Λιπαντικό Αλυσίδας

Λιπαντικό Αλυσίδας  

  Από: teo1986 στις 01/09/2012 1:31 μμ.

Τι λιπαντικό να βάζω στην αλυσίδα του τίγρη ρε παιδιά; Εχω το Golden Spectro αλλά στις δυο πρώτες βόλτες που θα κάνω πετάει τα κέρατά του . Ειδικά η ζάντα γίνεται κ@λος...Υπάρχουν και αυτά που δε λερώνουν αλλά απ΄ οτι έχω ακούσει δε λιπαίνουν κιόλας. Υπάρχει κάποια μέση λύση...;

Re: Λιπαντικό Αλυσίδας  

  Από: tharis στις 01/09/2012 2:41 μμ.

Εγω βαζω ενα racing onroad της motul και αν τ αφησεις 15-20' δε λερωνει καθολου!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λιπαντικό Αλυσίδας  

  Από: TZANNSPY στις 01/09/2012 3:17 μμ.

Μετά από χρόνια έρευνας... Τα μοναδικά προϊόντα που χρειάζεσαι είναι αυτά:

α) http://www.stelpet.gr/wurth-eaeaneooeeu ... saeao.html (Wurth καθαριστικό φρένων και αλυσίδας)

β) http://www.stelpet.gr/wurth-oceo-aouaei ... ioeeu.html (Wurth υψηλής απόδοσης ξηρό λιπαντικό)

... Καθώς μια παλιά οδοντόβουρτσα και ένα πανάκι!!!

Ps Παλαιότερα χρησιμοποιούσα παραφίνη και τον λευκό αφρό της BEL RAY αλλά άκουσα/διάβασα τα χειρότερα για την αποτελεσματικότητά του στη λίπανση της αλυσίδας και το σταμάτησα ΧΩΡΙΣ να έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα...
Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: Λιπαντικό Αλυσίδας  

  Από: epistimon στις 01/09/2012 5 μμ.

χρησιμοποιω το σπρει της igol και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο θεμα λιπανσης.εχω 20.000 km και εχω σφυξει την αλυσιδα 2 φορες μονο.απο θεμα λεροματος αμα δεν βαλω πολυ μια χαρα ειναι δεν λερωνει αλλα οπως και να το κανεις τελειως καθαρη να μεινει η ζαντα λιγο δυσκολο

Re: Λιπαντικό Αλυσίδας  

  Από: batinaki στις 02/09/2012 11:33 μμ.

Εγώ της Agip χρησιμοποιώ, ένα που φαίνεται σαν gel, και νομίζω κάνει καλή δουλειά.. τώρα το λέρωμα λίγο δύσκολο γενικά να το γλυτώσεις, άσε το να καθίσει όση περισσότερη ώρα γίνεται.. καλύτερα να φαίνεται ότι έχει πετάξει γράσο η αλυσίδα παρά να είναι σκουριασμένη.
Αλίμονο σε αυτούς που περιμένουν να σταματήσουν πατώντας φρένο..!!!!
[quote="Theozed":3c1qbi2i]
Δεν υπάρχει ρε συ γενιά πριν ή μετά τον batinaki!
Τον έφτιαξε ο Μέγιστος Θεός και πέταξε το καλούπι στο Mount Doom!
Τ-Ε-Λ-Ο-Σ[/quote:3c1qbi2i]

Re: Λιπαντικό Αλυσίδας  

  Από: Tasos1050 στις 03/09/2012 1:32 μμ.

Της wurth πολυ καλο δεν πεταει τπτ.Τωρα ψαχνω να βρω ενα της MAFRA που μου εβαλαν σε ενα πληντυριο που το πηγα για πλησιμο αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα.

Re: Λιπαντικό Αλυσίδας  

  Από: pap43-d2 στις 03/09/2012 1:43 μμ.

Έχοντας δοκιμάσει αρκετά μπορώ να πω, έχω καταλήξει στο profi dry lube με το οποίο είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Βέβαια δεν την ποτίζω την αλυσίδα αλλά την λιπαίνω πιο τακτικά και όπως προανέφεραν την αφήνω μετά να κάτσει
Ο καλός ταξιδευτής δεν έχει σταθερά σχέδια και δεν έχει καμιά πρόθεση να φτάσει κάπου.

Re: Λιπαντικό Αλυσίδας  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 03/09/2012 2:19 μμ.

Παίδες μήπως όσοι σας πετάει πολύ στην ζάντα βάζετε υπερβολική ποσότητα?Όσα έχω δοκιμάσει και μέχρι αυτό που δουλεύω μέχρι στιγμής μιά χαρά είναι στο θέμα λέρωμα ζάντας.Οι μήπως είστε υπερβολικοί?Ζάντα είναι θα λερωθεί απο γράσσο ότι και να κάνουμε,το θέμα είναι να μήν λερώνετε πολύ,σωστά?

Έχω δοκιμάσει και εγώ πάρα πολλά και έχω καταλήξει εδώ και αρκετά χιλιόμετρα στο σπρέυ κατασκευστή πάρα πολύ καλών αλυσίδων.AFAM το όνομα αυτού,διάφανο σαν νεράκι την κάνει να γυαλίζει και να είναι υγρή χωρίς να πετάει πολύ στην ζάντα.Καθαρισμά με παραφινελαιό πρίν το γράσσο και με έχει αφήσει πολύ ευχαριστημένο.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Λιπαντικό Αλυσίδας  

  Από: georgevts στις 05/09/2012 1:38 μμ.

Wurth Dry Chain Lube. Λίγο ακριβό αλλά πολύ καλό.

Re: Λιπαντικό Αλυσίδας  

  Από: ad1 στις 05/09/2012 4:44 μμ.

georgevts"Wurth Dry Chain Lube. Λίγο ακριβό αλλά πολύ καλό."


Στην Πατρα εχω φαει τον τοπο αλλα δεν το βρισκω! Υπαρχει κανα site?

Re: Λιπαντικό Αλυσίδας  

  Από: Παντελής στις 05/09/2012 5:08 μμ.

Χρησημοποιώ καιρό τώρα αυτό :



και η ζάντα δεν μου λερώνεται σχεδόν καθόλου...

Re: Λιπαντικό Αλυσίδας  

  Από: TZANNSPY στις 05/09/2012 5:10 μμ.

ad1"
georgevts"Wurth Dry Chain Lube. Λίγο ακριβό αλλά πολύ καλό."


Στην Πατρα εχω φαει τον τοπο αλλα δεν το βρισκω! Υπαρχει κανα site?"


Απλά κοίταξε πέντε-έξι post πιο πάνω... (το προηγούμενο δικό μου)
Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!