ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)

Re: ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)  

  Από: monographix στις 11/05/2011 11:50 πμ.

- Τι λενε αυτα τα GoldFren ?

- Τα μπροστινα τακακια του Street Triple δεν ειναι διαφορετικα απο του "R" & Daytona ? (Aκτινικές δαγκανες)

Re: ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)  

  Από: epistimon στις 26/07/2011 7:05 μμ.

παιδια ηρθε και μενα η ωρα μου σιγα σιγα να αλλαξω τακακια στο tiger.εχω κανει 16000 και σε περιπου 2000 θα πρεπει να αλλαχτουν.διαβασα ολο το τοπικ σχετικα με τα τακακια και ειδα τους περισσοτερους να προτημουν τα EBC HH και τα carbon loraine.ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για ποια απο τις δυο μαρκες να βαλω.κανω αρκετα ταξιδια και γενικα δεν πολυ πιεζω τα φρενα.μεσα στην πολη τη μηχανη δεν την πολυ χρησιμοποιω αναγκαστικα μονο οταν κατεβαινω καλαματα γιατι δεν εχω αλλο μεσω μεταφορας εδω αθηνα εχω παπι.απο τα μαμα τα φρενα εμεινα πολυ ευχαριστημενος τοσο στην αποδοση τους οσο και στη διαρκεια τους.θελω τα επομενα τακακια που θα βαλω να να ειναι μαλακα για να μην τρωγεται ο δισκος και να μην σφυριζουν.ευχαριστω εκ των προτερων

Re: ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)  

  Από: Barbadinos στις 26/07/2011 10:47 μμ.

EBC HH χωρις αλλη σκεψη φιλε μου.εγω τα εβαλα πριν 1 μηνα και ειναι αψογα.εξαλλου οπως λες δεν τα πιεζεις
δεν περπατας πολυ στην πολη οποτε μην αγχωνεσαι καθολου.
Τακακι που δεν τρωει δισκοπλακα δεν εχει εφευρεθει ακομα.
Αν μπορεις αλλαξε και τα υγρα καλο θα κανεις
Τα πραγματα ειναι απλα,το μπερδεμα ειναι να το...καταλαβεις

Re: ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)  

  Από: epistimon στις 27/07/2011 1:01 πμ.

τα υγρα τα εχω αλλαξει γιατι μαυρισαν σχεδον στα 5000 km και θα τα ξανα αλλαξω μαζι με τα τακακια.
απλα δεν θελω σκληρα τακακια για να μην τρωγεται η δισκοπλακα γρηγορα σε σχεση με τα μαλακα

Re: ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)  

  Από: dimchrist στις 27/07/2011 2:15 μμ.

monographix"- Τι λενε αυτα τα GoldFren?"

Ιδέα δεν έχω για τα GoldFren. Μόνο ότι είναι Τσέχικα.
monographix"- Τα μπροστινα τακακια του Street Triple δεν ειναι διαφορετικα απο του "R" & Daytona ? (Aκτινικές δαγκανες)"

Ναι είναι διαφορετικά.
Αν μιλήσουμε για τα μπροστινά π.χ. EBC ο κωδικός για το απλό Street Triple είναι "FA226HH" ενώ για το ST-R, Daytona & Tiger 1050 είναι "FA347HH". Το διπλό "H" σημαίνει χρυσό τακάκι.
epistimon"...διαβασα ολο το τοπικ σχετικα με τα τακακια και ειδα τους περισσοτερους να προτημουν τα EBC HH και τα carbon loraine.ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για ποια απο τις δυο μαρκες να βαλω..."

Αφού λες ότι τα διάβασες γιατί να ξαναγράψουμε τα ίδια?
Βάλε EBC που φοράνε οι περισσότεροι. Τα βάζει και ο Σάκης τα φέρνει και ο admin:
takakia-ebc-t3272.html
τι άλλο θέλεις?

Triple Way

Re: ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)  

  Από: epistimon στις 27/07/2011 5:33 μμ.

εγραψα οτι διαβασα ολο το τοπικ και ρωταω ποια απο τις δυο μαρκες να βαλω να μου πουν μια γνωμη.αμα ολοι ελεγαν μονο τα EBC δεν θα ρωτουσα.θα πηγαινα και θα τα εβαζα κατευθειαν.τελικα αυτα θα βαλω και απο οτι φαινεται θα τα παραγγηλω απο τον admin

Re: ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)  

  Από: dimchrist στις 27/07/2011 6:01 μμ.

