ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)

Re: ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)  

  Από: vemar στις 06/04/2012 10:07 πμ.

Προτιμούσα της κάθε χ εταιρείας. Όταν κάποια στιγμή είπα να δω και κάτι άλλο δοκίμασα πολλά, όμως ξαναγύρισα σε αυτά που δίναν οι εταιρείες. Κάποια στιγμή κάτι γνωστοί μου που εκείνο τον καιρό είχαμε και την ίδια μοτοσικλέτα μου προτείναν τα SDP (για δρόμο) ή τα RDP X-Race Titanium (για πίστα). Έλεγα ότι δεν αλλάζω πάλι, με το ζόρι τα έβαλα και τώρα πια δεν τα αλλάζω!

Re: ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)  

  Από: nfot στις 30/04/2012 12:14 πμ.

Σημερα ανακαλυψα οτι ΘΕΛΩ τακακια μπροστα.
Τα θελω ομως χτες, μιας και προσπαθω να ανεβω Σερρες, Πεμπτη ή Παρασκευη.
Εψαξα, λιγο ειναι η αληθεια, να βρω after market τακακια για το 09 Daytona μου, αλλα ολο για τα μεχρι 2008 εβρισκα.
Καμια ιδεα;
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)  

  Από: BOB στις 30/04/2012 12:28 πμ.

nf"Σημερα ανακαλυψα οτι ΘΕΛΩ τακακια μπροστα.
Τα θελω ομως χτες, μιας και προσπαθω να ανεβω Σερρες, Πεμπτη ή Παρασκευη.
Εψαξα, λιγο ειναι η αληθεια, να βρω after market τακακια για το 09 Daytona μου, αλλα ολο για τα μεχρι 2008 εβρισκα.
Καμια ιδεα;"


Κάνε ένα τηλ στον admin. Εγώ όταν πήρα από τον Γιώργο τακάκια μου τα έστειλε με αντικαταβολή και την επόμενη ή μεθεπόμενη (δεν θυμάμαι καλά) ήταν σπίτι μου. Αν έχει να σου τα στείλει πιστεύω θα είσαι σούπερ.

Re: ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)  

  Από: dimchrist στις 30/04/2012 12:42 πμ.

vemar"Προτιμούσα της κάθε χ εταιρείας. Όταν κάποια στιγμή είπα να δω και κάτι άλλο δοκίμασα πολλά, όμως ξαναγύρισα σε αυτά που δίναν οι εταιρείες. Κάποια στιγμή κάτι γνωστοί μου που εκείνο τον καιρό είχαμε και την ίδια μοτοσικλέτα μου προτείναν τα SDP (για δρόμο) ή τα RDP X-Race Titanium (για πίστα). Έλεγα ότι δεν αλλάζω πάλι, με το ζόρι τα έβαλα και τώρα πια δεν τα αλλάζω!"

'Εχω ακούσει τα καλύτερα για τα SDP.
Τα βάζουν αρκετοί γνωστοί μου και ήθελα να τα δοκιμάσω αλλά μέχρι στιγμής δεν τα έχω καταφέρει.
BOB"
nf"Σημερα ανακαλυψα οτι ΘΕΛΩ τακακια μπροστα.
Τα θελω ομως χτες, μιας και προσπαθω να ανεβω Σερρες, Πεμπτη ή Παρασκευη.
Εψαξα, λιγο ειναι η αληθεια, να βρω after market τακακια για το 09 Daytona μου, αλλα ολο για τα μεχρι 2008 εβρισκα.
Καμια ιδεα;"
"

Πριν από 3-4 βδομάδες περίπου είχα πάει να αλλάξω τακάκια και να βάλω τα περιβόητα SDP (DP = Dunlopad), αλλά δυστυχώς το μαγαζί Pro-Ride που τα φέρνει είχε μόνο για το επόμενο μοντέλο (2009-).
Νίκο επικοινώνησε μαζί τους αύριο και αν δε τα έχουνε δώσει πες στους να στα στείλουνε με κούριερ. Είναι σίγουρα πιο φθηνά από τα μαμά. Δε θυμάμαι τιμή.
Υπευθυνος είναι ο Χρήστος και το τηλ. είναι:
210-9218974 & 210-9218754
Είχα ψαχτεί με το site τους και έχουν κάνει μ@μ@κία. Δείχνουν τα ίδια τακάκια για όλα τα D675 από 2006 μέχρι 2010.
http://www.dp-brakes.com/padsearch.php? ... =2006-2010
Για να μην μπερδευτείς έχω βρει τους κωδικούς για το κάθε μοντελο.
O κωδικός για το δικό σου μοντέλο είναι
SDP 999
Για το προηγούμενο μοντέλο 2006-2008 (το δικό μου) είναι SDP 922.
Υπάρχει και η επιλογή των RDP (καθαρά πίστα) αλλά δε θα στα πρότεινα. Είναι full racing.
BOB"Κάνε ένα τηλ στον admin. Εγώ όταν πήρα από τον Γιώργο τακάκια μου τα έστειλε με αντικαταβολή και την επόμενη ή μεθεπόμενη (δεν θυμάμαι καλά) ήταν σπίτι μου. Αν έχει να σου τα στείλει πιστεύω θα είσαι σούπερ."

Και αυτή η λύση είναι γνωστή, καλή και εύκολη.

Triple Way

Re: ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)  

  Από: nfot στις 30/04/2012 12:38 μμ.

EBC δε βρηκα κωδικο για 2009+ μοντελο.

Βρηκα SDP και Goldfren. Απο τιμη το ιδιο, οποτε ειμαι σε διλλημα.
Ειδικα η Goldfren εχει ενα σκασμο παστες και δεν μπορω να διαλεξω αναμεσα σε GP7, S33 street & S3 racing.
http://www.goldfren.com/materials-moto.htm

Τεταρτη πρωι πρεπει να παραγγειλω για να τα εχω Πεμπτη, ωστε να εχω ελπιδες να ανεβω Σερρες την Παρασκευη. Και θα ειναι και αστρωτα εντελως....
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)  

  Από: dimchrist στις 30/04/2012 4:40 μμ.

O Κωδικός για τα EBC μπροστά είναι: FA491HH
μπορείς να βρεις πληροφορίες εδώ
http://bikes.ebcbrakeshop.co.uk/files_ebc

Τα SDP δε χρειάζονται ιδιαίτερο στρώσιμο - σχεδόν καθόλου.
Ένα 10 λεπτο (5-6 γύροι) με χαλαρό φρενάρισμα για να κάτσουν τα τακάκια είναι αρκετό.

Triple Way