Tiger 800 ABS τακάκια

Tiger 800 ABS τακάκια  

  Από: Harrys στις 18/07/2012 4:42 μμ.

Παιδιά θέλω την άποψή σας για αλλαγή στα τακάκια. Έχω το μοντέλο με το ABS και μου είπαν από την αντιπροσωπεία ότι τα "μαμά¨στοιχίζουν 150 Ε και τα άλλα που προτείνει το συνεργείο 110-120 Ε περίπου. Καλό μου είπαν να βάλω τα αυθεντικά λόγω abs.Έχει βάλει κάποιος άλλα τακάκια 9πιο οικονομικά) κ αν είναι ευχαριστημένος με αυτά; Βρήκα ferodo με 70 e μπρος πίσω συν τοποθέτηση και σκέφτομαι να δοκιμάσω αυτά. Θα ήθελα τη γνώμη σας από αντίστοιχη εμπειρία...

ευχαριστώ πολύ

Re: Tiger 800 ABS τακάκια  

  Από: dimchrist στις 18/07/2012 5:14 μμ.

Το ABS δεν παίζει ρόλο.
Αν θες της Triumph τότε πήγαινε στο Σάκη (Κόντης στο Πολύγωνο) που τα δίνει σε καλή τιμή, διαφορετικά δοκίμασε τα EBC που αρκετοί από εδώ μέσα χρησιμοποιούν και είναι αρκετά ευχαριστημένοι σε σχέση και με την τιμή τους βέβαια που είναι ακόμα πιο φθηνά - ειδικά αν τα πάρεις από εδώ:
takakia-ebc-t3272.html


Υ.Γ. Τα EBC συνήθως τα έχει και ο Σάκης

Triple Way

Re: Tiger 800 ABS τακάκια  

  Από: Harrys στις 18/07/2012 5:30 μμ.

dimchris"Το ABS δεν παίζει ρόλο.
Αν θες της Triumph τότε πήγαινε στο Σάκη (Κόντης στο Πολύγωνο) που τα δίνει σε καλή τιμή, διαφορετικά δοκίμασε τα EBC που αρκετοί από εδώ μέσα χρησιμοποιούν και είναι αρκετά ευχαριστημένοι σε σχέση και με την τιμή τους βέβαια που είναι ακόμα πιο φθηνά - ειδικά αν τα πάρεις από εδώ:
takakia-ebc-t3272.html

Ευχαριστώ για την απάντηση
Υ.Γ. Τα EBC συνήθως τα έχει και ο Σάκης"

Τώρα είμαι για σέρβις και στο Σάκη θα το κάνω (10000) οπότε να μην ασχοληθώ να μου τα αλλάξει αυτός κάνει καλές τιμές δηλαδή... απλά το λέω για το ABS μου είπε το επίσημο σέρβις ότι είναι ρυθμισμένο καλύτερα με αυτά τα τακάκια και τα συγκεκριμένα ελαστικά της TRIUMPH.

Re: Tiger 800 ABS τακάκια  

  Από: Cpt. Haddock στις 18/07/2012 6:45 μμ.

Harrys"
dimchris"[...] και τα συγκεκριμένα ελαστικά της TRIUMPH."
"


"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Tiger 800 ABS τακάκια  

  Από: Harrys στις 18/07/2012 6:54 μμ.

[quote="Cpt. Haddock":2odwhd23]
Harrys"
dimchris"[...] και τα συγκεκριμένα ελαστικά της TRIUMPH."
"


[/quote:2odwhd23]

Στο λέω αν διαβάσεις στο manual λέει να προτιμήσετε ίδιο τύπο ελαστικών τα pirelli scorpio όσα έχουν ABS.Ρίξε μια ματιά να δεις..

Re: Tiger 800 ABS τακάκια  

  Από: Cpt. Haddock στις 18/07/2012 7:38 μμ.

Προφανώς γιατι αλλιως θα πάει χαμένη η συμφωνια με την Pirelli για προμηθεια ελαστικών.

Btw να θυμηθω να διαβασω το μανιουαλ του 1050 γιατι τόσα χρονια που βαζω διαφορους τυπους ελαστικών, κινδυνευω και δεν το ξερω....
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Tiger 800 ABS τακάκια  

  Από: Harrys στις 18/07/2012 8:15 μμ.

Cpt. Haddock"Προφανώς γιατι αλλιως θα πάει χαμένη η συμφωνια με την Pirelli για προμηθεια ελαστικών.

Btw να θυμηθω να διαβασω το μανιουαλ του 1050 γιατι τόσα χρονια που βαζω διαφορους τυπους ελαστικών, κινδυνευω και δεν το ξερω.... "

Δε σου είπα τι πιστεύω εγω αλλά τι γράφει το manual. Eξάλλου το 800xc φοράει τα bridgestone και αυτό που έχει abs...άρα προφανώς και δεν ισχύει..

