Άρτα μέσω Καρπενησίου

Άρτα μέσω Καρπενησίου  

  Από: icet στις 31/07/2009 11:32 πμ.

Λοιπόν, τη Κυριακή 02/08 αν όλα πάνε καλά φεύγω για καμιά 10αριά μερούλες με προορισμό τη Λούτσα Πρεβέζης όπου ελπίζω να ξεκουράσω το ταλαιπωρημένο μου κορμί μαζί με την οικογένεια φυσικά.

Τα πιτσιρίκια με τη σύζυγο θα τους παραλάβω από την Άρτα όπου θα αφήσω τη μηχανή και θα πάρω το αυτοκίνητο για να πάμε στη Λούτσα.
Βέβαια όλα αυτά δεν σας ενδιαφέρουν αλλά τα γράφω μήπως και πάει και κανείς άλλος προς τα εκεί για διακοπές.

Τώρα θέλω τη συμβουλή σας ή αν έχει κάνει κάποιος τη διαδρομή Αθήνα-Θήβα-Μπράλος-Λαμία-Καρπενήσι-Γέφυρα Τατάρνας-Τρίκλινον-Εμπεσος-Κομπότι-Άρτα.
Απ' ότι είδα στο Google Maps είναι περίπου 425 Κμ. αλλά ανεβαίνεις και κατεβαίνεις βουνά και πρέπει να είναι κανά 7ώρο η διαδρομή.
Βέβαια δεν βιάζομαι, βόλτα θα κάνω αλλά ρωτάω αν αξίζει σαν διαδρομή.

Ααα και καλές διακοπές σε όσους πάνε
---biip biip---

Re: Άρτα μέσω Καρπενησίου  

  Από: Barkos στις 31/07/2009 11:37 πμ.

αν δεις αραγμενα tiger λούτσα το επόμενο
και μεθεπόμενο σκ εκεί θα είμαι και εγώ.

ρακετα, φαι και μπύρα ειναι το άθλημα του καλοκαιριού

Re: Άρτα μέσω Καρπενησίου  

  Από: icet στις 31/07/2009 11:48 πμ.

Barkos"αν δεις αραγμενα tiger λούτσα το επόμενο
και μεθεπόμενο σκ εκεί θα είμαι και εγώ.

ρακετα, φαι και μπύρα ειναι το άθλημα του καλοκαιριού"


Καλά πόσα Tiger θα είστε ; !!
---biip biip---

Re: Άρτα μέσω Καρπενησίου  

  Από: icet στις 31/07/2009 11:48 πμ.

Ο χάρτης...
---biip biip---

Re: Άρτα μέσω Καρπενησίου  

  Από: jimdom στις 31/07/2009 12:06 μμ.

η διαδρομη ειναι πολυ ομρφη κ εχει αρκετο πρασινο αρκει να αντεχει το στομαχι σου τις στροφες!
Πρεβεζα κ συγκεκριμενα στην μαγευτικη καστροσυκια θα βρισκομαι κ εγω τον Αυγουστο αλλα μετα τις 15!
Οτι αποροια εχεις μην διστασεις να ρωτησεις καθως ειναι τα πατρια εδαφη κ τα ξερω καλα!


Υ.Γ barkos μεχρι ποτε θα μεινεις πρεβεζα?

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Άρτα μέσω Καρπενησίου  

  Από: icet στις 31/07/2009 12:23 μμ.

jimdom"η διαδρομη ειναι πολυ ομρφη κ εχει αρκετο πρασινο αρκει να αντεχει το στομαχι σου τις στροφες!
Πρεβεζα κ συγκεκριμενα στην μαγευτικη καστροσυκια θα βρισκομαι κ εγω τον Αυγουστο αλλα μετα τις 15!
Οτι αποροια εχεις μην διστασεις να ρωτησεις καθως ειναι τα πατρια εδαφη κ τα ξερω καλα!
"


Thanks για την απάντηση, κι εγώ εκεί πηγαίνω κάθε χρόνο, πανέμορφα μέρη... αλλά από Καρπενήσι είναι η πρώτη φορά που θα πάω.
---biip biip---

Re: Άρτα μέσω Καρπενησίου  

  Από: Barkos στις 31/07/2009 1:43 μμ.

ice"Καλά πόσα Tiger θα είστε ; !! "

μάλλον 2-3

jimdom"Υ.Γ barkos μεχρι ποτε θα μεινεις πρεβεζα?"

