Μανιταρια και προστασια ...

Μανιταρια και προστασια ...  

  Από: tharis στις 15/01/2011 6:14 μμ.

Πηγα χθες μια βολτα απο την αντιπροσωπια αποφασισμενος να βαλω τα μανηταρια της LSL για το street triple. Εκει ο μηχανικος μου ειπε οτι δεν προτεινει αυτα του street αλλα του daytona γιατι του ετυχε περιπτωση που απο την πτωση το μανηταρι εσπασε την βαση του κινητηρα ενω αυτα του daytona πιανουν σε δυο σημεια και δεν υπαρχει τετοιο προβλημα..

Τα μανηταρια του street πιανουν σε ενα σημειο στην πισω βαση του κηνητηρα αφου η βιδα περναει μεσα απ την οπη του πλαισιου. Η βαση του κινητηρα ειναι ιδιαιτερα ενισχυμενη. Τι πηθανοτητες πιστευεται οτι εχει να συμβει κατι τετοιο γτ εμενα μου φαινετα εξαιρετικα δυσκολο. Στη χειροτερη περιπτωση δε θα πρεπει να σπαει η βιδα ?



Επισης υπηρχαν εκει δυο street, και τα δυο με μανηταρια απ το daytona, το ενα με τρυπημενο καπακι και το αλλο με γρατζουνιες στο ενα καπακι ενω το διπλα πρεπει να ηταν αλλαγμενο. Και γενικοτερα οσα εχω δει απο πεσιμο δεν ειδα ποτε να εχουν γλυτωσει τα καπακια του μοτερ.. Απο τι σε προστατευουν τοτε λοιπον τα μανηταρια ?? Αν ειναι να γλυτωσεις τα πλαστικα του ψυγειου μονο ή καμια πτωση απο σταση δε νομιζω οτι αξιζουν για μενα..ειδικα αν υπαρχει περιπτωση να παθεις μεγαλυτερη ζημια σε πτωση με πολλα χιλιομετρα.. Εσεις τι πιστευετε ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:46, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Μανηταρια και προστασια ...  

  Από: Cpt. Haddock στις 15/01/2011 6:39 μμ.

Τα μανιταρια ειναι κυριως σχεδιασμενα για στατικες πτωσεις, αισθητικου αποτελέσματος. Γι' αυτο και κανονικα ειναι ετσι φτιαγμένα ωστε αν πεσεις με πολλα να φυγουν για να μη στραβωσουν οι βασεις.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Μανηταρια και προστασια ...  

  Από: noxelikos στις 15/01/2011 6:53 μμ.

Έχω αυτό της φωτογραφίας.Μετά απο την γνωστή πτώση απο στάση,είχα 2 ελαφριές γρατσουνιές εκεί που κύκλωσα.
Με απλή μπογιά μοντελισμού χάθηκαν εντελώς.
Τώρα αν σκεφτώ το υπόλοιπο ποσοστό της μηχανής που δεν έπαθε τίποτα,πιστεύω το αξίζει.
Ειδικά αν χρειαζόταν κανένα καπάκι.


Update
Τώρα με το θέμα αν σπάνε αυτά πρώτα για να πάρουν όλο το φορτίο χωρίς να σπάει κάτι πιο σοβαρό δεν ξέρω.Ο Θεός και η ψυχή τους.

Γενικά συμφωνώ με τον Captain.

Re: Μανιταρια και προστασια ...  

  Από: tharis στις 15/01/2011 7:45 μμ.

Τα περισσοτερα μανιταρια ειναι σε ολο το υψος τους πλαστικα μεχρι τη βαση τους οποτε αν φυγει αυτο το κομματι η βαση δεν βρισκει κατω.. Αυτο δεν ισχυει ακριβως με τα LSL αλλα στη χειροτερη περιπτωση πιστευω οτι θα σπασει η βιδα της βασης και θα φυγει ολοκληρο..

Τωρα δε ξερω κατα ποσο θα ειχες μεγαλυτερη ζημια χωρις μανιταρια αφου βρηκε κι ετσι το καπακι σου.. Για εκεινο παντως το σημειο υπαρχει και αυτο που πιστευω θα κανει καλη δουλεια..!



Απο την αλλη μερια ομως τι γινεται ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Μανηταρια και προστασια ...  

  Από: black_power στις 15/01/2011 7:54 μμ.

