Αθηνα-Ελαφονησος-Γιαννενα-Θεσσαλονικη-Αθηνα

Αθηνα-Ελαφονησος-Γιαννενα-Θεσσαλονικη-Αθηνα  

  Από: alki_viades στις 21/06/2009 11:49 πμ.

Την Παρασκευη πριν του Αγ. Πνευματος θα ξεκινουσα εγω με τη μηχανη και 3 φιλοι με αμαξι για Ελαφονησο. Αυτοι θα επεστρεφαν τη Δευτερα Αθηνα, εγω θα συνεχιζα προς Γιαννενα να δω τους κουμπαρους και Θεσσαλονικη να δω τους κολλητους και θα επεστρεφα Κυριακη. Ετσι κι εγινε :D

Ξεκινησαμε χωριστα αλλα σχεδον ταυτοχρονα απο Αθηνα, μετα απο σχετικα νορμαλ κινηση κανω την πρωτη σταση στα ΣΕΑ Αρτεμησιου. Βαζω βενζινη, παιρνω κι ενα τηλεφωνο να δω που ειναι, ηταν κι αυτοι εκει! Ειχαν e-pass κι απεφυγαν τις ουρες στα διοδια, που εγω απεφυγα με τον κλασικο «δε μ’αρεσει αλλα περναω μπροστα γιατι δεν παλευω μιση ωρα μονος ακινητος στη ζεστη με το δερματινο» τροπο...

Μασα, μπουρου μπουρου και μιση ωρα μετα φευγουμε, εγω μεχρι να βαλω ωτασπιδες, κρανος, γαντια κτλ ξεκιναω δευτερος αλλα φουριοζος. Περναω την Τριπολη, περναω μια μεγαλη ευθεια, ανεβαινω ενα βουνο, θαυμαζω κατι ανεμογεννητριες, κατεβαινω το βουνο, δεν τους βλεπω, λεω μα καλα ποσο γρηγορα πανε, ανεβαινω κι αλλο ενα βουνο, το κατεβαινω, βλεπω κατι φουγαρα απο μακρια, σκεφτομαι «κοιτα να δεις που φαινεται η Μεγαλοπολη απο εδω» και μετα βλεπω κατι «χ δημοτικο Μεγαλοπολης», «ψ μπακαλικο Μεγαλοπολης» αρχιζω και ανησυχω. Ρωταω ενα βενζιναδικο μου λεει κανουν εργα στην Τριπολη και δεν ειδες τη ταμπελα , πρεπει να γυρισεις πισω Τριπολη, ειναι ο πιο συντομος δρομος για Σπαρτη!!!

Νευρα γιατι εχω μια ωρα φως ακομα, κανω αλλα 35χλμ στροφιλικι σε 2 βουνα χωρις καμια διαθεση για στροφιλικι, παω προς Σπαρτη, νυχτωνει, περναω Κροκεες, Μωλαους, μεσα απο κατι κουφες παρακαμψεις που εχουν κανει, κι απο εκει αρχιζει ο πραγματικος κωλοδρομος. Νυχτα, πολλες κακες στροφες, το φεγγαρι να φεγγει πιο πολυ απο τα μεσαια του Τιγρη, ημουν συνεχεια στο μεσαια-μεγαλα να μη στραβωνω τους απεναντι. Σε μια φαση βρηκα εναν (προφανως ντοπιο) τετρατροχο ο ποιος ηξερε πολυ καλα που και πως πηγαινε οποτε τον ακολουθω με δυσκολια, στον τυπο, στην ουσια στις εξοδους τον προλαβαινα, για να μου δειχνει το δρομο.

Κι εκει που ελεγα ειμαστε καλα, σε μια κατηφορα με καμια 80αρια, βλεπω τον δρομο καπως να ασπροασημιζει, λεω τι ειναι αυτο και πριν το καταλαβω βρισκομαι σε χωμα!!!! Χωρις απολυτως καμια προειδοποιηση ή σημανση δεν υπηρχε ασφαλτος για καμια 100 μετρα :O Καπως καταφερα να κρατηθω και να μη κλεισω παρα ελαχιστα το γκαζι, τελικα δεν εφαγα τα μουτρα μου, αναρωτιεμαι αν ειχα πεσει αν θα το προσεχε ο τυπος ή θα με εβρισκε ο επομενος....

