Μονόγομμα VS Δίγομμα Ελαστικά

Μονόγομμα VS Δίγομμα Ελαστικά  

  Από: vassat στις 18/05/2012 9:31 μμ.

Έψαξα στο φόρουμ αλλά δεν έβγαλα αποτέλεσμα. Θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με την διάκριση των ελαστικών θέματος:
Μονόγομμα Εναντίον Δίγομμων,
πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα, ενδεικνυόμενες χρήσεις, καταλληλότητα για ελλαδιστανικούς δρόμους, αντοχή κτλ με συγκεκριμμένα παραδείγματα και αν υπάρχει σχετική διττή εμπειρία, συγκρίσεις.
/ ΒΣ

Re: Μονόγομμα VS Δίγομμα Ελαστικά  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 18/05/2012 11:45 μμ.

Έτσι όπως θέτεις το ερώτημα σου είναι πολύ γενικό και δεν νομίζω να πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις.Μονόγομα είναι ας πούμε τα METZELER και δίγομα τα PIRELLI.Πολύ καλές και οι δύο εταιρείες,με κορυφαία λάστιχα σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες.Οπότε καλύτερα να μας πεις τι ζητάς από ένα λάστιχο,για να μπορέσω τουλάχιστον εγώ,να σου απαντήσουμε πιο συγκεκριμένα

Re: Μονόγομμα VS Δίγομμα Ελαστικά  

  Από: NikosV στις 19/05/2012 11:30 πμ.

προσωπικα τελικα προτιμω τα διγομμα .. για το λογο οτι οταν στριβω στους ελληνικους κωλοδρομους θελω να ξερω οτι θα με κρατησουν !! γιατι το πλαγιαζω πολυ και ο δικος μου τροπος οδηγησης καταπονει περισσοτερο το μπροστινο απο καποιους αλλους ..
τωρα που ειπα να ηρεμησω λιγο εβαλα μονογομμα, αλλα το γκαζι ειναι γλυκο ..

Οπως σωστα ειπε και ο vassat εξαρταται απο το [quote:38405lty]τι ζητάς από ένα λάστιχο[/quote:38405lty] για τι χρηση το θελεις, κλπ
τα πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα εξατρωνται αποκλειστικα απο τον δικο σου τροπο οδηγησης ..
μονος σου θα βρεις ποιο λαστιχο σου ταιριαζει .. για το συγκεκριμενο μηχανακι ..

http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Μονόγομμα VS Δίγομμα Ελαστικά  

  Από: pap43-d2 στις 19/05/2012 1:46 μμ.

Μπαίνοντας πέρσι και εγώ σ΄αυτό το δίλημμα και σκεπτόμενος τον τρόπο που οδηγώ διάλεξα δίγομμα και δεν το μετάνιωσα. Η μηχανή είναι συνήθως όρθια ( και δεν εννοώ στην μία ρόδα ) και δικάβαλη αλλά επειδή μερικές στροφές σε παρασύρουν και ως γνωστών δεν έχουμε και τους καλύτερους δρόμους ( αλλά από τους χειρότερους ) θέλω το λάστιχο να κολλάει, όχι τίποτα άλλο για να μην έχουμε και τα τσιμπήματα από πίσω.
Ο καλός ταξιδευτής δεν έχει σταθερά σχέδια και δεν έχει καμιά πρόθεση να φτάσει κάπου.

Re: Μονόγομμα VS Δίγομμα Ελαστικά  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 19/05/2012 2:16 μμ.

Ρε παλικάρια γιατί έχετε την άποψη ότι τα δίγομα κράτανε περισσότερο από τα μονόγομα στις στροφές;Πως το συμπεράνατε αυτό;Δηλαδή με τα metzeler δεν στρίβει καλά το μηχανάκι;Εκτός κι αν το πάτε τόσο τάπα που έχετε εξαντλήσει τα περιθώρια πρόσφυσης του μονόγομου και του δίγομου και μπορείτε να τα συγκρίνετε

Re: Μονόγομμα VS Δίγομμα Ελαστικά  

  Από: NikosV στις 19/05/2012 3:51 μμ.

ΛΑΜΔΑ"Εκτός κι αν το πάτε τόσο τάπα που έχετε εξαντλήσει τα περιθώρια πρόσφυσης του μονόγομου και του δίγομου και μπορείτε να τα συγκρίνετε "


http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Μονόγομμα VS Δίγομμα Ελαστικά  

  Από: pap43-d2 στις 19/05/2012 6:19 μμ.

