Η πρώτη μου φορά!

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 06/05/2011 2:26 μμ.

H πρωτη σου φορα για να νοιωσεις τι εστι στριψιμο θα πρεπει να ειναι σε ορεινο στροφιλικι με φιλους που νοιαζονται για εσενα και θα πηγαινουν με τον δικο σου ρυθμο ωστε να αισθανεσαι και εσυ ανετα χωρις να σε πιεζουν και να σου υποδεικνυουν (το σκοτωσα? ) τα λαθη σου ωστε να βελτιωνεσαι σιγα σιγα και σταδιακα.

Τα μαθηματα εκτος απο λεφτα (αρκετα για τετοιες περιοδους που περναμε) θελουν και να περιμενεις ποτε θα εχει το καταλληλο level για εσενα και να κουραζεσαι υπερβολικα προσπαθωντας να βαλεις στο κεφαλι σου οσα σου λενε με αποτελεσμα να τα ξεχνας μια βδομαδα μετα αν δεν εχεις καποια στοιχειωση επαφη με την μηχανη σου.(εκτος και αν εχεις σκοπο να σκασεις πολυ χρημα και να τα κανεις συνεχομενα τα μαθηματα και να τα μαθεις παπαγαλια. )

Σοβαρα τωρα θα προτιμουσα να εδινες τα λεφτα,σε πολλες ομορφες βολτες και σιγα σιγα να μαθαινεις την μηχανη σου (οπως και εκανα και εγω και ακομα μαθαινω) χωρις το αγχος της πιστας και σιγα σιγα να εγκλιματιστεις στην μηχανη σου παρα με ενα απροσωπο μαθημα που θα προσπαθησει να σου περασει πολλα στοιχεια σε μια ολοκληρη (ε σχεδον ολοκληρη) μερα.

*σημειωση: μην σκοπευεις να μπεις πιστα μονο για να μπεις,καντο γιατι το θες και ξεκινα οπως σου λεω.Οταν εχεις παρει το κολαι τοτε μονο θα σου προτεινα να κανεις μαθηματα ασφαλους οδηγησης γιατι θα μπορεις να καταλαβεις και καλυτερα τι σου λενε οι εκπαιδευτες και πως να το κανεις.

(ξερεις να οδηγας ετσι? )

*σημειωση δευτερη:Eιναι καθαρα δικη μου αποψη και θα ηθελα να την σεβαστειτε,ελπιζω να μην ξεκινησει διαμαχη απο εξυπνακηδες.Οτι εμαθα σε πιστα και δρομο το εμαθα απο φιλους και διαβασμα,δεν αντιλεγω οτι τα μαθηματα θα κανουν καλυτερη δουλεια,απλα ειναι τελειως απροσωπα,πιο ακριβα και με αργη εξελιξη εφοσον δεν υπαρχει χρημα να συμμετασχεις σε πολλα μαθηματα.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: jimdom στις 06/05/2011 2:43 μμ.

dimchris"Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο έχει βελτιωθεί πάρα πολύ και μ'αρέσει!
Το επόμενο βήμα είναι να σε δω να κάνεις διατάσεις!!!
"


δεν εχω φτασει στο επιπεδο που θελω για να σου ριξω τη μουτζα

Διατασεις κ μειωση του καπνισματος


Υ.Γ Γιαννη δεν σχολιαζω το ποστ σου αλλα εν μερη συμφωνω μαζι σου

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: krysta στις 06/05/2011 4:23 μμ.

TRIUMPHAKIAS"H πρωτη σου φορα για να νοιωσεις τι εστι στριψιμο θα πρεπει να ειναι σε ορεινο στροφιλικι με φιλους που νοιαζονται για εσενα και θα πηγαινουν με τον δικο σου ρυθμο ωστε να αισθανεσαι και εσυ ανετα χωρις να σε πιεζουν και να σου υποδεικνυουν (το σκοτωσα? ) τα λαθη σου ωστε να βελτιωνεσαι σιγα σιγα και σταδιακα.

