Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: tharis στις 25/01/2011 1:14 μμ.

Λοιπον.. για οσους δε γνωριζουν αγοραστηκαν δερματινα μπουφαν-παντελονι Dainese.

Σημερα καταφερα να δοκιμασω το παντελονι (Delta Pro No46) μιας και υποχωρησε ο πονος. Εφαρμοζει καλα στα ποδια και στη μεση αλλα υπαρχει ενα θεμα με το μηκος.. Οταν καθομαι (σε καρεκλα) με 90 μοιρες κλιση στα ποδια τα ελαστικα μερη στα γονατα ανοιγουν τελειως και εχω ετσι μια πιεση στα γονατα. Επισης ισως να κατεβαινει και λιγο το καβαλο οποτε αν κατσω στη σελα με πιο ανοιχτα τα ποδια να υπαρχει ακομα μεγαλυτερο προβλημα(?). Αυτο που φοβαμαι κυριως ειναι αν θα υπαρχει περιθωριο να ανοιξω τα ποδια για να παρω θεση στη στροφη.

Το θεμα ειναι οτι αν παω σε 48αρι ειναι πολυ φαρδυ στα μπουτια και κουνιουνται και οι επιγονατιδες/επικαλαμιδες. Γενικα φαινεται οτι ειναι μεγαλο. Δυστυχως βολτα με τη μηχανη δεν ειμαι σε θεση να κανω ακομη ..

Για πειτε καμια γνωμη οσοι εχετε εμπειρια.. ανοιγουν αυτα? ετσι πρεπει να ειναι ? γτ θα σκασω μ ολα αυτα που γινονται τελευταια .........

ΥΓ ξερει κανεις που μπορω να βρω διαστασεις για τα νουμερα 25-28 και 98-116 που εχουν ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: Cpt. Haddock στις 25/01/2011 1:52 μμ.

Ενδεχομένως η γραμμη τους να μην κανει για σενα.

Απο την άλλη, το δέρμα ανοιγει (αρκετα), οποτε οταν το αγορασεις πρεπει να ειναι στενο. Τα δερματινα τα δοκιμαζεις "καθημενος" μιμουμενος τη σταση οδηγησης

Για τον καβαλο θα το δενεις με το μπουφαν.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: denthnpalevw στις 25/01/2011 1:52 μμ.

Ολα τα δερματα ανοιγουν και χωρια οτι το παντελονι δεν χρειαζεται να παει μεχρι κατω. μεχρι την μεση της γαμπας ειναι καλα. μετα προστατευει η μποτα...
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: tharis στις 25/01/2011 4:36 μμ.

Δε μιλαω για το συνολικο μηκος αλλα για το κομματι απο το καβαλο μεχρι τα γονατα οπου αρχιζει και το προστατευτικο και σε σταση με λυγισμενα τα γονατα..

Cpt δε λεω οτι μου πεφτει το παντελονι αλλα σε σταση σαν να καθομαι στη μηχανη ειδη τεντωνουν τα ελαστικα μερη στα γονατα και τραβανε λιγο. Αν κατσω και στη σελα και ανεβει κι αλλο το καβαλο του παντελονιου φανταζομαι θα τραβαει ακομα περισσοτερο..

Θα χει και ψοφοκρυο ολη την εβδομαδα.. αντε να βγεις για βολτα τωρα ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: Cpt. Haddock στις 25/01/2011 5:11 μμ.

Δερμα ειναι, θα ανοιξει. Οπως άλλωστε όλα τα δερματα....


haris"Θα χει και ψοφοκρυο ολη την εβδομαδα.. αντε να βγεις για βολτα τωρα ... "


Γι' αυτο λέω να το δενεις με το μπουφαν με το φερμουαρ.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."