Ζημια!!

Re: Ζημια!!  

  Από: Παντελής στις 19/11/2012 7:43 πμ.

Constantinos"Πιστευω οτι θα αντεξω αλλωστε το βραβειο ειναι ανεκτιμητης αξιας!"


Το μόνο βραβείο ανεκτίμητης αξίας είναι η αρτιμέλεια σου ! Φρόντισε να το κερδίζεις κάθε μέρα !!!!

Re: Ζημια!!  

  Από: kostas1975 στις 19/11/2012 8:10 πμ.

HelenKoR"
kyrkyriakos"
Απο τον Ιανουάριο του 2013 ,το δίπλωμα απεριόριστον κυβικών-υποδύναμης θα είναι στα 24!!!"


...Μμμμμτέλεια...
Αν έχει στην κατοχή του το "μικρό" δίπλωμα για δύο χρόνια θα μπορεί να κάνει το upgrade ή το αλλάξανε κι αυτό;

Πάντως Constantine σκέφτεσαι σωστά. Πάρε ένα μικρό μηχανάκι (της επιλογής σου - σύμφωνα με τις ανάγκες και τις οικονομικές σου δυνατότητες). Μην το περιορίζεις χρονικά (λέγοντας πχ. οτι σε ένα χρόνο απο τώρα θα πάρω τον τίγρη). Μάθε πρώτα να κυκλοφορείς μέσα στην πόλη και μετά βλέποντας και κάνοντας.
Καλώς όρισες."

καλημερα και απο μενα
ακουστηκε οτι δεν ειναι υποχρεωτικο να εφαρμοστουν καποια απο αυτα .αναμενουμε να δουμε τι θα εφαρμοστει τελικα

Re: Ζημια!!  

  Από: kyrkyriakos στις 19/11/2012 10:01 πμ.

[quote="kostas1975":1sk0g2zr]
HelenKoR"
kyrkyriakos"
Απο τον Ιανουάριο του 2013 ,το δίπλωμα απεριόριστον κυβικών-υποδύναμης θα είναι στα 24!!!"


καλημερα και απο μενα
ακουστηκε οτι δεν ειναι υποχρεωτικο να εφαρμοστουν καποια απο αυτα .αναμενουμε να δουμε τι θα εφαρμοστει τελικα"
[/quote:1sk0g2zr]
όταν λες δεν είναι υποχρεωτικό;
Άρθρο 6
(άρθρα 4, 7, 11 παρ. 5
της Οδηγίας 2006/126/ΕΚ)
Χορήγηση άδειας οδήγησης
1. Για τη χορήγηση οποιασδήποτε κατηγορίας άδειας
οδήγησης απαιτείται όπως ο ενδιαφερόμενος:
α) Έχει την κανονική του διαμονή στην Ελλάδα ή την
ιδιότητα του σπουδαστή ή του μαθητή επί έξι (6) του−
λάχιστον μήνες στην Ελλάδα συνεχώς ή αθροιστικά,
κατά το τελευταίο δωδεκάμηνο, πριν από την ημέρα
κατάθεσης της αίτησης και των δικαιολογητικών χο−
ρήγησης.
β) Έχει την κατοικία του στην περιοχή της οικείας
Υπηρεσίας Μεταφορών και Επικοινωνιών στην οποία
κατατίθεται η αίτηση.
γ) Έχει συμπληρώσει την ηλικία :
αα) Των 16 ετών για την κατηγορία ΑΜ.
ββ) Των 18 ετών για την κατηγορία Α1.
γγ) Των 20 ετών για την κατηγορία Α2.
δδ) Των 24 ετών για μοτοσικλέτες της κατηγορίας Α.
Σε περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος είναι ήδη κάτο−
χος άδειας οδήγησης της κατηγορίας Α2 επί διετία, η
απαιτούμενη ηλικία μειώνεται στα 22 έτη.
εε) Των 22 ετών για μηχανοκίνητα τρίκυκλα ισχύος

ΘΕΜΑ: Διευκρινίσεις επί του Π.Δ. 51/2012 (Α΄101) σχετικά με την άδεια οδήγησης

τρίκυκλο που μέχρι
18/1/2013 οδηγείται με Β1 (δηλ. Β για την χώρα μας), θα οδηγείται από 19/1/2013 με Α1 ή
Α ανάλογα με την ισχύ τους.
άνω των 15 kW της κατηγορίας Α.
α. Οι άδειες οδήγησης για τις κατηγορίες ΑΜ, Α1, Α2, Α, Β1, Β και ΒΕ έχουν διοικητική ισχύ 15 ετών. Η
δε ανανέωσή τους θα πραγματοποιείται με τον έλεγχο των ελάχιστων απαιτήσεων για τη σωματική και
διανοητική ικανότητα οδήγησης


Σύμφωνα με το άρθρο 22 του εν λόγω Π.Δ., η ισχύς του Π.Δ. στο σύνολό του,
αρχίζει από 19/1/2013,


χαλάσαμε λίγο το θέμα του φίλου, νομίζω όμως ότι ενδιαφέρουν και αυτόν!

