Σχετικά με το TripleStreet675

Re: Σχετικά με το TripleStreet675  

  Από: grgasteus στις 28/07/2015 12:30 πμ.

Helenkor , λες να έκανα λαλακια που του είπα "κάθετα" να το πάρει, ρε γαμωτο. ....λες να τον πήρα στο λαιμό μου ; πωωωωωωωω ρε σεις τι έκανα
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Σχετικά με το TripleStreet675  

  Από: HelenKoR στις 28/07/2015 7:45 πμ.

Επειδη τα ματακια μας εχουν δει πολλα, δεν μπορουμε παρα να ειμαστε προσεκτικοι.

Ρε Πνευμα, ο αλλος απο πανω ειπε τα καλυτερα για ενα μηχανημα που γνωριζει καλα. Εγω σου ειπα ενα ξερο "οχι" και ουτε που ρωτησες γιατι το ειπα... Δηλαδη αν σου ελεγε καποιος "ναι, παρ'το" θα πηγαινες στα τυφλα και θα το αγοραζες; Μπλεκεις στην κουβεντα TDM & Tiger... Μπηκες στα Τεχνικα και στις ανακλησεις; Το πρωτο (και ισως πιο σημαντικο) θεμα που παρουσιαζουν Daytona & Street triple (που ειναι συγγενικα) ειναι ο ανορθωτης. Πες μας και δυο λογια βρε ανθρωπε!! Ψαχνεις πρωτη μηχανη... Τι αλλες μηχανες εχεις κατα νου; Εχεις εμπειρια απο δικυκλα;

Μηπως εισαι σε ντεμι φαση; Τυπου "ναι μωρε, μ'αρεσει αλλα νταξ'...δεν τρελαινομαι κιολας". Παραδεξου το. Δεν ειναι κακο!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Σχετικά με το TripleStreet675  

  Από: orange στις 28/07/2015 1:23 μμ.

pneuma,
οι περισσότεροι Έλληνες διακατέχονται από σημαντικό ποσοστό άγνοιας περί μοτοσυκλέτας και από αρνητικές ή θετικές προκαταλήψεις. Μεγάλο ποσοστό αγνοεί χωρίς να ξέρω το γιατί, ότι υπάρχει ακόμα η Triumph και ότι φτιάχνει πραγματικά καλά μηχανάκια, και αρκετά από αυτά για ενθουσιώδης οδηγούς. Οι περισσότεροι θεωρούν τις BMW τις πιο αξιόπιστες μηχανές. Και ότι η Honda φτιάχνει τα καλύτερα μηχανάκια. Τίποτα από αυτά δεν είναι έτσι. Υπάρχουν πολλά μηχανάκια, καλά, αξιόπιστα, δυνατά, κλπ κλπ...

Εμείς εδώ δεν μπορούμε ούτε να σε πείσουμε να το πάρεις ούτε να σε αποτρέψουμε. Δεν έχω ιδέα το πόσο αξιόπιστο είναι το TDM γιατί δεν δίνω μία για την ύπαρξή του. Μου είναι παντελώς αδιάφορο. Αλλά πολλοί πρώην κάτοχοι TDM έκαναν γνωστή την Triumph στον Έλληνα μέσω του Τίγρη. Και αυτό μου είναι αδιάφορο γιατί δεν ζω από τα Triumph!
Από κει και πέρα όμως δεν νομίζω ότι θα έλεγε κάποιος το πόσο αξιόπιστο ήταν το TDM ή το πόσο δεν είναι ο Τίγρης. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.

Ρίξε μια ματιά στα τεχνικά του forum κι αν έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο έλα να το συζητήσεις. Δεν αγοράζει κάποιος το street triple για την αξιοπιστία του. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΘΙΑΡΙΚΟ!

Το αγοράζει για τον τρόπο λειτουργίας του, για την απόδοσή του, τις ικανότητές του και γιατί όχι... την εμφάνισή του.

