CSS Σέρρες 25-26 Σεπτεμβρίου 2010

Re: CSS Σέρρες 25-26 Σεπτεμβρίου 2010  

  Από: tharis στις 10/07/2010 11:42 μμ.

Δεν ειπα κατι τετοιο.. απλα αναρωτιεμαι αφου εχει τοση ανταποκριση και βοηθαει τοσο πολυ γιατι να μην ειναι, μετα απο τοσα χρονια, πιο προσιτο σε ολους ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: CSS Σέρρες 25-26 Σεπτεμβρίου 2010  

  Από: Aris. στις 11/07/2010 1:28 πμ.

haris"Δεν ειπα κατι τετοιο.. απλα αναρωτιεμαι αφου εχει τοση ανταποκριση και βοηθαει τοσο πολυ γιατι να μην ειναι, μετα απο τοσα χρονια, πιο προσιτο σε ολους .."


Γιατι υπαρχουν ακομα ανθρωποι που τα πληρωνουν και επειδη το κρατος μας, νοιαζεται για την μοτοσυκλετιστικη μας παιδεια , οπως αλλωστε για την παιδεια γενικοτερα.

Αν ενας απο τους 2 αυτους παραγοντες αλλαξει (ανθρωποι ή κρατος) τοτε οντως θα γινουν πιο προσιτα...




Βασικος μισθος ουτε 600 , πιστα 300 ...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: CSS Σέρρες 25-26 Σεπτεμβρίου 2010  

  Από: tharis στις 11/07/2010 1:56 πμ.

Aris."
Βασικος μισθος ουτε 600 , πιστα 300 ... "



. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: CSS Σέρρες 25-26 Σεπτεμβρίου 2010  

  Από: Zahnarzt στις 12/07/2010 1:43 πμ.

Προσωπικά θεωρώ οτι το ποσό της σχολής είναι προσαρμοσμένο στα δεδομένα της χώρας μας - έχοντας ζήσει 13 χρόνια στη Γερμανία - . Αυτό που πληρώνεις είναι απο τη μία "παροχή υπηρεσίας" - σου επεξηγείται μέρος του twist of the wrist και θεωρητικά και πρακτικά. Υπάρχει καλή ροή και οργάνωση και καλή αναλογία εκπαιδευτών αναβατών στην πίστα. - και το λέω αυτό εντελώς αντικειμενικά παρ'όλο που δεν έμεινα ικανοποιημένος απο τον δικο μου εκπαιδευτή. Κατά δεύτερον ουσιαστικά με την συνεχή αυτή εναλλαγή θεωρίας και άσκησης εντός πίστας έχεις την δυνατότητα να εφαρμόσεις πρακτικες στην οδήγηση σου, η οποία αντίστοιχη πράξη σε συνθήκες καθημερινότητας στο δρόμο καθιστούν καθ'όλα επισφαλή την οδηγησή. Απο τη μέση κιόλας της ημέρας οδηγούσα έγώ την μοτοσυκλέτα μου πια, συγκριτικά με την αίσθηση που είχα πριν τη σχολή.
Τέλος ας μην ξεχνάμε ότι μια απο τις πιο κερδοφόρες επιχειρήσεις - νόμιμες- ανα τον κόσμο ήταν, είναι και θα είναι η εκπαίδευση! Βλέπε δια βίου εκπαίδευση, σεμινάρια, μετεκπαιδεύσεις κτλπ με εφαρμογή σε όλα σχεδόν τα επαγγέλματα.

υ.γ. ίσως αντι για φωτογράφο εαν υπήρχε βιντεοσκόπησει των αναβατών προς υπόδειξη των λαθών τους, η τιμή να ήταν πιο δικαιολογήσημη.

Re: CSS Σέρρες 25-26 Σεπτεμβρίου 2010  

  Από: Zahnarzt στις 12/07/2010 1:46 πμ.

Απο τη μέση κιόλας της ημέρας οδηγούσα έγώ την μοτοσυκλέτα μου πια, διοτι καταλαβα οτι πριν, πολλες φορες με οδηγουσε αυτη!!!!!κι εγω παλευα να τη συνεφερω

και η "βιντεσκοπηση" ειναι με "η" .....ατιμη ταχυτητα!!!!

Re: CSS Σέρρες 25-26 Σεπτεμβρίου 2010  

  Από: dimchrist στις 12/07/2010 2:30 μμ.

