Σύστημα ενδοεπικοινωνίας κράνους

Re: Σύστημα ενδοεπικοινωνίας κράνους  

  Από: kostantinos στις 15/12/2008 10:20 μμ.

φιλοι μου καλοι ωραια ολα αυτα περι ενδοεποικοινωνιας αλλα οδηγουμαι μηχανες δεν παιζουμαι playstation κατα την ταπεινη μου γνωμη ολλα αυτα(200,mp3,κουβεντουλα )ακουγονται λιγο επικυνδινα κατα την οδηγηση ειδικα μιας triumph (και λιγη πλακα δεν βλαπτει)
Intense Violence
Blood
Strong Language
Strong Sexual Content
Partial Nudity
Use of Drugs and Alcochol

Re: Σύστημα ενδοεπικοινωνίας κράνους  

  Από: ATN PANOS στις 16/12/2008 1:19 πμ.

πιστευω οτι ειναι θεμα στυλ οδηγησης.
αν πας χαλαρα και με παρεα τοτε δεν ειναι κακη η συνομιλια με τον συνεπιβατη,η αλλο οδηγο.
αν ομως θες να πας σβελτα,τοτε δεν υπαρχει περιθωριο για τιποτα αλλο εκτο απο την επομενη στροφη!!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Σύστημα ενδοεπικοινωνίας κράνους  

  Από: kostantinos στις 16/12/2008 6:32 πμ.

αυτο ενοω φιλε πανο μια triumph οδηγειται μονο σβελτα(κατα 99,9% των περιπτωσεων) :
Intense Violence
Blood
Strong Language
Strong Sexual Content
Partial Nudity
Use of Drugs and Alcochol

Re: Σύστημα ενδοεπικοινωνίας κράνους  

  Από: argy_kap στις 16/12/2008 9:10 πμ.

Πάντως χτες κάναμε την πρώτη βόλτα με την ενδοεπικοινωνία συνδεδεμένη με ασυρμάτους και μιλούσαμε μηχανή με μηχανή και ήταν άψογα. Το μόνο μείον ήταν οτι το bluetooth της ενδοεπικοινωνίας με το τηλέφωνο επηρέαζε το σήμα του ασυρμάτου και αναγκαστικά έκοψα το τηλέφωνο....

Re: Σύστημα ενδοεπικοινωνίας κράνους  

  Από: Costas στις 17/12/2008 11:05 μμ.

Παιδιά Sorry αλλά ανοίξαμε το θέμα για να πάρουμε οδηγίες για κανένα μοντέλο και τιμές,καλά και τα σχόλια αλλά άλλο πράγμα θέλουμε να μάθουμε.Αν έχετε κάτι να μας κατατοπίσετε πείτε

Re: Σύστημα ενδοεπικοινωνίας κράνους  

  Από: WBP στις 11/04/2009 6:34 μμ.

Λοιπον.. απαντω πολυ καθυστερημενα για το post, μια που γραφτηκα μολις προχτες στο forum κι εκπιζω να το δει κανεις... τεσπα.. εγω θα σας γραψω τις εντυπωσεις μου και τα συμπερασματα δικα σας.

Ειχα παρει απο τον Μπαξεβανη (Καλλιροης) ενα συστημα της Albrecht το οποιο τα συνεδυαζε ολα:
Επικοινωνια επιβατη-συνεπιβατη (Vox ή/και PTT), συνδεση με κινητο τηλεφωνο, συνδεση με εξωτερικη πηγη ηχου (walkman / MP3), συνδεση με ασυρματο (δεν περιλαμβανεται στο σετ) για επικοινωνια μηχανη με μηχανη ΚΑΙ ενσωματωμενο ραδιοφωνο FM.
Σε γενικες γραμμες το συστημα ηταν αρκετα καλο και μεχρι καποια ταχυτητα ακουγοταν αρκετα καλα.. βεβαια πανω απο τα 140 δεν ακουγες και πολλα.. αλλα εδω που τα λεμε το τι ακους ειναι και συναρητηση κυριως του κρανους. Αμα εχεις θορυβωδες κρανος... δεν πα'να 'χεις ολη την Harman Kardon στο κρανος σου, δεν θα ακους.
Οπως και να'χει, το σετακι, αν εξαιρεσουμε το οτι ειχε 1000 καλωδια να κρεμονται (τα οποια ομως μαζευονται ευκολα σε μια αρμαθια που δενεται πανω στην μοναδα) ηταν πληρες για τις απαιτησεις του και - κυριως - για τα λεφτα του, δεδομενου οτι το ειχα παρει 105 €, μαζι με 2 σετ ακουστικα/μικροφωνο.
Στην εξωτερικη πηγη ηχου μπορουσες να συνδεσεις και το GPS.. ενω αν ηθελες ΔΥΟ εξωτερικες πηγες (π.χ. MP3 KAI GPS) μπορουσες να συνδεσεις τη δευτερη στην εισοδο για τον ασυρματο.