Re: Σχετικά με το TripleStreet675  

  Από: Max Manos στις 28/07/2015 1:48 μμ.

Eγω μετα απο 7,5 χρονια συμβιωσεις με το street ενα εχω να πω...Μηχαναρος!Ψαξε να βρεις το 2ο στη κατηγορια του γιατι το 675 ειναι μακραν το πρωτο.
"No Guts,No Glory"

Re: Σχετικά με το TripleStreet675  

  Από: Pneuma στις 29/07/2015 4:05 πμ.

range"Ούτε κι η Ελένη αναφέρθηκε στα αναλώσιμα. "

μα αναφέρθηκε για τακάκια..

Re: Σχετικά με το TripleStreet675  

  Από: Pneuma στις 29/07/2015 4:09 πμ.

HelenKoR"Επειδη τα ματακια μας εχουν δει πολλα, δεν μπορουμε παρα να ειμαστε προσεκτικοι.

Ρε Πνευμα, ο αλλος απο πανω ειπε τα καλυτερα για ενα μηχανημα που γνωριζει καλα. Εγω σου ειπα ενα ξερο "οχι" και ουτε που ρωτησες γιατι το ειπα... Δηλαδη αν σου ελεγε καποιος "ναι, παρ'το" θα πηγαινες στα τυφλα και θα το αγοραζες; Μπλεκεις στην κουβεντα TDM & Tiger... Μπηκες στα Τεχνικα και στις ανακλησεις; Το πρωτο (και ισως πιο σημαντικο) θεμα που παρουσιαζουν Daytona & Street triple (που ειναι συγγενικα) ειναι ο ανορθωτης. Πες μας και δυο λογια βρε ανθρωπε!! Ψαχνεις πρωτη μηχανη... Τι αλλες μηχανες εχεις κατα νου; Εχεις εμπειρια απο δικυκλα;

Μηπως εισαι σε ντεμι φαση; Τυπου "ναι μωρε, μ'αρεσει αλλα νταξ'...δεν τρελαινομαι κιολας". Παραδεξου το. Δεν ειναι κακο! [emoji14]"

έχω αρκετή εμπειρία σε μηχανές! Η απάντηση που μου έδωσες για τον ανορθωτη μπορω να πω με βοήθησε για να ξέρω τα "αδύναμα" της συγκεκριμένης μηχανής δλδ να το ξέρω απο πριν και όχι να πάω κουτουρου και να απογοητευτω απο την μηχανή

Re: Σχετικά με το TripleStreet675  

  Από: Pneuma στις 29/07/2015 4:16 πμ.

range"pneuma,
οι περισσότεροι Έλληνες διακατέχονται από σημαντικό ποσοστό άγνοιας περί μοτοσυκλέτας και από αρνητικές ή θετικές προκαταλήψεις. Μεγάλο ποσοστό αγνοεί χωρίς να ξέρω το γιατί, ότι υπάρχει ακόμα η Triumph και ότι φτιάχνει πραγματικά καλά μηχανάκια, και αρκετά από αυτά για ενθουσιώδης οδηγούς. Οι περισσότεροι θεωρούν τις BMW τις πιο αξιόπιστες μηχανές. Και ότι η Honda φτιάχνει τα καλύτερα μηχανάκια. Τίποτα από αυτά δεν είναι έτσι. Υπάρχουν πολλά μηχανάκια, καλά, αξιόπιστα, δυνατά, κλπ κλπ...

Εμείς εδώ δεν μπορούμε ούτε να σε πείσουμε να το πάρεις ούτε να σε αποτρέψουμε. Δεν έχω ιδέα το πόσο αξιόπιστο είναι το TDM γιατί δεν δίνω μία για την ύπαρξή του. Μου είναι παντελώς αδιάφορο. Αλλά πολλοί πρώην κάτοχοι TDM έκαναν γνωστή την Triumph στον Έλληνα μέσω του Τίγρη. Και αυτό μου είναι αδιάφορο γιατί δεν ζω από τα Triumph!
Από κει και πέρα όμως δεν νομίζω ότι θα έλεγε κάποιος το πόσο αξιόπιστο ήταν το TDM ή το πόσο δεν είναι ο Τίγρης. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.

