καλησπερα σας, καλως σας βρηκα

καλησπερα σας, καλως σας βρηκα  

  Από: kemmotar στις 09/03/2012 3:24 μμ.

Χαιρετώ την κοινότητα,

με λένε Γιώργο, είμαι 32 ετών και ΣΟΒΑΡΑ δυνητικός αγοραστής ενός Tiger XC800 ABS. Βασικά για να το θέσω στην πραγματική του διάσταση, έχω πάθει ελαφρώς παράκρουση με το μηχανάκι...
Η εμπειρία μου απο μηχανές είναι σχετικά μικρή, ενα fazer 600 και ενα honda xr125 (το τελευταιο) για δουλιτσες... κατα τ΄άλλα θα με κατετασσα στους αρχάριους οδηγούς που δεν έχουν σημαντικές οδηγικές εμπειρίες.

Το τελευταίο διάστημα συγκεντρώνω πληροφορίες και ευελπιστώ να κάνω την κίνηση μου σε λίγους μήνες, αν όλα πάνε καλά όπως έχουν σχεδιαστεί.
Από το διάβασμα εδώ αλλά και στα ξένα φόρουμ έχει διαπιστωθεί το θέμα της θερμοκρασίας για το 800αρι (+πλαισιο/υποπλαισιο/κολλησεις), και πέρα από κατι πατεντουλες που παίζουν θα ήθελα να γνωρίζω από κατόχους του εν λόγω μοντέλου πως είναι η κατάσταση το καλοκαίρι με 30-40 βαθμούς.... δυστυχώς αυτό που στην αγγλία ή ολλανδία θεωρείται προσόν (να μας ζεσταινει τα ποδαρακια), σε μεσογειακά κλίματα και κυριως στην ελλαδα ίσως είναι μεγάλη ταλαιπωρία. Για αυτο θα εκτιμούσα την απάντηση οσων χρησιμοποιουν το μηχανακι καθημερινα ακόμα και καλοκαίρι ή μέσα σε πόλη (ευτυχώς το feedback είναι αξιόπιστο μιας και έχει περάσει 1 χρόνος πια που κυκλοφορεί το εργαλείο).

Θα ήθελα σε αυτό το σημείο να συμπληρώσω πως ίσως οικονομικά με συμφέρει η αγορά του απερχόμενου τίγρη στα 1050 καινούργιου μιας και η τιμη έχει πέσει σημαντικά, συμπαρασύρωντας και τις τιμές των μεταχειρισμένων (που ακόμα οι κάτοχοι τους δεν τις έχουν ρίξει ). Εκτός του design που προσωπικά δεν με τρελαίνει όπως του 800αριου (γουστα ειναι αυτα, σε αλλους δεν αρεσει καθολου το 800αρι), ανησυχώ εν μέρει και για το γνωστό πρόβλημα των 1050, αλλά νομίζω πως η θετική αντιμετώπιση της εταιρίας είναι κάπως καθυσηχαστική. Κατά τ' άλλα, μόνο θετικά πράγματα διαβάζω για το εν λόγω μηχανάκι.

Συγνωμη αν κούρασα με το μακροσκελές ποστ, σας ευχαριστώ για την φιλοξενία και ευελπιστώ με τια σχόλια και απόψεις σας να μου ξεκαθαρίσετε λίγο το τοπίο.

Re: καλησπερα σας, καλως σας βρηκα  

  Από: johnygalan στις 10/03/2012 10:48 πμ.

Καλώς ήρθες και με το καλό να το αποκτήσεις
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: καλησπερα σας, καλως σας βρηκα  

  Από: kemmotar στις 10/03/2012 12:32 μμ.

σε ευχαριστω, να σαι καλα

Re: καλησπερα σας, καλως σας βρηκα  

  Από: TZANNSPY στις 10/03/2012 3:59 μμ.

Αν είσαι τύπος... σαγιονάρα και σορτσάκι, το ξεχνάς για μεγάλες αποστάσεις!!!

Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: καλησπερα σας, καλως σας βρηκα  

  Από: green-675 στις 13/03/2012 10:19 πμ.

το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: καλησπερα σας, καλως σας βρηκα  

  Από: petros1479 στις 13/03/2012 10:38 πμ.

καλως ηρθες! Αν οδηγας με μαγιο μην το παρεις...
Αλλιως δε θα το μετανιωσεις που το απεκτησες σε καμια περιπτωση!
HIGHWAY TO HELL.

Re: καλησπερα σας, καλως σας βρηκα  

  Από: Γιωργος στις 13/03/2012 10:52 πμ.

καλώς ήρθες κατ΄αρχάς, όσον αφορά την ζέστη όντως το 800 βγάζει περισότερη ζέστη στα πόδια απ΄ότι το 1050 αλλά είναι σε λογικά πλαίσια.Αν οδηγήσεις ένα xlv700 τότε θα καταλάβεις τι σημαίνει ζέστη ειδικά οταν ανοίγει το βιντιλατέρ.Αυτά που σου λέω είναι προσωπική άποψη καθότι είχα και τα τρία, αλλά νομίζω πως δεν είναι το κύριο κριτίριο για την επιλογή σου.
όπως και η διαφορά της τιμής του 1050-800 που όπως λές έχει πέσει πάλι δεν είναι κριτήριο γιατί μιλάμε για δύο εντελώς διαφορετικά μοτό.Η επιλογή θα έλεγα οτι πρέπει να γίνει μετά από test ride και ποια θα είναι η αίσθηση που θα σου δώσει το καθένα.

Re: καλησπερα σας, καλως σας βρηκα  

  Από: kemmotar στις 13/03/2012 11:55 μμ.

σας ευχαριστω για το welcome και τα σχολια σας.
προσωπικα το 1050 δεν με τρελαινει εμφανισιακα... διαβαζοντας ομως εδω και ρουφωντας πληροφοριες ειδα αρκετα ατομα να προτρεπουν υποψηφιους αγοραστες προς το 1050 αντι για το 800αρι...
το testride σαφεστατα θα κρινει πολλα αν και για την χρηση που το θελω το μηχανακι εγω, μου κανει το 800αρι καλυτερα.

Re: καλησπερα σας, καλως σας βρηκα  

  Από: claire drakakis στις 16/03/2012 6:15 μμ.

και απο εμενα.. Με το καλο να το αποκτησεις!!!
Don't be afraid of what they'll say.
Who cares what cowards think? Anyway,
They will understand some day,
some day.