Λάστιχα Tiger 1050

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: xaotikos στις 02/03/2011 7:29 μμ.

Οι Αθηναίοι ρίξτε και μια ματιά στο Περιστερά στην μιχαλακοπούλου. Έχει συνήθως καλές τιμες και φρέσκα λάστιχα.
Σίγα σιγά πρέπει να σκέφτομαι και εγώ τα επόμενα...

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: ad1 στις 12/03/2011 9:26 μμ.

Εχει βαλει κανεις τα dunlop roadsmart σε tiger 1050? Eνδιαφερομαι να βαλω στο δικο μου καθως εχω διαβασει πολυ καλες κριτικες στο ιντερνετ κυριως σε ξενα site ομως. Τα εχει βαλει κανεις να μας πει εντυπωσεις, τιμες κτλ?
Αν και δεν ειχα πολυ ψηλα την dunlop στο μυαλο με οτι εχω διαβασει απο ξενα site με εχουν κανει να αλλαξω καπως γνωμη

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: ATN PANOS στις 13/03/2011 11:23 μμ.

ενας φιλος τα εχει βαλει.
λεει οτι ειναι πολυ καλα. εγω τα εχω δοκιμασει σε αλλο μηχανακι
και ομολογω οτι ηταν φανταστικα!!!

νομιζω αξιζει να τα δοκιμασεις
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: TheFace στις 17/03/2011 7:14 μμ.

Απο τα γραφομενα σας μαλλον στα pirelli καταληγω. Αλλα ποιον τυπο ακριβως (rosso II, rosso corsa...etc) ???

Διαβασα με προσοχη ολα τα posts αλλα η απορια μου παραμενει:

"Ποια ειναι τελικα τα πιο στριφτερα λαστιχα για τον τιγρη (για χρηση δρομου)"
money cant buy me love

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: tharis στις 17/03/2011 8:44 μμ.

Αν εχεις καταληξει σε Pirelli το πιο "γρηγορο" λαστιχο για δρομο ειναι μαλλον το Rosso Corsa καθως το GP Racer ειναι περισσοτερο για trackday. Μπορεις να τα τσεκαρεις και στο site της Pirelli.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: psilo_paidi στις 17/03/2011 9 μμ.

Diablo Rosso σκέτο για μένα δε χρειάζεται να πας στα Corsa. Ειδικά αν είσαι τουρίστας

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: doohan στις 17/03/2011 9:24 μμ.

....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:47, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 17/03/2011 10:19 μμ.

Στην κατηγορία Μ5-Diablo Rosso κλπ, που είναι η κατηγορία που πρέπει να κοιτάξεις αν δεν είσαι μανιακός τουρίστας, καθημερινός commuter ή μόνιμος στην πίστα (οπότε μάλλον το λάθος μηχανάκι έχεις), Dunlop Qualifier II είναι μάλλον το καλύτερο value. Ειναι και μια χαρά λάστιχα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: ad1 στις 18/03/2011 12:20 πμ.

ATN PANOS"ενας φιλος τα εχει βαλει.
λεει οτι ειναι πολυ καλα. εγω τα εχω δοκιμασει σε αλλο μηχανακι
και ομολογω οτι ηταν φανταστικα!!!

νομιζω αξιζει να τα δοκιμασεις"


Tα εχεις δοκιμασει σε μηχανη στυλ tiger(sport touring)? Ποσο σου κρατησαν και ποσο σου πηγε το μαλλι? Αν δεις τον φιλο σου με το tiger ρωτα τον αν το θυμηθεις και πες μας...

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: TheFace στις 18/03/2011 10:02 μμ.

Thanks a lot guys!
money cant buy me love

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: tamis στις 14/04/2011 9:01 πμ.

Επιστρεφω λοιπον εχοντας κανει με τα Μ5 γυρω στα 3.500 χιλιαδες χιλιομετρα και πλεον ιδιοκτητης απο ενα ζευγαρακι Pirelli Diablo. Τα Diablo με εξεπληξαν θετικα και πιανουν πολυ πολυ καλυτερα σε συνθηκες πολης και γυαλλισμενης ασφαλτου. κολαει καλυτερα και εμενα πρωσοπικα μου δίνει μια ποιο ασφαλή αίσθηση στη στροφη. Για εκτος πολης δε πιστευω οτι χρειαζεται να το αναλυσω γραπωνουν την ασφαλτο μη τους φιγει... το τι χιλιομετρα θα βγαλουν θα το μαθω μετα απο το ταξιδι στις αλπεις τον Ιουλιο οποτε και θα σας το πω για οποιον ενδιαφερεται. Next Tyres. Pirelli Diablo Rosso.
White Tiger on the road...

