Λάστιχα ΠΟΥ???

Re: Λάστιχα ΠΟΥ???  

  Από: tharis στις 12/06/2011 1:50 μμ.

c"
Sprinter"Ακριβά δεν είναι για λάστιχα μοντέλο δεκαετίας?"

Ίσως καινούρια πάντως ήταν πόσο έχουν κανονικά;"


Δεν ξερω ποσο εχουν "κανονικα" (δεν υπαρχει μαλλον τετοια τιμη). Αυτο που λεμε ειναι οτι δεν αξιζει να γλυτωσεις 10-20 ευρω και να βαλεις ενα τοσο "παλιο" λαστιχο.. Ας εβαζες τουλαχιστον ενα Μ3 αν οχι Μ5 ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λάστιχα ΠΟΥ???  

  Από: coot στις 12/06/2011 1:56 μμ.

[quote="tharis":2fduabra]
c"
Sprinter"Ακριβά δεν είναι για λάστιχα μοντέλο δεκαετίας?"

Ίσως καινούρια πάντως ήταν πόσο έχουν κανονικά;"


Δεν ξερω ποσο εχουν "κανονικα" (δεν υπαρχει μαλλον τετοια τιμη). Αυτο που λεμε ειναι οτι δεν αξιζει να γλυτωσεις 10-20 ευρω και να βαλεις ενα τοσο "παλιο" λαστιχο.. Ας εβαζες τουλαχιστον ενα Μ3 αν οχι Μ5 ..[/quote:2fduabra]
Είχα M3 και είχαν περίπου την ίδια τιμή αλλά δεν ήταν για μένα τα M3 και είπα να δοκιμάσω κάτι άλλο
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Λάστιχα ΠΟΥ???  

  Από: tharis στις 12/06/2011 2:01 μμ.

Και διαλεξες τα Μ1 ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λάστιχα ΠΟΥ???  

  Από: coot στις 12/06/2011 2:06 μμ.

haris"Και διαλεξες τα Μ1 ? "

M5 δεν είχε μου πρότεινε αυτά ε και τα έβαλα ε δε πειράζει ένα χρόνο max βαστάνε έτσι κι αλλιώς
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Λάστιχα ΠΟΥ???  

  Από: AlexKC στις 26/09/2012 4:43 μμ.

Μολις εβαλα τα Μ5 της Metzeler στο motoracer στην αγιας γλυκεριας! 330 το μπαγιοκο!

Re: Λάστιχα ΠΟΥ???  

  Από: kostas1975 στις 27/09/2012 8:43 μμ.

ποσα χιλιομετρα βγαζουν αυτα τελικα?

Re: Λάστιχα ΠΟΥ???  

  Από: Cpt. Haddock στις 28/09/2012 10:53 πμ.

kostas1975"ποσα χιλιομετρα βγαζουν αυτα τελικα?"


Μολις τα αλλαξα στα 14,000 χλμ (στο χρονο πανω) και ειχαν λιγο ακομα .

Γενικώς, καπου εκει, αναλόγως οδηγησης και συνθηκων δρομου.

Εβαλα τα S20 της Bridgestone που ειναι πιο κορωνατα. Υποτιθεται κρατανε το ίδιο ή και λιγο περισσοτερο.

Εαν θες λαστιχα να κρατανε πολλα χλμ, βαλε τη σειρα Ζ της Metzeler (Ζ6 ή το καινουριο Ζ8), ειναι τουριστικα λαστιχα. Τα είχα (τα Ζ6) για πανω απο 20,000 χλμ.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Λάστιχα ΠΟΥ???  

  Από: Tigris3 στις 28/09/2012 11:14 πμ.

Καλό λαστιχάκι το S20, αλλά σε μένα το πίσω έχει 8000χλμ και είναι για αλλαγή. Συγκριτικά με τα Dunlop Sportsmart που είχα πριν, είναι ένα κλικ καλύτερα σε κράτημα αλλά βγάζουν πολύ λιγότερα χιλιόμετρα!

Re: Λάστιχα ΠΟΥ???  

  Από: Ecobill στις 29/09/2012 11:13 πμ.

Αλλαξα κ γω λαστιχακια ....

Εβαλα τα Tourance της Μetzeler...με μια μικρή διαφορά ...μπροστά έβαλα 110/90/19 αντι για 100/90/19.

Πόσο θα επηρεάσει αυτό στα στριψιματα θα δείξει....

Re: Λάστιχα ΠΟΥ???  

  Από: Theozed στις 29/09/2012 11:28 πμ.

Ecobill"Αλλαξα κ γω λαστιχακια ....

Εβαλα τα Tourance της Μetzeler...με μια μικρή διαφορά ...μπροστά έβαλα 110/90/19 αντι για 100/90/19.

Πόσο θα επηρεάσει αυτό στα στριψιματα θα δείξει...."



Καιαιαι...πόσο πήγε το μαλλί;
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Λάστιχα ΠΟΥ???  

  Από: Ecobill στις 29/09/2012 9:47 μμ.

250 εουρος......

Re: Λάστιχα ΠΟΥ???  

  Από: nfot στις 30/09/2012 1:09 πμ.

Ecobill"Αλλαξα κ γω λαστιχακια ....

