Διήμερη βόλτα 22-23/8/2009

Διήμερη βόλτα 22-23/8/2009  

  Από: john_street_triple675 στις 07/08/2009 10:06 μμ.

Εχω κανονίσει με ένα φίλο από Θεσ/νίκη να βρεθούμε στο Βόλο (εγώ από Αθήνα κι αυτός από Θεσ/νίκη) την Παρασκευή 21/8, να μείνουμε το βράδυ εκεί(δηλ στου πατέρα του),
και Σάββατο πρωι να ξεκινήσουμε για μια εκδρομούλα.

Η σκέψη είναι να πάμε προς Λίμνη Πλαστήρα,Μετέωρα κλπ.να μείνουμε το Σάββατο βράδυ κάπου,όπου είμαστε κ Κυριακή να συνεχίσουμε την εκδρομή με κατάληξη προς Βόλο αυτός κ Αθήνα εγώ.

Αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες διαδρομές που να συνδυάζουν όλα αυτά,θα ήμουν πολύ υπόχρεος...
Είμαι εντελως άσχετος με τα μέρη αυτά.

ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ!!!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Re: Διήμερη βόλτα 22-23/8/2009  

  Από: johnygalan στις 09/08/2009 10:37 πμ.

Γιαννη πολυ καλες διαδρομες ειναι επισης και ο γυρος του πηλιου και ο γυρος του κισσαβου, που μπορεις να συνδυασεις καταπρασινες διαδρομες μεσα απο τα βουνα και μπανιο σε καταγάλανες παραλίες
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Διήμερη βόλτα 22-23/8/2009  

  Από: nfot στις 12/08/2009 6:09 μμ.

Ωωωωωπ, ερχεστε στο χωριο μου;

Θα τα πουμε; 6944-782325 Νικος.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Διήμερη βόλτα 22-23/8/2009  

  Από: john_street_triple675 στις 12/08/2009 6:27 μμ.

Παρασκευή απόγευμα θα ανέβω Βόλο κ θα μείνω το βράδυ εκεί.

Θα σε πάρω για καφέ!!!

Κι αν θες έρχεσαι και στη βόλτα!!!

Re: Διήμερη βόλτα 22-23/8/2009  

  Από: nfot στις 13/08/2009 10:50 πμ.

Παρτε τηλεφωνο και βλεπουμε.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Διήμερη βόλτα 22-23/8/2009  

  Από: corrado στις 13/08/2009 7:34 μμ.

αν κανετε το γυρο πηλιου κερναω καφε ζαγορα που θα εχω εφημερια

Re: Διήμερη βόλτα 22-23/8/2009  

  Από: vagtyrp στις 15/08/2009 12:01 πμ.

καλησπέρα, john- street-triple,!δεν σε γνωρίζω, με λένε βαγγέλη και στις 23/8 θα επιστρέφω αθήνα νωρίς το πρωί από θεσσαλονίκη, οπότε θα μπορούσα να σας συναντήσω κάπου στο βόλο η τη καρδίτσα. ωράιο δρομολόγιο είναι να ανεβείτε προς λίμνη πλαστήρα να φτάσετε μεχρι τους ναγιάδες( ξενοδοχείο πολυτελείας, αλλά έχει ωραίο καφέ, και γλυκό) ή να πάτε προς τρίκαλα και να ανεβείτε προς το περτούλι ( χιονοδρομικό κέντρο) όπου έχει πολύ ωραίες ταβέρνες, εκτός από τη θέα φυσικά, και αρκετά καλούς δρόμους. άλλο ένα δύσκολο δρομολόγιο αλλά πολύ όμορφο είναι να πάτε από καρδίτσα προς μουζάκι και από εκεί να ανεβείτε πρός το χωριό πετρίλο, ωραία τοπία άγρια και πολλές στροφές, δεν θυμάμαι αν θα βρείς όμως κάπου να πιές καφέ η να φάς κάτι, ίσως σε κάποιο από τα χωριά που περνάς. από τη μέρια του βόλου όπου και να πάς θα πάθεις πλάκα, οπότε δέν λέω τίποτα. θές τριήμερο για να ευχαριστηθείς το πήλιο μόνο του και σίγουρα θα ξαναπάς.το τηλέφωνό μου είναι 6932109717 αν θελήσετε να σας σηναντήσω όταν κατεβαίνω και να πάμε παρέα αθήνα. ελπίζω να βοήθησα....

Re: Διήμερη βόλτα 22-23/8/2009  

  Από: john_street_triple675 στις 16/08/2009 11:41 πμ.

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας !!!

Τελικά το δρομολόγιο βγήκε...

Σαββατο. Εκκίνηση από Βόλο νωρίς το πρωί,προς Ν.Αγχίαλο,Φάρσαλα,Σοφάδες,Καρδίτσα, κι από κει προς Τρίκαλα κ φτάνουμε μέχρι Καλαμπάκα όπου κάνουμε έναν κύκλο για να δούμε τα Μετέωρα!
Και μετά ακολουθούμε τη διαδρομή που κάνει τον γύρο των χωριών του Ασπροποτάμου περνώντας από τα χωριά Καστανιά, Αμάραντος, Δολιανά, Καλλιρρόη, Μηλιά, Δέση, Πύρρα, Νεραιδοχώρι, Περτούλι, Ελάτη,Πύλη,Μουζάκι και φτάνουμε στη Λίμνη Πλαστήρα όπου κ θα διανυκτερευσουμε από την πλευρά της Καρδίτσας.

Χλμ έως εδώ, 340!