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 14/04/2011 9:15 πμ.

Τώρα έγω μπερδεύτηκα.. Τα Μ5 τα άλλαξες στις 3500? Για ποιά diablo μιλάς? Supercorsa? Πάς ταξίδι Ευρώπη, μήνες μετά που τα έχεις βάλει, με τέτοια λάστιχα? Να φροντίσεις ραντεβού με λαστιχά στη Βόρεια Ιταλία...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: tamis στις 14/04/2011 2:03 μμ.

Γεια σου ρε σπριντερ!!! εγραψες ρε! λοιπον οκ ανακεφαλαιωνω.

ειχα βαλει τα Μ5 μετά τα μαμα λαστιχάκια και ειχα δει μεγαλη διαφορα. μετα απο 3500 χιλιομετρα τα λαστιχα (M5) αρχισαν να γλυστρανε σε απαραδεκτο βαθμο πολυ και δε μιλαω για συνθηκες πολης... μενω χαλκιδικη και οι διαδρομες μου ειναι ταξιδακια και λιγο σβελτη οδηγηση. σε σημειο που με δευτερο ατομο μεσα στην στροφη αρχισε να γλυστράει το λαστιχο και εγω να παθαίνω καρδιακα συνεχομενα επεισοδια... δε ξερω για ποιο λογο αρχισαν να γλυστράνε γιατι οι συνθηκες ηταν καλες μετα απο καλη βροχη που εφυγαν οι βρομιες απο το οδοστρωμα και νορμαλ θερμοκρασιες. τα λαστιχα έγιναν δωρο για φιλο που μπαινει πιστα και εβαλα τα Pirelli Diablo τα απλα οχι ta Rosso. Εως τωρα μπορω να πω οτι ακομα και μεσα στην θεσσαλονικη στην παραλιακη που ειναι γιαλισμενη η ασφαλτος το λαστιχο πιανει παρα πολυ καλα και μονο αν το παρακανεις γλυστράει.
Βόρεια Ιταλια (βενετια) θα βγει με κανα 1000 χιλιομετρα στην πλατη το Diablo... οποτε δε παίζει αυτο που λες με την καμια ομως. Μιλαμε για 62 ημερες απο σημερα... οχι και μηνες... ποσα χιλιομετρα κανεις καθε μηνα ρε συ... 2 χρονια το εχω και εχω κανει 20.000 ολα και ολα... και έτσι όμως να είναι 220 ευρω εχουν εξω περασμενα οποτε δεν με ενοχλει και ιδιαιτερος να σου πω την αληθεια ρε συ σπριντερ.
Το θεμα είναι οτι εμένα προσοπικα που άρεσαν περισσοτερο τα διαβολολαστιχακια. αν τα επομενα που θα είναι τα Rosso αποδειχθούν καλύτερα θα το δείτε σε κανα 3 μηνο μετα τις Αλπεις...
White Tiger on the road...

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 14/04/2011 2:13 μμ.

1. Τα Diablo σκέτα είναι παλιο μοντελάκι ή απατώμαι? Δεν εχει πολύ σημασία, απλώς για να καταλαβαίνουμε σε τι αναφέρεσαι. Τώρα δεν υπάρχουν κανονικά τα σκέτα.

2. 62 μέρες ειναι μήνες.... συγκεκριμένα ειναι 2 μήνες και 1 μέρα (κατά μέσο όρο)...............

3. Να υπολογίζεις στην Ευρώπη τουλάχιστον 2πλάσιο ρυθμό φθοράς του οποιοδήποτε ελαστικού σε σχέση με γενική χρήση στην Ελλάδα.

4. Τα χιλιόμετρα που διανύω εγώ κατα μέσο όρο μηνιαίως (συνολικώς με όλα τα οχήματα) είναι 2000...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 14/04/2011 2:41 μμ.

amis"[...]και έτσι όμως να είναι 220 ευρω εχουν εξω περασμενα [...]"


Να έχεις υποψη σου οτι έξω ψιλοσπανίζουν τα συνεργεία/βουλκανιζατερ κλπ

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."