ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΛΟΠΗΣ

ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΛΟΠΗΣ  

  Από: freud στις 09/12/2010 4:06 μμ.

Καλησπέρα σε όλους!Θα ήθελα βοήθεια,αν κάποιος ξέρει,που μπορώ να ασφαλίσω τον τίγρη για κλοπή..σε ασφαλιστή που ρώτησα μου είπε πως δεν ασφαλίζει κανένας πλέον..δεν ξέρω πόσο αληθεύει..ασφάλισε κανείς πρόσφατα για κλοπή,τιμή κ εταιρία..ξέρω πως το θέμα έχει ξανααναφερθεί αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη..ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!

Costas: Η ασφάλεια κλοπής δεν είναι τεχνικό θέμα.Ως εκ τούτου μεταφέρεται στην αντίστοιχη ενότητα.
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:41, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Η ασφάλεια δεν είναι τεχνικό θέμα.Μεταφέρεται στην ενότητα "Συζήτηση περί μοτοσυκλέτας."

Re: ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΛΟΠΗΣ  

  Από: tharis στις 09/12/2010 4:16 μμ.

Interamerican θα βρεις σιγουρα, αλλα ειναι και η πιο ακριβη. (καπου στο 300αρι το εξαμηνο)

Εγω το ασφαλισα τωρα στην Chartis με αρκετα καλυτερη τιμη, αλλα πρεπει να το ψαξεις γτ απ οτι καταλαβα δε δινει τα ιδια δικαιωματα σε ολους τους ασφαλιστες. Εγω το εκανα μεσω γραφειου απο αντιπροσωπεια..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΛΟΠΗΣ  

  Από: alexandros.s στις 09/12/2010 5:01 μμ.

interamerican με 307e,συγκεκριμενα,το 6μηνο.

Re: ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΛΟΠΗΣ  

  Από: fpapad στις 09/12/2010 9:04 μμ.

Εγώ στην Chartis χθές ανανέωσα για ετήσιο συμβόλαιο στα 422,42€.

Αλλά καλύπτει το 75% της αξίας της μηχανής που είναι ασφαλισμένη.

Μέσα στην κάλυψη επίσης είναι :

Μοτοπροστασία (δεν ξέρω τι είναι θα ρωτήσω) Κεφ. 6.000€
Βοήθεια Ατυχήματος
Απώλεια Εγγράφων
Αντικατάσταση κλειδιών
Τρομοκρατική ενέργεια
Οδική βοήθεια βλάβης
Πυρός
και τις αστικές ευθύνες έως 750.000€
Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Re: ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΛΟΠΗΣ  

  Από: tharis στις 09/12/2010 11:05 μμ.

Εγω μιλαω για 100% καλυψη στην Chartis ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΛΟΠΗΣ  

  Από: Barkos στις 10/12/2010 11:14 πμ.

haris"Εγω μιλαω για 100% καλυψη στην Chartis ..."


Sorry tharis, αλλά αυτό που λές δεν υπάρχει, είναι πάγια τακτική της εταιρίας, να ασφαλίζει το 75% για αυτό
άλλωστε έχει τόσο χαμηλότερο τιμολόγιο απο την interamerican,
ρώτα τον ασφαλιστή σου πριν βιαστείς να απαντήσεις, (η καλύτερα διάβασε το συμβόλαιο σου)
φιλικά

Re: ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΛΟΠΗΣ  

  Από: tharis στις 10/12/2010 11:37 πμ.

Το συμβολαιο μου γραφει: "ΟΛΙΚΗ ΚΛΟΠΗ 10.000"

Κι εγω ετσι οπως τα λες τα ηξερα απο τον ασφαλιστη μου μεχρι που ανακαλυψα το "παραπανω" ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΛΟΠΗΣ  

  Από: Tigrisss στις 10/12/2010 12:22 μμ.

το συμβόλαιο μου στη CHARTIS γραφει ομοιως ολικη κλοπη 10.000. αμα μου το φανε ας πάρω και 8.000, δε με πειράζει.....
τωρα οσον αφορα τα ασφαλιστρα, εγω γιατι πληρωνω μόνο 168 ευρω το εξαμηνο?
σιγουρα εχω κλοπη μέσα, εδω και 2 χρονια...