Επειδη οι τεχνολογικες απαιτησεις μας φαγανε, σημερα το αντικατεστησα με το ΒΤ2 της Midland το οποιο κανει ολα σχεδον τα παραπανω αλλα μεσω bluetooth, χωρις καλωδια. Εντυπωσεις ομως απο αυτο θα σας πω σε μερικες ημερες, μια που ακομα φορτιζει και δεν το εχω δοκιμασει στο δρομο και - κυριως- σε ταξιδι.
Always regret for what u didn't do, never for what u did.

Re: Σύστημα ενδοεπικοινωνίας κράνους  

  Από: Costas στις 16/04/2009 10:01 μμ.

Ευχαριστούμε πολύ για το ποστ.Ακόμα δεν αγοράσαμε τίποτα φυσικά
Περιμένουμε και εντυπώσεις από το καινούριο

Re: Σύστημα ενδοεπικοινωνίας κράνους  

  Από: WBP στις 28/05/2009 10:06 μμ.

Επανερχομαι με σχολια για το Midland BT2 μετα απο δοκιμη.

Ισως η καλυτερη αγορα που εχω κανει.
Με διπλο bluetooth, μπορει να συνδυαστει ειτε με 2 κινητα ειτε με κινητο και (καποια) GPS. (παραδοξως δεν παντρευεται με ΟΛΑ τα GPS - ταυτοχρονα με κινητο εννοω).
Επιπλεον, μπορει να επικοινωνησει αυτοματα (μεσω bluetooth παλι) τοσο με τον συνεπιβατη οσο και με αλλη μηχανη (σε μικρη βεβαια αποσταση).
Στα συν του, η δυνατοτητα ενσυρματης καλωδιωσης ΚΑΙ με MP3 player.

Οσο πιο πολυ ανεβαινε η ταχυτητα (και κατα συνεπεια και ο αερας και ο θορυβος) τοσο πιο πολυ ανεβαινει αυτοματα και η ενταση των ακουστικων του. Δεν εφτασα στα 200 βεβαια, αλλα μεχρι τα 150 ακουγα μια χαρουλα.

Γενικα, πολυ ευχαριστημενος απο την αγορα μου (αν και εχει ολιγον "τσουχτερη" τιμη: 175 € το κομματι για ενα ατομο).
Always regret for what u didn't do, never for what u did.

Re: Σύστημα ενδοεπικοινωνίας κράνους  

  Από: PTiger800 στις 07/05/2014 6:38 μμ.

Αν και πεθαμένο το τοπικ από καιρό, για λόγους εξοικονόμησης χώρου συνεχίζω εδώ...

Μετά από αρκετό κράξιμο, σκέφτομαι να πάρω κάποιο συστηματάκι, κυρίως ακουστικό Bluetooth για χρήση με το τηλέφωνο πάνω στη μηχανή. Θέλω να πω ότι είμαι συχνά solo, άρα σε αυτή τη φάση δε με ενδιαφέρει το σύστημα οδηγού συνεπιβάτη τόσο πολύ.

Από ένα ψάξιμο που έκανα προσανατολίζομαι μάλλον προς κάτι σε Sena (MH10) ή σε Cardo (π.χ. Q3). Δεν είμαι και απόλυτος.
Περιορισμοί :
1. Θέλω να μπαίνει σε Shoei ανάμεσα στο κέλυφος και στο αφρώδες. Δε θέλω να χρειαστεί να το στηρίξω με ταινία δηλαδή.
2. Συνήθως στα ταξίδια φοράω ωτοασπίδες. Έχει νόημα να το πάρω ή δεν θα ακούω τίποτα;
3. Υπάρχει κάποιο που να αντέχει περισσότερο στη βροχή;

Με αυτά τα δεδομένα, όσοι χρησιμοποιείτε τι χρησιμοποιείτε; Είστε ευχαριστημένοι;

Thanks!!!
...metal under tension, begging you to touch and go...