Αλλαγή μοτοσικλέτας!

Αλλαγή μοτοσικλέτας!  

  Από: vemar στις 20/09/2011 9:05 μμ.

Γειά σας παιδιά ήθελα να ρωτήσω για το street triple και ειδικά gια το r από αέρα τη λέει σε εθνική? Για στρίψιμο δεν ρωτάω διότι πιστεύω είναι πολύ καλό γεωμετρικά και σε φρένα σωστά βελτιωμένο. Το ευχαριστιέσαι κάθε ώρα και στιγμή!
Αν χρειαστεί να κάτσει συνεπιβάτης σε ταξίδι κάθεται, ή το βράδυ κρεβατομουρμούρα? Μέσα στην πόλη καταναλώνει πόλυ?
Βέβαια έχω και άλλες ερωτήσεις αλλά δεν τις γράφω μην ζαλίζω.
Ευχαριστώ για την κατανοησή σας.

Re: Αλλαγή μοτοσικλέτας!  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 20/09/2011 9:32 μμ.

Φιλε με το μασκακι μεχρι 150 το αντεχεις μετα αρχιζουν τα ζορια.Για συνοδηγο αναλογα με το ποσο εκπαιδευμενη ειναι .Η γυναικα μου το παλευει.Η καταναλωση στην πολη ειναι 6-7 λιτρα αναλογα την διαδρομη και το χερι σου.Για παιχνιδι κι οχι μονο απλα κορυφαιο

Re: Αλλαγή μοτοσικλέτας!  

  Από: tharis στις 20/09/2011 11:31 μμ.

ΛΑΜΔΑ"Φιλε με το μασκακι μεχρι 150 το αντεχεις μετα αρχιζουν τα ζορια.Για συνοδηγο αναλογα με το ποσο εκπαιδευμενη ειναι .Η γυναικα μου το παλευει.Η καταναλωση στην πολη ειναι 6-7 λιτρα αναλογα την διαδρομη και το χερι σου.Για παιχνιδι κι οχι μονο απλα κορυφαιο "




Μεχρι 130-140 πας ανετα και ορθιος.. Μετα εξαρταται ποσο σκυμμενος θα κατσεις και απο τον ογκο σου.. Συνεπιβατης αμα "γουσταρει" θα κατσει ανετα, αλλιως στειλ τον με το κτελ Καταναλωση στην πολη γυρω στο 7 θα ελεγα..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Αλλαγή μοτοσικλέτας!  

  Από: redfoot στις 20/09/2011 11:39 μμ.

Eιναι γυμνο και οπως σε καθε γυμνο ετσι κι εδω, ο αερας μαστιγωνει στα πολλα. Εξαρταται βεβαια και απο το υψος σου και δευτερευοντες παραγοντες ( κράνος, θεση οδηγησης κλπ)
Η κοπελια αν δεν ειναι μικροκαμωμενη εχει ενα θεμα, ιδίως στις βολτες διαρκείας. Αν δε, ειναι και ευσωμη τοτε θα το ακουσεις το βραδινό μπινελίκι
Κατα τα αλλα πολυ παιχνιδιάρικο το άτιμο
the road is made clear when viewed from above..

Re: Αλλαγή μοτοσικλέτας!  

  Από: Haris στις 20/09/2011 11:49 μμ.

Είμαι 1,78 και μέχρι 150 - 160 την παλεύω, μετα με το ανάλογο σκύψημο πας.
Η κοπέλα μου πίσω μια χαρά είναι και σε ταξίδι εθνική και σε βόλτες. (στην αρχή λίγο παραπονιόταν αλλά ηταν μέχρι να βρει τη θέση της. Τώρα ολο βόλτες θέλει )
Απο κατανάλωση στην πόλη δεν ξέρω γιατί δεν το κυκλοφορώ σχεδον καθόλου. Σε ταξίδι μέ μέση ταχύτητα 130 γύρο στ 5,5λτ.
Τώρα για το αν είναι παιχνιδιάρικο .............
Πάρτο και θα τα ξεχάσεις όλα!!!

Re: Αλλαγή μοτοσικλέτας!  

  Από: vemar στις 21/09/2011 10:05 πμ.

thanks guys
Από ότι καταλαβαίνω, μετά από hypersport που κάθεται τώρα ο συνεπιβάτης μου, θα έχω μαστίγια μετά την βόλτα

Από την άλλη όμως πιστεύω θα την κερδίσει η χαλαρότητα που θα κάθεται σε στενά στροφιλίκια.
Τώρα εκτός του γυμναστηρίου που κάνει, όποτε πάμε βόλτα, στην εθνική είναι άνετη αλλά μόλις μπούμε σε σφιχτές διαδρομές βουνού κάνει γυμναστική σε γάμπες-προσαγωγούς-τετρακέφαλους και όταν κουράζεται αρχίζει όλο το βάρος της να έρχεται προς τα clip on (xexe).
Για αυτό και σκέφτομαι κανά triple με ξεκούραστη θέση τουλάχιστον για ελιγμούς πόλης και διασκέδαση σφιχτών διαδρομών με την ιδέα ότι δεν υπάρχει αέρας.

Είδομεν, μου αρέσει πολύ το triple σαν μοτοσικλέτα, από την φιλοσοφία της triumph, την ξεχωριστή εμφάνιση που κάνουν οι προβολείς εώς και το σύνολο της σε μηχανικό και τεχνολογικό τομέα.

