Ταξίδια 2012

Ταξίδια 2012  

  Από: atsatsos στις 11/03/2012 4:48 μμ.

Εως και την ημέρα του GP της Καταλονίας είναι παρόμοιο με του Γιάννη (green-675).
Το πρόγραμα είναι ψιλοφλού επειδή δεν έχω κλείσει τίποτα, ούτε πρόκειται. Ακόμα και το εισητήριο της επιστροφής το άφησα ανοιχτό.
27/5 αναχώρηση από Ιγουμενίτσα.
28/5 άφιξη Ανκόνα.
Κινούμαι προς Τοσκάνη. Κάπου.
Ανηφορίζω για να διασχίσω την Γαλλική Ριβιέρα (λιάκ!)
Enter Catalunya, Spain
Διαμονή σε ακτίνα 40-50χλμ από Montmelo (Circuit de Catalunya). (Moto GP και μ@λ@κ!3ς)
Ανηφορίζω και γέρνω ελαφρώς αριστερά για Ανδόρρα. 1-2 ημέρες εκεί το πολύ. (Του πάσσου το κάγκελο. Ελάχιστο υψόμετρο στην χώρα 890μ.)
Το κόβω για Γαλλία, ΒΑ, στα σύνορα με Ελβετία. Περνάω από τα υπέροχα: Carcassone, Castres, Rodez, Grenoble, Annecy και όσα περισσότερα τέτοια απαίσια μέρη μπορέσω.
Γαλλικές Άλπεις λοιπόν, 2-3 ημέρες Ελβετία (και για εκεί τα χειρότερα έχω ακούσει) και τις Άλπεις της.
Κατήφορος για Ιταλικές Άλπεις και κάτι απαράδεκτες λίμνες που έχει εκεί.
Πριν την Ανκόνα ίσως κάνω και μια στάση στην Tavullia να πιώ ένα καφεδάκι με τον Valentino.

Και μετά από 16-17 ημέρες (στο περίπου) θα ξαναδουλέψει το ABS όπως και πέρσυ, ούτε 500μ. δε πρόλαβα να κάνω στην Ιγουμενίτσα, νόμιζα είχε χαλάσει.

Ο Τιγράκος θα είναι η παρέα μου, με φρέσκο Metzeler Z8 interact εμπρός και το ίδιο πίσω, από πέρσυ αλλαγμένο στην Αυστρία (ξεκίνησα οδικώς, από Βαλκάνια, με BT-16. Λάθος)
Service των 30,000χλμ σε κάνα-δυο μήνες.

Αυτά. Κανονικά το φετινό ήταν για Ηνωμένο Βασίλειο (Αγγλία, Ουαλία, Σκωτία, Νήσος Μαν), αλλά αδυνατώ να βρω εισητήρια για το ferry για το Isle of Man, είναι sold out από το Δεκέμβριο, οπότε το ακύρωσα-ανέβαλλα.
Μιας και ήταν πολυπόθητο αυτό το ταξίδι μΕ πήρε λίγο καιρό να συνηδητοποιήσω οτι δεν θα πάω και σαν εναλλακτική βρέθηκε αυτή αν και σκεφτόμουν και το: Λιθουανία, Λετονία, Εσθονία.
Άλλη φορά.

Οπότε ξέρετε και που θα με βρείτε τον Ιούνιο του 2013, γεροί να είμαστε.
Εισητήρια πλοίων, GP, ΙοΜ από τον Σεπτέμβριο!
1 μήνας, 15 χώρες. Δε κρατιέμαι!!!

Καλά, απολαυστικά και ασφαλή χιλιόμετρα σε όλους!



Α! Παραλίγο να το ξεχάσω. Ο τίτλος λέγεται "ταξίδιΑ" όχι "ταξίδι", οπότε έχει και μία mini τέλη Αυγούστου-αρχές Σεπτέμβρη.
Σλοβένικες και Αυστριακές Άλπεις. Το μόνο που ξέρω είναι το μέρος που θα είμαι στη βόρεια Σλοβενία. Ονομάζεται Trzic και είναι 11χλμ από τα Αυστριακά σύνορα.
Οι βόλτες για το Π-Σ-Κ (31/8 - 2/9) θα είναι εντός Σλοβενίας και μετά λέω να φύγω για λίγες ημέρες στην Αυστρία.
Είναι 1,250χλμ από Θεσ/νίκη. Οπότε μία στάση για διανυκτέρευση Βελιγράδι (640χλμ).

Κι έτσι λοιπόν εξαντλείς όλα τα € που είχες μαζέψει από πέρσυ (για αυτό προοριζόντουσαν ούτως ή άλλως) και τις ημέρες αδείας.

Χαιρετώ σας!
Ατσάτσα

Re: Ταξίδια 2012  

  Από: nfot στις 11/03/2012 8:48 μμ.

Ζηλευω ρεεεεεεεεεεεεε

Πολυ καλα να περασεις ψηλεα
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Ταξίδια 2012  

  Από: HelenKoR στις 11/03/2012 8:50 μμ.

Κι εμείς το κάνουμε θέμα για να πάμε μέχρι την λίμνη Πλαστήρα...!


Αυτά είναι!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Ταξίδια 2012  

  Από: green-675 στις 12/03/2012 11:10 μμ.

οποτε 27/5 φευγουμε παρεα...........
οποτε βαρκελωνη πινουμε καφεδακι...................

αλλαζουμε και τηλεφωνα και τα λεμε στα parking.........πινουμε και το καφεδακι μας monaco.....
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: Ταξίδια 2012  

  Από: atsatsos στις 13/03/2012 1:24 πμ.

Χαίρομαι Johnάρα.
Θα τα πούμε και το Σάββατο, στη γαλατόπιτα.
Ατσάτσα

Re: Ταξίδια 2012  

  Από: galileos στις 13/03/2012 10:15 πμ.

Respect ...
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Ταξίδια 2012  

  Από: FZMAN στις 14/03/2012 9:16 μμ.

Πολύ καλό ταξίδι.
Θα περάσεις τέλεια. Μακάρι να μπορούσα να έρθω.
ΓΙΩΡΓΟΣ