Τα χρήματα είναι πολλά για μία μέρα όπως και να το κάνεις. Τα περίπου 300 ευρώ που απαιτούνται πολλοί δεν μπορούν να τα διαθέσουν για ένα μάθημα και εύλογα φοβούνται μην είναι πεταμένα λεφτά ή μήπως είναι υπερεκτιμημένα.
Αν το δούμε όμως και από την πλευρά του εκπαιδευτή το κόστος είναι αρκετά υψηλό. Κυρίως είναι το franchise του ονόματος California Superbike School (CSS). Ο Keith Code (ιδρυτής) έχει πλουτίσει από περισσότερους από 140.000 μαθητές σε όλον τον κόσμο τα τελευταία 35 χρόνια. Η ενοικίαση της πίστας των Μεγάρων για το ΣουΚου είναι επίσης ακριβή όπως και το κόστος των εκπαιδευτών για να επιτευχθεί σωστή αναλογία εκπαιδευτών/αναβατών μέσα στην πίστα.
Για το λόγο αυτό (αλλά και για άλλους - ο κυριότερος είναι ότι δεν απευθύνεται αποκλειστικά σε SS μηχανές) υπάρχει το λεγόμενο pre-level ή αλλιώς 0300 riding school. Το κόστος πέφτει σχεδόν στα μισά (κάπου στα 160 ευρώ). Ο χώρος που γίνεται είναι πιο προσιτός καθώς γίνεται στο Auto Festival. Κόστος Franchise δεν υπάρχει και η ύλη είναι έτοιμη και δοκιμασμένη από τα CSS. Περιλαμβάνει τις σημαντικότερες θεωρίες από όλα τα levels των css χωρίς όμως να εμβαθύνει όπως τα CSS. Στην ουσία είναι μία καλή εισαγωγή για τα βασικά. Πάντως μετά το σχολείο οι περισσότεροι μπαίνουν στην πρίζα για τα css.

viewtopic.php?f=7&t=811

Η βιντεοσκόπιση δε θα με χαλούσε. Νομίζω τη χρησιμοποιούν οι Συνιώριδες στα σχολεία τους.
http://www.siniorisracing.gr/index.asp
Θα ήθελα και ένα lean/slide bike...
http://www.superbikeschool.com/machinery/lean-bike.php
ή τη παλιά λεγόμενη αράχνη.
Πολλά θέλω,.. ε?

Triple Way

Re: CSS Σέρρες 25-26 Σεπτεμβρίου 2010  

  Από: Piki στις 14/07/2010 8:44 μμ.

Μου φαίνεται πως θα επιστρέψω στο level 2 για να συναντήσω μερικούς από τους πιο καλούς οδηγούς triumph που έχω συναντήσει!
...και επίσης γιατί μου άρεσε πάντα να..."change lines".
όποιος φυλάει τα ρούχα του και έχει τα μισά,
να προσέχει χρειάζεται διπλά!

Re: CSS Σέρρες 25-26 Σεπτεμβρίου 2010  

  Από: ges7 στις 15/07/2010 11:59 πμ.

[/quote]....Η βιντεοσκόπιση δε θα με χαλούσε. Νομίζω τη χρησιμοποιούν οι Συνιώριδες στα σχολεία τους.
http://www.siniorisracing.gr/index.asp ...

[/quote]


500 ευρώ αν είδα καλά! σε σχεση με το CSS όμως?? καλύτερο το CSS?

Σίγουρα κάθε σχολείο καλό κάνει...
Daytona 955, 06

Re: CSS Σέρρες 25-26 Σεπτεμβρίου 2010  

  Από: dimchrist στις 16/07/2010 9:33 πμ.

Και τα δύο είναι πολύ καλά σχολεία μόνο που του Συνιώρη αφορά μόνο αγωνιστική οδήγηση στην πίστα και γίνεται στις Σέρρες. Το κόστος είναι τόσο υψηλό γιατί έχουν μέχρι 10 μαθητές τη φορά!!!
Οπότε αν δεν κυνηγάς τα δευτερόλεπλα τα CCS θα σε υπερκαλύψουν.

Triple Way

Re: CSS Σέρρες 25-26 Σεπτεμβρίου 2010  

  Από: Piki στις 28/07/2010 10:03 μμ.

Αναχώρηση Παρασκευή 12:00 απ΄τα διόδια Αφιδνών. Συνολικός προβλεπόμενος χρόνος ταξιδιού περίπου 7 ώρες. Χαλαρά με καφέδες, γεύματα, στάσεις για ξεκούραση... Σάββατο στην πίστα. Κυριακή βόλτα στο νομό Σερρών (λίμνη κερκίνη, σπήλαιο Αλιστράτης...). Δευτέρα επιστροφή. Διαμονή στο ξενοδοχείο "Ελπίδα".
1.piki
2...
όποιος φυλάει τα ρούχα του και έχει τα μισά,
να προσέχει χρειάζεται διπλά!