Τεσπα, φτανω Νεαπολη, μπαινω στο φερυ, βλεπω τα νερα 4μ βαθος και πιο πρασινα απο πισινας και λεω χαλαλι. Απεναντι με περιμενει ο οδηγος του τουτου, παμε στα δωματια, παω να παρκαρω, η κ$#%#$^ η ιδιοκτητρια εχει στρωσει το παρκινγκ με μαλακο χωμα, πλαινο σταντ δε παιζει, δοκιμαζω κεντρικο, βυθιζεται λιγο αλλα φαινεται οκ, 1 δευτερολεπτο μετα γερνει προς την ΑΛΛΗ πλευρα και πεφτει ξωφαλτσα σ’ενα δεντρο! Απολογισμος σπασμενη μανετα φρενου στην ακρη, οποτε οκ, και ελαχιστες, σχεδον αορατες γρατζουνιες στο τεποζιτο. Ισως να ειναι το βερνικι μονο, θα το δω καποια στιγμη.

330χλμ ειναι υποτιθεται η αποσταση απο Αθηνα, εγω την εκανα 400 σε 5,5 ωρες, ας εναι καλα η παρατηρητικοτητα μου και τα εργα του ΥΠΕΧΩΔΕ. Και μια φωτο απο την παραλια του μικρου Σιμου, o ΑΝΣΚ:

Re: Αθηνα-Ελαφονησος-Γιαννενα-Θεσσαλονικη-Αθηνα  

  Από: alki_viades στις 21/06/2009 12:11 μμ.

Τη Δευτερα εγω ξεκινησα νωρις, ηθελα οπωσδηποτε να φτασω μερα Γιαννενα και το viamichelin το εδινε 630χλμ και 11 ωρες απο Σπαρτη-Καλαματα-Κυπαρισσια-Ριο κτλ, υπολογιζα ενα 8ωρο. 10:30 ημουν στο φερυ λοιπον (ειπαμε νωρις, οχι χαραματα)


Ξαναπερναω το χωματοδρομο, προσεκτικα αυτη τη φορα, φτανω Σπαρτη κι αρχιζω να ανεβαινω τον Ταϋγετο Τι απιστευτη διαδρομη, τι φυση, τι δρομος, νομιζα πως ανεβαινα τις Αλπεις (οσοι τις εχουν ανεβει παρακαλω να μη σχολιασουν :D ) , voila:



Καπου μετα την αρχη της κατεβασιας ειδα και καποιες καμενες πλαγιες: μεγαλες εκτασεις, αλλα μικρες σε σχεση με την απεραντοσυνη του βουνου, αυτες που ειδα. Ειδα χωρια που τα καμενα ειχαν φτασει στα 100 μετρα, και σκεφτηκα μεσα στη μεση του πουθενα, στο καταπρασινο και αποτομο τοπιο του Ταυγετου τι μπορεις να κανεις οταν βλεπεις τη φωτια να ερχεται...

Καταβαση στη Καλαματα, ζεστη, μικρη σταση για παστελι και gatorade (το φαγητο των διαδρομων! ) βουρ για Κυπαρισσια και Πυργο, αδιαφορος ο δρομος. Η «εθνικη οδος» Πυργος-Αμαλιαδα πρεπει να ειναι ο χειροτερος δρομος που υπαρχει στην Ελλαδα: ασφαλτος γυαλι, χιλιαδες σαμαρακια, στροφες με αναποδη κλιση, φυσικα δεν υπαρχει διαχωριστικο, διασταυρωσεις παντου, μιλαμε η Κορινθου-Πατρων ειναι autostrada μπροστα του! Περασμα απο Καιαφα, παλι βλεπεις καμενες εκτασεις να φευγουν προς την ενδοχωρα, δεν εχεις αισθηση της ζημιας που εχει γινει. Σταση Αντιρριο, παρακαμψη του Αγρινιου απο ενα μικρο φανταστικο κομματι της Ιωνιας οδου, Αρτα, Παναγια...


...αφιξη Γιαννενα στις 7:30. 8μιση ωριτσες, ομολογω απο τα 550χλμ και μετα αρχισα λιγο να πιανομαι . Ρισπεκτ στον Τιγρη!
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:39, διορθώθηκε 6 φορές συνολικά.

Re: Αθηνα-Ελαφονησος-Γιαννενα-Θεσσαλονικη-Αθηνα  

  Από: alki_viades στις 21/06/2009 12:30 μμ.

Την επομενη μερα χαλαρωση στα Γιαννενα, και τη μεθεπομενη αρχισα να εκμεταλευομαι τις πληροφοριες των συμφορουμιτων. Παιρνω Εγνατια, «κατεβαινω» Μετσοβο, σταση στη λιμνη πηγων Αωου...



