ΚΑΡΤΑ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ ΚΤΕΟ ΣΤΑ ΔΙΚΥΚΛΑ

ΚΑΡΤΑ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ ΚΤΕΟ ΣΤΑ ΔΙΚΥΚΛΑ  

  Από: bonnie στις 15/10/2010 10:11 πμ.

Από "κρησάρα" μοτοσυκλέτες - Ι.Χ.


Τέλος στις θορυβώδεις εξατμίσεις των δικύκλων και στα ανέλεγκτα από ΚΤΕΟ αυτοκίνητα επιχειρεί να βάλει το υπουργείο Υποδομών με το νομοσχέδιο που κατέθεσε χθες στη Βουλή.

Τα κυριότερα σημεία του σχεδίου νόμου έχουν ως εξής:

- Απαραίτητη προϋπόθεση για την ανανέωση ή έκδοση του ασφαλιστηρίου είναι ο ιδιοκτήτης να προσκομίζει κάρτα ελέγχου ΚΤΕΟ και το αντίθετο.

- Για όσους δεν έχουν περάσει από ΚΤΕΟ το πρόστιμο μειώνεται στα 50 ευρώ από 400 ευρώ, αρκεί να προσκομίσουν εντός δεκαημέρου δελτίο τεχνικού ελέγχου.

- Θεσπίζεται ελεγκτικός μηχανισμός με στόχο την σωστή λειτουργία των ΚΤΕΟ.

- Για το σύνολο των περίπου 1,4 εκατ. δικύκλων και τρικύκλων θεσπίζεται κάρτα ελέγχου θορύβου, με το πρόστιμο για τους παραβάτες να ανέρχεται στα 150 ευρώ.

- Οι μοτοσυκλέτες θα περνούν από τεχνικό έλεγχο κάθε δύο χρόνια και από έλεγχο θορύβου μία φορά τον χρόνο.

- Απελευθερώνεται η αγορά των πρατηρίων για αυτοκίνητα με υγραέριο ή φυσικό αέριο και απλουστεύεται η ίδρυση πρατηρίων και συνεργείων υγραερίου και φυσικού αερίου.


Πηγή:www.capital.gr


γαμω ε????
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: ΚΑΡΤΑ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ ΚΤΕΟ ΣΤΑ ΔΙΚΥΚΛΑ  

  Από: doohan στις 15/10/2010 10:38 πμ.

.....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: ΚΑΡΤΑ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ ΚΤΕΟ ΣΤΑ ΔΙΚΥΚΛΑ  

  Από: Native στις 15/10/2010 10:58 πμ.

Γαμωτο, κι εγω πρεπει να βγάλω την Leovince απο την vespa....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ΚΑΡΤΑ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ ΚΤΕΟ ΣΤΑ ΔΙΚΥΚΛΑ  

  Από: Costas στις 15/10/2010 11:07 πμ.

Η Leovince δεν είναι στα νόμιμα επίπεδα θορύβου;Η δικιά μου στη μηχανή είναι ακριβώς και μετρημένη.Με το σιγαστήρα εννοείται.

Re: ΚΑΡΤΑ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ ΚΤΕΟ ΣΤΑ ΔΙΚΥΚΛΑ  

  Από: Native στις 15/10/2010 11:18 πμ.

Costas"Η Leovince δεν είναι στα νόμιμα επίπεδα θορύβου;Η δικιά μου στη μηχανή είναι ακριβώς και μετρημένη.Με το σιγαστήρα εννοείται."


Χμμμ...ναι ετσι έγραφε το χαρτι....το θέμα ειναι οτι η μαμα δεν κανει σχεδον καθολου θορυβο οποτε εχει αρκετη διαφορα.

Αυτο που δεν ξερω ειναι αν θα σε μετρανε με καποιο γενικο standard οριο θορυβου...η αναλογως με το τι γραφει η αδεια σου....αν ειναι το πρώτο, σίγουρα περνάω με την Leo.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ΚΑΡΤΑ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ ΚΤΕΟ ΣΤΑ ΔΙΚΥΚΛΑ  

  Από: dimchrist στις 15/10/2010 11:46 πμ.

Native"...αν ειναι το πρώτο, σίγουρα περνάω με την Leo. "

Αν είναι έτσι και εγώ αλλά και ο jimdom περνάμε!!!...
Το θέμα είναι κατά πόσο θα εφαρμωστεί. Δηλαδή να μην είναι μόνο το πρωτο χρόνο αυστηροί και μετά το λάδωμα να πάει σύννεφο για τις "καθαρές" κάρτες...