Re: CSS Σέρρες 25-26 Σεπτεμβρίου 2010  

  Από: denthnpalevw στις 01/09/2010 1:02 πμ.

κατα 99% δεν θα μπορεσω να ρθω
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: CSS Σέρρες 25-26 Σεπτεμβρίου 2010  

  Από: dimchrist στις 08/09/2010 12:42 μμ.

Ξέρει κανείς πιο μέρα θα έχει level 4?
Με ποιο λαστιχά συνεργάζονται στις Σέρρες?

Triple Way

Re: CSS Σέρρες 25-26 Σεπτεμβρίου 2010  

  Από: nfot στις 08/09/2010 1:49 μμ.

level 4 κανουν συνηθως την Κυριακη.
Δε γνωριζω να συνεργαζονται με συγκεκριμενο λαστιχα. Συνηθως εχουν δικο τους βαν με εξοπλισμο, για τα δικα τους μοτορια.
Εκει γυρω εχει 2-3 λαστιχαδες, αλλα χαϊδευουν οπισθια, απο οτι μου εχουν πει κανα 2 φιλοι που πηγαν.
Εχει εναν ψιλοκρυμενο, στο δεξι χερι, οπως φευγεις απο την πιστα προς το Acropol. Εχει καπως παραξενη προσβαση, αλλα φιλος που πηγε, εμεινε ικανοποιημενος.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: CSS Σέρρες 25-26 Σεπτεμβρίου 2010  

  Από: atsatsos στις 08/09/2010 6:13 μμ.

Piki"Θάμαι εκεί για level 4.
Κανείς άλλος;"


Me too dude!

haris"Δεν ειναι υπερβολικα τα 300ευρο οταν υπαρχει τετοια συμμετοχη.., οταν χρησιμοποιεις και φθηρεις το δικο σου μηχανακι.., οταν πρεπει να νοικιασεις και εξοπλισμο.., κτλ κτλ .. ?? :cry1"


Το Ελλάντα μαζί με την Βουλγαρία (που αν δεις σε τι [σαν] πίστα κάνουν μαθήματα θα κλάψεις), έχουν την χαμηλότερη χρέωση ανά τον κόσμο.

ges7"
500 ευρώ αν είδα καλά! σε σχεση με το CSS όμως?? καλύτερο το CSS?

Σίγουρα κάθε σχολείο καλό κάνει..."


500€. Ναι. Πολλά λεφτά, αλλά σου μεταφέρουν την μοτοσυκλέτα από Αθήνα - Σέρρες και πίσω με δικό τους φορτηγό. Τώρα, για μας που είμαστε κοντά και δε θέλουμε μεταφορά, δε λένε κάτι. Όταν έρθει η στιγμή θα ρωτήσω.

Κάθε σχολείο καλό κάνει, αλλά αυτά που θα μάθεις στο CSS και στο Sinioris Racing School (όπως και στο Fast & Safe) ουδε μία σχέση έχουν μεταξύ τους.
Ατσάτσα

Re: CSS Σέρρες 25-26 Σεπτεμβρίου 2010  

  Από: Piki στις 21/09/2010 12:19 μμ.

Λοιπόν...
Παρασκευή 24 Σεπ. Αναχώρηση κατά τις 14:00. Ταξίδι 7 ωρών περίπου (στάση για τσίμπημα, καφέ, αναψυκτικό, κατούρημα), με ταχύτητες γύρω στα 140km/h. Επαναλαμβάνω χαλαρό ταξίδι! Άφιξη κατά τις 21:00 στο ξενοδοχείο "Ελπίδα".

Σάββατο 25 Σεπ. Πίστα για level 2.
Κυριακή 26 Σεπ. Αφύπνιση και πρωινό στο ξενοδοχείο. Φόρτωμα μηχανής και αναχώρηση χαλαρά για την επιστροφή. Ταξίδι 7 ωρών περίπου (στάση για τσίμπημα, καφέ, αναψυκτικό, κατούρημα), με ταχύτητες γύρω στα 140km/h.
Καλό ταξίδι!
όποιος φυλάει τα ρούχα του και έχει τα μισά,
να προσέχει χρειάζεται διπλά!