....συνεχιζω προς Βοβουσα, Περιβολι, πηγα γυρω-γυρω τον εθικο δρυμο Βαλια Καλντα. Επισης φοβερα τοπια, ο δρομος ποικιλε απο θεοστενος με λακουβες μεχρι φρεσκια ασφαλτος «Σερρων»...

 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:39, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Αθηνα-Ελαφονησος-Γιαννενα-Θεσσαλονικη-Αθηνα  

  Από: alki_viades στις 21/06/2009 12:32 μμ.

Και μια απο ψηλα


Μετα το Περιβολι πηγα προς Γρεβενα, οπου μπηκα Εγνατια και γυρισα, δεν ειχα κουραγιο να γυρισω απο Μηλιες. Το κομματι παντως της Εγνατιας Γρεβενα-Γιαννενα ειναι απο τους πιο ωραιους αυτοκινητοδρομους που εχω δει, ανοιχτες καμπες, τουνελ-γεφυρα-τουνελ, βουνα, φαραγγια, ποταμια, χαμος, συνισταται

Η συνεχεια αργοτερα, παω για μπανιο

Re: Αθηνα-Ελαφονησος-Γιαννενα-Θεσσαλονικη-Αθηνα  

  Από: tsompanis στις 21/06/2009 4:59 μμ.

παρα πολυ ωραια!!!!

αμα το ξεραμε θα σε κερνουσαμε και καφε στα γιαννενα!

Re: Αθηνα-Ελαφονησος-Γιαννενα-Θεσσαλονικη-Αθηνα  

  Από: ATN PANOS στις 21/06/2009 5:19 μμ.

μπραβο αλκι
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Αθηνα-Ελαφονησος-Γιαννενα-Θεσσαλονικη-Αθηνα  

  Από: denthnpalevw στις 21/06/2009 9:10 μμ.

αυτη ειναι βολτα..........
ωραιος και παντα τετοια........
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Αθηνα-Ελαφονησος-Γιαννενα-Θεσσαλονικη-Αθηνα  

  Από: jimdom στις 21/06/2009 9:56 μμ.

Αλκη δεν @@@@ καλοκαιριατικο????
Μπροβο φιλε μου παντα τετοια

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Αθηνα-Ελαφονησος-Γιαννενα-Θεσσαλονικη-Αθηνα  

  Από: alki_viades στις 22/06/2009 12:24 πμ.

Ευχαριστω για τα ευγενικα σχολια και συνεχιζω:

Την επομενη εφυγα για Θεσσαλονικη, αποφασισα να παρω το δρομο Κονιτσα-Επταχωρι-Σιατιστα-Κοζανη-Βεροια, με πιθανη την παρακαμψη προς Νεστοριο που προτεινε ο Πολυμηχανος. Ο δρομος μεχρι Κονιτσα ψιλοαδιαφορος, σταση στην Κονιτσα, που μου εκανε πολυ ωραια εντυπωση, για φωτο του γεφυριου που διασχιζει τον Αωο ποταμο:


Συνεχεια προς Σιατιστα σε μια διαδρομη 120χλμ απο τα οποια τα 100 ειναι συνεχομενες στροφες, οι περισσοτερες κατα μηκος του ποταμου Σαρανταπορου, μιλαμε ζαλιστηκα!!! Δεν εχω ξανακανει στη ζωη μου τοσα χλμ συνεχομενες στροφες, το τοπιο καταπληκτικο, ο δρομος απο μετριος με λακουβιτσες μεχρι αψογος, οταν εφτασα στη διασταυρωση για Νεστοριο δεν αντεχα στη σκεψη κι αλλων 50χλμ απο υπερστενο βουνισιο δρομο, ασε που θα ετρωγα +1,5 ωρα κι επρεπε να ειμαι στο σαλονικα νωρις για να με ανοιξει ο κολλητος το σπιτι πριν παει για μια δουλεια. Σιατιστα και Κοζανη λοιπον απο τον παλιο δρομο κι Εγνατια το υπολοιπο, αρχισε η βαρεμαρα αλλα ημουν Αγγλος στο ραντεβου μου

Η επιστροφη Αθηνα ηταν φυσικα το χειροτερο μερος του ταξιδιου, ηθελα να φτασω νωρις που σημαινει δεν ειχα χρονο για στασεις, παρακαμψεις, σαιτσιινγκ, κτλ, απλα πηρα την εθνικη και σταματουσα για βενζινη και ...παστελι και gatorade
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:39, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Αθηνα-Ελαφονησος-Γιαννενα-Θεσσαλονικη-Αθηνα  

  Από: alki_viades στις 22/06/2009 12:53 πμ.

