CSS 13/10/2012

Re: CSS 13/10/2012  

  Από: PTiger800 στις 16/10/2012 10:08 μμ.

Κουμπάρε,
συμφωνώ με τις δύο τελευταίες προτάσεις απολύτως, διαφωνώ εν μέρει με την πρώτη.
Δεν είναι θέμα ούτε πίστας ούτε ασφάλειας. Είναι θέμα σωστών χειρισμών και αποκρυπτογράφησης και ελέγχου των ενστικτωδών ανθρώπινων αντιδράσεων στον κίνδυνο. Άρα είναι πράγματα σημαντικά τόσο στο δρόμο όσο και στην πίστα.

Έθεσα το θέμα του χρόνου ακριβώς για να τονίσω ότι δεν μπορείς να το μετρήσεις με βάσει το χρόνο.

ΟΜΩΣ...
αν κανείς συμμετέχει τακτικά σε track day και αγωνίζεται, πιστεύω ότι τα αποτελέσματα του CSS θα μπορέσει να τα μετρήσει και σε χρόνους στην πίστα...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: CSS 13/10/2012  

  Από: coubaros στις 16/10/2012 10:30 μμ.

Βοηθά στην αγωνιστική οδήγηση αλλά όχι πλήρως. Κάποια στοιχεία διαφέρουν αρκετά. Πάρε παράδειγμα τα φρένα και τις γραμμές στο css.

Και κάτι άλλο γενικό. Ο χρόνος είναι καλό όταν κατεβαίνει με ασφάλεια. Μπορεί κάποιος να κατεβάσει χρόνο και να πηγαίνει ζω πεθαίνω. Έχω κάνει και εγώ κάτι ωραίες εντουράδες στα Μέγαρα.

Re: CSS 13/10/2012  

  Από: PTiger800 στις 16/10/2012 10:45 μμ.

coubaros"Βοηθά στην αγωνιστική οδήγηση αλλά όχι πλήρως. Κάποια στοιχεία διαφέρουν αρκετά. Πάρε παράδειγμα τα φρένα και τις γραμμές στο css. "


Όπως θα λέγαμε και στα ελληνικά I'll take your word for it.
Μέχρι το Level II που έχω κάνει, για φρένα μας μίλησαν ελάχιστα. Οι γραμμές; Ok, δεν είμαι σε θέση να ξεχωρίσω τις αγωνιστικές από τις μη αγωνιστικές....

Όπως και να έχει πάντως, θεωρώ ότι και απο τα δύο Level στα οποία έχω συμμετέχει, βγήκα καλύτερος αναβάτης.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: CSS 13/10/2012  

  Από: coubaros στις 16/10/2012 10:58 μμ.

Αν δεις τις γραμμές αγωνιζόμενων θα καταλάβεις.

Αν ήθελαν να διδάξουν αγωνιστική οδήγηση δε θα επέτρεπαν Harley και τα λοιπά στην πίστα. Ο προσανατολισμός τους είναι ξεκάθαρος.

Σίγουρα έχεις γίνει καλύτερος οδηγός μετά από τα μαθήματα του css. Πιστεύεις όμως πως τα 650 ευρώ για δύο level είναι καλή τιμή?

Re: CSS 13/10/2012  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 17/10/2012 12:03 πμ.

Που είσαι ρε Γιωργάρα,χάθηκες

Re: CSS 13/10/2012  

  Από: coubaros στις 17/10/2012 12:19 πμ.

Αστα να πάνε Πολύκαρπε. Έχω πάθει σύνδρομο στέρησης. Ελπίζω τέλη του μήνα να βάλω λάστιχα και να ξεκινήσω σιγά σιγά.

Re: CSS 13/10/2012  

  Από: sinister στις 17/10/2012 8:44 πμ.

coubaros"Αν δεις τις γραμμές αγωνιζόμενων θα καταλάβεις.

Αν ήθελαν να διδάξουν αγωνιστική οδήγηση δε θα επέτρεπαν Harley και τα λοιπά στην πίστα. Ο προσανατολισμός τους είναι ξεκάθαρος.

Σίγουρα έχεις γίνει καλύτερος οδηγός μετά από τα μαθήματα του css. Πιστεύεις όμως πως τα 650 ευρώ για δύο level είναι καλή τιμή?"

