Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Polymhxanos στις 24/10/2012 10:36 πμ.

Και εδώ που τα λέμε κύριοι, στην Αττική οδό, γιατί να μην πληρώσει κάποιος;

Να θεωρεί κάποιος κοροιδία τα διόδια της νότιας Εθνικής, να πει δεν πληρώνω, ΟΚ,

Να θεωρεί κάποιος κοροιδία τα διόδια στα Τέμπη και μέχρι τον Πλαταμώνα, να πει δεν πληρώνω, ΟΚ,

Αλλα στην Αττική οδό, γιατί όχι; Δεν είναι δρόμος με προδιαγραφές; Δεν έχει ασφάλεια; Δεν δίνει λύση γρήγορης εύκολης και ασφαλούς μετακίνησης;

Σκεφτείτε απλά να πάτε από το αστικό δίκτυο αντί της Αττικής οδού...πόσο παραπάνω βενζίνη θα κάψετε, πόσο πιο αργά θα πάτε, πόσο πιο επικίνδυνα (άρα και ένα πιθανό κόστος ζημειάς εδώ) και πόσο πιο δύσκολα, εεε δεν αξίζει όλο αυτό 1.40 (ή 1.15 με την κάρτα ) ;;;;;

Δεν δουλεύω για την Αττική οδό ΑΕ, ούτε έχω κάποιο συμφέρον παραπάνω, απλά σκεφτείτε...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Cpt. Haddock στις 24/10/2012 10:54 πμ.

Polymhxanos"[...] απλά σκεφτείτε..."


Στον ψευτομαγκα νεοέλληνα απευθυνεσαι, πολλά ζητάς...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: HelenKoR στις 24/10/2012 11:37 πμ.

Polymhxanos"
HelenKoR"Εγώ προσωπικά είχα τέτοια νεύρα που τον πρόλαβα παρακάτω. Έτοιμη ήμουν να τον σταματήσω αλλά για καλή του τύχη έπρεπε να πάω κάπου και δεν γινόταν να καθυστερήσω κι άλλο."

[...]
Βρε τον καημένο τι θα πάθαινε...

"


Η βία δεν είναι λύση.
Θα μπορούσα να τον σταματήσω και να συζητήσω μαζί του. 'Η ακόμα και να πάρω τα στοιχεία του.
Ακόμα κι αν μου τσαμπουκαλευόταν, τα νύχια δεν τα έχω για ομορφιά(ούτε κράνος κτλ).

Αυτά τα τυπάκια πιθανότατα δεν έχουν σκεφτεί καν πόσο επικίνδυνοι μπορεί να γίνουν για τους άλλους.Βέβαια ο κάθε ένας απο εμάς κάνει τις επιλογές του και πρέπει -έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα- να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά πριν φτάσουμε στο γκισέ.

Tigrisss"ΣΥΓΝΩΜΗ

εσείς εδώ πληρώνετε ΟΛΟΙ ΟΛΑ τα διοδια κανονικά???"

Εγώ ναι. Ακόμα και αυτά που δεν αξίζει να πληρώσει κανείς. Τι σημαίνει αυτό;
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: PTiger800 στις 24/10/2012 12:03 μμ.

pap43-d2"Έχουμε μπερδέψει την βλακεία με την μαγκιά.."

αλητεία θα έλεγα. Επίσης μαγκιά και ανωνυμία δεν πολυπάνε μαζί.

Polymhxanos"Και εδώ που τα λέμε κύριοι, στην Αττική οδό, γιατί να μην πληρώσει κάποιος;"

Απολύτως σωστός.

Polymhxanos"Να θεωρεί κάποιος κοροιδία τα διόδια στα Τέμπη και μέχρι τον Πλαταμώνα, να πει δεν πληρώνω, ΟΚ,
"

Από την άλλη μεριά να ήταν μόνο αυτή η κοροϊδία που πληρώνουμε πάει στο διάολο. Αλλά σχεδόν ο,τι πληρώνεις σε αυτό το κράτος είναι χαμένο. Τελικά δηλαδή τι σου προσφέρει αυτό το κράτος;
Και βέβαια αυτό είναι ένα γαμώτο, που έχουν όσοι πληρώνουν. Όσοι δεν πληρώνουν ποτέ δεν ασχολήθηκαν με αυτό.

HelenKoR"Θα μπορούσα να τον σταματήσω και να συζητήσω μαζί του."

Αντί για απάντηση παραθέτω τον προλαλήσαντα :
Cpt. Haddock"Στον ψευτομαγκα νεοέλληνα απευθυνεσαι, πολλά ζητάς..."