Tα τεχνικα τωρα: συνολικα εκανα 2300χλμ, μεση ταχυτητα περιπου στα 85χαω, μεση καταναλωση ....καπου στα 6.7-7.5 lt/100χλμ, βασικα εκανα τη μ@λακια να μη τα σημειωσω οταν γυρισα και τωρα εχουν αλοιωθει τα νουμερα.

Ο Τιγρης σαν γενικη εντυπωση μπορω να πω πως ηταν ... Α Π Ο Λ Α Υ Σ Τ Ι Κ Ο Σ

Απιστευτη προσαρμοστικοτητα, σε κλειστο βουνισιο στροφιλικι, σε ανοιχτες καμπες, σε "εθνικες οδους", σε καλη ασφαλτο, σε κακη ασφαλτο, δεν με τρομαξε ουτε μια φορα (τουλαχιστον οταν ηξερα τι δρομο εχω κατω απο τα ποδια μου!), δεν παρουσιασε το παραμικρο προβλημα. Με κρατησε ξεκουραστο για τουλαχιστον τα πρωτα 500χλμ των "μεγαλων" ημερων, βοηθησε βεβαια σε αυτο και το τζινοειδες με ενισχυσεις city pants της bmw που φορουσα (επισης πολυ καλη επιλογη για τουρισμο με καλο καιρο στην Ελλαδα) και τελικα υστερησε μονο στα ατελειωτα χιλιομετρα της εθνικης θεσσ/κης-αθηνων: εχω την touring ζελατινα της zero gravity και ειχα προσαρμοσει ενα ακριβοπληρωμενο ματζαφλαρι της touratech οποτε μεχρι τα 150 ειμαι οκ απο στροβιλισμους, αλλα με 150χαω μονος στην θεσσ/κης-αθηνων νομιζεις πως εισαι σταματημενος οποτε το πατουσα μεχρι τα 180 με αποτελεσμα:
- το κεφαλι μου εγινε κουδουνι
- η καταναλωση πηγε στο θεο
- το ΒΤ16 εγινε ΚΟΛΥΜΠΥΘΡΟΞΥΛΟ. Οκ, ηταν ηδη τετραγωνο οταν ξεκινησα καθως ειχε φαει πολλα χλμ με 150αρες αλλα οταν εφτασα αθηνα φανηκαν τα λινα. Το αλλαξα προχτες με ενα ιδιο, μιας και δεν εχω στα πλανα μου ταξιδι με εθνικη και δεν κινδυνευει να παει ακλαφτο...

Σημειωνω επισης πως ηταν πολλες οι φορες που ενω οδηγουσα σκεφτηκα "ευτυχως που εχω κανει τα δυο css". Οταν παιρνεις εκατονταδες, ισως και χιλιαδες στροφες, βοηθαει να τις παιρνεις σωστα

Αυτα τα ολιγα, ηταν ενα ταξιδι που το καταευχαριστηθηκα, αντε και εις ...μακρυτερα για ολους μας

Re: Αθηνα-Ελαφονησος-Γιαννενα-Θεσσαλονικη-Αθηνα  

  Από: chris34 στις 22/06/2009 7:56 πμ.

Χιλια μπραβο φιλε Αλκη παντα τετοια!!!Απο κατι ανθρωπους σαν και εσενα που εχουν διαθεση και ορεξη και αγαπανε την μοτοσυκλετα μαθενουμε την αξια του Τιγρη!!Μπραβο σου και παλι.
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Αθηνα-Ελαφονησος-Γιαννενα-Θεσσαλονικη-Αθηνα  

  Από: dimchrist στις 22/06/2009 9:44 πμ.

Μπράβο Άλκη!
Πάντα τέτοια!
Ωραία εκδρομή. Έπιασες τη δυτική Ελλάδα από βορρά έως νότο!
Ελπίζω η επόμενη φορά να είναι ακόμα καλύτερη.

Triple Way

Re: Αθηνα-Ελαφονησος-Γιαννενα-Θεσσαλονικη-Αθηνα  

  Από: fethry στις 22/06/2009 11:12 πμ.

αφού κατάφερες κι έφυγες απ'τον αωό...
όποτε πηγαίνω εκεί, ξεχνάω οτι πρέπει κάποια στιγμή να ξεκινήσω για να γυρίσω σπίτι...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Αθηνα-Ελαφονησος-Γιαννενα-Θεσσαλονικη-Αθηνα  

  Από: tripletech στις 23/06/2009 10:39 μμ.

τι να πω?ζηλευω?