Re: Tiger 800 ABS τακάκια  

  Από: Cpt. Haddock στις 18/07/2012 8:35 μμ.

Harrys"
Cpt. Haddock"Προφανώς γιατι αλλιως θα πάει χαμένη η συμφωνια με την Pirelli για προμηθεια ελαστικών.

Btw να θυμηθω να διαβασω το μανιουαλ του 1050 γιατι τόσα χρονια που βαζω διαφορους τυπους ελαστικών, κινδυνευω και δεν το ξερω.... "

Δε σου είπα τι πιστεύω εγω αλλά τι γράφει το manual. Eξάλλου το 800xc φοράει τα bridgestone και αυτό που έχει abs...άρα προφανώς και δεν ισχύει.."


Αρα μαλακίες σου λένε
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Tiger 800 ABS τακάκια  

  Από: dimchrist στις 18/07/2012 8:50 μμ.

Η κουβέντα αυτή είναι π.χ. σαν τα λάδια.
Σου λέγανε πως πρέπει να βάζεις μόνο Mobil και εδώ και λίγο καιρό σου λένε μόνο τα Castrol δουλεύουνε καλά...
To make a long story short μην ακούς απαραίτητα τι λέει/γράφει η Τ.
Οι συνεργασίες είναι προσωρινές και ανα πάσα στιγμή μπορούν να αλλάξουν.
Όλα έχουν την τιμή τους.

Triple Way

Re: Tiger 800 ABS τακάκια  

  Από: mastersam13 στις 19/07/2012 5:15 πμ.

Έβαλα EBC με τα μισά λεφτά.
Το να τα αλλάξεις μόνος είναι γελοίο. Σε πέντε λεπτά είχα αλλάξει το πίσω (τα μπροστά δεν τα άλλαξα ακόμα αλλά τα πήρα για να μην πληρώνω δυο φορές μεταφορά από Αγγλία).
BTW μέσα στο forum κάτι έχω διαβάσει για τακάκια EBC από συμφορουμίτη (δεν το ήξερα όταν τα παρήγγειλα).
takakia-ebc-t3272.html
Κάνε μια αναζήτηση, νομίζω αξίζει τον κόπο.
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Tiger 800 ABS τακάκια  

  Από: Panos69 στις 19/07/2012 9:58 πμ.

[quote="Cpt. Haddock":28t5rvei]
Harrys"
Cpt. Haddock"Προφανώς γιατι αλλιως θα πάει χαμένη η συμφωνια με την Pirelli για προμηθεια ελαστικών.

Btw να θυμηθω να διαβασω το μανιουαλ του 1050 γιατι τόσα χρονια που βαζω διαφορους τυπους ελαστικών, κινδυνευω και δεν το ξερω.... "

Δε σου είπα τι πιστεύω εγω αλλά τι γράφει το manual. Eξάλλου το 800xc φοράει τα bridgestone και αυτό που έχει abs...άρα προφανώς και δεν ισχύει.."


Αρα μαλακίες σου λένε [/quote:28t5rvei]

Για να συνεχίσω το

Στην Αγγλία π.χ. όμως υπάρχει ο κίνδυνος να μην σε αποζημιώσει η ασφαλιστική σου εταιρεία αν φοράς λάστιχα που δεν είναι εγκεκριμένα από τον κατασκευαστή. Και δεν μιλάμε για τις σωστές διαστάσεις μόνο. Μιλάμε για συγκεκριμένη μάρκα/μοντέλο.

Για το λόγο αυτό και η Triumph είχε βγάλει ένα Service Bulletin πριν από καιρό (δυστυχώς δεν το έχω) με το οποίο πρόσθετε συγκεκριμένα ελαστικά στην λίστα των εγκεκριμένων αλλά πρόσθετε και την διάσταση 110/80-19 για το μπροστινό του Tiger 800.

Αλλά και στην Ελλαδάρα μας που όλοι είναι τυπικότατοι ως γνωστόν, αρχίσανε τα μα-μου και τα μισόλογα για την ισχύ της εγγύησης λόγω τοποθέτησης σχάρας για βαλίτσα GIVI.

Όλοι καταλαβαίνουμε ότι αυτά είναι τυπικότητες αλλά ... για κάποιο λόγο υπάρχουν και κάποιοι καλύπτονται από αυτά.

Re: Tiger 800 ABS τακάκια  

  Από: dimchrist στις 19/07/2012 10:21 πμ.