Τώρα παίζει και το σενάριο και της daytona ώστε να μην ανεβαίνει και καθόλου πια!
Μιας και πιο παλιά ξεκαθαρίστηκε το θέμα όχι ss ξανά.

Λέω τώρα εάν το έχω καμιά βόλτα και μόνο για πίστα μετά.

Re: Αλλαγή μοτοσικλέτας!  

  Από: tharis στις 21/09/2011 10:48 πμ.

Το πιο ευκολο ειναι να πας και να κανεις ενα test ride. Παρε και την κοπελα σου μαζι και καντε μια βολτα !
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Αλλαγή μοτοσικλέτας!  

  Από: vemar στις 21/09/2011 3:58 μμ.

haris"Το πιο ευκολο ειναι να πας και να κανεις ενα test ride. Παρε και την κοπελα σου μαζι και καντε μια βολτα ! "


Καλά θα ήταν αλλά οι πιο πολλοί το δίνουν maximum 1 ώρα.
Ετσι δεν θα μπορέσω να το καταλάβω σε στροφές ή σε βόλτα.

Ξέχασα να πώ ότι κοιτάω για μεταχειρισμένο το r ή το f. Και πιο πολύ το r. Δεδομένου ότι το r από ότι ξέρω έχει ακτνικές δαγκάνες από του daytona, σέλα λίγο ψηλότερη με gel, άλλο τιμόνι όπως το speed triple magura, καλύτερο μπροστινό και πίσω αμορτισέρ όπου διαφέρουν σε εσωτερικές ρυθμίσεις. Αν κάνω κάποιο λάθος διορθώστε με ή αν έχει και άλλες αλλαγές.

Re: Αλλαγή μοτοσικλέτας!  

  Από: tharis στις 21/09/2011 4:25 μμ.

Σε μια ωρα ξες τι βολτα κανεις ...?!!! Συνηθως ουτε 20 λεπτα δε το δινουν ..

Το ατου του R ειναι οι ρυθμιζομενες αναρτησης που μπορεις να τις φερεις στα μετρα σου, ενω στο απλο ειδικα με δευτερο ατομο πιθανον να χρειαστεις αναβαθμιση στο πισω αμορτισερ. Κατα τ αλλα και το απλο ειναι μια χαρα !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Αλλαγή μοτοσικλέτας!  

  Από: georgevts στις 21/09/2011 4:43 μμ.

Ματα απο test ride και στα 2 κατέληξα στο R .Μου έκανε περισσότερο κλίκ...και επίσης μου άρεσε και το μάτ χρώμα.
Γενικά πάντως είναι τρομερό αγχολυτικό και απίστευτο παιχνίδι!

Re: Αλλαγή μοτοσικλέτας!  

  Από: Art-I-Sun στις 21/09/2011 11:47 μμ.

R δαγκωτό! Τρελλό παιχνίδι! Από άνεση θα σε ζορίσει μέχρι να το συνηθίσεις και εσύ και η συνεπιβάτης.
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: Αλλαγή μοτοσικλέτας!  

  Από: vemar στις 22/09/2011 12:11 πμ.

Επειδή έχουμε συμβιώσει με διάφορα είδη μοτοσικλετών και έχει επέλθει η κούραση από την μεριά της. Για αυτό στο μια στο τόσο πλέον που θα ανεβαίνει έλεγα να μην είναι εντελώς άβολο. Τουλάχιστον από θέση, το κατά πόσον ψηλά είναι τα πατάκια. Τον αέρα όπως λέτε λόγικο είναι να τον τρώς. Εντάξει πιο πολύ ψηστήρι θέλω από εσάς... πείτε και άλλα...χεχεχε

Re: Αλλαγή μοτοσικλέτας!  

  Από: tharis στις 22/09/2011 12:20 πμ.

κανε test ride και ψηθηκες ...

Για το καινουργιο σκεφτεσαι ή μεταχειρισμενο ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Αλλαγή μοτοσικλέτας!  

  Από: Art-I-Sun στις 22/09/2011 12:44 πμ.

vemar"Επειδή έχουμε συμβιώσει με διάφορα είδη μοτοσικλετών και έχει επέλθει η κούραση από την μεριά της. Για αυτό στο μια στο τόσο πλέον που θα ανεβαίνει έλεγα να μην είναι εντελώς άβολο. Τουλάχιστον από θέση, το κατά πόσον ψηλά είναι τα πατάκια. Τον αέρα όπως λέτε λόγικο είναι να τον τρώς. Εντάξει πιο πολύ ψηστήρι θέλω από εσάς... πείτε και άλλα...χεχεχε "


Εσύ θα κουραστείς περισσότερο απ'την θέση της συνεπιβάτιδας σου, παρά αυτή... Δεν κάνει για δικάβαλο. γιατί κουράζει τον οδηγό. Καμμιά δεν μου έχει παραπονεθεί... Εγώ παραπονιέμαι συνήθως!
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: Αλλαγή μοτοσικλέτας!  

  Από: tharis στις 22/09/2011 12:57 πμ.

Art-I-Sun"
Εσύ θα κουραστείς περισσότερο απ'την θέση της συνεπιβάτιδας σου, παρά αυτή... Δεν κάνει για δικάβαλο. γιατί κουράζει τον οδηγό. Καμμιά δεν μου έχει παραπονεθεί... Εγώ παραπονιέμαι συνήθως! "


. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..