Ρίξε μια ματιά στα τεχνικά του forum κι αν έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο έλα να το συζητήσεις. Δεν αγοράζει κάποιος το street triple για την αξιοπιστία του. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΘΙΑΡΙΚΟ!

Το αγοράζει για τον τρόπο λειτουργίας του, για την απόδοσή του, τις ικανότητές του και γιατί όχι... την εμφάνισή του."

Ναι αλλά δεν μπορούν να εχουν μια σίγουρη απάντηση ή μια κριτική για την μηχανή απο την στιγμή που υπάρχουν αρκετοί χρήστες που οδηγούν. Με λιγα λογια αν κάτι συμβεί αρκετές φορες σε μια μηχανή είναι λάθος της μάρκας και έχει "θέμα" σε συγκεκριμένο σημείο όχι παντα αρκετά σοβαρό αλλά να μην είναι συχνό. αν με καταλαβαίνεις

Re: Σχετικά με το TripleStreet675  

  Από: orange στις 29/07/2015 11:54 πμ.

Pneuma"Καλησπέρα σας θα ήθελα να μου πείτε σχετικα με το triple αν είναι σαν τον τίγρη που λένε οτι είναι ζημιαρικο (στα ηλεκτρικά κλπ,κλπ.)Θα ηταν καλή επιλογή για πρωτη μου μηχανή;"


Pneuma, χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο, αλλά μήπως ήρθες για να μας πουλήσεις πνεύμα; Δηλαδή ρωτάς αν το street triple θα ήταν καλή επιλογή για πρώτη σου μηχανή, και μετά απαντάς στην Helenkor ότι έχεις αρκετή εμπειρία σε μηχανές!!!

Θα είναι η πρώτη σου μηχανή ή έχεις "αρκετή" εμπειρία σε μηχανές;

Μπορείς να μου πεις ένα μηχανάκι συγκεκριμένο για το οποίο δεν θα βρεις όχι απλά αναφορές, αλλά λίστες ολόκληρες από αναφορές σε προβλήματα; Είναι δεδομένο ότι σε όλα τα fora παγκοσμίως το βασικό που γράφεται είναι τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο καθένας. Είτε μιλάμε για Honda είτε για Triumph είτε για BMW είτε για Yamaha κλπ κλπ. Αν λοιπόν το βρεις αυτό το μηχανάκι, να το αγοράσεις για να μην σε απογοητεύσει.

Εγώ έχω αγοράσει δύο Triumph. Κανένα δεν με απογοήτευσε. ΚΑΝΕΝΑ.
Το πρώτο έχει πουληθεί εδώ και χρόνια. Το δεύτερο το πουλάω τώρα. Δεν έχει παρουσιάσει κανένα απολύτως μηχανικό ή ηλεκτρικό πρόβλημα, δεν έχει ακινητοποιηθεί ΠΟΤΕ. Είναι ένα speed triple. Νομίζω ότι κατά αυτή την έννοια δεν θα σε απογοητεύσει. Δεν ξέρω αν όταν ανοίξεις το γκάζι του μήπως και απογοητευτείς από το ΜΠΡΟΟΑΑΑΑ!

Οπότε θα έλεγα ότι είναι ένα ξεκάθαρα μη ζημιάρικο μηχανάκι και άρα δεν θα σε απογοητεύσει ως επιλογή για πρώτη μηχανή και αν τελικά δεν είναι η πρώτη σου μηχανή, αλλά έχεις αρκετή εμπειρία σε μηχανές τότε θα μπορέσεις να το απολαύσεις μέχρι εκεί που δεν πάει.