Τα μαθηματα εκτος απο λεφτα (αρκετα για τετοιες περιοδους που περναμε) θελουν και να περιμενεις ποτε θα εχει το καταλληλο level για εσενα και να κουραζεσαι υπερβολικα προσπαθωντας να βαλεις στο κεφαλι σου οσα σου λενε με αποτελεσμα να τα ξεχνας μια βδομαδα μετα αν δεν εχεις καποια στοιχειωση επαφη με την μηχανη σου.(εκτος και αν εχεις σκοπο να σκασεις πολυ χρημα και να τα κανεις συνεχομενα τα μαθηματα και να τα μαθεις παπαγαλια. )

Σοβαρα τωρα θα προτιμουσα να εδινες τα λεφτα,σε πολλες ομορφες βολτες και σιγα σιγα να μαθαινεις την μηχανη σου (οπως και εκανα και εγω και ακομα μαθαινω) χωρις το αγχος της πιστας και σιγα σιγα να εγκλιματιστεις στην μηχανη σου παρα με ενα απροσωπο μαθημα που θα προσπαθησει να σου περασει πολλα στοιχεια σε μια ολοκληρη (ε σχεδον ολοκληρη) μερα.

*σημειωση: μην σκοπευεις να μπεις πιστα μονο για να μπεις,καντο γιατι το θες και ξεκινα οπως σου λεω.Οταν εχεις παρει το κολαι τοτε μονο θα σου προτεινα να κανεις μαθηματα ασφαλους οδηγησης γιατι θα μπορεις να καταλαβεις και καλυτερα τι σου λενε οι εκπαιδευτες και πως να το κανεις.

(ξερεις να οδηγας ετσι? )

*σημειωση δευτερη:Eιναι καθαρα δικη μου αποψη και θα ηθελα να την σεβαστειτε,ελπιζω να μην ξεκινησει διαμαχη απο εξυπνακηδες.Οτι εμαθα σε πιστα και δρομο το εμαθα απο φιλους και διαβασμα,δεν αντιλεγω οτι τα μαθηματα θα κανουν καλυτερη δουλεια,απλα ειναι τελειως απροσωπα,πιο ακριβα και με αργη εξελιξη εφοσον δεν υπαρχει χρημα να συμμετασχεις σε πολλα μαθηματα. "


γιάννη σοβαρα στο λέω, χωρίς να θέλω να ξεκινήσει καμία διαμάχη..τα μαθήματα, ούτε απρόσωπα είναι, ούτε τα ξεχνάς σε μια εβδομάδα...στα δικά μου τα αυτιά ακόμα ακούω ατακες απο το μάθημα που εκανα ενα χρόνο πρίν... γιατί απλά μου έβαλαν στο μυαλό και έδεσε ο τρόπος που συμπεριφέρεται η μοτο κ τι μπορεί να κάνω εγώ λάθος...όταν σου λένε κ τον λόγο που κάτι πάει λαθος δεν παπαγαλίζεις..αφομοιώνεις.. δε θέλω να σου πω κάτι ουτε να διαπληκτιστώ, το ξαναλέω..για να μην αρχίσει απο δώ κάτι άλλο...
στην τελική πιστεύω οτι ο καθένας κάνει αυτο που τον κάνει να αισθάνεται καλύτερα..σε συνάρτηση με τον χρόνο και το χρήμα που διαθέτει ή την παρέα για μαθήματα ή βόλτες εκπαιδευτικές , σωστά? καλά τα λες απο την δική σου μερια κ τον τροπο που έμαθες..εγω δεν αισθανόμουνα ανετα να "κραταω" πισω τον κόσμο σε βόλτα οποτε ξεκίνησα απο τα μαθήματα...έτσι αισθανόμουνα κ μπορούσα έτσι έκανα...οποτε δε μειώνω τις εκπαιδευτικές βόλτες αλλά μη λέμε οτι τα μαθήματα είναι απρόσωπα και παπαγαλία...σοβαρά απέχει μακράν!!
"diobo'...!"

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: HelenKoR στις 06/05/2011 8:19 μμ.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας στο θέμα μου!
Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές και κατανοητές.