δεδομενου οτι δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο για να υπαρχει αμεση συγκριση δεν μπορουμε ετσι απλα να πουμε οτι ειναι ακριβο ή φθηνο. Εχει να κανει νομιζω πιο πολυ με την τσεπη του καθενος. Αν πεις οτι με αυτα τα λεφτα θα εβαζες ενα ζευγαρι λαστιχα κ θα πηγαινες σε 5 trackday δεν ξερω αν θα ειχε καποιος την ιδια εξελιξη,γιατι θα εμπαινες 5-6 φορες στους αρχαριους κ με 30-45(το ειδαμε κ αυτο) μηχανακια στην πιστα δεν προλαβαινει καποιος να κανει καποιες ασκησεις για να βελτιωθει κ ποσο μαλλον οταν καποιοι την εχουν δει πιλοτοι κ προσπερνανε απο οπου να'ναι τρομαζοντας κοσμο κ κανοντας τους να μην ευχαριστιουνται καθολου. Αυτο που κερδιζεις ειναι μια ροη χωρις αγχος. Δεν ειμαι υποστηρικτης του css απλα προσωπικα με βοηθησε στο να αποκτησω καποια αυτοπεποίθηση.Υπαρχουν κ τα "κακα" στοιχεια βεβαια.
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: CSS 13/10/2012  

  Από: dimchrist στις 17/10/2012 9:37 πμ.

Λίγο φωτορομάτζο:

Μέγαρα:


Σέρρες:




Πολύ με αρέσει το νέο Schuberth!

Triple Way

Re: CSS 13/10/2012  

  Από: starsailor στις 17/10/2012 10:33 πμ.

PTiger800"Πρόσεξε λοιπόν. Κάποια απλά μαθηματικά που έκανα (βάσει του trip computer) της μοτοσυκλέτας κατέδειξαν τα εξής.
Ο χρόνος που πέρασα στην πιστα ήταν περίπου 2 ώρες. Τα χιλιόμετρα 107, άρα να πω περίπου 55km/h. Αυτό δίνει περίπου μέσο χρόνο γύρου 2.30 (δεδομενου ότι η πίστα είναι 2,1km). Άντε να υπολογίσω και κάτι γύρους προθέρμανσης, και κάτι αργές ασκήσεις κ.λπ. να σου πω 2.20.

Αν υπολογίσεις ότι ένας αγωνιζόμενος (και διορθώστε με οι πιο έμπειροι) γυρίζει σε περίπου 1.10, καταλαβαίνεις πόση αβυσαλέα διαφορά μας χωρίζει. Καταλαβαίνεις επίσης ότι εμείς δεν δικαιούμαστε να χρησιμοποιούμε το ρήμα "έχω" όταν μιλάμε για πίστα.
Συμπέρασμα μη σκας.

ΟΚ, δεν είχα κανένα στόχο να γίνω Μπούστας στο CSS. Αλλά ακόμα και να είχα, ούτε ο σκοπός του σχολείου είναι, ούτε και θα το κατάφερνα.

Άρα τελικά, εφόσον δεν είσαι (είμαι) αφοσιωμένος στους χρόνους και στους αγώνες, έστω και ερασιτεχνικά, και εφόσον αντίπαλός μου είναι ο εαυτός μου στην αρχή της μέρας, ναι νίκησα. Και ναι καλύτερος βγήκα απ' ότι μπήκα και ναι αν πλέον χρησιμοποιώ και στο δρόμο αυτά τα πέντε έξι πραγματάκια που μου δείξανε, και πιο καλός και πιο ασφαλής θα είμαι...


Και αν και πολύ θα ήθελα να "κανω" χρόνους και να αποδειχθεί ότι είμαι τρελό ταλέντο στην πιστα....αν δε φας θεριό θεριό δε γίνεσαι.

Αν δεν καψεις λάστιχο...."


