Service για TIGER 800

Re: Service για TIGER 800  

  Από: pan0s78 στις 24/08/2011 10:39 μμ.

Panos69"
ndim"
Εγώ γιατί έδωσα 100κάτι, με δωρεάν εργασία;;;;;

Γιατί κάτι μου λέει ότι είμαι ο μακάκας της υπόθεσης;"


Δεν ξέρω αν σε βοηθάει καθόλου αλλά είμαστε τουλάχιστον δύο!

Έδωσα 95 με full συνθετικά λάδια όμως.
Μπορεί εκεί να παίζεται η διαφορά τιμής (ελπίζω!)."


σε εξουσιοδωτημένα τόσο κοπανάνε ... 20€ το litro kai 15 το φίλτρο ....

και το καλύτερο !!! οι εξουσιοδωτημένοι αγοράζουν από συγκεκριμένο προμηθευτή τα λάδια και τους χρεώνει 18,5€ το λίτρο ... για αυτό τα δίνουν 20€ .... τώρα κατά πόσο στέκει αυτό δεν ξέρω ... ... λιανική πάντως τα βρίσκεις στα 12,5€
Τα μανιτάρια είναι πιο χρήσιμα από το κράνος ?

Re: Service για TIGER 800  

  Από: tharis στις 24/08/2011 11:10 μμ.

pan0s78"
σε εξουσιοδωτημένα τόσο κοπανάνε ... 20€ το litro kai 15 το φίλτρο ....

και το καλύτερο !!! οι εξουσιοδωτημένοι αγοράζουν από συγκεκριμένο προμηθευτή τα λάδια και τους χρεώνει 18,5€ το λίτρο ... για αυτό τα δίνουν 20€ .... τώρα κατά πόσο στέκει αυτό δεν ξέρω ... ... λιανική πάντως τα βρίσκεις στα 12,5€"


Εσυ πιστευεις δλδ οτι τα αγοραζουν 18,5 ??

@ndim Η διαφορα πρεπει να ειναι σιγουρα σε συνθετικα-ημισυνθετικα.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Service για TIGER 800  

  Από: ndim στις 29/08/2011 8:01 πμ.

Ναι, μιλάμε για full synthetic.
Τα ίδια ακριβώς λάδια όμως, μου είπε ο Σάκης ότι θα τα δίνει γύρω στα 14.

Σάκης και πάλι Σάκης!!!

Re: Service για TIGER 800  

  Από: Ecobill στις 29/08/2011 8:53 πμ.

Εχει κάνει καποιος το servis των 10.000χλμ??

Γιατί εαν στο απλό πληρώνουμε αυτά στο μεγάλο τι??????

Εγώ αισίως μπήκα στα 9.000

Re: Service για TIGER 800  

  Από: ndim στις 30/08/2011 11:45 πμ.

Ρε παίδες; Έχει περάσει κανείς το πρόγραμμα, το οποίο μπαίνει μετά την αλλαγή εξάτμισης;
Το έβαλα σήμερα, και μου ζήτησαν 70 ευρώ!!!!! Άκουσον άκουσον!
70 ευρώ για ένα πρόγραμμα που το βρίσκεις δωρεάν και στο ίντερνετ!

Με τα πολλά πολλά, μου το κέρασαν. Άκου εκεί 70 ευρώ!

Re: Service για TIGER 800  

  Από: dimchrist στις 30/08/2011 3:03 μμ.

Σε ποιον πήγες?

Προφανώς όχι στον Σάκη...

Ευχαριστώ τους είπες?

Triple Way

Re: Service για TIGER 800  

  Από: θεμης στις 31/08/2011 1:51 πμ.

βασικα μιας κ ειπες για προγραμμα....εχει αλλαξει κανενας προγραμμα για να βαζει 95αρα βενζινη?αν ναι,παιζει τρελη διαφορα?πληρωσε κατι για την αλλαγη?

Re: Service για TIGER 800  

  Από: ndim στις 31/08/2011 9:57 πμ.

Σε έναν άλλο πήγα, όχι στον Σάκη.

Δεν θέλω να πω σε ποιον, διότι μπορεί να είναι φιξ τιμή όλων των συνεργείων για το πρόγραμμα αυτό, και ας μην βιαστώ να τον εκθέσω.

Theoreticaly speaking, το πρόγραμμα για την 95άρα βενζίνη θα πρέπει να γίνεται δωρεάν, διότι η μηχανή από την αγορά της προοριζόταν για Ελλάδα. Συνεπώς, θα πρέπει εξ'αρχής να πληρεί τις ελληνικές προδιαγραφές.

Όσοι πάντως έχουν αλλάξει εξάτμιση, ιδιως αν έχουν βγάλει σιγαστήρα, θα πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να περάσουν πρόγραμμα για ρύθμιση μίγματος, καθώς πλέον γίνεται φτωχό μετά την τοποθέτηση της πιο ελεύθερης εξάτμισης.

Re: Service για TIGER 800  

  Από: Panos69 στις 31/08/2011 10:17 πμ.

Το βιβλιαράκι γράφει:
Fuel
Type . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 91 RON unleaded

Δεν θυμάμαι αν ο αριθμός RON είναι ακριβώς αυτό που εμείς λέμε οκτάνια (95 ή 100 θεωρητικά στις ελληνικές βενζίνες) αλλά νομίζω ότι υπάρχει σταθερή σχέση μεταξύ τους και στο ίδιο καύσιμο τα οκτάνια (όπως τα λέμε εμείς) είναι μικρότερα από τον αντίστοιχο αριθμό RON.

EDIT: Άκυρο το προηγούμενο σχόλιό μου. Σύμφωνα με αυτό εδώ τα 95 ή 100 οκτάνια που βλέπουμε στην αντλία των πρατηρίων είναι ο αριθμός RON!

http://www.bp.com/sectiongenericarticle ... Id=7010748

Τέλος πάντων, (θεωρώ ότι) αυτό που γράφει το βιβλίο είναι το MINIMUM των προδιαγραφών της βενζίνης. Λιγότερα οκτάνια θα δημιουργήσουν πρόβλημα. Άρα (θεωρώ ότι) μπορείς να βάζεις και 95 και 100. Αν αυτό είναι λάθος, ας διορθώσει το βιβλιαράκι η Triumph να ξέρουμε κι εμείς τί να βάζουμε.

Αυτό για το διαφορετικό πρόγραμμα για βενζίνη στα 95 ή στα 100 οκτάνια το είδα να αναφέρεται για το Tiger 1050 όπου υποτίθεται ότι προκαλεί το γνωστό πρόβλημα με τα πιστόνια.

Δεν έχω δει κάτι τέτοιο να αναφέρεται για το 800 (προς το παρόν δηλαδή ) και βέβαια δεν έχω ακούσει να υπάρχει διαφορετικό πρόγραμμα για 95 ή 100.

Re: Service για TIGER 800  

  Από: θεμης στις 01/09/2011 12:30 πμ.

κι ομως υπαρχει....Μου το ειπε ο μαστορας καθως μου παρεδιδε την μηχανη..

Οταν μου ειπε τι βενζινη να βαζω μου εξηγησε πως αμα θελω μπορουμε να γυρισουμε σε 95αρα με αλλαγη προγραμματος....

Δεν ρωτησα τιμη μιας κ δεν νομιζω να το κανω...εκτος κ αν το εχουν κανει κι αλλοι κ ειναι κομπλε απροβληματιστοι....