Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: HelenKoR στις 19/10/2015 6:09 μμ.

Αγρατζουνιστο να παραμείνει!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: fotis_kefalonia στις 19/10/2015 6:41 μμ.

Σ ευχαριστώ πολύ! Να σαι καλά κ το ίδιο εύχομαι κ σε σένα!
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: jou στις 19/10/2015 8:38 μμ.

καλοφόρετο φίλε μου και αγρατζούνιστο

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: voyager1970 στις 19/10/2015 9:16 μμ.

Πάντα να το βάζεις καλά στο κεφάλι σου… και πάντα αγρατζούνιστο αυτό και εσύ μαζί!

Για το θέμα της μικρής κλειστοφοβίας, θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις το επιρίνιο το οποίο δεν έχει ιδιαίτερη χρήση, από την στιγμή που έχεις την αντιθαμβωτική ζελατίνα pin-lock.

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: fotis_kefalonia στις 20/10/2015 2:33 πμ.

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Να στε καλά κ ότι καλύτερο εύχομαι κ για σας!
Όσο για το επιρινιο θα το δοκιμάσω να το βγάλω. Απλά το agv με τη χρήση που του έχω κάνει είχαν χαλαρώσει αρκετά τα μαξιλαράκια κ ήταν πιο άνετο. Το σίγουρο είναι ότι όπως δε μπορώ να οδηγήσω το αμάξι χωρίς τη ζώνη έτσι δε γίνεται να οδηγήσω κ τη μηχανή χωρίς το κράνος! Μέχρι στιγμής έχω κάνει 8000 χλμ με τη μηχανή κ μόνο τα 20 ήταν χωρίς το κράνος...
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: panos-panos στις 16/01/2016 2:07 μμ.

Arai - Quantum ST Pro αποψη μου να το ριξεις μια ματια εχει χαρακτηριστικα απο για πολλες χρησεις.

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: naikl78 στις 16/01/2016 3:44 μμ.

Καλοφορετο,αγρατζουνιστο και παντα ορθιος φιλε μου.Κατοχος και εγω Gt-Air και να εισαι σιγουρος πως εκανες μια απο τις καλυτερες επιλογες.Αθορυβο σχετικα και ακουνητο ακομα και σε μεγαλες ταχυτητες,επαρκεις εξαερισμος και οσο για το βαρος του ειναι τοσο καλα ζυγισμενο που πραγματικα εξαφανιζεται.Να το χαρεις κ μονο ορθιος!!!
Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται!!!

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: vassat στις 16/01/2016 9:42 μμ.

voyager1970"Φίλε Φώτη,

Το Shoei - Gt Air, είναι το πιο αθόρυβο από όλη την γκάμα της Shoei. Το δοκίμασα σε μια καλή βόλτα μέχρι την Λίμνη Ευβοίας. Στις μεγάλες ευθείες της εθνικής οδού είναι σταθερό 180+km/h και αρκετά ήσυχο (σε σχέση με οποιοδήποτε της Arai, ή της Χ-lite) . Επίσης η εσωτερική φιμέ ζελατίνα κάνει πολύ καλά δουλειά στον ήλιο και δεν χρειάζεσαι άλλη ζελατίνα κράνους ή γυαλιά ηλίου.

Όμως σε στροφιλίκι (μετά τα βενζινάδικα της Καστέλλα Ευβοίας) σε σπορ οδήγηση φαίνεται το βάρος του αλλά και το σχετικά περιορισμένο οπτικό πεδίο που έχει το πάνω μέρος του προσώπου στο άνοιγμα του κράνους.

Βέβαια για τουριστική χρήση που το θες είναι από τις καλύτερες επιλογές.

Α! Ο εξαερισμός του είναι καλός, αλλά σίγουρα υπάρχουν και καλύτεροι (Arai RX-7 GP) το οποίο είναι μόνο για πίστα ή σπορ οδήγηση (σκυφτή γωνία του κράνους λόγο της θέσης του αναβάτη σε superbike). "


@ Γιώργο, ποιό X-Lite είναι περισσότερο θορυβώδης από το Shoei; ...σκέφτομαι το 701, έχεις άποψη;
@ Φώτη: καλοφόρετο & αγρατσούνιστο!
/ Β

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: voyager1970 στις 16/01/2016 11:47 μμ.

vassa"
@ Γιώργο, ποιό X-Lite είναι περισσότερο θορυβώδης από το Shoei; ...σκέφτομαι το 701, έχεις άποψη;
@ Φώτη: καλοφόρετο & αγρατσούνιστο!
/ Β"