Πιθανότατα να υπάρχουν εκεί έξω και άλλα πολλά πολλά triumph street triple... speed triple... tiger κλπ κλπ που δεν θα σε απογοητεύσουν, αλλά αντίθετα θα σου χαρίσουν ένα μεγάλο χαμόγελο. Πιθανόν να υπάρχουν και κάποια που μπορεί να σε κάνουν να δυσανασχετήσεις. Οπότε στην περίπτωση αυτή να επιλέξεις το πιο πάνω μηχανάκι που θα βρεις χωρίς να παρουσιάζει προβλήματα σε αναζητήσεις στα fora.

Re: Σχετικά με το TripleStreet675  

  Από: HelenKoR στις 29/07/2015 1:38 μμ.

Pneuma"
range"Ούτε κι η Ελένη αναφέρθηκε στα αναλώσιμα. "

μα αναφέρθηκε για τακάκια.."

Ηταν ενα παραδειγμα για να δειξω οτι ακομα και για νορμαλ φθορες οπως τα τακακια, καποιοι μπορει να ενοχληθουν και αυτος που προτεινε τη μηχανη να γινει αποδεκτης παραπονων (χωρις να φταιει κιολας!). Το εχω δει το σεναριο, γι'αυτο το λεω.


range"
Pneuma, χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο, αλλά μήπως ήρθες για να μας πουλήσεις πνεύμα;
"

Για την ωρα παντως δεν μοιαζει για πνευμα αντιλογιας.

Πνευμα, ρωτησα αν εχεις εμπειρια απο δικυκλα διοτι η επιλογη μιας μηχανης ειναι ενα αρκετα συνθετο ζητημα.
Αν πχ ζεις σε μεγαλη πολη και ξερεις πως να κινηθεις με ενα μηχανακι, ενα 600ρι ειναι ενα εξαιρετο επομενο βημα.
Αν δεν εχεις οδηγησει στην πολη με μηχανακι, μηπως θα ηταν καλυτερα να δεις καποιο μοτο με λιγοτερα κυβικα; Δεν ειναι απο τη μια μερια τα παπια/σκουτερ και απο την αλλη τα 600ρια/1000ρια. Εχουν βγει θαυμασια 250ρια, μηχανες κανονικες, που θα μπορεσεις να παιξεις μπαλα πιο ευκολα. Το λεω αυτο διοτι ειναι διαφορετικο να εχεις μονο κατα νου να μαθεις τη μηχανη και ειναι αλλιως να εχεις να μαθεις και τη μηχανη που επελεξες ΚΑΙ την κινηση στους δρομους.

Ακομα κι αν οδηγας αυτοκινητο για χρονια, με τη μηχανη ειναι αλλιως. Εχεις αλλους τροπους να κινηθεις και περισσοτερα πραγματα να προσεξεις.

Αν απο την αλλη, μενεις επαρχια τοτε πιθανοτατα να οδηγας απο τα 10 σου ο,τι εχει ροδες και κινειται ακομα.

Επισης, εισαι εξοικειωμενος με το φορουμ; Γιατι αυτο για τον ανορθωτη θα το διαβασεις με το που μπεις στα Τεχνικα και στις Ανακλησεις. Γενικα, οπως σωστα ειπε ο orange, στα fora γραφονται κυριως τα προβληματα που εχει αντιμετωπισει καθε αναβατης. Για να εχεις μια καλη εικονα, θα δεις ποσοι αντιμετωπιζουν θεματα και το εχουν αναφερει στο φορουμ(και σε καθε φορουμ), θα υπολογισεις ενα ποσοστο εκεινων που ειχαν θεματα αλλα δεν μπηκαν στο ιντερνετ να τα αναφερουν και θα σκεφτεις ποσα μηχανακια (street triple εν προκειμενω) εχουν πωληθει.

Εαν ενα προβλημα εμφανιζεται συστηματικα, οπως ο ανορθωτης, συνηθως οι εταιριες κανουν ανακληση.
Εαν ενα προβλημα εμφανιζεται random, τοτε παιζουν πολλα σεναρια (κυριως ειναι θεμα χρησης και περιβαλλοντος).
Αυτα πολυ χοντρικα...
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Σχετικά με το TripleStreet675  

  Από: Pneuma στις 29/07/2015 4:15 μμ.

