Γεια σας και απο μενα!

Γεια σας και απο μενα!  

  Από: sandouras στις 18/11/2009 2:26 πμ.

Γεια σας και απο εμενα!
Πωρωμενος και εγω με τις Triumph. Εχω ξετρελαθει με τη Street Triple (και με τη Thruxton και την Daytona...) και καποια στιγμη ισως την αποκτησω. Προς το παρον με τρομαζει λιγο που δεν βγαινει με ABS. Καλα γιατι το κανει αυτο η Triumph οταν το διαθετει για τον Τιγρη?
Τελος παντων, ουτως η αλλως δεν μπορω να την παρω ακομα οποτε θα αρκουμαι στις συζητησεις μεσω ιντερνετ....

Re: Γεια σας και απο μενα!  

  Από: ATN PANOS στις 18/11/2009 4:57 μμ.

μπραβο,απο οτι βλεπω εισαι απο τους κατασταλαγμενους!!!!


καλως ηρθες στην παρεα μας
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Γεια σας και απο μενα!  

  Από: sandouras στις 18/11/2009 5:07 μμ.

Ευχαριστω!
Παντως δεν ειμαι απλα κατασταλαγμενος... ειμαι ΚΑΜΜΕΝΟΣ!!! χαχαχα!


Αληθεια, ξερει κανεις γιατι η Triumph βαζει ABS μονο στις Tiger και Sprint? Κριμα δεν ειναι?

Re: Γεια σας και απο μενα!  

  Από: grgasteus στις 18/11/2009 5:22 μμ.

...εγώ που έκανα το λάθος και τα δοκίμασα κιόλας ; ; ;
φίλε το ABS κόβει μέτρα και δεν έχεις και τον απόλυτο έλεγχο στο φρενάρισμα. Η μηχανή που έχω έχει ABS αλλά το απ ενεργοποίησα πρόσφατα. Αν οδηγήσεις μια street triple θα καταλάβεις οτι δεν χρειάζεται.
...πιστεύω...
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Γεια σας και απο μενα!  

  Από: Sprinter στις 18/11/2009 5:31 μμ.

sandouras"

Αληθεια, ξερει κανεις γιατι η Triumph βαζει ABS μονο στις Tiger και Sprint? Κριμα δεν ειναι?"


Γιατί ειναι συντηρητική εταιρεία...και δεν θέλει να βγάλει μοντέλο που μπορεί να μη πουλήσει καλα γιατί ειναι sport που το παιρνουν όλοι οι χεράδες που ξέρουν να φρενάρουν τέλεια και υπό όλες τις συνθήκες και δεν πέφτουν ποτέ από μπλοκάρισμα πανικού του μπροστινού... Ασε που δυσκολεύει και το endo μη πουμε πως δε μπορεις να στρίβεις με κωλιές φρεναριστές...

Θα βάλει όμως κάποια στιγμή, ειμαι σίγουρος. Οι νοοτροπίες σιγά-σιγά αλλάζουν ή θα τους προλάβει η νομοθεσία.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Γεια σας και απο μενα!  

  Από: grgasteus στις 18/11/2009 6:10 μμ.

Θα βάλει όμως κάποια στιγμή, ειμαι σίγουρος. Οι νοοτροπίες σιγά-σιγά αλλάζουν ή θα τους προλάβει η νομοθεσία.[/quote]

+675
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Γεια σας και απο μενα!  

  Από: sandouras στις 18/11/2009 7:09 μμ.

Sprinter"
sandouras"

Αληθεια, ξερει κανεις γιατι η Triumph βαζει ABS μονο στις Tiger και Sprint? Κριμα δεν ειναι?"


Γιατί ειναι συντηρητική εταιρεία...και δεν θέλει να βγάλει μοντέλο που μπορεί να μη πουλήσει καλα γιατί ειναι sport που το παιρνουν όλοι οι χεράδες που ξέρουν να φρενάρουν τέλεια και υπό όλες τις συνθήκες και δεν πέφτουν ποτέ από μπλοκάρισμα πανικού του μπροστινού... Ασε που δυσκολεύει και το endo μη πουμε πως δε μπορεις να στρίβεις με κωλιές φρεναριστές...

Θα βάλει όμως κάποια στιγμή, ειμαι σίγουρος. Οι νοοτροπίες σιγά-σιγά αλλάζουν ή θα τους προλάβει η νομοθεσία."