Panos69"
Στην Αγγλία π.χ. όμως υπάρχει ο κίνδυνος να μην σε αποζημιώσει η ασφαλιστική σου εταιρεία αν φοράς λάστιχα που δεν είναι εγκεκριμένα από τον κατασκευαστή. Και δεν μιλάμε για τις σωστές διαστάσεις μόνο. Μιλάμε για συγκεκριμένη μάρκα/μοντέλο. "

Δηλαδή μετά από 5-6 χρόνια όταν σταματήσουν π.χ. τα Bridgestone Battlewing & τα υπόλοιπα εγκεκριμένα ελαστικά από τον κατασκευαστή να βγαίνουνε στο εμπόριο τι θα κάνουμε? Τότε θα βάζουμε ότι θέλουμε αλλά με το φόβο ότι η ασφαλιστική δε θα μας αποζημιώσει?
Αυτά ισχύουν σε ακραίες περιπτώσεις ακόμα και για την τυπική Αγγλία. Κοιτάς να μη βάζεις εντελώς διαφορετικό λάστιχο π.χ. racing/γόμα (στο Tiger 800) και να ανταποκρίνεται στην αντίστοιχη κατηγορία που είναι το μηχανάκι.

Triple Way

Re: Tiger 800 ABS τακάκια  

  Από: Panos69 στις 19/07/2012 11:04 πμ.

dimchris"
Panos69"
Στην Αγγλία π.χ. όμως υπάρχει ο κίνδυνος να μην σε αποζημιώσει η ασφαλιστική σου εταιρεία αν φοράς λάστιχα που δεν είναι εγκεκριμένα από τον κατασκευαστή. Και δεν μιλάμε για τις σωστές διαστάσεις μόνο. Μιλάμε για συγκεκριμένη μάρκα/μοντέλο. "

Δηλαδή μετά από 5-6 χρόνια όταν σταματήσουν π.χ. τα Bridgestone Battlewing & τα υπόλοιπα εγκεκριμένα ελαστικά από τον κατασκευαστή να βγαίνουνε στο εμπόριο τι θα κάνουμε? Τότε θα βάζουμε ότι θέλουμε αλλά με το φόβο ότι η ασφαλιστική δε θα μας αποζημιώσει?
Αυτά ισχύουν σε ακραίες περιπτώσεις ακόμα και για την τυπική Αγγλία. Κοιτάς να μη βάζεις εντελώς διαφορετικό λάστιχο π.χ. racing/γόμα (στο Tiger 800) και να ανταποκρίνεται στην αντίστοιχη κατηγορία που είναι το μηχανάκι."


Δεν χρειάζεται να πείσεις εμένα. Αυτό λέω κι εγώ. Τυπικότητες.
Έτσι όμως χάνονται και κερδίζονται αποζημιώσεις από τις ασφαλιστικές.
Αυτός είναι ο λόγος που η Triumph κάθεται και ενημερώνει λίστες με "εγκεκριμένα" ελαστικά.

Εννοείται ότι τα επόμενα λάστιχά μου ΔΕΝ θα είναι από τα "εγκεκριμένα". Κι άσε τους Άγγλους να ψάχνονται.

Re: Tiger 800 ABS τακάκια  

  Από: Harrys στις 21/08/2012 1:44 μμ.

Τελικά για να ενημερώσω έβαλα της FERODO τα τακάκια μπρος πίσω με 70 ευρώ (να τα δοκιμάσω) μου έκανε ένα θόρυβο το πίσω (μέχρι να πατηθούν) αλλά έστρωσε μετά από 100 χλμ.. ολα καλά λοιπον τα συστήνω!

Re: Tiger 800 ABS τακάκια  

  Από: dimon στις 24/09/2012 2:55 μμ.

Harrys"
dimchris"Το ABS δεν παίζει ρόλο.
Αν θες της Triumph τότε πήγαινε στο Σάκη (Κόντης στο Πολύγωνο) που τα δίνει σε καλή τιμή, διαφορετικά δοκίμασε τα EBC που αρκετοί από εδώ μέσα χρησιμοποιούν και είναι αρκετά ευχαριστημένοι σε σχέση και με την τιμή τους βέβαια που είναι ακόμα πιο φθηνά - ειδικά αν τα πάρεις από εδώ:
takakia-ebc-t3272.html

Ευχαριστώ για την απάντηση
Υ.Γ. Τα EBC συνήθως τα έχει και ο Σάκης"

Τώρα είμαι για σέρβις και στο Σάκη θα το κάνω (10000) οπότε να μην ασχοληθώ να μου τα αλλάξει αυτός κάνει καλές τιμές δηλαδή... απλά το λέω για το ABS μου είπε το επίσημο σέρβις ότι είναι ρυθμισμένο καλύτερα με αυτά τα τακάκια και τα συγκεκριμένα ελαστικά της TRIUMPH."



Σε ποιο εξουσιοδοτημενο σερβις στα ειπαν αυτα τα επιστημονικα? πες μα να ξερουμε να γελασουμε λιγο γιατι εχουμε ακουσει πολλες βλακειες και η μ...ια πρεπει καποια στιγμη να εχει οριο. να αφησουμε μονο το συμπαν χωρις οριο....