Χάρη, οπως έγραψα και στο αρχικό ποστ, δεν θα επέλεγα για πρώτη μου επαφή με την πίστα κάποιο TD. Καποια πράγματα τα γνωρίζω στην θεωρία. Στην πράξη όμως ειναι διαφορετικά, οπως και να το κάνουμε! Γι'αυτο θα προτιμούσα πρώτα κάποιο σχολείο, υπο την επίβλεψη ενός εκπαιδευτή, να δω ορισμένα θέματα συγκροτημένα και να μην κάνω του κεφαλιου μου. Στο (χαμηλό) επίπεδο που βρίσκομαι τωρα δεν έχει νόημα απλώς να μπω πίστα. Καταλαβαίνω όμως οτι δεν θα έχω μια εικόνα του πριν και του μετά.

Γιάννη, εμμέσως πλην σαφώς, άγγιξες ενα άλλο ζήτημα: Πότε μπαίνουμε πίστα για μαθήματα ασφαλούς οδήγησης?
Με την πρώτη ευκαιρία ή αφότου αποκτήσουμε τις δικές μας συνήθειες(οι οποίες σε περίπτωση που ειναι λάθος, δυσκολευόμαστε να τις αποβάλουμε)?
Ξέρω οτι για τα baby steps, οι φίλοι είναι οι καλύτεροι! Όμως, δυστυχώς, δεν μπορώ να έχω μια babysitter να με προσέχει πάντα και παντού. Αν πήγαινα βόλτα με κάποιον άλλο, δεν νομίζω οτι θα τον "κράταγα πίσω" αλλά σίγουρα δεν θα πήγαινα με την άνεση κάποιου που οδηγάει χρόνια μοτοσυκλέτα. Το όλο θέμα είναι να έχεις κάποιον που να καταλαβαίνει οτι είσαι νεος, να σε "τραβάει" προς την βελτίωση και να τον εμπιστεύεσαι!

Πιλότε, δεν έχω μπει ποτέ πίστα και δεν γνωρίζω αν αυτό ειναι τελικά κατι που μου ταιριάζει... Μπορεί να μπω και να αποδειχθεί οτι δεν είναι για μένα αυτά...Ποιος ξέρει? Οπότε αν μπω στο css level 1 και πάψω εκεί, εκτός απο το οτι θα μου ξεμείνει η φόρμα και θα δείτε αγγελία "πωλείται γυναικεία φόρμα σε άριστη κατάσταση φορεμένη μισή φορά", θα μου ξεμείνουν οι γνώσεις του lvl 1 και μονον αυτές. Τελικά νομίζω οτι θα παρακολουθήσω πρώτα το riding school. Με ύλη λίγο απ'ολα. Κι αν δω οτι με σηκώνει το κλίμα, βλέπουμε. Άλλωστε αυτό λέει και ο ΥΠΕΡ-παγκοσμιος Jimdom!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: tharis στις 06/05/2011 9:13 μμ.

Πανω κατω το ιδιο σου λεμε με τον Γιαννη.. Απλα αυτος σου λεει πανε πρωτα μερικες βολτες με φιλους ενω εγω σου λεω πανε πρωτα σε κανενα td με φιλους (δοξα το θεο εδω εχουμε πολλους που πανε και σιγουρα θα σε βοηθησουν) γτ εκει θα εισαι ακομα πιο ασφαλης απ οτι στο δρομο.. Ο λογος που στο λεμε ομως ειναι ιδιος.. Μη σε φοβιζει λοιπον η πιστα, δε σε υποχρεωνει κανενας να πιεσεις και να πας γρηγορα.., δες το σαν εναν καλυτερο ασφαλεστερο δρομο, στον οποιο μαλιστα μπορεις να επαναλαβεις τις ιδιες στροφες πολλες φορες και να βελτιωθεις!

Συμφωνω για το να κανεις πρωτα το RS, ισως να ειναι καλυτερα..