Re: Ζημια!!  

  Από: leonithastz στις 19/11/2012 4:03 μμ.

Κωνσταντίνε, πρώτα από όλα καλώς ήρθες στο φόρουμ !
για τα υπόλοιπα, εγώ θα συμφωνήσω με τον ΝίκοςV.εφόσον θέλεις να πάρεις τον Τίγρη,(ψηλό μηχανάκι) καλό θα ήταν να μάθεις σε κάτι ποιο ψηλό από το νιντζάκι.τωρα η απόφαση είναι δική σου.που από ότι κατάλαβα και το μυαλό και την κρίση έχεις για να το κάνεις.
α α α και να θυμάσαι!!!πάντα κράνος και εξοπλισμός κατάλληλος
[size=200:1w8ajxcf]μη σκας για ότι μπορείς να διορθώσεις και για ότι, δεν μπορείς να διορθώσεις

Re: Ζημια!!  

  Από: PTiger800 στις 21/11/2012 12:35 μμ.

Κωσταντίνε καλωσήρθες.
Συμφωνώ με τους υπόλοιπους όσον αφορά την εκκίνηση με ένα πιο "μικρό" μηχανάκι. Θεωρώ ότι τα 250cc είναι καλά.
Προσωπικά είχα ξεκινήσει με λιγότερα (125cc) πριν πάω στα 800. Έμεινα στα 125 2 χρόνια.
Δύο πράγματα με δυσκόλεψαν στην μετάβαση από τα 125 στα 800.

Το ένα είναι το βάρος. Σε σχέση με το 800 το 125 ήταν ποδήλατο. Ειδικά σε μανούβρες χαμηλής ταχύτητας (βλέπε πόλη).

Το άλλο είναι το γκάζι. Είπε ο Αντρέας πιο πρίν ότι ο αναβάτης ελέγχει τι γκάζι. Ναι μεν, θέλει όμως τέχνη. Την οποία κατά τη στιγμή της μετάβασης δεν έχεις. Από την άλλη καλά θα ήταν να πάς 250-400-600-800-1050 αλλά έτσι θες μία περιουσία και τουλάχιστον 10 χρόνια, όπερ άτοπο.

Συμπέρασμα
Πάρε το 250cc. Τώρα αν θα έιναι νιντζα ή motard ή δούκας... αποφάσισέ το με βάση τις ανάγκες σου.

Πάρε μιά σωστή απόφαση ολοκληρωμένη. Δηλαδή, μηχανή = κράνος, μπουφάν, γάντια και ότι άλλο σπασικλίδικο μπορείς να φανταστείς. Οπωσδήποτε κράνος όμως. Πάντα και παντού.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ζημια!!  

  Από: Constantinos στις 27/11/2012 6:36 μμ.

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας!!Αλλα τι να κανω που οταν βλεπω τον τιγρη με πιανει ενα ριγος και το μονο που σκεφτομαι ειναι να το καβαλαω??Υπαρχει φαρμακο για αυτη την αρρωστεια??Γιατι το νιντζακι καλο ωραιο οικονομικο αλλα το μονο που σκεφτομαι ειναι τον τιγρη!!

Re: Ζημια!!  

  Από: john doufexis στις 28/11/2012 2:01 μμ.

κοιτα πως ξενερωνεις !!!!

ο τιγρης κανει 10000 καινουργιος
ο τιγρης κανει περιπου 6000 μεταχειρισμενος

αυτα τα νουμερα ειναι ευρω, αν τα εχεις εσυ μπραβο σου πανε παρτο ΤΩΡΑ
αν δν τα εχεις πανε ζητα απο τους δικους σου !!!!

πως νιωθεις ?

εχεχεχεχεχχε δεν σε αποπαιρνω προς θεου !!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Ζημια!!  

  Από: Παντελής στις 28/11/2012 4:18 μμ.

john doufexis"
πως νιωθεις ?