Triple Way

Re: ΚΑΡΤΑ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ ΚΤΕΟ ΣΤΑ ΔΙΚΥΚΛΑ  

  Από: jimdom στις 15/10/2010 4:13 μμ.

Δανειζω τη (βουβουζελα) σε καθε ενδιαφερομενο

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: ΚΑΡΤΑ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ ΚΤΕΟ ΣΤΑ ΔΙΚΥΚΛΑ  

  Από: bonnie στις 15/10/2010 5:04 μμ.

ο βασικος σκοπος τους παλι ειναι τα φραγκα... ελεος δηλαδη, σε λιγο θα πληρωνουμε για να παμε κ στο μπανιο!!

..θα παω με την ανοιχτη κ θα τους την σκασω στα μουτρα.. να βαλουμε κ τη βουβουζελα απο πισω, να παθουν κοφωση...
..ξενερωσα...
..κ ελεγα να πουλησω τις μαμα...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: ΚΑΡΤΑ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ ΚΤΕΟ ΣΤΑ ΔΙΚΥΚΛΑ  

  Από: johnygalan στις 16/10/2010 3:06 μμ.

Ευτυχώς που και η remus έχει σιγαστήρα!

Αλήθεια πόσα ντεσιμπελ θα είναι το όριο 90;
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: ΚΑΡΤΑ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ ΚΤΕΟ ΣΤΑ ΔΙΚΥΚΛΑ  

  Από: sinister στις 15/04/2011 7:51 πμ.

ΜΙα βολτα λιγοτερη για να πληρωσουμε το ΚΤΕΟ

Στην τελική ευθεία φαίνεται πως βρίσκεται η διαδικασία έναρξης τεχνικού ελέγχου των ΚΤΕΟ και στις μοτοσικλέτες, καθώς ο σχετικός νόμος βρίσκεται ήδη σε ισχύ. Σε κάποιες περιφέρειες της Ελλάδας έχουν ήδη ξεκινήσει οι έλεγχοι, ενώ στις υπόλοιπες αναμένεται η αδειοδότηση των κατάλληλων ιδιωτικών ΚΤΕΟ.

Οι έλεγχοι έχουν ήδη ξεκινήσει από τα τέλη Ιανουαρίου στην Κόρινθο, ενώ και σε άλλες Περιφέρειες της χώρας οι μοτοσικλετιστές κλήθηκαν ή πρόκειται να κληθούν σύντομα. Η διαδικασία που έχει καθυστερήσει σε μεγάλο βαθμό την πανελλαδική ισχύ του μέτρου είναι η αδειοδότηση από το κράτος. Συγκεκριμένα, οι αιτήσεις που έχει δεχθεί η αρμόδια υπηρεσία από ιδιωτικά ΚΤΕΟ που έχουν προσαρμόσει τον εξοπλισμό τους και για τον έλεγχο δικύκλων είναι πολλές και, όπως φαίνεται, η έγκρισή τους θα καθυστερήσει.

Παρά το γεγονός ότι ήδη έχουν αδειοδοτηθεί και λειτουργούν κανονικά κάποια ΚΤΕΟ σε ολόκληρη τη χώρα, ο αριθμός τους είναι μικρός και δεν μπορεί να καλύψει τις ανάγκες της κάθε Περιφέρειας. Για το λόγο αυτό, οι ιδιοκτήτες που έχουν προσκληθεί για τεχνικό έλεγχο είναι λίγοι, σε περιοχές που διαθέτουν ιδιωτικά ΚΤΕΟ με την απαραίτητη άδεια. Σίγά-σιγά, όμως, η διαδικασία θα ξεκινήσει να μπαίνει σε κανονικούς ρυθμούς, αφού ανάμεσα στις πόλεις στις οποίες θα ξεκινήσει σύντομα ο έλεγχος είναι η Βέροια, η Αθήνα, η Καρδίτσα, καθώς και τα Δωδεκάνησα.

Θυμίζουμε ότι ο τεχνικός έλεγχος θα είναι υποχρεωτικός για όλα τα δίκυκλα άνω των 50 κ.εκ. (σε αυτά έως 50 κ.εκ. επικρατεί χάος, καθώς οι αρμόδιοι φορείς αδυνατούν να συνεννοηθούν για τα στοιχεία των ιδιοκτητών), από τη στιγμή που η Περιφέρεια προχωρήσει σε πρόσκληση. Οι έλεγχοι που θα γίνονται στο δίκυκλο θα αφορούν τομείς όπως ο θόρυβος, οι εκπεμπόμενοι ρύποι, τα φρένα και τα φώτα και η διαδικασία θα διαρκεί περίπου μισή ώρα. Το κόστος, τέλος, κυμαίνεται γύρω στα 30 ευρώ.