Κυριακή . Φεύγουμε από Λίμνη Πλαστήρα προς Καρδίτσα, και ακολουθούμε το δρόμο που πάει προς Καρπενήσι,περνώντας από Κέδρο, Λουτρά Σμοκόβου,Λουτροπηγή (Σμόκοβο),Ρεντίνα,Φουρνά,Τυμφρηστος κ αριστερά για Μακρακώμη,Λιανοκλάδι,Λαμία.
Εκεί, εγώ θα πάρω κατεύθυνση προς Αθήνα ενώ οι άλλοι δύο φίλοι προς Βόλο από εθνική.

Κ επειδη θα εχω χορτάσει στροφές κ βουνά...θα κόψω από Μπράλο,θα πάρω το δρόμο προς Αμφίκλεια, Κ.Τιθορέα,Ορχομενός,Αλίαρτος,Θήβα, Μαγούλα(σπίτι)....!!!!

Χλμ Κυριακής (ως το σπίτι) 340!

Τα χιλιόμετρα μοιράστηκαν ακριβώς!!! (Ναι,ήταν τυχαίο )

Φυσικά μπορεί να υπάρξουν και παραλλαγές αναλόγως την όρεξη,
αλλά το βασικό σχέδιο της διαδρομής είναι αυτό!

Βαγγέλη, αν είναι θα μιλήσουμε Κυριακή πρωί κι αν βολεύει να βρεθούμε!
(Τηλ. 6945 554625 Γιάννης.)

Re: Διήμερη βόλτα 22-23/8/2009  

  Από: vagtyrp στις 16/08/2009 11:53 πμ.

καλημέρα! θα σου τηλεφωνήσω το πρωί της κυριακής να το κανονίσουμε. προσοχή στο δρόμο από λουτρά σμοκόβου για καρπενήσι γιατί είναι κωλόδρομος και οι ντόπιοι δεν έχουν ιδέα από οδήγηση και κανόνες.πάντως είναι πανέμορφα και πάρτε σίγουρα ψηφιακές.από σμόκοβο μέχρι καρπενήσι είναι περίπου 1 ώρα, αλλά μετά φτιάχνει ο δρόμος. μπράλος ότι πρέπει για μηχανές...

Re: Διήμερη βόλτα 22-23/8/2009  

  Από: nfot στις 16/08/2009 12:07 μμ.

Αν ακολουθησω, θα ειμαι με το καρο, μιας και μολις θα το εχω παρει και θα θελω να το χαρω - στρωσω.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Διήμερη βόλτα 22-23/8/2009  

  Από: Aris. στις 16/08/2009 3:48 μμ.

Ειμαι σε αδεια και εχω ακομα μια εβδομαδα free μεχρι και την κυριακη .
Ειμαι απο Λαρισα , πως θα γινει να ερθω ? θελετε να ερθω απο βολο την Παρασκευη ? Υπαρχει χωρος - διαθεση και για αλλο ατομο στο σπιτι του πατερα του φιλου σου ? Πρεπει να μεινω σε ξενοδοχειο ? θα το κανουμε καπως αλλιως ? Δε μπορω να δωσω τωρα το κινητο μου γιατι το'χασα απο Δευτερα-Τριτη θα παρω αλλο .
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Διήμερη βόλτα 22-23/8/2009  

  Από: john_street_triple675 στις 17/08/2009 9:15 πμ.

nf"Αν ακολουθησω, θα ειμαι με το καρο, μιας και μολις θα το εχω παρει και θα θελω να το χαρω - στρωσω."



Ωραία!!! Θα έχουμε και ομάδα υποστήριξης!!!

Re: Διήμερη βόλτα 22-23/8/2009  

  Από: john_street_triple675 στις 24/08/2009 4:41 μμ.

Η εκδρομή παιδιά ήταν τέλεια!!!
Περάσαμε πάρα πολύ ωραία,χωρίς απρόοπτα ,και η διαδρομή έγινε όπως την είχα σχεδιάσει από πριν...
Η παρέα τελικά ήταν εγώ κ δύο φίλοι με TDM900 από το Βόλο.

Συνολικά χλμ διαδρομής 1030 !!
Κατανάλωση 68 ευρώ. (Ξέχασα να κοιτάξω πόσο έγραψε μέση κατανάλωση).

Να κ μερικές φωτό..

Στάση 1η καθώς ανέβαινα για Βόλο κάπου στην Κ.Τιθορέα...


Σάββατο πρωί στάση στα Τρίκαλα για τσιγάρο..


Στο κάστρο των Τρικάλων να δούμε τη θέα...


Δεν συζητάμε για το πια είναι η πιο όμορφη....


Μετέωρα...(no comment...)






Re: Διήμερη βόλτα 22-23/8/2009  

  Από: john_street_triple675 στις 24/08/2009 5:07 μμ.

Καφές στο Καστράκι κ συνέχεια προς τα χωριά του Ασπροποτάμου..


Το ''gps'' μας...


Στάση με θέα...


Έτοιμοι για ύπνο...


Ελάτη...


Επιτέλους μάσα...με θέα τη Λίμνη Πλαστήρα... Έξω από το Νεοχώρι.


Καταπληκτική θέα...


Πρωινό Κυριακής...Η θέα από το δωμάτιο που μείναμε...

Re: Διήμερη βόλτα 22-23/8/2009  

  Από: Dennis G. στις 24/08/2009 5:22 μμ.

Μπράβο Γιάννη,

Ωραία βολτούλα και ωραίες οι φωτό.

Πάντα τέτοια και πάντα όρθιος