Οσο για το αν θα σου αρεσει η πιστα.. νομιζω ξερεις την απαντηση! Γτ διαλεξες Daytona ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: Cpt. Haddock στις 06/05/2011 9:55 μμ.

Ρε παίδες ειλικρινα, εχετε επιγνωση του τί γράφετε;

Λετε σε άνθρωπο που μεχρι τώρα οδηγουσε 50ρακι και πήρε ενα δυσκολο SS να μπει σε Track Day????

Εχετε μπει ποτέ σε TD? Τι νομιζετε οτι ειναι, παρεάκια που πανε όλοι τρενακι και "ελα ελενη, στριψε σιγα-σιγα" ?

Πραγματικα απορώ με τί ευκολία γραφονται καποια πράγματα. Δικαιολογούνται με άγνοια, οποτε το καλυτερο ειναι να μη γράφετε τίποτα.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: tharis στις 06/05/2011 10:42 μμ.

Υποτιμας την Ελενη φιλε ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: Sprinter στις 06/05/2011 10:44 μμ.

Κοιτα ρε που κατάφερε να τους βάλει να τσακώνονται για πάρτη της
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: doohan στις 07/05/2011 12:22 πμ.

....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:49, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: nfot στις 07/05/2011 12:28 πμ.

Τις βολτες με φιλους τις δοκιμασα, αλλα κανεις δεν μπορεσε να μου εξηγησει "γιατι" να κανω κατι. Εμενα δεν με ικανοποιει απλα το "κανε αυτο". Θελω να ξερω και το γιατι. Αλλιως ειναι μιση γνωση.
Στα σχολεια σου λενε το γιατι, τουλαχιστον στα CSS που παρακολουθησα. Riding School, δεν ξερω τι περιλαμβανει.
Και να ειμαι ειλικρινης, ειδικα μετα τα CSS, γελαω με μερικους γρηγορους της παρεας. Εχουν τοσο λαθος στυλ, αλλα τα ορια των μοτο και οι περιορισμοι των δημοσιων δρομων δεν αφηνουν αυτο το στυλ να δημιουργησει προβλημα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: Taz5 στις 07/05/2011 12:33 πμ.

Χαίρεται και από εμένα,

riding school δε έχω κάνει, αλλά έκανα πέρισυ CSS lvl.1 και 2 και 2 td.
Στο CSS lvl.1 δεν θα έχει,κατά την γνώμη μου, κανένας πρόβλημα, άντρας ή γυναίκα, έμπειρος ή άπειρος με την πίστα. Ίσα - ίσα, η άσφαλτος είναι καλύτερη από την πλειονότητα των δρόμων που κυκλοφορούμε και σε περίπτωση εξόδου οι πιθανότητες για τραυματισμό είναι κατά τις περιορισμένες. Αν θυμάστε καλα όσοι έχουν κάνει μάθημα, στα 2-3 πρώτα μέρη του μαθήματος, μετά το 20άλεπτο θεωρητικό, σειρά είχαν 20άλεπτα στην πίστα με αρκετή απόσταση ο ένας από τον άλλο, με απαγορευτικό στα προσπεράσματα, μία ταχύτητα στο κιβώτιο, 3η ή 4η και χωρίς χρήση φρένου.
Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι πιο ελεγχόμενο και ακόμη αυτοί που οδηγούν χρόνια έχουν κάτι να πάρουν ή να θυμηθούν.
Τώρα το κόστος των 320€ είναι άλλο θέμα...αντί να το αφήσουν το ίδιο ή να μειώσουν λίγο το ποσό, το ανέβασαν...
Τα απλά track day για μένα πάντα ,είναι το επόμενο βήμα.
Λέω να πάω στο Michelin td να δώ πώς είναι αυτά τα λάστιχα που έβαλα μέσα!!

Λέτε να γίνει στα επόμενα 10 χρόνια η πίστα φάντασμα στην Ελλάδα και να την κάνουν και προδιαγραφών Φ1??

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: efthvag στις 07/05/2011 1:32 πμ.