ΜΟΤΟΤΡΙΤΗ

ΥΓ.Θα εχει δυναμομετρο κ καυσαναλυτη για ρυθμιση Power commander κ εναν ειδικο για ρυθμιση αναρτησεων!
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: ΚΑΡΤΑ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ ΚΤΕΟ ΣΤΑ ΔΙΚΥΚΛΑ  

  Από: vagtyrp στις 15/04/2011 9:45 πμ.

παιδιά, σύμφωνα με τη μότεκ , ο νόμος βρίσκεται σε ισχύ από τα τέλη οκτωβρίου.το πρόβλημα είναι πως στην αθήνα υπάρχουν μόνο δύο κτέο με τη σχετική υποδομή, και στην υπόλοιπη ελλάδα ελάχιστα, εώς κανένα. δεν έχουν ανακοινωθεί τα όρια ήχου και καυσαερίων...ούτε οι ίδιοι που έχουν τα κτέο δεν ξέρουν....ούτε το κόστος....
γίνεται προσπάθεια από τη μότεκ το κόστος να περιοριστεί στα 30 ευρώ για το κτέο, και 10 ευρώ για την κάρτα ήχου, ή οποία θα πρέπει να ανανεώνεται κάθε χρόνο, και ίσως ο δεύτερος χρόνος να είναι δωρεάν.
υποτίθεται ότι από φέτος η αστυνομία θα κάνει συστάσεις μόνο αλλά από του χρόνου θα κόβει κώλους.....το θέμα έχει φτάσει στα αρμόδια υπουργεία με σκοπό να περιλάβει και τα αυτοκίνητα σε αυτό το μέτρο.
αυτά ξέρω μέχρι στιγμής, από την τελευταία φορά που μίλησα με τα παιδιά στη μότεκ.όταν ξέρω παραπάνω θα σας επανέλθω

Re: ΚΑΡΤΑ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ ΚΤΕΟ ΣΤΑ ΔΙΚΥΚΛΑ  

  Από: Sprinter στις 15/04/2011 9:47 πμ.

Ρε Βαγγο, κτεο για πλοία θα βγάλουνε?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΚΑΡΤΑ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ ΚΤΕΟ ΣΤΑ ΔΙΚΥΚΛΑ  

  Από: redfoot στις 15/04/2011 10:54 πμ.

πανω που ετοιμαζομουν για εξατμισεις. Που να παρει..


μας βλεπω να βαζωβγαζουμε τα db killers καθε χρονο
the road is made clear when viewed from above..

Re: ΚΑΡΤΑ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ ΚΤΕΟ ΣΤΑ ΔΙΚΥΚΛΑ  

  Από: johntar στις 15/04/2011 5:37 μμ.

Ωραια δλδ εγω ειμαι ετοιμος για του ψυρη. Φυλακή θα παω.Ωχωχωχωχ.Πειτε τους να πανε να μαμηθουν τα μ.....πανα.σε λιγο θα χέζουμε και θα μας χρεώνουν και την κουραδα ως μολυνσει του περιβαλοντος.ΟΥΣΤ ΡΕ κεραταδες. Θάνατος στους πολιτικούς.μονο σε εμας χρεώνουν αυτά τα άθλια υποκείμενα είναι ακόμα ελεύθερα εκεί έξω. άντε γτ θα πω κι άλλα
Ποιος θα τονίσει τα χιλιάδες λάθη μου να μου τονίσω άλλα χίλια κ τ' αμέτρητα τα πάθη μου!!!

Re: ΚΑΡΤΑ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ ΚΤΕΟ ΣΤΑ ΔΙΚΥΚΛΑ  

  Από: TAS στις 16/04/2011 3:35 μμ.

johntar"Ωραια δλδ εγω ειμαι ετοιμος για του ψυρη. Φυλακή θα παω.Ωχωχωχωχ.Πειτε τους να πανε να μαμηθουν τα μ.....πανα.σε λιγο θα χέζουμε και θα μας χρεώνουν και την κουραδα ως μολυνσει του περιβαλοντος.ΟΥΣΤ ΡΕ κεραταδες. Θάνατος στους πολιτικούς.μονο σε εμας χρεώνουν αυτά τα άθλια υποκείμενα είναι ακόμα ελεύθερα εκεί έξω. άντε γτ θα πω κι άλλα"


η κου...δα θα χρεωνεται αναλογα με το μεγεθος της η με την ενταση του ηχου την συνοδευει???? ρε που παμε ρε??.....
ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