Ελαφόνησος και γύρω...

Ελαφόνησος και γύρω...  

  Από: bonnie81 στις 23/07/2010 3:15 μμ.

Εμένα ώς σχεδόν δημόσιο υπάλληλο μου μείωσαν το μισθό,και αναμένεται κι άλλη κατραπακιά σε λίγο...
Η γυναίκα απολύθηκε μετά από 15 χρόνια στην ίδια εταιρεία...
Η χώρα μας,και ο τρόπος ζωής μας,αλλάζει με ταχύτατους ρυθμούς,και ότι γνωρίζαμε ως τώρα πάει περιπατο...
Για αυτό λοιπόν,και εμείς τι κάνουμε...?
Αγοράζουμε μεγάλες πλαινές βαλίτσες(μιας και της triumph ήταν αρκετά μικρές),κλείνουμε δωμάτιο στην Ελαφόνησο για αρχή,και 3 Αυγούστου,ξεκινάω/ξεκινάμε για τις πρώτες μας διακοπές με μοτοσυκλέτα!
Την εβδομάδα που μας έρχεται η εγγλέζα πάει για αλλαγή λαδιών και ένα γενικό έλεγχο(πιάσαμε κιόλας τα 5000 χιλιόμετρα???),ώστε να είναι έτοιμη!
Στην Ελαφόνησο θα κάτσουμε 5 μέρες,και μετά μας μένουν άλλες 7 μέχρι να γυρίσουμε στην μιζέρια και στην καθημερινότητα!
Το ερώτημα μου,λοιπόν είναι τί δεν πρέπει να χάσουμε από την Πελλοπόνησο σε αυτές τις 7 μέρες μέχρι να γυρίσουμε Αθήνα?
Σίγουρα μία Μονεμβασιά είναι στο πρόγραμμα,αλλά ποια άλλα μέρη προτείνεται?

Υ.Γ:κατά την ταπεινή μου γνώμη,αυτή είναι η ουσία της μοτοσυκλέτας!Να μπορείς πάνω της να ξεφεύγεις από κάθε τι σε χαλάει!!!Είτε έχεις HD,supersport,naked,classic,on-off....περιμένω ιδέες και προτάσεις φίλοι....

Re: Ελαφόνησος και γύρω...  

  Από: bonnie στις 23/07/2010 5:50 μμ.

η ελαφονησσος ειναι το πιο αγαπημενο μου μερος.. αλλα οχι αυγουστο!

αν λοιπον δεν γινεται της κακομοιρας εκει, θα γουσταρετε τοσο πολυ που δεν θα θελετε να φυγετε.

αλλα επειδη προφανως θα γινεται πανικος, μπορειτε να πατε κ αλλου!

εχω γυρισει ολη την μανη 3-4 φορες κ ειναι ονειρεμενη!
φτανοντας στην Σκαλα, που ειναι το κομβικο σας σημειο (αριστερα για γυθειο - μανη κ δεξια για μονεμβασια - νεαπολη), καντε μια βολτα απο την μανη. η διαδρομη μεχρι το Ταιναρο ειναι απιθανη! αν κατεβειτε κ στο ακρωτηρι (εχει λιγη πεζοπορια μεχρι το τερμα του αλλα ειναι σπουδαιο (μυθολογικο) σημειο..) ακομα καλυτερα!

γυθειο - αρεοπολη - διρος (το σπηλαιο τελειο! )- γερολιμενας - ταιναρο - κ παλι πανω...
αν εχετε χρονο πατε κ πιο πανω... λιμενι, οιτυλο, στουπα, καρδαμυλη...
ειναι μια πολυ ωραια βολτα ολο το ποδαρι εκει κατω... αξιζει τον κοπο. καστροπολιτειες, πρασινο, παραλιες...

το αλλο ποδαρι της μονεμβασιας θα το κανετε ετσι κ αλλιως για νεαπολη. περα απο την μονεμβασια δεν εχει κατι αλλο φοβερο. ο δρομος ειναι σαν φαρ ουεστ, ερημιες και ατελειωτες διαδρομες μεχρι την νεαπολη.. κοντα στους μολαους εχει λιγο πολιτισμο, αλλα μεχρι εκει!
ειναι διαφορετικα, αλλα εξισου ομορφα...

το μπονεβιλακι θα φχαριστηθει δρομους!!

οπου κ αν πατε, καλους δρομους να χετε κ να περασετε τελεια!!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Ελαφόνησος και γύρω...  

  Από: johnygalan στις 25/07/2010 10:50 πμ.

bonnie"
γυθειο - αρεοπολη - διρος (το σπηλαιο τελειο! )- γερολιμενας - ταιναρο - κ παλι πανω...
αν εχετε χρονο πατε κ πιο πανω... λιμενι, οιτυλο, στουπα, καρδαμυλη... "

+1050
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"