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τη σειρά Riding School και μετά CSS...
Επειδή κι εγώ πρώτη φορά καβάλησα supersport μετά από CRM 250 και ΧΤ660χ, όσες βόλτες κι αν έκανα μόνος, γιατί φίλους να μου πουν δεν είχα (κι αν είχα ήξεραν λιγότερα από εμένα - άρα σαν να μην είχα!), μετά το Riding School (ακόμη κι αν έγινε στο Auto Festival - λούνα παρκ) κατάλαβα ότι τόσα χρόνια @@@@@ έκανα...Μετά το σχολείο άρχισα να "νοιώθω" και οι βόλτες έγιναν καλύτερες και πιστεύω ότι το CSS "κόλλησε" καλύτερα μετά..
Όσο για αυτά που μαθαίνεις, δεν ξεχνιούνται αρκεί να το θέλεις και να το εξασκείς σε κάθε ευκαιρία όπως ένα trackday κι όχι μόνο.
Εγώ ακόμη δεν έχω αξιωθεί να μπω σε trackday, αλλά ακόμη και στις βόλτες και στην καθημερινή χρήση η βελτίωση είναι αισθητή.
Τώρα πια αισθάνομαι ότι όταν πήρα το daytona τον πρώτο καιρό πήγαινα λες και είχα 50άρι, μετά το RS έγινε 250άρι και ίσως μετά το πρώτο CSS το έχω φτάσει στα 400 κυβικά...
Ακόμη κι αν αποφασίσεις ότι δεν είσαι για πίστες, τα σχολεία θα σου κάνουν καλό και στο δρόμο...αν και δεν πιστεύω, αφού ήδη "κούμπωσες" επάνω της, με 1-2 σχολεία θα "κλειδώσεις"
Ποτέ μη λες ποτέ και ποτέ μη λες πάντα..

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: Polymhxanos στις 07/05/2011 2:04 πμ.

Sprinter"Κοιτα ρε που κατάφερε να τους βάλει να τσακώνονται για πάρτη της "


Το σπάνιο θα ήταν το αντίθετο.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: sinister στις 07/05/2011 11:59 πμ.

Η λογικη που εχουν μερικοι οτι τα μαθηματα ειναι κοροιδια κ αλλα τετοια ειναι αυτοι που προκαλουν τα μεγαλυτερα προβληματα στην πιστα,ειναι γνωστοι ξερολες κ σε ενα td ειναι αυτοι που ενω εσυ μπορει να πηγαινεις σιγα σιγα (σχετικα) κ δοκιμαζεις το countersteering το two step ή οτι αλλο θελεις να δοκιμασεις, βζιν σε περναει στην στροφη γιατι νομιζει οτι μπορει να σου παρει την εσωτερικη(ελα ρε ροσσι),κ την ωρα που εσυ κανεις αποτομα αλλαγη κατευθυνσης τσουπ νατος διπλα σου. Ενω θα επρεπε αυτοι να θεωρουνται επικίνδυνοι κ να απομακρυνονται σε αλλα πιο γρηγορα groups ή τελειως απο την διοργανωτρια αρχη συνήθως δεν ισχυει κατι τετοιο.
Δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου αυτα τα σεναρια,πολλοι εχουμε δει SM με αγωνιζομενους να περνανε αναμεσα απο τους αρχαριους σαν
ντελιβεραδες στην πατησιων.
Για αυτο θεωρω οτι κατ'ευθειαν ενα td δεν ειναι οτι καλυτερο,γιατι απλα στην πιστα θα εξασκησεις τις κατα πασα πιθανοτητα λαθος τεχνικες σου,ενω μετα απο ενα σχολειο θα κανεις εξασκηση των τεχνικων που σου εχουν δειξει οχι οι φιλοι σου αλλα καποιοι εμπειροι οδηγοι κ καθηγητες.
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: tharis στις 07/05/2011 12:58 μμ.

Τωρα το συμπερασμα σου δεν κολλαει κ πολυ με την αιτιολογηση αλλα τεσπα.. δε νομιζω να ειπε κανεις στην Ελενη να μην κανει τα σχολεια γτ δε θα την βοηθησουν ..!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..