Κατά πάσα πιθανότητα θα έπεφτες στο χειρότερο είδος μ@λάκα. Δηλαδή τον μ@λάκα με επιχειρηματολογία. Και μόλις πέσεις σε αυτόν έχεις δύο επιλογές:
α) Σταματάς την κουβέντα
β) Καταφεύγεις στη βία (η οποία όπως λές Ελένη δεν είναι λύση γιατί ο μ@λακας, αν καταφέρεις να τον δείρεις και δεν τις φας από πάνω, πάλι μ@λάκας θα μείνει)

HelenKoR"Αυτά τα τυπάκια πιθανότατα δεν έχουν σκεφτεί καν πόσο επικίνδυνοι μπορεί να γίνουν για τους άλλους."

Στα @@ τους...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: HelenKoR στις 24/10/2012 12:23 μμ.

PTiger800"
pap43-d2"Έχουμε μπερδέψει την βλακεία με την μαγκιά.."

αλητεία θα έλεγα. Επίσης μαγκιά και ανωνυμία δεν πολυπάνε μαζί."


Μάγκας είναι αυτός που κάνει το δικό του χωρίς να ενοχλεί τον διπλανό του.

PTiger800"
Κατά πάσα πιθανότητα θα έπεφτες στο χειρότερο είδος μ@λάκα. Δηλαδή τον μ@λάκα με επιχειρηματολογία. Και μόλις πέσεις σε αυτόν έχεις δύο επιλογές:
α) Σταματάς την κουβέντα
β) Καταφεύγεις στη βία (η οποία όπως λές Ελένη δεν είναι λύση γιατί ο μ@λακας, αν καταφέρεις να τον δείρεις και δεν τις φας από πάνω, πάλι μ@λάκας θα μείνει)"


Εκεί επιλέγω το α) διότι έχω την εντύπωση οτι αν συνέχιζα την όποια συζήτηση μαζί του απλά θα ήμουν χειρότερη απο τον ίδιο.
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: PTiger800 στις 24/10/2012 12:32 μμ.

Προσπαθώ γενικά, να συζητάω με ανθρώπους που έχουν (κατά την ταπεινή μου άποψη), τη νοημοσύνη και τη θέληση να συζητήσουν.
Άρα και εγώ το α) θα επέλεγα.
Απλά σου μένει ένα γαμώτο.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Tigrisss στις 25/10/2012 2:17 μμ.

το αν πληρωνω η δε πληρώνω, είναι μια καθαρά προσωπική επιλογή που ενέχει ενα ρισκο που είμαι διατεθειμένος να αναλάβω.

παντως σίγουρα στην υποθετική περιπτωση που δε πληρωσω κάποιο διόδιο, γνωρίζω το τρόπο ωστε να μη κινδυνευσει κανεις...

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Montechristo στις 25/10/2012 3:08 μμ.

Tigrisss"..... γνωρίζω το τρόπο ωστε να μη κινδυνευσει κανεις..."

Το πρόβλημα Κώστα μου είναι με αυτούς που δεν γνωρίζουν......
See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: CK1 στις 26/10/2012 11:27 πμ.

Το θέμα είναι ότι σ’αυτήν την μπουρδ..χώρα ο ένας δεν πληρώνει τα διόδια, ο αλλός δεν πληρώνει το χαράτσι, ο τρίτος την εφορία και μένουν οι λαλάκες να πληρώνουν για όλους τους μάγκες. Δεν αρνούμαι ότι οι τιμές των διοδίων είναι υπερβόλικές γι’αυτό που σου προσφέρουν αλλά τί σε αυτή την χώρα ανταποκρίνεται σε αυτό που πληρώνεις, ο καφές, το φαγητό, το ξενοδοχείο που πας διακοπές??? Ας μην πληρώνουμε τίποτα λοιπόν αν αυτό είναι η λύση. Και ειδικά στο θέμα της Α.Ο. είναι ίσως το μοναδικό κομμάτι του οδικού δικτύου που μοιάζει να ’ναι παράταιρο με το υπόλοιπο σκηνικό των δρόμων της Αθήνας και προσωπικά νομίζω αξίζει το 1μιση ευρώ. Αν πάλι σε κάποιους φαίνονται πολλά σεβαστό, αλλά δεν είναι δα και υποχρεωμένοι να την χρησιμοποιούν, υπάρχουν και αλλές διαδρομές.

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Visk στις 26/10/2012 5:15 μμ.

Δεν πειραζει ρε φιλε, καλυτερα λαλακας, παρα να γινω ΓΥΦΤΟΣ για 1,3 ευρο, και αν ερθει η μερα που δεν θα μπορω να πληροσω την Α.Ο. θα ειναι και η μερα που απο αξιοπρεπεια θα διαλεξω αλλο δρομο.
Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?