Φιμε ζελατινα (κρανους)

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: Γιωργος στις 06/08/2010 11:09 πμ.

Πάντως εγώ έχω ταξιδέψει με κιτρινα γυαλιά νυκτός μέσα απο το κράνος(αγορασμένα από MOTOPARK) όπως λέει ο φίλος 955 και μπορώ να πω πως βοηθούσαν πολύ ειδικά τις ώρες που νύχτωνε και την ώρα που ξημέρωνε. Και σε αντίθεση με αυτό που λές SPRINTER δεν με τυφλωναν καθόλου τα απέναντι φώτα

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: 955i στις 06/08/2010 11:16 πμ.

Sprinter"Δε κάνει για οδήγηση στο δρόμο φίλε μου. Θα μπερδεύεις τους Σταμάτηδες με τους Γρηγόρηδες και θα σε τυφλώνουν τα φώτα των απέναντι. Αν θές να δοκιμάσεις πώς είναι τράβα πάρε μια μάσκα του σκί με ζελατίνα ομίχλης."


ναι, ok συμφωνώ, δεν λέω για πόλη ούτε για την εθνική Α.Λ. παρασκευή απόγευμα με όλο τον κόσμο. Βραδινό ταξίδι σε επαρχιακό δρόμο τύπου Ε51/Μπράλο, Δομοκό ή και ακόμα μικρότερους και στενότερους Αγιάννη Ρώσσο και τέτοια... λίγα έως καθόλου αυτοκίνητα μετά τις 10.00 το βράδυ...

Ευχαριστώ,
955i!

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: 955i στις 06/08/2010 11:26 πμ.

admin"Πάντως εγώ έχω ταξιδέψει με κιτρινα γυαλιά νυκτός μέσα απο το κράνος(αγορασμένα από MOTOPARK) όπως λέει ο φίλος 955 και μπορώ να πω πως βοηθούσαν πολύ ειδικά τις ώρες που νύχτωνε και την ώρα που ξημέρωνε. Και σε αντίθεση με αυτό που λές SPRINTER δεν με τυφλωναν καθόλου τα απέναντι φώτα"

admin thanks!
βρίσκεις εύκολα? που? στο MOTOPARK? - (τωρα πια στην Μιχαλακοπούλου μόνο)
κόστος περίπου ξέρεις?

admin"...(αγορασμένα από MOTOPARK)... "

από Καλλιρόης??? αν ναι πότε?

955i!

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: Γιωργος στις 06/08/2010 11:35 πμ.

προ 15 ετη αγαπητέ.... βρε πως περνάει ο καιρός...... και αν θυμάμαι τα είχα πάρει 4.000 δρχ . Νομίσω πάντως πως βρίσκεις και σε κατάστημα με οπτικά

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: 955i στις 06/08/2010 11:59 πμ.

ok σ' ευχαριστώ.

απλά ρώτησα για την Κλλρς και πότε, γιατί ήταν από τα αγαπημένα μαγαζιά και τα παιδιά που ήταν μέσα... διαμάντια.

955i!

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: giannisx στις 11/08/2010 12:03 μμ.

Έχοντας δοκιμάσει και τις τρεις λύσεις (διάφορες ζελατίνες, κράνος με ενσωματωμένη εσωτερική ζελατίνα και γυαλιά ηλίου) η καλύτερη-πρακτικότερη είναι μακράν η δεύτερη!!
To Schuberth S1 Pro είναι άψογο...(να ήταν και λιγότερο ζεστό θα ήταν το τέλειο, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα...)
Με μία απλή κίνηση με το ένα χέρι εν κινήσει ανεβάζεις-κατεβάζεις την ζελατίνα και καθάρισες.
Άντε τώρα να θες να πας μια ημερήσια βολτίτσα και να πρέπει να κουβαλάς 2η ζελατίνα μήπως σε πιάσει το βράδυ, μήπως και βρέξει κτλ... ταλαιπωρία σκέτη.

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: chrisB στις 01/10/2010 8:45 μμ.

(για να μην ανοιξω καινουργιο τοπικ..)
εχει κανενας υποψιν καποιο καταστημα (πμ εαν θεωρηται διαφημιση) οπου θα μπορουσα να προμηθευτω την μαυρη ζελατινα κρανους X-LITE X 802 LORENZO MOON?

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: lioulios στις 27/11/2010 6:36 μμ.

Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ

Έχουμε 2 ζελατίνες . Μία διάφανη μαμά και μία 2η της αρεσκείας μας (φιμέ-καθρέπτη κτλ)

Ξεκινάμε έχοντας την μία (φιμέ)κουμπωμένη στο κράνος και την δεύτερη την τυλίγουμε όμορφα-όμορφα μέσα στη θύκη μεταφοράς του κράνους μας , όπου δεν έχει φόβο να γρατζουνιστεί . Εκμεταλευόμενοι το σχήμα της ζελατίνας , την τοποθετούμε στα πλάγια της μέσης μας ώστε η ζελατίνα να αγκαλιάσει τη μέση και μετά βάζοντας από πάνω το μπουφανάκι μας , δεν κινδυνεύει να πέσει και να μας φύγει .

Σταματάμε ...Τρώμε πίνουμε ...Περνάει η ώρα , βραδιάζει ...Τσουπ ! Βγάζουμε από τη θύκη την διάφανη , την βάζουμε στο κράνος και στη θύκη βάζουμε την άλλη .ΤΖΑΜΑΙΚΑ !!

Η αφaίρεση - τοποθέτηση ζελατίνας ( ειδικά στο XR 1100 ) είναι υπόθεση δευτερολέπτων .

Το έχω κάνει και πετυχαίνει . Δοκιμάστε το .

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: dakis_corfu στις 01/12/2010 4:15 μμ.

Εγώ στο Lazer μου έχω 2 ζελατίνες, την διάφανη κανονική και μια φιμέ. Θεώρώ ότι αυτή είναι η καλύτερη λύση. Την διάφανη για το βράδυ και την φιμέ για την ημέρα. Δυστηχώς μία μόνο ζελατίνα δεν μπορεί να μας καλύψει σε όλες τις συνθήκες. Και δεν υπάρχει λογως συμβιβασμού αφού η αλλαγή της ζελατίνας στα περισσότερα κράνη δεν παίρνει πάνω από 2 λεπτα, και μια ζελατίνα μπορεί εύκολα να χωρέσει σε ένα σάκο ή bagster..

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: gran tiger στις 01/12/2010 7:53 μμ.

Η περνεις κρανος με εσωτερικη ,φιμε.

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: TheFace στις 18/03/2011 10:54 μμ.

Δεν ξερω τι λετε, εγω παντως εχω την Dark smoke στο xr1000 μονιμα!

Για την μερα δεν το συζηταμε, αλλα και τη νυχτα μπορει να μην σπαω τα χρονομετρα αλλα δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα, ειδικα μεσα στην πολη που υπαρχει φωτισμος.

Καποιο θεματακι υπαρχει μονο σε επαρχειακους δρομους χωρις ΚΑΘΟΛΟΥ φωτισμο
money cant buy me love