Εβαλα τα Tourance της Μetzeler...με μια μικρή διαφορά ...μπροστά έβαλα 110/90/19 αντι για 100/90/19.

Πόσο θα επηρεάσει αυτό στα στριψιματα θα δείξει...."


Αρα ψηλωσες το μπροστινο μερος της μοτο σου, κατα 9 χιλιοστα. Στα στριψιματα δε νομιζω να εχεις προβλημα, αλλα θα εχεις λιιιγο πιο μαλακα μπροστινο, λογω ψηλοτερου προφιλ ελαστικου.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Λάστιχα ΠΟΥ???  

  Από: kostas1975 στις 30/09/2012 9:15 πμ.

Cpt. Haddock"
kostas1975"ποσα χιλιομετρα βγαζουν αυτα τελικα?"


Μολις τα αλλαξα στα 14,000 χλμ (στο χρονο πανω) και ειχαν λιγο ακομα .

Γενικώς, καπου εκει, αναλόγως οδηγησης και συνθηκων δρομου.

Εβαλα τα S20 της Bridgestone που ειναι πιο κορωνατα. Υποτιθεται κρατανε το ίδιο ή και λιγο περισσοτερο.

Εαν θες λαστιχα να κρατανε πολλα χλμ, βαλε τη σειρα Ζ της Metzeler (Ζ6 ή το καινουριο Ζ8), ειναι τουριστικα λαστιχα. Τα είχα (τα Ζ6) για πανω απο 20,000 χλμ."

σε σχεση με τα angel που φοραω τωρα,ποια προτιμας?

Re: Λάστιχα ΠΟΥ???  

  Από: Dennis G. στις 10/10/2012 9:32 μμ.

Captain !!!!!!!!..........

Tα γρασάρεις τα λάστιχα για να μειωθεί η τριβή και σου βγάζουν τόσα χλμ ?????

Εμένα τα S20R έβγαλαν 5.500χλμ ( χωρίς πίστα ) και τελείωσαν !
Αύριο πάω να βάλω ξανά τα Sportsmart..... 3 ζευγάρια φόρεσα και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος.

Τα S20R είναι ένα καλό λάστιχο..... αλλά Bridgestone.
Άψογο έως κορυφαίο κράτημα , αλλά πληροφόρηση καμία ! Και βεβαίως στα 5.000χλμ εν μία νυκτί η πρόσφυση χάθηκε, άρχισαν τα χαζογλυστρίματα και μέσα σε 500 χλμ χάθηκε το πέλμα.... πάπαλα.
Αν είσαι σε ταξίδι και δεν το ξέρεις......... σηκώνεις παντελόνι, βγάζεις γάμπα και κάνεις ωτοστόπ !!!

Τεσπά, ίσως είναι και το τι ταιριάζει στον καθένα κυρίως σαν στυλ οδήγησης, αλλά και το τι απαιτήσεις έχει.
Εγώ έχοντας δοκιμάσει πολλά λάστιχα, μεταξύ των οποίων και Diablo, BT021,Corsa 3, M3, M5,Quallifier 2 & Sportsmart.....
κατέληξα ότι μου ταιριάζουν γενικά τα Dunlop και συγκεκριμένα τα Sportsmart.
Έχουν πιο άκαμπτο σκελετό ( σημαντικό για μένα, γιατί το βάρος μου, το βάρος της μηχανής και το στυλ οδήγησης μου) σε σχέση με τα άλλα και γενικώς αντέχουν σε πίεση ( είτε στον δρόμο, είτε στην πίστα ) και επίσης έχουν αξιοπρεπή συμπεριφορά στο βρεγμένο.
Μετά το Sportsmart βάζω το Quallifier II , το οποίο είναι απλά ο ''πρόγονος'' του Sportsmart με περίπου αντίστοιχα χαρακτηριστικά....... και μετά απ' αυτά το Μ5.
Νομίζω το καλύτερο λάστιχο σαν συμπεριφορά υπό κλίση μακράν. Τόσο σταθερό που νομίζεις ότι έβαλες D211 και βρίσκεσαι στις Σέρρες. Πάρα πολύ καλό και στο βρεγμένο, αλλά ο σκελετός του αδυνατεί να διαχειρισθεί μεγάλα φορτία βάρους πχ από έντονα φρένα η έντονο άνοιγμα γκαζιού.
Πιστεύω ιδανικό γι' αυτούς που οδηγούν με ροή χωρίς υπερβολές.

Αυτά τα λίγα, μήπως και βοηθήσω και εγώ με την πλευρά μου.

Re: Λάστιχα ΠΟΥ???  

  Από: vassat στις 10/10/2012 10:14 μμ.

Dennis G."Εγώ έχοντας δοκιμάσει πολλά λάστιχα, μεταξύ των οποίων και Diablo, BT021,Corsa 3, M3, M5,Quallifier 2 & Sportsmart.....
"


Πως λέμε... tyrepedia!
/ ΒΣ

ΥΓ Σόρυ για το σπαμ. Τώρα φοράω Μ3 τα οποία θεωρώ αξιοπρεπέστα ελαστικά και σε πολύ καλή τιμή (260/270). Επίσης αν "γράφονται" πολλά χλμ υπόψιν και τα ΒΤ023 που από γνωστούς που εμπιστεύομαι την γνώμη τους ακούω θετικά.