Υπάρχει μια ανάλογη εμπειρία διότι ο κύκλος των φίλων μου περιτριγυρίζεται απο μηχανες θέλοντας και μη έχω γιατί μου αρεσουν κιόλας! οδηγώ απο τα 14 και είμαι 21 θα τσεκαρω και τα τεχνικά για μια πιο πλήρη γνωμη

Re: Σχετικά με το TripleStreet675  

  Από: GOGOS στις 29/07/2015 5:24 μμ.

range"pneuma,
οι περισσότεροι Έλληνες διακατέχονται από σημαντικό ποσοστό άγνοιας περί μοτοσυκλέτας και από αρνητικές ή θετικές προκαταλήψεις. Μεγάλο ποσοστό αγνοεί χωρίς να ξέρω το γιατί, ότι υπάρχει ακόμα η Triumph και ότι φτιάχνει πραγματικά καλά μηχανάκια, και αρκετά από αυτά για ενθουσιώδης οδηγούς. Οι περισσότεροι θεωρούν τις BMW τις πιο αξιόπιστες μηχανές. Και ότι η Honda φτιάχνει τα καλύτερα μηχανάκια. Τίποτα από αυτά δεν είναι έτσι. Υπάρχουν πολλά μηχανάκια, καλά, αξιόπιστα, δυνατά, κλπ κλπ...

Εμείς εδώ δεν μπορούμε ούτε να σε πείσουμε να το πάρεις ούτε να σε αποτρέψουμε. Δεν έχω ιδέα το πόσο αξιόπιστο είναι το TDM γιατί δεν δίνω μία για την ύπαρξή του. Μου είναι παντελώς αδιάφορο. Αλλά πολλοί πρώην κάτοχοι TDM έκαναν γνωστή την Triumph στον Έλληνα μέσω του Τίγρη. Και αυτό μου είναι αδιάφορο γιατί δεν ζω από τα Triumph!
Από κει και πέρα όμως δεν νομίζω ότι θα έλεγε κάποιος το πόσο αξιόπιστο ήταν το TDM ή το πόσο δεν είναι ο Τίγρης. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.

Ρίξε μια ματιά στα τεχνικά του forum κι αν έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο έλα να το συζητήσεις. Δεν αγοράζει κάποιος το street triple για την αξιοπιστία του. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΘΙΑΡΙΚΟ!

Το αγοράζει για τον τρόπο λειτουργίας του, για την απόδοσή του, τις ικανότητές του και γιατί όχι... την εμφάνισή του."



+1050

Re: Σχετικά με το TripleStreet675  

  Από: HelenKoR στις 30/07/2015 12:35 μμ.

Pneuma"Υπάρχει μια ανάλογη εμπειρία διότι ο κύκλος των φίλων μου περιτριγυρίζεται απο μηχανες θέλοντας και μη έχω γιατί μου αρεσουν κιόλας! οδηγώ απο τα 14 και είμαι 21 θα τσεκαρω και τα τεχνικά για μια πιο πλήρη γνωμη"


Τελεια! Μεχρι να βγαλεις διπλωμα.... διαβασε, ενημερωσου, μελετησε το.
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Σχετικά με το TripleStreet675  

  Από: grgasteus στις 12/11/2015 5:41 πμ.

Οι μηχανές, για εμάς τους άντρες, είναι σαν τις γυναίκες. 999 καλές και μια στραβή , δεν την λαμβάνουμε υπόψη...
Θα προσανατολιστουμε στη συμβίωση όπως είναι και όχι στο "πως θα θέλαμε να είναι ".
Αν πάθει κάτι, θα αναλάβουμε τις ευθύνες μας και θα συνεχίσουμε την όποια με αυτή συμβίωση.
Πίσω στη triumph, το εχω μετανιώσει πικρά που όταν έπρεπε διάλεξα άλλη μάρκα.
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...