για προστασία κινητήρα υπάρχουν 2 πράγματα πέρα απ τα κλασσικά μανιτάρια
κεβλάρινα-καρμπον καπάκια της gbracing ,διστυχως δε τα χω βρει πουθενα ελλαδα... ebay θα βρειτε μονο κοντα στις 150 λιρες
εγω οπως τα χω δει , ακομα και σε ενα μεγαλο σύρσιμο στην ασφαλτο θα σε προστατέψει , τώρα αν σου πέσει και εχει καμια πετρα κατω και στο βουλιάξει δε νομιζω οτι σε σωνει...(θα τα βρειτε με το ονομα GB racing engine cover triumph στο ebayuk)
υπάρχει και κατι αλλο μαμάτο και πιο φθηνό απ τα κεβλάρινα καπάκια, αλλά κατα τη γνώμη μου ασχημο
είναι σαν μανιτάρι μονο που δεν έχει το σχήμα του μανιταριού, και πιάνει χαμηλά στο κινητήρα , εξέχει πιο πολυ απ τα καπάκια βέβαια και τα προστατεύει...(θα το βρείτε: r&g engine slider βάλτε και το triumph για να μη ψαχνετε...)
ειναι φθηνο αλλα μοιάζει να προστατεύει


σημείωση εγώ φοράω της lsl και με μηδεν που πήγαινα μου εφυγε σε μια στροφή σε μια κατηφορα με βρεμένο εργοταξιακό δάπεδο...δοξα τον Θεό δεν έπαθε τίποτα...μια γρατζουνιτσα ισα ισα στο αριστερό καπάκι τιποτα αλλο.. μου κανε εντυπωση το φλας πως τη παλεψε... ειναι πολυ ευκινητα . εκει σιγουρα με εσωσε το μανιταρακι... τωρα οπως το βλεπω (ομηγένητο)σε πεσιμο με 50 χλμ/ωρα μπορει και να σπάσει.

Re: Μανιταρια και προστασια ...  

  Από: noxelikos στις 15/01/2011 8:03 μμ.

[quote:fp2qgnwn]Τα περισσοτερα μανιταρια ειναι σε ολο το υψος τους πλαστικα μεχρι τη βαση τους οποτε αν φυγει αυτο το κομματι η βαση δεν βρισκει κατω.. Αυτο δεν ισχυει ακριβως με τα LSL αλλα στη χειροτερη περιπτωση πιστευω οτι θα σπασει η βιδα της βασης και θα φυγει ολοκληρο..

Τωρα δε ξερω κατα ποσο θα ειχες μεγαλυτερη ζημια χωρις μανιταρια αφου βρηκε κι ετσι το καπακι σου.. Για εκεινο παντως το σημειο υπαρχει και αυτο που πιστευω θα κανει καλη δουλεια..!

[/quote:fp2qgnwn]
Και με αυτό θα έβρισκε σε εκείνο το σημείο.
Είχα μπεί και γώ σε αυτό το ''τριπάκι '' να ''τυλίξω'' την μηχανή για να την προστατέψω,αλλά δεν βγάζει πουθενά.
Πιστεύω τα μανιτάρια αρκούν.
Είπα πως αν είναι να πάθω άλλη γρατσουνιά τότε θα πάρω κάποιο προστατευτικό να το καλύψω.
Ίσως βγεί πιο φθηνά.

Re: Μανιταρια και προστασια ...  

  Από: dimchrist στις 15/01/2011 8:30 μμ.

Σε κάθε πτώση του 675 βρίσκουν τα καπάκια του μοτέρ. Ότι μανιτάρι και να βάλεις. Το μανιτάρι είναι για φάει τα χοντρά και κυρίως από στάση. Επιπλέον αυτό της lsl για το street triple στηρίζεται σε ένα μόνο σημείο άρα τρώει περισσότερη καταπόνηση. Σημαντικό όμως σε μία πτώση είναι να μη ραγίσει/σπάσει το καπάκι γιατί, πέρα ότι είναι ακριβό και πρέπει να αλλάξεις και λάδια, δε θα μπορέσεις να το κινήσεις και θα χρειαστείς οδική. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις προστατευτικά.
Οι εταιρείες που βγάζουν είναι οι:

