Τακακια πισω για street triple BRAKING(απογοητευση)

Re: Τακακια πισω για street triple BRAKING(απογοητευση)  

  Από: Sprinter στις 26/06/2011 12:32 μμ.

Εγώ πάντως δε κατάλαβα το θέμα - πρόβλημα που είναι ακριβώς στην περίπτωσή του Σάκη. Δε φρενάρει η μηχανή, πιάνει απότομα, τι ακριβώς?

Μια ελαφρή, μπροστόβαρη σπόρ μηχανή, πολύ λίγο θα φρενάρει με το πίσω. Λίγο φρένο και δε κάνει τίποτα, λίγο περισσότερο και θα μπλοκάρει. Διαφορές σε αίσθηση μπορεί να υφίστανται, αλλά είναι ψιλά πράγματα για μένα. Αν μιλάμε για διαφορετικών τύπων κ κατηγοριών μηχανές οι συγκρίσεις είναι άσχετες.

Βάλτε δεύτερο άτομο και εκπλαγείτε με την διαφορά που κάνει στο πίσω φρένο. Ειναι απλώς διαφορά που έχει να κάνει με ο βάρος στον πίσω τροχό.

Η αίσθηση δίνεται κυρίως από την τρομπα συνεπικούρεμενη από τα τακάκια. Το προσωπικό μου γούστο είναι μαλακά τακάκια πίσω. Εχω καλυτερη αίσθηση και πρόβλημα γρήγορης φθοράς δεν έχω γιατί χρησιμοποιώ το πίσω λίγο και επικουρικά. Για προοδευτικότερη αίσθηση βάλτε μικρότερη τρόμπα - μαλακότερο τακάκι.

Το φρένο του κινητήρα το χρησιμοποιώ πολύ και εγώ αλλά δεν είναι ότι καλύτερο για την υγεία του συμπλέκτη και της καδένας.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τακακια πισω για street triple BRAKING(απογοητευση)  

  Από: ATN PANOS στις 26/06/2011 12:42 μμ.

να μην πατας συμπλεκτη τοτε. με λιγη προπονηση ανεβαινουν κατεβαινουν χωρις προβλημα και καλυτερα θα ελεγα.

αν εχεις και σιφτερ ακομα καλυτερα και πιο ανετα.
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:50, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Τακακια πισω για street triple BRAKING(απογοητευση)  

  Από: ΣΑΚΗΣ στις 26/06/2011 1:13 μμ.

ATN PANOS"Η δκη μου αποψη,ειναι,οτι και τα 2φρενα ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.

Σαφως και η μηχανη φρεναρει κυριως με το μπροστινο,αλλα χρειαζετε και το πισω για να σταματησει στην ελαχιστη δυνατη
αποσταση που επιτρεπουν οι εκαστοτε συνθηκες.(σε συνδιασμο κατεβασματος ταχυτητων)

σημαντικο ειναι επισης και να εχει αισθηση το πισω φρενο ωστε να γνωριζουμε ποτε θα μπλοκαρει ο τροχος.
αλλιως θα ειχαν βαλει ενα διακοπτη ον οφ.

αναλογα με τις συνθηκες και παλι,αποφασιζουμε σε ποιο ποσοστο θα χρησιμοποιησουμε το μπροστινο η το πισω φρενο.

επισης αναλογα την χρηση τις μηχανης.δρομου εντουρο και φυσικα σε τι εδαφος ειμαστε..

σαφως υπαρχουν και περιπτωσεις που λειτουργει μονο το πισω φρενο.σουζιες κολιες κτλ

σωστος ο παικτης................


καλο λοιπον θα ειναι να εχουμε το μεγιστο και απο τα 2 φρενα μας.

καλα χιλιομετρα σε ολους."

Re: Τακακια πισω για street triple BRAKING(απογοητευση)  

  Από: ΣΑΚΗΣ στις 26/06/2011 1:17 μμ.

Sprinter"Εγώ πάντως δε κατάλαβα το θέμα - πρόβλημα που είναι ακριβώς στην περίπτωσή του Σάκη. Δε φρενάρει η μηχανή, πιάνει απότομα, τι ακριβώς?

Μια ελαφρή, μπροστόβαρη σπόρ μηχανή, πολύ λίγο θα φρενάρει με το πίσω. Λίγο φρένο και δε κάνει τίποτα, λίγο περισσότερο και θα μπλοκάρει. Διαφορές σε αίσθηση μπορεί να υφίστανται, αλλά είναι ψιλά πράγματα για μένα. Αν μιλάμε για διαφορετικών τύπων κ κατηγοριών μηχανές οι συγκρίσεις είναι άσχετες.

Βάλτε δεύτερο άτομο και εκπλαγείτε με την διαφορά που κάνει στο πίσω φρένο. Ειναι απλώς διαφορά που έχει να κάνει με ο βάρος στον πίσω τροχό.

Η αίσθηση δίνεται κυρίως από την τρομπα συνεπικούρεμενη από τα τακάκια. Το προσωπικό μου γούστο είναι μαλακά τακάκια πίσω. Εχω καλυτερη αίσθηση και πρόβλημα γρήγορης φθοράς δεν έχω γιατί χρησιμοποιώ το πίσω λίγο και επικουρικά. Για προοδευτικότερη αίσθηση βάλτε μικρότερη τρόμπα - μαλακότερο τακάκι.

Το φρένο του κινητήρα το χρησιμοποιώ πολύ και εγώ αλλά δεν είναι ότι καλύτερο για την υγεία του συμπλέκτη και της καδένας."



μιλαμε για ιδια κατηγορια μηχανες street το προβλημα ειναι οτι θελω να εχω καλυτερη αισθηση και πιο αποτιμο φρενο και ας τρωγονται τακακια ευκολα,τι προτεινεται?

Re: Τακακια πισω για street triple BRAKING(απογοητευση)  

  Από: ATN PANOS στις 26/06/2011 1:46 μμ.

σου εχει ηδη απαντηση ο νικος !
τι δεν εχεις καταλαβει?
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Τακακια πισω για street triple BRAKING(απογοητευση)  

  Από: Sprinter στις 26/06/2011 2:04 μμ.

Για να έχεις 'απότομο' φρένο να βάλεις σκληρά μεταλλικά τακάκια, να φοράς μπότες και να το πατάς με δύναμη. Βέβαια δε ξέρω αν θα έχεις απότομο φρένο, αλλά απότομο μπλοκάρισμα θα έχεις... Επίσης άλλη λύση για το ίδιο εφέ είναι να έχεις παλιό και φθαρμένο λάστιχο πίσω
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε