Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ειπαν

Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: PTiger800 στις 26/07/2013 11:18 πμ.

efthvag"Και για να μιλήσουμε και λιγάκι σοβαρά, μου κάνει εντύπωση η ιστορία με την Anytime...τρεις φορές έχω κάνει ασφάλιση, άμεσα (πληρωμή on-line με πιστωτική) και έχω το σήμα εντός 10 λεπτών μέσω e-mail και το εκτυπώνω και μόνος μου."

Βαγγέλη, λογικά η ουσιώδης διαφορά είναι ότι εσύ δεν κανεις ασφάλεια κλοπής. Όσο δεν έχεις κλοπή στη μέση είναι απλά τα πράγματα. Αστική ευθύνη και τέλος.

Μόλις μπει η ρημάδα η κλοπή στη μέση, πρέπει να έρθει πραγματογνώμονας, να δει και να φωτογραφήσει το μηχανάκι, να επικοινωνήσει με τον υπεύθυνο της ασφαλιστικής, να του δώσει τις φωτο, να του πει ότι το μηχανάκι κατ΄αρχήν υπάρχει κ.λπ.
Άλλωστε αν δεν γινόταν έτσι τι με εμπόδιζε στην περίπτωση που μου είχαν κλέψει το μηχανάκι, να μην το δηλώσω στην αστυνομία, να κάνω online ασφάλιση κλοπής και εκ των υστέρων να ζητάω αποζημίωση.
Έχουν το λόγο τους. Απλά είναι και εξαιρετικά αργοί.
Μου έλεγαν και διάφορες πίπες ότι εφ' όσον ήρθε ο πραγματογνώμονας και το είδε είμαι καλυμμένος παρόλο που δεν έχει βγει το σήμα κ.λπ.. Προσωρινό βέβαια δεν έστελναν.
Και λέω εγώ τώρα, σε περίπτωση που πριν βγει το σήμα χρειαζόταν να αποζημιώσω κάποιον, θα τον αποζημίωναν με "συμβόλαιο το λόγο τους".
Δε νομίζω Τάκη, που έλεγε και η διαφήμιση.
Τέλος αναφέρω ότι πριν τους ρίξω άκυρο και ανανεώσω στην Chartis, τους πήρα 3 φορές τηλέφωνο να ρωτήσω γιατί αργούμε, όπου ισάριθμες φορές, καλλίφωνες κοπέλες με ενημέρωναν ότι "μην ανησυχείτε, δεν υπάρχει πρόβλημα". Όταν τελικά τους πήρα και τους είπα "άκυρο", μετά από δύο τρείς ημέρες με ξαναπήραν να μου πουν ότι βγήκε το σήμα...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: nfot στις 26/07/2013 8:13 μμ.

Πριν ενα εξαμηνο, ασφαλισα το D στην Intersalonica, ξεροντας οτι ηταν λυση αναγκης, μαις και η εταιρεια αυτη δεν εχει και το καλυετροονομα στην πιατσα και δεν ανηκει στο φιλικο διακανονισμο.
Πριν λιγο, εκανα νεο ασφαλιστηριο στην ERGO. Τσιμπημενη τιμη θα ελεγα, 101 γιουρια για εξαμηνο, αλλα εχω και το καρο και το Fazer εκει και για το καρο που το εχω μικτη, πηρα μια εξτρα εκπτωση, υποσχομενος να ααφαλισω και το D εκει, οταν ερχονταν η ωρα.

Μιλωντας για το περιστατικο που αναφερεται στο θεμα αυτο, περι αρνησης ασφαλισης, μου ειπε ο ασφαλιστης οτι μαλλον το D ειναι χαρακτηρισμενο υψηλου ρισκου για την Chartis, οποτε το εχουν βγαλει εκτος. Λογικα και ολα τα SS θα ελεγα εγω.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: pragias στις 27/07/2013 1:33 πμ.

nfot σε ευχαριστώ πολύ για την τεκμηρίωση. μπορεί να είναι όντως κάπως έτσι το πρ΄γμα.

από εκει και πέρα εσύ δίνεις 101 το εξάμηνο μαζί με οδική βοήθεια? γτ μου φαίνονται πολύ καλά τα λεφτά.

εγώ κάτω από 120 δεν έχω δώσει ποτέ (με οδικη)

ίσως να παίζει ρόλο ότι είσαι Βόλο είμαι Αθήνα και ίσως έχεις κάποια έκπτωση γενικά στην εταιρεία την συγκεκριμένη μιας και έχεις ασφαλισμένα και άλλα οχήματα
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: PTiger800 στις 29/07/2013 10:49 πμ.

Παναγιώτη, νομίζω ότι τα 101 που δίνει ο Νίκος οφείλονται σε αυτό που γράφει:

nf"μιας και η εταιρεια αυτη δεν εχει και το καλυετρο ονομα στην πιατσα και δεν ανηκει στο φιλικο διακανονισμο."
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: pragias στις 29/07/2013 11:18 πμ.

PTiger800
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: nfot στις 02/08/2013 10:13 μμ.

PTiger800"Παναγιώτη, νομίζω ότι τα 101 που δίνει ο Νίκος οφείλονται σε αυτό που γράφει:

nf"μιας και η εταιρεια αυτη δεν εχει και το καλυετρο ονομα στην πιατσα και δεν ανηκει στο φιλικο διακανονισμο."
"


Οοοοχι, τα 101 τα δινω στην ERGO, που ειναι στο φιλικο διακανονισμο και εχει και καλο ονομα.

Η εταιρεια της παραθεσης ηθελε 75 το Φλεβαρη και ηταν η Ιντερσαλονικα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: pragias στις 03/08/2013 4:56 μμ.

nfot λίγα δίνεις , μπράβο, εγώ στην ιντερλιφε δίνω 125 με οδηγηκή λαι άλλες 7 καλύψεις.
ίσως τότε να παίζει ρόλο που μένεις βόλο και όχι αθήνα
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: PTiger800 στις 05/08/2013 12:03 μμ.

Τι ψάχνεις τώρα, εγώ με κλοπή, στην AIG δίνω 192 το εξάμηνο.
...metal under tension, begging you to touch and go...