Φίλε Βασίλη,

Έχω δοκιμάσει το x-802R. Συγκεκριμένα το είχα μια μέρα και έκανα Αθήνα – πίστα Μεγάρων (track day) - Αθήνα μέσω Αττικής Οδού (τάπα) . Σαν αίσθηση ήταν εφάμιλλο με το Shoei μου (X-SPIRIT II), αλλά με ελαφρός πιο μέτριο εξαερισμό. Όμως, μετά τα 180 χλμ/ώρα είχε περισσότερο θόρυβο σε σχέση με το Shoei.

Η γνώμη μου είναι πως η αιτία του θορύβου στο x-lite οφείλεται στους επάνω αεραγωγούς που εξέχουν αρκετά, ειδικότερα εάν είναι ανοιχτοί. Αποτέλεσμα, να ακούγετε έντονο βουητό (δες σχετική φωτο).


Ως αναφορά το 701, δεν το έχω δοκιμάσει. Είναι παλιότερο μοντέλο και έχει σταματήσει η παραγωγή του. Βέβαια, οι αεραγωγοί του είναι ίδιας σχεδίασης, οπότε θεωρώ πως θα έχει θέμα με τον θόρυβο όμοιο σαν του 802 (αν όχι χειρότερο).
Παρεμπίπτοντος, εάν σκέφτεσαι για το 702GT, θεωρώ πως το θέμα του θορύβου είναι και πάλι υπαρκτό και ίσως χειρότερο (δες φωτο).

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: vassat στις 17/01/2016 12:08 μμ.

Γράψε λάθος Γιώργο, το 702 εννοούσα, ήτοι αυτό:
http://www.helmetcity.co.uk/x-lite-x-702-start-white/ στα 235.
Οι αεραγωγοί προσομοιάζουν αυτούς του x-spirit I που χρησιμοποιώ και από όσο μπορώ να καταλάβω δεν μοιάζουν με του 802. Ωραίο το GT, λίγο βαρύτερο, αλλά πολλά γκαφρά...
/ Β

Re: Ψάχνοντας για τουριστικό κράνος.  

  Από: fotis_kefalonia στις 26/05/2016 5:05 μμ.

καλησπέρα στη παρέα! μετά από αρκετό καιρό να 'μια πάλι εδώ μιας κ επιτέλους κατάφερα να θυμηθώ το κωδικό για να κάνω το πολυπόθητο λόγκ ίν κ σε κανένα μήνα ξανά στους δρόμους! θα 'θελα να πώ ένα ευχαριστώ πρώτα πρώτα σε όσους μου ευχήθηκαν κ δεν έχω απαντήσει λόγω της απουσίας μου το τελευταίο καιρό κ να ευχηθώ κ γώ με τη σειρά μου πολλά κ πάντα ασφαλή χιλιόμετρα ...
κατά 2ον οι εντυπώσεις μου μετά από τα περίπου 7500 με 8000 χλμ που έγραψα με το shoei δεν απέχουν κ πολύ από τον ενθουσιασμό των πρώτων χιλιομέτρων. εξαιρετικός αερισμός, σε σημείο που κάποια πρωινά η κάποιες κρύες μέρες ο μπροστινός αεραγωγός κάτω απ τη ζελατίνα χρειάζεται κλείσιμο. βέβαια ο αεραγωγός στο μέτωπο κ μόνος του κάνει καλή δουλειά!!!
η εσωτερική επένδυση του κράνους εφαρμόζει καθώς πρέπει δίχως να υπάρχουν σημάδια ότι τα μαξιλαράκια έχουν ''κάτσει'' απ τη χρήση...
η χρήση της αντιθαμβωτικής ζελατίνας (pinlock) απλά σωτήρια ανακάλυψη όπως κ η φιμέ πτυσσόμενη ζελατίνα!!!
όσο για το βάρος το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι καμιά φορά σε μεγάλες βόλτες αρχίζω να το καταλαβαίνω το βάρος του, αλλά πιστεύω ότι θα είναι λογικό μετά από μία ολόκληρη μέρα στο δρόμο...
κ όσο για τα γραφικά που έχει... απλά τα λατρεύω...!!!!
αυτά προς ώρας!!!!
καλό απόγευμα από νότιο ινδικό ωκεανό κ καλά κ ασφαλή χιλιόμετρα σε όλους!!!!
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...