εχεχεχεχεχχε δεν σε αποπαιρνω προς θεου !!!"


Διώξε τον έναν, διώξε τον άλλον, θα μείνεις τελικά μόνος σου στο forum...

Re: Ζημια!!  

  Από: john doufexis στις 28/11/2012 4:53 μμ.

Παντελής"
john doufexis"
πως νιωθεις ?

εχεχεχεχεχχε δεν σε αποπαιρνω προς θεου !!!"


Διώξε τον έναν, διώξε τον άλλον, θα μείνεις τελικά μόνος σου στο forum...
"

εχεχεχχεχεχε αν ειχε σκατα στο κεφαλι του δν θα ελεγα τπτ, απλα φαινεται μυαλωμενο το παιδι κ απλα του παρεθεσα ενα κινητρο να του φυγει η καψα !!!

κ σαφως ειναι καλυτερα για τον ιδιο κ την οικογενεια του να ΜΗΝ ειναι χρεωμενος τετοια εποχη μονο κ μονο για την παυλα που τον διακρινει αυτο τον καιρο !!!

Οπως κ να εχει η Τ ειναι ακριβη ταυλα, γι αυτο κ βλεπεις παντου αγγελειες, με πολλα ακομα απουλητα σε τιμες που καποτε θεωρουσαμε πρσβλητικες,

αλλωστε αυτο μπορεις να το διαπιστωσεις κ στο φορουμ, αν πχ η μπετζινα ηταν στο ευρω κ η ολη οικονομικη κατασταση στα χρυσα χρονια 2008-2010 εδω μεσα θα γινοταν της μουρλης οπως κ σε βολτες, καφεδακια κ τα ρεστα !!! Δυστυχως ομως ΔΕΝ ειναι αρα λογικη κ η ΠΑΡΑΚΜΗ !!!!!!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Ζημια!!  

  Από: Constantinos στις 29/11/2012 4:06 μμ.

Καλα εκανες και μου τα ειπες οπως εχουνε!!Η αληθεια ειναι οτι δεν αλλαζω γνωμη το νιντζακι θα το παρω αλλωστε τα συγκεκριμενα λεφτα εχω στην αυτη την στιγμη!Οσον αφορα τον τιγρη τον βλεπω σαν βραβειο που καποια στιγμη θα το κατακτησω,αλλα για να φτασω εκει πρεπει πρωτα να κερδισω αρκετους αγωνες( δλδ εμπειρια,ανεση και γενικοτερα οτι αφορα τους δρομους καβαλα σε ενα δικυκλο)!Κατι ακομα ρε παιδια..αν παρω το νιντζα πιστευω οτι θα το παντρευτω διοτι εχει αρχισει ηδη και κυκλοφορει το νιντζα το 300 κατι που αναιρει τα μεχρι τωρα δεδομενα για το νιντζα το 250!Αν ειναι ετσι οταν θελησω να διωξω το νιντζα τι θα κανω??ανταλαγη +διαφορα με τιγρη δεν παιζει..η παιζει?Διαφορετικα θα πρεπει να το σκοτωσω κατι που δεν μου ακουγεται και παρα πολυ ωραιο!!Ευχαριστω!

Re: Ζημια!!  

  Από: NikosV στις 29/11/2012 6:56 μμ.

οτι και να παρεις θα το παντρευτεις ή θα το σκοτωσεις ..
και παει γυρω στο 50% το σκοτωμα .. δηλ. το πηρες 4000? το δινεις 2000, το πηρες 12000? το δινεις 6000
ετσι εχουν τα πραγματα μεχρι τωρα ..
τωρα με την κριση ολο και καποιος θα θελει να το ανταλλαξει με το tiger .. για να μην του παρουν κανενα σπιτι !!
εως τοτε θα εχουν βγει καινουρια μοντελα, χαρατσια ή θα εχεις γκαστρωσει καμια απο την κ@υλ@ και πιθανον να εχεις αλλαξει και γνωμη ..
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Ζημια!!  

  Από: Constantinos στις 29/11/2012 11:53 μμ.

