Triumph wannahave...

Triumph wannahave...  

  Από: kostasm στις 17/10/2012 11:18 πμ.

Καλησπέρα και από εμένα!

είμαι έτοιμος να αγοράσω μια Triumph 1050 αλλά έχω πραγματικά πελαγώσει με τις επιλογές μου...

συγκεκριμένα έχω δύο διαφορετικά προβλήματα:

1) βρίσκω αρκετές γύρω στα 6000 χωρίς πολλά έξτρα και γύρω στα 7500 με τριβάλιτσο και αρκετά έξτρα. πόσο θα έκανε να βάλω πχ τριβάλιτσο + xenon + εξάτμιση αν έπερνα ένα σκέτο;

2) πόσο ρόλο παίζει η ηλικία και τα χιλιόμετρα στη συγκεκριμένη μηχανή; τι διαφορά περίπου θα περιμένατε δηλαδή σε ένα μοντέλο του 10 με 15000 χιλιόμετρα και ένα μοντέλο του 08 με 45000 χιλιόμετρα και πιο θα προτιμούσατε; (τα συγκεκριμένα που με ενδιαφέρουν έχουν ίδια τιμή, αλλά το παλιό έχει πολύ περισσότερα έξτρα)

ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα!

Re: Triumph wannahave...  

  Από: NikosV στις 17/10/2012 11:49 πμ.

[quote:2twncmn9]1) βρίσκω αρκετές γύρω στα 6000 χωρίς πολλά έξτρα και γύρω στα 7500 με τριβάλιτσο και αρκετά έξτρα. πόσο θα έκανε να βάλω πχ τριβάλιτσο + xenon + εξάτμιση αν έπερνα ένα σκέτο;[/quote:2twncmn9]
1. κοιταξε και την περιπτωση αν εχει ABS γιατι ειναι 800 ευρο με 1000 αν το παρεις Extra
(δηλ. 6000 χωρις ABS και 7000 με ABS)
στο αναφερω γιατι απ'οτι νομιζω απο το 2014 θα πρεπει να εχουν υποχρεοτικα ολες οι μοτο .. (χωρις να ειμαι σιγουρος)

η τιμη για το τριβαλιτσο ειναι στα 1000 ευρο καινουριο (1053.88 ευρο)
μεταχειρισμενο κανενα 800 πιστευω

εξατμηση 630 ευρο εχει η arrow η race και 340 η TOR (η μαμισια η ανοιχτη)

xenon δεν ξερω και δεν εχω ασχοληθει .. αλλα δεν θα κανουν κανενα 200 ευρο ??

[quote:2twncmn9]2) πόσο ρόλο παίζει η ηλικία και τα χιλιόμετρα στη συγκεκριμένη μηχανή; τι διαφορά περίπου θα περιμένατε δηλαδή σε ένα μοντέλο του 10 με 15000 χιλιόμετρα και ένα μοντέλο του 08 με 45000 χιλιόμετρα και πιο θα προτιμούσατε; (τα συγκεκριμένα που με ενδιαφέρουν έχουν ίδια τιμή, αλλά το παλιό έχει πολύ περισσότερα έξτρα)[/quote:2twncmn9]

τα χιλιομετρα κοιτα να ειναι λογικα για την ηλικια της μηχανης .. δηλ εγω δεν θα επερνα μια του '10 με 30.000 ή 40.000

τωρα τα χιλιομετρα που γραφεις για τα συγκεκριμενα μοντελα ειναι λογικα ..
απλα το μονο που θα κοιταξεις ειναι το ιστορικο του καθενος και το βιβλιο service .. για τυχον αλλαγες πιστονιων !!
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Triumph wannahave...  

  Από: Savvas Drakakis στις 17/10/2012 12:16 μμ.

[quote:13e9wzud]xenon δεν ξερω και δεν εχω ασχοληθει .. αλλα δεν θα κανουν κανενα 200 ευρο ?? [/quote:13e9wzud]

ενα 50ρικακι με τοποθετηση για καθε σκαλα
[size=150:hzlp5hbd]Me:Dear God, will I ever get another motorcycle?
[size=150:hzlp5hbd]God:Keep the Faith son.....

Re: Triumph wannahave...  

  Από: NikosV στις 17/10/2012 12:24 μμ.

[quote="Savvas Drakakis":19pyjqfk][quote:19pyjqfk]xenon δεν ξερω και δεν εχω ασχοληθει .. αλλα δεν θα κανουν κανενα 200 ευρο ?? [/quote:19pyjqfk]

ενα 50ρικακι με τοποθετηση για καθε σκαλα [/quote:19pyjqfk]

ολοκληρο το συστημα xenon

ή μονο οι λαμπες

γιατι νομιζω πως ειναι πιο ακριβο απο 100 ευρο
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Triumph wannahave...  

  Από: kostasm στις 17/10/2012 12:35 μμ.

με τα πιστόνια τι ακριβώς παίζει; αν έχει αλλάξει σημαίνει κάτι για τον τρόπο οδήγησης και πιθανές άλλες φθορές;

Re: Triumph wannahave...  

  Από: Savvas Drakakis στις 17/10/2012 12:39 μμ.

[quote="NikosV":2fsui73q][quote="Savvas Drakakis":2fsui73q][quote:2fsui73q]xenon δεν ξερω και δεν εχω ασχοληθει .. αλλα δεν θα κανουν κανενα 200 ευρο ?? [/quote:2fsui73q]

ενα 50ρικακι με τοποθετηση για καθε σκαλα [/quote:2fsui73q]

ολοκληρο το συστημα xenon

ή μονο οι λαμπες

γιατι νομιζω πως ειναι πιο ακριβο απο 100 ευρο [/quote:2fsui73q]

ολο το κιτ.
δες εδω http://dynamics.gr/store/browse/4-hid-xenon-h1h3h7h8h9h11h13hb3hb4?sef=hc
[size=150:hzlp5hbd]Me:Dear God, will I ever get another motorcycle?
[size=150:hzlp5hbd]God:Keep the Faith son.....

Re: Triumph wannahave...  

  Από: NikosV στις 17/10/2012 12:48 μμ.

Ωραιος .. δεν εχω ψαχτει καθολου για xenon !!

kostasm"με τα πιστόνια τι ακριβώς παίζει; αν έχει αλλάξει σημαίνει κάτι για τον τρόπο οδήγησης και πιθανές άλλες φθορές;"


-καποια παρτιδα (λενε) ειχε βγει ελλατωματικη
-κακη χρηση της μηχανης
-ποιοτητα βενζινης

αν ψαξεις λιγο στο forum σε καποιο αναλογο θεμα θα καταλαβεις ..

εγω πιστευω οτι αν τηρεις τα service του, τη βενζινη (οκτανια) που πρεπει για το αναλογο προγραμμα που εχεις και δεν το ξεκωλωνεις στις χαμηλες στροφες .. θα σου ειναι τυχερο για να το παθεις !!




http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Triumph wannahave...  

  Από: epistimon στις 17/10/2012 3:28 μμ.

καλες αγορες ευχομαι και γρηγοαρα να την παρεις και να την ευχαριστηθεις.μπορεις με αυτα τα λεφτα να τα δωσεις προκαταβολη και να την παρεις καινουργια με το ατοκο προγραμμα που εχει η Τ.τωρα για εξατμηση μπορεις με 150 ευρω να φτιαξεις αμα θες τη μαμα εξατμηση σε ελευθερας.

Re: Triumph wannahave...  

  Από: kostasm στις 17/10/2012 4:18 μμ.

δεν με βλέπω να παίρνω πάλι δάνειο... βλέπεις πριν δύο βδομάδες μου κλέψανε την Transalp 700 που είχα εδώ και 4 χρόνια και γι'αυτο αποφάσισα να πάρω τώρα τον τίγρη!

και έχω ακόμα δύο χρόνια δόσεις...

Re: Triumph wannahave...  

  Από: Παντελής στις 17/10/2012 4:46 μμ.

NikosV" και δεν το ξεκωλωνεις στις χαμηλες στροφες .. "


Λϊγο εκτός θέματος αλλά θέλεις να μου εξηγήσεις τι εννοείς ?

Re: Triumph wannahave...  

  Από: xaotikos στις 17/10/2012 5:53 μμ.

Θεωρητικά, αν χουφτώνεις τέρμα το γκάζι απο τις 2-3χιλιαδες στροφές επιβαρύνεις αρκετά τον κινητήρα, λένε. who knows...

Για τα πιστονια, δυστυχώς, είναι απλά αν σου κάτσει. Δεν είναι τραγικό το ποσοστό αλλά αρκετά μεγάλο για να σε βάζει στην πρίζα. Βέβαια από όσο γνωρίζουμε μέχρι τώρα, η Τ δεν είχε αντιρρήσεις στις αλλαγές, πέρα από τις καθυστερήσεις... Αν διαβάσεις το forum θα δεις ότι ακόμα και με σωστή βενζίνη έχει εμφανιστεί σε κάποιους, σχεδόν πάντα σε μηχανάκια με κάτω από 20.000χλμ, ενώ θεωρητικά αν ξεπεράσεις τα 20-30.000 έχεις ξεφύγει από τον κίνδυνο (ότι ήταν να βγάλει το έβγαλε).

Για τα εξτρά, αν αξίζουν ή όχι, κρίνεις εσύ τι σου είναι απαραίτητο, τι θα έβαζες από μόνος σου και τι όχι και ψάχνεις αναλόγως. Είναι το "εξτραδάκι" του μεταχειρισμένου vs καινούριου.

Επειδή έχω βάλει και εγώ αγγελία το δικό μου (για τα μάτια αλλης ) όποτε θέλεις, χωρίς καμιά υποχρέωση φυσικά, έρχεσε και το βλέπεις για να καταλάβεις τι σημαίνει τιγράκος με 48000 χιλιόμετρα Περισσότερες πληροφορίες εδώ poleitai-tiger-1050-abs-2008-t4940.html

Re: Triumph wannahave...  

  Από: kostasm στις 17/10/2012 6:15 μμ.

το έχω δει ήδη
το δικό σου είναι το "παλιό με περισσότερα extra" στο οποίο αναφέρομαι!
θα σε έπαιρνα τηλέφωνο σήμερα το βράδυ να ρωτήσω (είμαι δουλειά τώρα)

Re: Triumph wannahave...  

  Από: xaotikos στις 17/10/2012 6:23 μμ.

Όποτε θέλεις! Αν δεν απαντήσω (ίσως έχω δουλειά) στείλε μου ένα sms να σε πάρω εγώ.

Re: Triumph wannahave...  

  Από: tharis στις 17/10/2012 6:42 μμ.

kostasm"

1) βρίσκω αρκετές γύρω στα 6000 χωρίς πολλά έξτρα και γύρω στα 7500 με τριβάλιτσο και αρκετά έξτρα. πόσο θα έκανε να βάλω πχ τριβάλιτσο + xenon + εξάτμιση αν έπερνα ένα σκέτο;

2) πόσο ρόλο παίζει η ηλικία και τα χιλιόμετρα στη συγκεκριμένη μηχανή; τι διαφορά περίπου θα περιμένατε δηλαδή σε ένα μοντέλο του 10 με 15000 χιλιόμετρα και ένα μοντέλο του 08 με 45000 χιλιόμετρα και πιο θα προτιμούσατε; (τα συγκεκριμένα που με ενδιαφέρουν έχουν ίδια τιμή, αλλά το παλιό έχει πολύ περισσότερα έξτρα)

"

Τα 2010' πιθανον να ειναι ακομη εντος εγγυησης (ειχαν 3 χρονια).

Τα χιλιομετρα σιγουρα παιζουν το ρολο τους αλλα φυσικα εξαρταται και απο τη χρηση και τη φροντιδα που δεχοταν η μηχανη.

Το τριβαλιτσο εσυ ξερεις αν το χρειαζεσαι αμεσα ή τη βγαζεις και με μια μπαγαζιερα πχ.. Αυτο που θα κοιτουσα περισσοτερο ειναι αν θα ηθελα ή οχι ABS και φυσικα την κατασταση των αναλωσιμων και αν χρειαζεται συντομα καποιο μεγαλο service.

Θα σου προτεινα παντως να κοιταξεις καποιο που δεν εχει ιστορικο με τα πιστονια μεχρι τωρα..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph wannahave...  

  Από: kostasm στις 17/10/2012 6:48 μμ.

Κοιτάω μόνο με ABS αγγελίες… τα μεγάλα service αλήθεια κάθε πότε είναι;

Και πόσο «μεγάλα» είναι γενικά τα service; Έχω ακούσει ότι γενικά οι τιμές είναι κατηγορία BMW, ισχύει αυτό;