Μάλλον ήμουν λίγο απότομος... ας πω μερικές λεπτομέριες ακόμα.
Και οι δύο είναι πολύ καλές εταιρείες. Δυστυχώς η καλύτερη επιλογή είναι τα μαμά, απλά είναι αρκετά ακριβά. Αν θυμάμαι καλά στο Σάκη έχουν 110-120 ευρώ. Από τα άλλα δύο έχω δοκιμάσει τα carbone lorraine. Ήταν καλά αλλα δεν ήταν σαν τα μαμά. Δίσκους δε φάνηκε να τρώνε. Με όσους έχουν χρησιμοποιήσει τα EBC δε θα ακούσεις εύκολα παράπονο. Ο λόγος που δε τα έβαλα ήταν ότι δε θέλω κάτι λιγότερο από αυτό που προσφέρουν τα μαμά.

Triple Way

Re: ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)  

  Από: epistimon στις 27/07/2011 8:20 μμ.

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.ησουν κατατοπιστικος.οσο για το αποτομος δεν τρεχει τιποτα.δεν παρεξηγω.
να ρωτησω και κατι ακομα.στα τακακια ebc το hh γραφεις οτι ειναι τα χρυσα.ποια η διαφορα τους με καποια αλλα που δεν εχουν διπλο h?εχει σχεση με την ποιοτητα τις παστας και της σκληρωτητας?

Re: ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)  

  Από: dimchrist στις 27/07/2011 9:36 μμ.

Τα απλά είναι οργανικά - μαύρα ενώ τα ΗΗ είναι μεταλλικά. Στην ουσία το ΗΗ υποδηλώνει μεγαλύτερο εύρος θερμοκρασιών (κρύο-ζέστη) επιτυχάνοντας αποφυγή υπερθέρμανσης και μεγαλύτερη διάρκεια.
Λεπτομέριες δες εδώ
http://www.ebcbrakes.com/motorcycle_bra ... le-h.shtml

Στην Αμερική υπάρχουν επίπεδα τριβής. Ξεκινόντας στην ουσία απο το F, μετά στο G & μετά Η. Το διπλό Η σημαίνει ότι το επίπεδο είναι Η και για κρύο αλλά και για ζέστη.
http://www.ebcbrakes.com/motorcycle_bra ... ndex.shtml

Triple Way

Re: ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)  

  Από: epistimon στις 28/07/2011 3:51 μμ.

ευχαριστω πολυ

Re: ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)  

  Από: akile ! στις 28/07/2011 9:12 μμ.

Και εγώ EBC HH έβαλα πριν απο 2 μήνες και ειμαι ευχαριστημένος !!!

Re: ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)  

  Από: angelo_balto στις 05/08/2011 4:16 μμ.

SBS σε Tiger 1050 ... Super φρένα αλλά 4.000km !!!!!!!!!!!!!
με τα Nissin (OEM) έβαλα 7-8.000km...
it's not the ride... it's the rider...

Re: ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)  

  Από: dimchrist στις 05/08/2011 5:19 μμ.

angelo_bal"SBS σε Tiger 1050 ... Super φρένα αλλά 4.000km !!!!!!!!!!!!!
με τα Nissin (OEM) έβαλα 7-8.000km..."

Με πίστα?
Γιατί αν όλα αυτά συμβαίνουν χωρίς, τότε κάτι συμβαίνει... είτε από πλευράς τρόπου οδήγησης είτε είναι θέμα φρένων...
Μετά από 7-8.000km (που αναφέρεις) έχω κάνει 7-8 track day και έχω ακόμα με τα Nissin (OEM).
Για τα SBS δεν έχω εικόνα αλλά όπως και να έχει είναι υπερβολικό το νουμερο 4κ χλμ...

Triple Way

Re: ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)  

  Από: manwlis στις 27/03/2012 8:24 μμ.

Μηπως γνωριζουμε τους κωδικους EBC μπρος-πισω για tiger 1050?

Re: ΦΡΕΝΑ/TAKAKIA(κυριως daytona 675)  

  Από: dimchrist στις 27/03/2012 8:44 μμ.

Μπροστά
FA 347HH
Πίσω
FA 215/2 (οργανικά)
&
FA 215HH

Ρίξε μια ματιά και εδώ
http://www.forumtriumph.gr/takakia-ebc-t3272.html

Triple Way