NikosV"οτι και να παρεις θα το παντρευτεις ή θα το σκοτωσεις ..
και παει γυρω στο 50% το σκοτωμα .. δηλ. το πηρες 4000? το δινεις 2000, το πηρες 12000? το δινεις 6000
ετσι εχουν τα πραγματα μεχρι τωρα ..
τωρα με την κριση ολο και καποιος θα θελει να το ανταλλαξει με το tiger .. για να μην του παρουν κανενα σπιτι !!
εως τοτε θα εχουν βγει καινουρια μοντελα, χαρατσια ή θα εχεις γκαστρωσει καμια απο την κ@υλ@ και πιθανον να εχεις αλλαξει και γνωμη .. "

Τωρα το τελευταιο τι το ειπες??? Μακρια απο εμας για αυτο και προσεχουμε και για αυτο αλλα και για να μην φορεσουμε κανα παρασημο απο καμια!Καλα ναι μεχρι τοτε το βλεπω πως κυλαει και αναλογως κινουμαι!Εσυ τι μηχανη ειχες πριν το 1050?

Re: Ζημια!!  

  Από: NikosV στις 30/11/2012 8:52 πμ.

απο chaly 50cc στο γυμνασιο και το λυκειο ..
πηγα στο husqvarnaki 125cc εντουρακι στο πανεπιστημιο ..
το οποιο το ψιλο-εστιψα ..
και πηρα το ktm lc4 640cc motard .. που αν και με αρκετα προβληματα μου διδαξε και πολλα ..
πιστευω οτι δεν θα γινοταν ομαλοτερη η μεταβαση στο 1050 λογο του στησιματος του ..
αν στη θεση του ls4 βαλεις Vstorm .. απλα θα κανεις τα καγκουριλικια μετα με το 1050 .. δεν ξερω αν με πιανεις
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Ζημια!!  

  Από: Constantinos στις 01/12/2012 6:51 μμ.

NikosV"απο chaly 50cc στο γυμνασιο και το λυκειο ..
πηγα στο husqvarnaki 125cc εντουρακι στο πανεπιστημιο ..
το οποιο το ψιλο-εστιψα ..
και πηρα το ktm lc4 640cc motard .. που αν και με αρκετα προβληματα μου διδαξε και πολλα ..
πιστευω οτι δεν θα γινοταν ομαλοτερη η μεταβαση στο 1050 λογο του στησιματος του ..
αν στη θεση του ls4 βαλεις Vstorm .. απλα θα κανεις τα καγκουριλικια μετα με το 1050 .. δεν ξερω αν με πιανεις "

Καταλαβαινω απολυτα τι λες και σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου!Απλα αυτο που θελω να κανω εγω ειναι να χτισω τις οδηγικες μου ικανοτητες σε κατι πιο μικρο ωστε να ειμαι σε θεση μετα απο ενα χρονικο διαστημα να καβαλησω το 1050 και να το ευχαριστηθω ετσι?Για αυτο τα οικονομικα μου αυτη την στιγμη μου επιτρεπουν να παρω ενα νιντζακι που ιδρωσα για να τα βγαλω να γουσταριζω τις βολτες που θα κανω αλλα ταυτοχρονα να με διδαξει πραγματα τα οποια θα με βοηθησουν στην αμεσως επομενη μηχανη!Για αυτο εγω ρωταω και ξανα ρωταω οχι απο ανασφαλεια αλλα απο αναγκη!Με την εννοια οτι γουσταρω και θελω να με καθοδηγησουνε σωστα ατομα με γνωσεις και εμπειρια πανω σε μηχανες!Ποσο μαλλον και κατοχοι 1050!Ελπιζω να μην κουραζω με αυτα που λεω!Ευχαριστω!!

Re: Ζημια!!  

  Από: leonithastz στις 01/12/2012 8:37 μμ.

Κωσταντινε, δεν κουραζεις κανενα αν γινει κατι τετοιο δεν θα σου απαντησει κανεις οποτε θα το καταλαβεις.
στο θεμα σου τωρα ,εγω θα επειμεινω στο οτι ,το πρωτο σου μηχανακι, θα πρεπει να μοιαζει πιο πολυ στον Τιγρη απο οτι το νιτζακι, το οποιο ειναι πολυ καλο αλλα χαμηλο.θα μαθεις αλλιως σε ενα χαμηλο μηχανακι.
ενω αν δεις κανενα μοταρντ η εντουρο250, πανω κατω τα ιδια λεφτα κανουν, ψηλα μηχανακια, θα σε βαλουν στο τριπακι της, ψηλης μηχανης και ετσι, δεν θα σου ερθει, τοσο αποτομα ο τιγρης που ειναι ,οχι μονο ψηλος αλλα και πολυ βαρης ,240 κιλα
εγω αυτα ειχα να σου πω.
οτι αλλο θες μηλα
[size=200:1w8ajxcf]μη σκας για ότι μπορείς να διορθώσεις και για ότι, δεν μπορείς να διορθώσεις