ΒΟΛΤΑ ΚΥΡΙΑΚΗΣ 27/11/11

ΒΟΛΤΑ ΚΥΡΙΑΚΗΣ 27/11/11  

  Από: FZMAN στις 11/12/2011 4:59 μμ.

Μιας και ακόμα κρατάει ο καιρός αποφάσισα να πραγματοποιήσω άλλη μια βόλτα στα πέριξ της Αττικής.
Η διαδρομή που επέλεξα ήταν απο Αττική οδό πρός Μάνδρα και απο εκεί μέσω Βιλίων Ψάθα για καφέ και συνέχεια μέσω Αλεποχωρίου και Σχίνου και ανεβαίνοντας τα Γεράνεια επίσκεψη μέχρι την λίμνη Βουλιαγμένης και απο εκεί μέσω Λουτρακίου και Κορίνθου επιστροφή Αθήνα.
Παρέα αυτή την φορά μαζί μου ήταν ο Γιάννης Hideto που με συνόδεψε και τον ευχαριστώ σε όλη την διαδρομή.
Ας δούμε και μερικές φωτογραφίες:
Εδώ στο ραντεβού στη Μανδρα




Εδώ πλησιάζοντας στην Ψάθα:








Εδώ η θέα απο ψηλά, διακρίνεται η παραλία της Ψάθας.





Εδώ πλησιάζοντας πια στην Ψάθα



Ο καιρός πολύ καλός γεγονός που μας έδωσε την δυνατότητα να κάτσουμε για καφέ μπροστά στην παραλία:









Η συνέχεια της διαδρομής λοιπόν και αφού περάσαμε το Αλεποχώρι κατευθυνθήκαμε για Σχίνο.
Η περιοχή απλά καταπληκτική.









Και μετά αφού ανεβήκαμε τα Γεράνεια και περάσαμε Πίσια και Περαχώρα κατευθυνθήκαμε στην λίμνη της Βουλιαγμένης.





Και συνεχίζοντας την διαδρομή φτάσαμε μέχρι τον αρχαιολογικό χώρο του Ηραίου.





Φεύγοντας πια απο εκεί και επιστρέφοντας μέσω Λουτρακίου κάναμε μια στάση στον Ισθμό για να τσιμπήσουμε κάτι


και μετά επιστροφή Αθήνα.
Έτσι λοιπόν ολοκληρώθηκε και αυτή η βόλτα, μια εξαιρετική βόλτα με ευτυχώς πολύ καλό καιρό και βέβαια εξαιρετική παρέα.
Θα ήθελα πραγματικά να ευχαριστήσω τον φίλο Γιάννη Hideto για την παρέα του και πιστεύω να ευχαριστήθηκε την βόλτα αυτή όπως και εγώ.

ΥΓ. Συνολικά χιλιόμετρα διαδρομής ( μιλάω για εμένα) 234 χλμ.

Άντε με το καλό και στην επόμενη.
ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: ΒΟΛΤΑ ΚΥΡΙΑΚΗΣ 27/11/11  

  Από: tommy στις 11/12/2011 11:06 μμ.

Ωραία μέρα σας έκανε και ωραία μέρη αν και δεν τα ξέρω. Για που ετοιμάζεις ταξίδι?? Μας έκανες να ζηλέψουμε με το ταξίδι σου στην Αγγλία. Εύχομαι πάντα τέτοια. Κάνε post εδώ... μπορεί να ξεκουνηθούμε

Re: ΒΟΛΤΑ ΚΥΡΙΑΚΗΣ 27/11/11  

  Από: dimchrist στις 11/12/2011 11:43 μμ.

Γιώργο σε έχουμε συνηθίσει σε πιο μακρινές εξορμήσεις...
Η διαδρομή μου θύμησε την πρώτη παϊδακιάδα.
Ωραίες φωτο!
Σύντομα να πας και σε επόμενη πιο μακρινή!

Triple Way

Re: ΒΟΛΤΑ ΚΥΡΙΑΚΗΣ 27/11/11  

  Από: galileos στις 12/12/2011 9:54 πμ.

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: ΒΟΛΤΑ ΚΥΡΙΑΚΗΣ 27/11/11  

  Από: mixalakis στις 12/12/2011 11:21 πμ.

Έχεις την διαδρομή σε χάρτη;

Re: ΒΟΛΤΑ ΚΥΡΙΑΚΗΣ 27/11/11  

  Από: FZMAN στις 14/12/2011 9:18 μμ.

http://maps.google.gr/maps?saddr=%CE%86 ... s&t=m&z=10
Η διαδρομή.
ΓΙΩΡΓΟΣ