δερμα ή kordura

Re: δερμα ή kordura  

  Από: seduce στις 27/01/2014 9:31 μμ.

έχω δέρματα για πίστα αλλά είναι μονοκόμματη.
ξαναλέω ότι δεν έχω κανένα παράπονο από τις κορντουρες απλά θέλω το δέρμα γιατί μου αρέσει.
και στο κάτω κάτω σε μισό μήνα έχω επέτειο γάμου με την γυναίκα μου και με ρώτησε τι δώρο θέλω και επειδη καταλαβαίνω ότι είναι διατεθειμένη να ξηλωθεί σκεφτόμουν μπουφάν
η μήπως κάτι άλλο

Re: δερμα ή kordura  

  Από: epistimon στις 27/01/2014 10:37 μμ.

seduce"έχω δέρματα για πίστα αλλά είναι μονοκόμματη.
ξαναλέω ότι δεν έχω κανένα παράπονο από τις κορντουρες απλά θέλω το δέρμα γιατί μου αρέσει.
και στο κάτω κάτω σε μισό μήνα έχω επέτειο γάμου με την γυναίκα μου και με ρώτησε τι δώρο θέλω και επειδη καταλαβαίνω ότι είναι διατεθειμένη να ξηλωθεί σκεφτόμουν μπουφάν
η μήπως κάτι άλλο "


παρε λαστιχα αν δεν εχεις η μια αναρτηση olins να τη βλεπεις και να θαυμαζεις τη γυναικα που εχεις για την κατανοηση στα δωρα που θες για τη μηχανη σου

Re: δερμα ή kordura  

  Από: HelenKoR στις 28/01/2014 2:28 μμ.

Αφού έχεις cordura μην το σκέφτεσαι καν! Πάρε δερμάτινο!
Καλοφόρετο!
(να ναι καλά η γυναίκα σου!)
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: δερμα ή kordura  

  Από: johnygalan στις 28/01/2014 5:14 μμ.

seduce"έχω δέρματα για πίστα αλλά είναι μονοκόμματη.
ξαναλέω ότι δεν έχω κανένα παράπονο από τις κορντουρες απλά θέλω το δέρμα γιατί μου αρέσει."


Λίγο μπερδεμένα μας τα λες, αφού έχεις ολόσωμη(όχι μονοκόμματη) τότε θα έπρεπε να είσαι σε θέση να καταλαβαίνεις τις διαφορές και την αίσθηση του δέρματος σε σχέση με την cordura
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: δερμα ή kordura  

  Από: seduce στις 28/01/2014 9:48 μμ.

[quote="johnygalan":1jbuerpn][quote="s
educe":1jbuerpn]έχω δέρματα για πίστα αλλά είναι μονοκόμματη.
ξαναλέω ότι δεν έχω κανένα παράπονο από τις κορντουρες απλά θέλω το δέρμα γιατί μου αρέσει.[/quote:1jbuerpn]

Λίγο μπερδεμένα μας τα λες, αφού έχεις ολόσωμη(όχι μονοκόμματη) τότε θα έπρεπε να είσαι σε θέση να καταλαβαίνεις τις διαφορές και την αίσθηση του δέρματος σε σχέση με την cordura[/quote:1jbuerpn]
Την εχω βαλει 8-10 φορες μονο σε πιστα και μια φορα σε βολτα.
Δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα με τοσες λιγες φορες.
Το μπουφαν ειναι για καθημερινη χρηση χειμωνα καλοκαιρι.ασε που η φορμα ειναι διατριτη και τα πρωινα με λιγη ψιχρα ετρεμα σαν το ψαρι απο το κρυο.

Re: δερμα ή kordura  

  Από: royal_airness στις 15/09/2015 2:02 μμ.

Καλησπέρα στην παρέα, είμαι νέο μέλος, το όνομά μου είναι Μάνος και διαβάζω αρκετά τον τελευταίο καιρό τόσο αυτό όσο και άλλα φόρουμ του εξωτερικού σχετικά με triumph. Έχω καταφέρει να αντλήσω αρκετές πληροφορίες σχετικά με την μηχανή που με ενδιαφέρει και έχω μιλήσει με τον κο Κόντη, τον οποίον τον έμαθα μέσω του φόρουμ και μου έχει δώσει σημαντική βοήθεια.

