Κροατια

Κροατια  

  Από: saligkaros στις 27/03/2014 11:44 πμ.

Καλημερα κυριοι,

Το πασχα θα παω Δαλματικες ακτες (λεω να φτασω μεχρι το Μοσταρ) με το st.
Οτι πληροφοριες θελετε νε μοιραστειτε, για τα μερη η τις διαδρομες, ειναι παραπανω απο ευπροσδεκτες.
Θα μ´ ενδιεφερε πολυ να μαθω σε τι κατασταση ειναι οι δρομοι στην Αλβανια,
Θα μπω απο Ελμπασαν και θα ταξιδεψω μεχρι τα βορεια συνορα με το μαυροβουνιο κοντα στην Podgorica.

Re: Κροατια  

  Από: galileos στις 27/03/2014 11:51 πμ.

Οι δρόμοι στην Αλβανία είναι κάτι σαν την Ελλάδα.
Μπορεί να βρεις καλά κομμάτια αλλά και σημεία πολύ χάλια που χρειάζονται προσοχή.

Όλα βέβαια εξαρτώνται από την διαδρομή που θα επιλέξεις.

Μην σε ανησυχεί τίποτα όμως, πάρε ένα καλό ζευγάρι αδιάβροχα και τον πλήρη εξοπλισμό σου και καλούς δρόμους !!

Περιμένουμε φωτογραφίες και εντυπώσεις!

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Κροατια  

  Από: tharis στις 27/03/2014 12:04 μμ.

Μια χαρα ειναι οι δρομοι, δεν θα εκπλαγεις απο κατι ..

Μπες απο Φλωρινα - Σκοπια και μετα Αλβανια και προσεχε να μην χαθεις οταν περασεις μεσα απ τα Τυρανα.

Και φυσικα προσεχε τους Αλβανους αυτοκτονιας!! (προσπερνανε οπου να ναι οπως να ναι!!)
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Κροατια  

  Από: galileos στις 27/03/2014 12:39 μμ.

haris"
Και φυσικα προσεχε τους Αλβανους αυτοκτονιας!! (προσπερνανε οπου να ναι οπως να ναι!!)"


Ναι είναι και αυτό ...

Μετά την Αλβανία θα είσαι πραγματικά στην Ευρώπη!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Κροατια  

  Από: saligkaros στις 28/03/2014 10:34 πμ.

Για την επιστροφή λέω να ακολουθήσω την διαδρομή από Sarajevo για Σκόπια.
Η διαδρομή περνάει από Novi Pazar - Pristina και είσοδος στα Σκόπια από τα Βόρεια σύνορά τους.
Τι παίζει με το Κόσοβο?
Ασφάλεια στην διαδρομή?
Μπάτσοι?
Δρόμοι?


Υ.γ. Εννοείται πως, εφόσον δεν βρέχει σαν τρελό, θα φέρω πίσω ένα σκαμό φωτό

Re: Κροατια  

  Από: pragias στις 28/03/2014 2:34 μμ.

Καλησπέρα σαλίγκαρε, εγώ έχω κάνει την διαδρομή από Πρίστινα για Σκόπια τουλάχιστον 4 φορές , αλλά με αμάξι. ο δρόμος σε μερικά σημεία θυμίζει τον Αθηνών - Πατρών αλλά πιο στενός. Ενώ είναι πολύ ωραία διαδρομή εγώ την θεωρώ επικύνδινη.
Θέλει πολύ προσοχή...
Περαν αυτών όμως έχω να σου προτείνω κάτι.... Έχω τους λόγους μου .. για να σου πώ οτι πρέπει να κάνεις μερικές μέρες διανυκτέρευση στην Πρίστινα . (έχω μείνει 2,5 μήνες Πρίστινα).

θα είσαστε αντροπαρέα ή θα έχετε και γυναίκες?
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Κροατια  

  Από: saligkaros στις 28/03/2014 3 μμ.

pragias"Καλησπέρα σαλίγκαρε, εγώ έχω κάνει την διαδρομή από Πρίστινα για Σκόπια τουλάχιστον 4 φορές , αλλά με αμάξι. ο δρόμος σε μερικά σημεία θυμίζει τον Αθηνών - Πατρών αλλά πιο στενός. Ενώ είναι πολύ ωραία διαδρομή εγώ την θεωρώ επικύνδινη.
Θέλει πολύ προσοχή...
Περαν αυτών όμως έχω να σου προτείνω κάτι.... Έχω τους λόγους μου .. για να σου πώ οτι πρέπει να κάνεις μερικές μέρες διανυκτέρευση στην Πρίστινα . (έχω μείνει 2,5 μήνες Πρίστινα).

θα είσαστε αντροπαρέα ή θα έχετε και γυναίκες?"