Πανο δεν διαφωνουμε σε κατι εξαλλου οπως εγραψα στο τελος τισ ημερας εφυγα ικανοποιημενος γιατι ενοιωσα οτι βελτιωθηκα πολυ και σιγουρα εμαθα πραγματα. Με το "δεν το εχω" δεν εννοουσα οτι φιλοδοξουσα να "γυρναω" σαν αγωνζομενος και να κυνηγαω χρονους. Απλως εννουσα οτι ενοιωθα οτι δεν πηγαινα καλα και δεν ειχα αυτοπεποιθηση.
Πιστευω οτι μαθαμε πραγματα και το ευχαριστηθηκαμε και αυτο μετραει
the steps we take all leave footprints...

Re: CSS 13/10/2012  

  Από: coubaros στις 17/10/2012 1:41 μμ.

To πρώτο level του CSS συγκρίνεται με το Riding School του 0300 που είχε 200 ευρώ (αν τα θυμάμαι καλά).

Και πιστεύω πως αν είχα κάποιο φίλο που να ήξερε και μου έδειχνε, θα είχα μάθει ακριβώς τα ίδια πράγματα σε μερικά trackday. Ειδικά μετά το μεσημεράκι που σπάει ο πολύς ο κόσμος είναι ιδανικό για να δοκιμάσεις διάφορα. Ή τις καθημερινές.

Δε λέω ότι είναι κακό το CSS. Θα μάθεις πολλά χρήσιμα πράγματα. Απλά λέω ότι είναι υπερεκτιμημένο.

Re: CSS 13/10/2012  

  Από: starsailor στις 24/10/2012 2:40 μμ.

Μερικες φωτογραφιες απο το CSS στις 13/10/2012
the steps we take all leave footprints...

Re: CSS 13/10/2012  

  Από: PTiger800 στις 24/10/2012 3:08 μμ.

Ειδικά η τρίτη φωτογραφία .....
Και τα δύο ομορφόπαιδα μαζι...

Άντε και δύο δικές μου


...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: CSS 13/10/2012  

  Από: triplelover στις 26/10/2012 7:53 μμ.

μπραβο ρε παιδια, ελπιζω να το ευχαριστηθηκατε ολοι σας. Νομιζω πως το συμαντικοτερο στο τελος της ημερας ειναι αυτο, να νοιωθεις καλυτερα εσυ μαζι με την μηχανη σου και να το εχεις ευχαριστηθει. Τωρα απο εκει και περα ποιος κανει καλυτερο χρονο, ποιος εξισε και ποιος οχι ειναι το τι ζηταει κανεις απ αυττον τον ομορφο κοσμο που λεγεται μοτοσυκλετισμος. Εγω πηρα πολλα απ to css1. Mε βοηθησε τοσο απο τεχνικης αποψης οσο και στον τομεα ψυχολογιας. Περιμενω να παμε παρεα σε κανενα trackday να τα ξαναπουμε απο κοντα.
Αντε να οργανωθουμε...
Πανο, το τι χρονο κανουν οι αγωνιζομενοι ασ το γιατι θα κλαψουμε ολοι μαζι με την κουλαμαρια μας.

Re: CSS 13/10/2012  

  Από: PTiger800 στις 28/10/2012 3:30 μμ.

riplelover"Πανο, το τι χρονο κανουν οι αγωνιζομενοι ασ το γιατι θα κλαψουμε ολοι μαζι με την κουλαμαρια μας."

Ναι ρε Γιάννη. Στατιστικά το ανέφερα κάνοντας μία σκέψη. Αλίμονο αν περίμενα να πάω στο CSS και να γυρίζω τα Μέγαρα σε 1 λεπτό.
Δηλαδή οι άλλοι που καίνε μηχανές και λάστιχα για να το καταφέρουν μαλάκες είναι και θα πήγαινα εγώ ο έξυπνος;

Το θέμα μου είναι ότι λόγω υποχρεώσεων εχω χάσει την επαφή μου με αυτό που λέγεται στροφή, με αποτέλεσμα να στεναχωρίεμαι όποτε βγαίνω καμιά βόλτα. Προσπαθώ να το διορθώσω αλλά δεν ξέρω.
Ανέβα κατέβα την γαμωκηφισίας κάθε μέρα ξεχνάς να στρίβεις...Γίνεσαι καλύτερος στην πρόβλεψη της μαλακίας βέβαια, αλλά ξεχνάς να στρίβεις.
...metal under tension, begging you to touch and go...