Re: ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΛΟΠΗΣ  

  Από: tharis στις 10/12/2010 12:44 μμ.

168 ευρω ?? Αυτο ειναι οντως εξαιρετικα χαμηλη τιμη .. οδικη εχεις μεσα ?

Εμενα μου ειχε βγαλει καποια στιγμη που πηρα προσφορα 215ευρω αλλα μετα απο ενα μηνα εγινε 240ευρω για ενα διπλωμα ενα χρονο νεοτερο (δε καταλαβα ακριβως για πιο λογο εγινε η αυξηση ) και ετσι τελικα εκανα με επασφαλιστρο νεου οδηγου στα 290ευρω (το αντιστοιχο στην Interamerican ηταν στα 500 ευρω !!! )

Η μ@λ@κια ειναι οτι στην Chartis θεωρεισαι νεος οδηγος μεχρι τα 25 (στις περισσοτερες ειναι στα 23) οποτε απο τον Απριλιο Chartis και Interamerican θα μου βγαινουν το ιδιο.. εκτος αν αποφασισω να βγαλω το επασφαλιστρο..

Παντως για το θεμα ολικης ή οχι ρωτησα 100 φορες τον ασφαλιστη και με διαβεβαιωσε οτι δεν μιλαμε για 75% .. αλλωστε συνεργαζοταν και με την Interamerican ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΛΟΠΗΣ  

  Από: Tigrisss στις 10/12/2010 12:49 μμ.

168 πληρωσα πριν ενα μηνα, χωρις οδικη, εχω οδικη απο αλλη εταιρια.....

Re: ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΛΟΠΗΣ  

  Από: tharis στις 10/12/2010 12:53 μμ.

Α ok ! Τοτε ισως δικαιολογειται γτ περιπου 20 ευρω κοστιζει ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΛΟΠΗΣ  

  Από: Art-I-Sun στις 10/12/2010 1:09 μμ.

580 ευρώ ετήσια κάλυψη ολικής κλοπής στην Εθνική ΑσφαΛΗΣΤΡΙΚΗ. Το μηχανάκι κοστίζει 10000. Τον πρώτο χρόνο αποζημίωση 7000 ευρώ, τον δεύτερο 6000 ευρώ και πάει λέγοντας.
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΛΟΠΗΣ  

  Από: fpapad στις 10/12/2010 3:39 μμ.

Barkos"
haris"Εγω μιλαω για 100% καλυψη στην Chartis ..."


Sorry tharis, αλλά αυτό που λές δεν υπάρχει, είναι πάγια τακτική της εταιρίας, να ασφαλίζει το 75% για αυτό
άλλωστε έχει τόσο χαμηλότερο τιμολόγιο απο την interamerican,
ρώτα τον ασφαλιστή σου πριν βιαστείς να απαντήσεις, (η καλύτερα διάβασε το συμβόλαιο σου)
φιλικά "



Σε όλους γράφει ολική κλοπή. Όμως πιο δεξιά στην επόμενη στήλη γράφει Απαλλαγές εκεί λογικά θα έχει ένα ποσό. μπορεί να γράφει π.χ 2500 και πιο δεξιά θα γράφει τα Καθ. Ασφαλιστρα πχ 113,85 €
Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Re: ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΛΟΠΗΣ  

  Από: tharis στις 10/12/2010 4:53 μμ.

[quote="fpapad":1yihxma9]
Barkos"
haris"Εγω μιλαω για 100% καλυψη στην Chartis ..."


Sorry tharis, αλλά αυτό που λές δεν υπάρχει, είναι πάγια τακτική της εταιρίας, να ασφαλίζει το 75% για αυτό
άλλωστε έχει τόσο χαμηλότερο τιμολόγιο απο την interamerican,
ρώτα τον ασφαλιστή σου πριν βιαστείς να απαντήσεις, (η καλύτερα διάβασε το συμβόλαιο σου)
φιλικά "



Σε όλους γράφει ολική κλοπή. Όμως πιο δεξιά στην επόμενη στήλη γράφει Απαλλαγές εκεί λογικά θα έχει ένα ποσό. μπορεί να γράφει π.χ 2500 και πιο δεξιά θα γράφει τα Καθ. Ασφαλιστρα πχ 113,85 €[/quote:1yihxma9]

Σ εμενα δε γραφει τπτ στις Απαλλαγες.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..