Ας υπαρχει εστω ως εξτρα η με κουμπι απενεργοποιησης. Δεν ειμαστε ολοι χεραδες, και απο οτι εχω ακουσει, το ABS σε σωζει σε φρεναρισμα πανικου γιατι διατηρεις τον ελεγχο της μοτοσυκλετας. Η μονστερ για το 2010 θα εχει παντως. Ωρα να βαλει και η Triumph σε ολα τα μοντελα της.

Re: Γεια σας και απο μενα!  

  Από: Piki στις 18/11/2009 11:02 μμ.

sandouras"καποια στιγμη ισως την αποκτησω"
Το εύχομαι ολόψυχα! Καλώς όρισες
όποιος φυλάει τα ρούχα του και έχει τα μισά,
να προσέχει χρειάζεται διπλά!

Re: Γεια σας και απο μενα!  

  Από: sandouras στις 19/11/2009 12:44 μμ.

Σ ευχαριστω πολυ! Να σαι καλα!
Απο οτι βλεπω εσυ εχεις ηδη το εργαλειο (Daytona)!

Re: Γεια σας και απο μενα!  

  Από: Natassa_triple στις 19/11/2009 2:24 μμ.

καλώς τον κ καλές αγορές!

τί ηλικία έχεις κ γενικά είχες άλλες μηχανές πριν;

(γιατί επιμένεις σε μηχανή με ABS; )

Re: Γεια σας και απο μενα!  

  Από: sandouras στις 19/11/2009 2:52 μμ.

Natassa_triple"καλώς τον κ καλές αγορές!

τί ηλικία έχεις κ γενικά είχες άλλες μηχανές πριν;

(γιατί επιμένεις σε μηχανή με ABS; )
"

Ευχαριστω! Ειμαι 25 και ως τωρα ειχω οδηγησει μεχρι παπι. Θα παρω μια μεταχειρισμενη μηχανη (δεν ξερω τι ακομα) προς το παρων ωστε να συνηθισω και σε κανενα χρονο ισως την κανω για Street Triple. Επιμενω για το ABS γιατι εχω οδηγησει αυτοκινητο χωρις και ειδα ποσο δυσκολο ειναι στο φρεναρισμα πανικου να μην μπροκαρουν οι τροχοι. Φανταζομαι πως θα ναι στη μηχανη που πρεπει να κρατας και ισορροπια παραλληλα. Σε ενα φρεναρισμα πανικου πιστευω θα ναι μεγαλη βοηθεια το ABS. Αλλα αν δεν εχουν βαλει στη Street μεχρι τη στιγμη που θα την παρω δεν θα με πτοησει.

Re: Γεια σας και απο μενα!  

  Από: grgasteus στις 19/11/2009 4:27 μμ.

...ελπίζω να σε πρόλαβα...
ΠΡΙΝ ΠΑΡΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, ΟΔΗΓΗΣΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ...
προσωπικά είχα το ίδιο σκεπτικό και τώρα βάζω τα κλάματα κάθε που βλέπω street triple στο δρόμο. αν θέλεις τα λέμε και κατ'ιδίαν για να σε μεταπείσω και ας μην έχω ουδε μία συγγενική ά άλλη σχέση με triumh

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ άκουσε με πρώτα
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Γεια σας και απο μενα!  

  Από: sandouras στις 19/11/2009 7:49 μμ.

grgasteus"...ελπίζω να σε πρόλαβα...
ΠΡΙΝ ΠΑΡΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, ΟΔΗΓΗΣΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ...
προσωπικά είχα το ίδιο σκεπτικό και τώρα βάζω τα κλάματα κάθε που βλέπω street triple στο δρόμο. αν θέλεις τα λέμε και κατ'ιδίαν για να σε μεταπείσω και ας μην έχω ουδε μία συγγενική ά άλλη σχέση με triumh

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ άκουσε με πρώτα"

Σιγουρα θα οδηγησω πρωτα οποια μηχανη σκοπευω να αγορασω αλλα προς το παρον δεν θα παρω κατι. Μαλλον απο την ανοιξη και μετα. Ευχαριστω για την συμβουλη!

Ενα πραγμα δεν καταλαβα, γιατι κλαις καθε φορα που βλεπεις Triple οταν εχεις την R? Εννοεις οτι θα θελες να χες παρει την απλη?