ΛΑΜΔΑ"Ρε παλικάρια γιατί έχετε την άποψη ότι τα δίγομα κράτανε περισσότερο από τα μονόγομα στις στροφές;Πως το συμπεράνατε αυτό;Δηλαδή με τα metzeler δεν στρίβει καλά το μηχανάκι;Εκτός κι αν το πάτε τόσο τάπα που έχετε εξαντλήσει τα περιθώρια πρόσφυσης του μονόγομου και του δίγομου και μπορείτε να τα συγκρίνετε "


Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης στο πιο κρατάει καλύτερα, αλλά το πιο θα ζεσταθεί γρηγορότερα για να σε κρατήσει.. και έχοντας τουριστικό λάστιχο χρειάζομαι περισσότερο χρόνο-χλμ για να το ζεστάνω. Όμως με το δίγομο και με την εξωτερική γόμα πιο μαλακή θα ζεσταθεί πιο γρήγορα άρα θα με κρατήσει σε μια στροφή καλύτερα από ότι ένα μονόγομο τουριστικό.
Ο καλός ταξιδευτής δεν έχει σταθερά σχέδια και δεν έχει καμιά πρόθεση να φτάσει κάπου.

Re: Μονόγομμα VS Δίγομμα Ελαστικά  

  Από: vassat στις 19/05/2012 9:01 μμ.

ΛΑΜΔΑ"Έτσι όπως θέτεις το ερώτημα σου είναι πολύ γενικό και δεν νομίζω να πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις.Μονόγομα είναι ας πούμε τα METZELER και δίγομα τα PIRELLI.Πολύ καλές και οι δύο εταιρείες,με κορυφαία λάστιχα σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες.Οπότε καλύτερα να μας πεις τι ζητάς από ένα λάστιχο,για να μπορέσω τουλάχιστον εγώ,να σου απαντήσουμε πιο συγκεκριμένα "


To θέμα τέθηκε γενικά ακριβώς για να γραφτούν γενικές απόψεις από όσους έχουν σχετική εμπειρἰα.
Ένα πχ:
η χρήση της μοτό μου είναι ΥΥΥΥ, έχω χρησιμποιήσει από μονόγομμα το Α και από δίγομμα τα Β, Γ κατέληξα ότι για την χρήση που κάνω είναι προτιμότερο τα μόνο/δί-γομμα για τους Δ, Ε, Ζ λόγους, θεωρώ μεγαλύτερο μειονέκτημα των μεν ΑΥΤΟ και μεγαλύτερο πλεονέκτημα ΕΚΕΙΝΟ, αντίστοιχα για τα δε...
/ ΒΣ

Re: Μονόγομμα VS Δίγομμα Ελαστικά  

  Από: johnygalan στις 19/05/2012 10:06 μμ.

Πες μας εσύ καταρχάς για πια χρήση τα θέλεις και μετά θα σου απαντήσουμε και μεις κατάλληλα.

Η χρήση της μηχανής θα είναι μόνο τουριστική-θα είναι μέσα στη πόλη και σπάνια κανένα ταξιδάκι-
θα είναι για track dey και στριφτερές διαδρομές, τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;

Οταν κάνεις γενικές ερωτήσεις λαμβάνεις και γενικές απαντήσεις
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Μονόγομμα VS Δίγομμα Ελαστικά  

  Από: vassat στις 19/05/2012 10:59 μμ.

johnygalan"Πες μας εσύ καταρχάς για πια χρήση τα θέλεις και μετά θα σου απαντήσουμε και μεις κατάλληλα.

Η χρήση της μηχανής θα είναι μόνο τουριστική-θα είναι μέσα στη πόλη και σπάνια κανένα ταξιδάκι-
θα είναι για track dey και στριφτερές διαδρομές, τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;

Οταν κάνεις γενικές ερωτήσεις λαμβάνεις και γενικές απαντήσεις "


Όλα... και να αντέχει καμιά 15αριά χιλιάδες χλμ, δλδ:
Καθημερινή χρήση 100χλμ με Α.Ο. και στριφερά κομμάτια. 1/2 ταξιδάκια των 3/4Κ χλμ, 1/2 TD το χρόνο.
Τώρα έχω ΒΤ021, αυτό που θα ήθελα είναι πιο γρήγορες εναλλαγές πορείας, σ᾽ όλα τα αλλά το θεωρώ ικανοποιητκό.
Όμως δεν ρωτάω για λάβω απαντήσεις προσωπικές.
Συζήτηση και κατάθεση εμπεριών/απόψεων είναι ο σκοπός του ποστ.
/ ΒΣ

Re: Μονόγομμα VS Δίγομμα Ελαστικά  

  Από: johnygalan στις 20/05/2012 9:58 πμ.

vassa"
Όλα... και να αντέχει καμιά 15αριά χιλιάδες χλμ"


Τέτοιο λάστιχο ακόμα δεν έχει βγει, όταν έρθει φαντάζομαι οτι θα το φορέσουμε όλοι
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Μονόγομμα VS Δίγομμα Ελαστικά  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 21/05/2012 12:04 πμ.

Ε άμα είναι έτσι θα σου πω το εξής.Για την χρήση που λες ότι κάνεις και για τις απαιτήσεις που από ότι καταλαβαίνω έχεις από τα λάστιχα,δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις διαφορά ανάμεσα στο μονόγομο και στο δίγομο.Το μόνο που παίζει στην περίπτωση σου είναι ότι το μονόγομο ΠΙΘΑΝΟΝ να σου βγάλει λίγα περισσότερα χιλιόμετρα