- GB Racing
http://www.gbracing.eu/Triumph.113/Stre ... -2010.117/

Έχει αντιπροσώπευση στην Ελλάδα από τον Μουρατη
http://www.mouratisgp.gr/gp-after-GBR.html
http://www.motomag.gr/index.php?option= ... &Itemid=53
ή
- T3 Racing (είναι παρόμοια με τα GB Racing- μπορεί να έχουν και συνεργασία μεταξύ τους)
http://shop.t3-racing.co.uk/crash-protection-25-c.asp

- R&G racing
http://www.rg-racing.com/browseBike/Tri ... /2009.aspx

Επίσημος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα είναι το Moto Market (έχει στη Θεσσαλονίκη)
http://www.motomarket.gr/shops.html

- Woodcraft
http://www.woodcraft-cfm.com/cgi-bin/co ... egory=CCT1

- ebay
Φυσικά υπάρχει και η επιλογή του ebay όπου εκεί θα βρεις πολλές επιλογές ειδικά αν θες να πάρεις κάτι σε carbon.
Έχω να προτείνω τον πωλητή carbonadi.
http://stores.ebay.com/carbonadi-shop/T ... m322&gbr=1

Από εκεί πήρα τα δικά μου το πάσχα και έμεινα πολύ ικανοποιημένος.
Τα είχα πρωτοδεί σε ένα πεσμένο 675. Είχαν κάνει καλή δουλεία και αντέχανε άλλη μία πτώση χαλαρά χωρίς να σπάσει το καπάκι. Έρχεται σε πολύ καλή τιμή και είναι από γερμανία. Θα χρειαστείς και μία κόλλα σιλικόνης για να κάτσουν πάνω στα καπάκια την οποία την παρέχει με επιπλέον κόστος 10 ευρώ.

edit: Με πρόλαβε ο black_power

Triple Way

Μανιταρια και προστασια ...  

  Από: jimdom στις 16/01/2011 12:14 πμ.

Οταν σαβουρωθηκα στην επιδαυρο το πλαστικο απο το μανηταρι ελιωσε αλλα εσπασε κ το καπακι του κινητηρα!γυρισα δικαβαλο με τον native(παλι καλα δεν μειναμε απο πιστονια:) )δεν στραβωνει το πλαισιο,ουτε σπαει η βιδα γιατι την παιρνει την δυναμη το λαμακι που εχει!

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Μανιταρια και προστασια ...  

  Από: jimdom στις 16/01/2011 12:16 πμ.

Lsl exw

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Μανιταρια και προστασια ...  

  Από: Aris. στις 16/01/2011 8:31 πμ.

Συμφωνω με cpt .

Αμα θελετε να σωσετε ο,τι μπορειτε απο σοβαρες πτωσεις -π.χ. μεσα σε πιστα- καλο θα ηταν να φιαξετε ενα custom κλουβι κινητηρα που χρησιμοποιουνται στα σταντς...

Επισεις πωλουνται και ετοιμα ....
Νομιζω το εχω αναφερει και παλιοτερα

================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μανιταρια και προστασια ...  

  Από: Billy στις 16/01/2011 10:23 πμ.

LSL έχω και εγώ!

Re: Μανιταρια και προστασια ...  

  Από: triplepower στις 16/01/2011 11:01 πμ.

Lsl k εγω.....εχω βαψει και τις βασεις μαυρες για να ταιριαζουν με το μοτερ και να μν <<σπαει>> με το ασημι π ηταν.........καπακι σιγουρα θα βρει αν πεσει!ειδα κ εγω στο συνεργειο ενα πεσμενο με μανιταρια κ ειχε χτυπησει το καπακι.εχω παρει carbon-kevlar καπακια.

Re: Μανιταρια και προστασια ...  

  Από: Staschi στις 20/04/2011 2:33 πμ.

Ψάχνω κι εγώ για μανιτάρια και γενικότερα προστασία για το street και μάλλον καταλήγω στα gb racing μου φαίνονται πιο σταθερά!!! Ta lsl που έχω δει μου φαίνονται πολύ "αδύναμα" συμφωνείτε??? έχετε να προτείνετε κάτι άλλο???

Re: Μανιταρια και προστασια ...  

  Από: dimchrist στις 20/04/2011 10:53 πμ.

Τα gb racing φαίνονται να έχουν καλύτερη βάση-στήριξη αν τα βάλεις δίπλα με τα lsl.

Triple Way

Re: Μανιταρια και προστασια ...  

  Από: georgevts στις 20/04/2011 11:58 πμ.

Εγω έχω τα R-G Racing aero,φαίνονται γερά και ο Θεός βοηθός!