Θα είμαι με γυναίκα συνεπιβάτη
οπότε ο σεξοτουρισμός βγαίνει από την εξίσωση ...
Σ" ευχαριστώ όμως για τις πληροφορίες.
Τι παίζει στην είσοδο στο Κόσοβο από Σερβία?
Είναι άνετα ή σε ξεψαχνίζουν?

Re: Κροατια  

  Από: pragias στις 28/03/2014 3:11 μμ.

Εγώ τα σύνορα που πέρναγα είναι από Κόσοβο σε Σκόπια και Σκόπια Ελλάδα. και το ανάποδο. Από όσες φορές το πήγα και το ήρθα μόνο μία φορά μου άλλαξαν τα φώτα στα σύνορα Κόσοβο - Σκόπια. Αυτοί που τραβάνε το μεγαλύτερο ζόρι είναι οι σκοπιανοί. (δεν είναι τυχαίο που στα κινητά σας θα δείτε να γράφει ματσεντόνια κοσμοτε) Εκεί αν είναι θα έχεις πολύ ψάξιμο.

Αφού δν θές να μείνεις Πρίστινα , πάω πάσο. Πάντως έχε στο μυαλό σου (για γενικα και μελλοντικα) ότι εκεί συμβαίνει κάτι το τρομερό που δεν έχω δει πουθενά αλλού.
Το αφήνω αυτό το θέμα συζήτησης και θα σου πώ όταν θα είσαι σκόπια να ψάξεις να φάς πιάτσικα. Είναι το αντίστοιχο σουβλάκι το δικό μας, αλλά εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας στο σερβίρισμα.. θα σε γοητεύσει ... αν σου αρέσει αυτό το είδους φαγητού και να δοκιμάζεις ξένες παραδόσεις.

Κόσοβο Σερβία δεν θα έχεις ιδιαίτερο θέμα πιστεύω , αρκεί να μην πέσεις σε κανεναν κομπλεξικο, το Κόσοβο - Σκόπια με ελληνικές πινακίδες μπορεί να είναι θέμα. Υπομονή..
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Κροατια  

  Από: saligkaros στις 31/03/2014 6:46 μμ.

Μου είπε η ασφαλίστριά μου οτι στο Κόσοβο δεν ισχύει η κάλυψη της πράσινης κάρτας
Τι γίνεται λοιπόν, σ' αυτή την περίπτωση?
Εκδίδουν κάποιο έγγραφ οι Κοσοβάροι? ή απλώς δεν είσαι καλυμμένος ασφαλιστικά?
Για όλες τις υπόλοιπες χώρες, πάντως, είναι οκ με την πράσινη κάρτα.

Re: Κροατια  

  Από: pragias στις 31/03/2014 7:01 μμ.

Αυτό δεν το ξέρω αλλά μου φαίνεται περίεργο , ποια ασφαλιστικη έχεις ? ψαξε και απο αλλού να δεις τι θα σου πουν.
να μου έλεγες οτι δεν σου καλύπτει χώρες που είναι εκτός ευρωπαικής ένωσης να το καταλάβω, αλλά μόνο το κόσοβο? τόσος κόσμος ταξιδεύει , όλοι ανασφάλιστοι είναι?
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Κροατια  

  Από: saligkaros στις 23/05/2014 1:40 πμ.

pragias"Αυτό δεν το ξέρω αλλά μου φαίνεται περίεργο , ποια ασφαλιστικη έχεις ? ψαξε και απο αλλού να δεις τι θα σου πουν.
να μου έλεγες οτι δεν σου καλύπτει χώρες που είναι εκτός ευρωπαικής ένωσης να το καταλάβω, αλλά μόνο το κόσοβο? τόσος κόσμος ταξιδεύει , όλοι ανασφάλιστοι είναι?"


Λοιπόν, η πράσινη κάρτα δεν ισχύει στο Κοσσυφοπέδιο, βγάζεις με 15 Euro ασφάλεια με το που περνάς τα σύνορα.
Σου λένε που, οι μπάτσοι στο τελωνείο.
@ για τον φίλο που είπε για την Πρίστινα....
Λοιπόν, έμεινα ένα βράδυ και παροτι με γυναικεία παρέα, έπαιξε τρομερό μπαράκι σ' ένα κάθετο του κεντρικού πεζόδρομου (κάπου κάτω απ' το πανεπιστήμιο, μετά τις 12 έκλεισε τις κουρτίνες για να καπνίζει ο κόσμος ελεύθερα ) με πολύ ωραία κατάσταση απ' όπου φύγαμε ίσιωμα από τις βότκες

Τρομερή βόλτα, συστήνεται ανεπιφύλακτα!