοκίνητο με χλμ.

Triple Way

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.  

  Από: tharis στις 01/07/2011 5:07 μμ.

Καλως ηρθες λοιπον !!

Συμφωνω κι εγω μ αυτο που ειπε ο Native παραπανω.. Το daytona δεν ειναι ακριβως μηχανακι για καμια πιο supersport βολτα.. Προτιμω το Street triple γι αυτη την περιπτωση.

Εγω θα σου προτεινα να μπεις στην πιστα με τον Τιγρη σου κανα δυο φορες και να δεις αν σου αρεσει η ολη φαση κι αν μπορεις να την υποστηριξεις. Παρεα θα βρεις σιγουρα αν ασχοληθεις. Αλλωστε πολλα παιδια απ το forum πηγαινουν σε trackdays.

Αν σου αρεσει, το daytona ειναι απ τις καλυτερες επιλογες, αλλιως αν θα μεινεις μονο στις βολτες, νομιζω το street triple θα το ευχαριστηθεις περισσοτερο.

Γενικοτερα πανω στο θεμα, νομιζω δυο μηχανες + ενα παπι/σκουτερ για μετακινηση ειναι must για ενα μηχανοβιο αλλα ετσι πως ειναι τα πραγματα τωρα.. περι ορεξεως ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.  

  Από: johnygalan στις 01/07/2011 9:23 μμ.

Θα συμφωνήσω και εγώ με τα παιδιά συνήθως η δεύτερη μηχανή είναι για εντός πόλης,
εγώ για παράδειγμα έχω το ybr.
Οσο για τις ποιό supersport βόλτες δεν νομίζω ότι το tiger υστερεί πάρα πολύ, κάνει τα πάντα και
συμφέρει ακόμα και track dey
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.  

  Από: HelenKoR στις 01/07/2011 10:27 μμ.

κι εγω εχω δυο. το πρωτο ειναι ενα σκουτερακι για τις καθημερινες μετακινησεις (σπιτι-δουλεια) κτλ. το δευτερο ειναι ενα 675 για βολτες.

προσωπικα, η δικαιολογια "θελω daytona για πιο supersport οδηγηση" δεν πολυ-στεκει. αν παρεις και ενα 675 για βολτα τοτε, πιθανοτατα, να αλλαξεις γνωμη!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.  

  Από: Sprinter στις 01/07/2011 10:39 μμ.

Μας την έπεσε το ΣΔΟΕ αμάν
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.  

  Από: Panos Mourtikas στις 01/07/2011 10:48 μμ.

Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας και τη συμετοχη σας. Αλήθεια υπάρχει κανείς από εσάς που έχει οδηγήσει και τα 2;;;;;; Ποιες οι διάφορες και ποιες οι ομοιότητες;;;

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.  

  Από: johnygalan στις 01/07/2011 11:15 μμ.

Ομοιότητες το tiger με το Daytona μη μπερδεύεσαι
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.  

  Από: Panos Mourtikas στις 01/07/2011 11:23 μμ.

Διάφορες τότε και ειδικά κατα την οδήγηση τους;;

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.  

  Από: Sprinter στις 01/07/2011 11:28 μμ.

Εχεις οδηγήσει ποτέ σουπερσπορ μηχανή? Αν ναι, δεν έχει έννοια να ρωτάς διαφορες με το Τάιγκερ θα έπρεπε να καταλαβαίνεις μόνος σου. Αν όχι, δε θα καταλάβεις από ότι μπορεί να σου γράψει κανείς εδώ. Να πάς καλύτερα να κάνεις ένα τεστ-ραιντ.

Πάντως μηχανάκι ιδιαίτερα κατάλληλο για 'βόλτες' δεν είναι εκτός και αν είναι βόλτες στην πίστα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε