Kαλησπέρα από νέο μέλος από Καστοριά

Kαλησπέρα από νέο μέλος από Καστοριά  

  Από: matador στις 10/02/2013 10:27 μμ.

Καλησπέρα αγαπητό forum.
Ονομάζομαι Κώστας, μένω στο Άργος Ορεστικό Καστοριάς και είμαι καινούργιο μέλος στη παρέα σας. Θέλω να αγοράσω μηχανή και αμφιταλαντεύομαι μεταξύ Τiger 800 και F 800 GS. Παίρνοντας πληροφορίες και από τα δύο φιλόξενα forum και έχοντας κάνει test ride κλίνω προς τον τίγρη. Θα ήθελα όμως όποιος κάτοχος τίγρη μπορεί, να μου πει για την συμπεριφορά της μηχανής σε μεγάλα ταξίδια (1000+ χιλιόμετρα). Θα μου πείτε τώρα ότι το 2013 δεν υπάρχουν κακές μηχανές και υπάρχουν άνθρωποι που πηγαίνουν Nordkapp με Vespa… Τέλος πάντων, αν έχει κάνει κάποιος μεγάλα ταξίδια εσωτερικού ή εξωτερικού παρακαλώ να μου πει τη γνώμη του για το αν εμπνέει εμπιστοσύνη, αν η κατανάλωση πέφτει κοντά στα 6 lt/100 με 130-140 χμ, και γενικά όποια άλλη παρατήρηση ή πληροφορία μπορεί να έχει. (μιλάω για τον απλό τίγρη) Σας ευχαριστώ εκ των προτέρω…

Re: Kαλησπέρα από νέο μέλος από Καστοριά  

  Από: Ecobill στις 10/02/2013 11:04 μμ.

Καλησπέρα Κώστα

Και τα 2 μηχανάκια τα είχα δει και γω πριν καταλήξω στο τιγράκι...
Μια χαρά βγήκε...Δεν εχω κλείσει τα 2 χρόνια κ εχω κοντά στα 27.000χλμ

Η καταναλωση του με την ταχύτητα που αναφέρεις είναι εκεί γύρω στο 6 (σύμφωνα με τιε ενδείξεις ) τριβάλιτσο κ δικάβαλο μάλιστα.
Η οδηγική συμπεριφορά του , προσωπικά με αφήνει ικανοποιημένο...Παιδικές ασθένειες δεν έχει εμφανίσει ....
Με το καλό να το πάρεις και να βρεθούμε σε ταξιδάκια

Καστοριά ε?? κοινές ρίζες...Κορυσσό η μαμά

Re: Kαλησπέρα από νέο μέλος από Καστοριά  

  Από: TZANNSPY στις 10/02/2013 11:33 μμ.

Καλώς ήλθες και σου εύχομαι να κάνεις την καλύτερη για εσένα επιλογή.

Να ρωτήσω όμως γιατί συγκρίνεις τον "απλό" τίγρη με το F800gs κι όχι με το F650/700/750 gs ή όπως τέλοσπάντων το έχει βαφτίσει η BMW, αφού είναι πιο κοντά σε τιμή αλλά και σε φιλοσοφία;
Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: Kαλησπέρα από νέο μέλος από Καστοριά  

  Από: teo_street3 στις 10/02/2013 11:39 μμ.

Ασχετο αυτο που θα πω αλλα μεχρι πριν 2 βδομαδες ημουν στο στρατοπεδο στο αργος!

Re: Kαλησπέρα από νέο μέλος από Καστοριά  

  Από: johnygalan στις 11/02/2013 4:53 μμ.

Καλώς ήρθες τώρα μην περιμένεις να σου πει κανείς εδώ μέσα ότι το BMW είναι καλύτερο από
το triumph και αντικειμενικά πάντως να τα δούμε το tiger είναι καλύτερο
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Kαλησπέρα από νέο μέλος από Καστοριά  

  Από: Γιωργος στις 14/02/2013 9:34 πμ.

Καλώς ήρθες ..... και για να κάνω τη διαφορά ...... να πάρεις bmw..

Re: Kαλησπέρα από νέο μέλος από Καστοριά  

  Από: ehetlaios στις 14/02/2013 2:32 μμ.

TZANNSPY"Καλώς ήλθες και σου εύχομαι να κάνεις την καλύτερη για εσένα επιλογή.

Να ρωτήσω όμως γιατί συγκρίνεις τον "απλό" τίγρη με το F800gs κι όχι με το F650/700/750 gs ή όπως τέλοσπάντων το έχει βαφτίσει η BMW, αφού είναι πιο κοντά σε τιμή αλλά και σε φιλοσοφία;"

Σωστα.Το 800 ειναι στην ιδια κατηγορια με το F650gs(f700gs απ'το 2013) το 800 xc ειναι στην ιδια με το f800gs.Kι εγω το ιδιο διλημμα ειχα αλλα κοιτοντας απο κοντα και τα δυο κατεληξα στο tiger(πιο ωραιο κατα γενικη ομολογια,πολυ καλυτερος κινητηρας,καλυτερα φρενα,καλυτερες αναρτησεις κτλ.)και σε παρομοια τιμη,και δεν το εχω μετανοιωσει καθολου.Καταναλωση σε εθνικη με την ταχυτητα που αναφερεις εχω 5,5 λ/100χλμ περιπου και δικαβαλος σε επαρχιακους εχω πεσει σε 5,1 με 5,2.Κανενα προβλημα δεν εχει βγαλει στα 22.000 χλμ που εχω κανει.Ο,τι αλλο θες ειμαστε στην διαθεση σου

Re: Kαλησπέρα από νέο μέλος από Καστοριά  

  Από: matador στις 16/02/2013 6:15 μμ.

Kαλησπέρα σας και πάλι παιδιά
Καταρχάς ζητώ συγνώμη που καθυστέρησα να απαντήσω, αλλά έλειπα 4 ημέρες και δεν είχα πρόσβαση σε υπολογιστή.
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας και τις πληροφορίες.
Το να συγκρίνω το F650 ή το F700 - αν και αυτές οι μηχανές έχουν τον ίδιο ας πούμε προσανατολισμό-
με τον Τίγρη στα +20 άλογα απλά, δεν γίνεται. Το F 800 με την ροπή του νομίζω ότι τον κοντράρει στο επαρχιακό δίκτυο αλλά στην Εθνική δεν υπάρχει και πάλι σύγκριση. Και επειδή στο μενού θα υπάρχει και βατός χωματόδρομος περιπλέκεται ο προβληματισμός μου.
Λαμβάνοντας υπόψη όμως ότι τα περισσότερα χιλιόμετρα (98%) θα είναι άσφαλτο τότε καταλήγω στον Τίγρη. Το ότι το συγκρίνω με το f 800 είναι επειδή είναι ο μόνος άξιος αντίπαλος στην κατηγορία.
Και επειδή στους δύσκολους καιρούς που περνάμε παίζει ρόλο και η κατανάλωση, 6 lt/100 είναι μια χαρά τιμή για τις επιδόσεις του (εκεί λίγο το φοβόμουν επειδή διάβαζα για καταναλώσεις από συμφορουμίτες της τάξης των 7,5/100 αλλά στην πόλη).
Ευχαριστώ πολυ και πάλι και ελπίζω να μην σας κούρασα με τους προβληματισμούς μου...
Τα είκονίδια που ακολουθούν δεν έχουν σχέση με το μύνημα, είναι επιλογή της κόρης μου και της φίλης της που είναι κρεμασμένες επάνω μου