Έχοντας λοιπόν κατασταλάξει σε μεγάλο βαθμό στο θέμα της μηχανής, περνάμε τώρα και στο κομμάτι του εξοπλισμού. Γράφω σε αυτό το topic για να μην ανοίγω καινούριο και ρωτάω το εξής:

Στην δουλειά μου χρειάζεται συχνά να είμαι ντυμένος με πουκάμισο/παντελόνι ή πολλές φορές και με κοστούμι. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί/εταιρεία που να βγάζει είτε δερμάτινα είτε κορντούρες, που να είναι "συμβατά" με τέτοιου τύπου ένδυση ; Το λέω αυτό καθώς η πλειοψηφία των μπουφάν, φέρνουν λίγο σε power ranger ή είναι γεμάτα με τεράστια logo dainese/spidi κτλ. Μήπως υπάρχει η επιλογή να φοράω ένα απλό δερμάτινο μπουφάν και απο μέσα/πάνω κάποιον αποσπώμενο εξοπλισμό ασφαλείας ;

Είμαι λίγο άσχετος με το θέμα, μην με παρεξηγήσετε αν λέω κάποια χαζομάρα. Απλά λόγω πολλών εξωτερικών επαγγελματικών ραντεβού, η μηχανή θα με εξυπηρετήσει σε μεγάλο βαθμό στην δουλειά μου. Απο την άλλη, για αυτονόητους λόγους, πρέπει να διατηρώ κάποιο παρουσιαστικό. Οπότε εν ολίγοις, ψάχνω μια ισορροπία μεταξύ ασφάλειας/προστασίας και κομψότητας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
https://www.youtube.com/user/ekroyalty/videos

Re: δερμα ή kordura  

  Από: Tigris3 στις 15/09/2015 5:44 μμ.

Καλώς ήλθες Μάνο. Επειδή και εγώ είμαι στην ίδια θέση με σένα όσον αφορά το ενδυματολογικό στη δουλειά, θα σου πω τι κάνω εγώ. Για το χειμώνα, έχω ένα διακριτικό μπουφάν, το Dainese Montmartre. Είναι αρκετό διακριτικό με το μόνο κακό τα μαλακά προστατευτικά που έχει, που αν και είναι η τελευταία τεχνολογία της Dainese δεν μου γεμίζουν καθόλου το μάτι ως προς την προστασία που θα παρέχουν σε ενδεχόμενη πτώση. Σε παρόμοιο στυλ είναι και τα: Dainese Jonny tex, Revit Bastille, Revit Elysee (στο πιο μακρύ στυλ), Alpinestars Verona.

Γενικώς πάντως δεν βρίσκεις εύκολα διακριτικά ρούχα εξειδικευμένα για μοτό. Η Revit μου φαίνεται έχει λίγο καλύτερη ποικιλία σε τέτοιο στυλ ρούχων. Το καλοκαίρι μετά, φοράω ένα καλοκαιρινό μπουφάν το οποίο δεν είναι διακριτικό αλλά το αφήνω στη μπαγκαζιέρα όταν έχω ραντεβού.

Re: δερμα ή kordura  

  Από: royal_airness στις 16/09/2015 7:54 πμ.

Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες Νίκο. Όντως η Revit βγάζει μερικά κομψά μπουφάν, είδα μερικά που μ'αρέσουν, όπως το Bastille, το Oxford και το Brera. Μακάρι να έβγαζαν και τίποτα σε καφέ, για να είναι ακόμη περισσότερο υπαράνω υποψίας ...

Να υποθέσω πως το προστατευτικό πλάτης είναι must και πρέπει πάντα να το φοράμε έτσι ; Ρωτάω γιατί σε όλα τα μπουφάν της revit που είδα, το είχαν σαν έξτρα εξοπλισμό και όχι σαν στάνταρ.
https://www.youtube.com/user/ekroyalty/videos

Re: δερμα ή kordura  

  Από: Tigris3 στις 18/09/2015 8:41 μμ.

Στα περισσότερα μπουφάν είναι εξτρά η προστασία. Δεν τη φοράω στις καθημερινές μετακινήσεις, μόνο σε μοτοβόλτες. Εξέχει αρκετά και δεν είναι καθόλου διακριτική.

Re: δερμα ή kordura  

  Από: grgasteus στις 19/09/2015 10:13 πμ.

Το δέρμα θα το βαρεθείς σε καθημερινή χρήση γρήγορα αφού έχεις τις κορντουρες. Σε βόλτα όμως θα δεις διάφορα και θα σου αρέσει
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: δερμα ή kordura  

  Από: spinyian στις 13/02/2016 12:52 πμ.

Καλησπέρα. Αγόρασα πρόσφατα το Tyler της revit και παρόλο που ειναι κοντό μπουφάν είμαι πολύ ευχαριστημένος απο θέμα κάλυψης. Ίσως στο λαιμό ειναι λιγο τραχύ σαν υλικό. Ειναι πολύ διακριτικό στην εμφάνιση και ζεστό.