μαλλον 6/7/8/9 και 13/14/15/16. αλλά δεν ξέρω τίποτα σίγουρα γιατι μπορεί να πάω και κέρκυρα

Re: Άρτα μέσω Καρπενησίου  

  Από: spyro στις 31/07/2009 4:01 μμ.

Πέρσυ και προπερσυ τέτοιο καιρό πήγα στο Καναλάκι Πρεβέζης απο ακριβως αυτην την διαδρομη που αναφέρεις. Και μαντεψε τι άλλο........

ΑΥΡΙΟ θα κάνω το ιδιο αλλα δεν ειναι σίγουρο αν θα παω με την μηχανη αυτη τη φορά.

Η διαδρομή απο Λαμία μέχρι Χαλκιόπουλιο ειναι απίστευτη..... μαγευτική θα ελεγα για αυτο την κάνω κάθε χρόνο. Πάντως για μπάνιο θα πηγαίνω στο Αλωνάκι και Σκάλα τα οποία ειναι λίγο πιο πάνω απο την Λουτσα. Θα ειμαι εκει όλη την εβδομάδα. τηλ 6946210939.

Μην ξεχάσεις να πιείς κανα καφεδάκι στο Καρπενήσι στην πλατεία, να ρίξεις μια βουτιά στον Ποταμό Μέγδοβα να δροσιστείς και φαγητό στο Κερασοχωρί η στην Βίνιανη.

Προσοχή μην μπερδευτείς μετα το Καλεσμένο. Να πάς προς Βίνιανη - Κερασοχώρι και όχι αριστερά κάτω προς Αγρίνιο (Αν και αυτη τη διαδρομή πρέπει να την κάνουμε καποια στιγμή γιατι εχω ακούσει ακόμα καλύτερα λογια).

Μετά το Κερασοχώρι ως την Γέφυρα της Τατάρνας εχεις αρκετό δρόμο οπότε μην φοβηθείς οτι εχεις χαθεί και γυρίσεις πίσω. Μπορεί να φενεται κοντα στον χάρτη αλλα στην πραγματικότητα ειναι αρκετούτσικη η διαδρομή. Όπως και αρκετή (εώς πολύ, πάνω που νομίζεις οτι φτάνεις) ειναι η διαδρομή απο Χαλκιόπουλο - Έμβεσος - Κομπότι. Καλύτερα να μην σε πιάσει το σούρουπο εκει πάνω όπως εγω πέρσυ που με εκνεύρισε και με κούρασε πολύ.

PS. Πολλοί Triumpαδες θα μεζευτούμε στην περιοχή. Δεν οργανωνόμαστε να πάμε καμια ορεινή βόλτα μεσοβδόμαδα λέω εγω? αιντε............

Re: Άρτα μέσω Καρπενησίου  

  Από: Sprinter στις 31/07/2009 4:09 μμ.

Εγω αυτή (αυτές) τις διαδρομές τις προτείνω ανάποδα (ώστε να χεις ανηφόρες στο στροφιλικι απο Κρεμαστά, Αγρίνιο κλπ πρός Καρπενήσι) και όχι Αυγουστιάτικα γιατί πιάνει ζέστη εκεί μέσα στα φαράγγια.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Άρτα μέσω Καρπενησίου  

  Από: gcoupe στις 31/07/2009 10:59 μμ.

Μόλις γύρισα από παραλία Βράχου στην Πρέβεζα... Καλα να περάσεις φίλε... Απλά στη διαδρομή που θα κάνεις να είσαι προσεκτικός γιατί ο δρόμος δεν είναι και ο καλύτερος... Καθημερινά ανεβαίνω από Αγρίνιο στο δρόμο πρός το Καρπενήσι για 20 χλμ. Όντως η διαδρομή Καρπενήσι - Αγρίνιο μέσω της γέφυρας της Επισκοπής είναι τέλεια και το τοπίο απίστευτο... Κάποια στιγμή γίνεται και ένα River Party προς τα εκει πάνω. Αν θέλετε να μάθω λεπτομέρειες πείτε μου...

Re: Άρτα μέσω Καρπενησίου  

  Από: icet στις 01/08/2009 12:20 μμ.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

Spyro: θα σε πάρω τηλέφωνο να βρεθουμε πάνω αφού δεν ετυχε να βρεθουμε στην Αθήνα

gcoupe: ευχαριστώ για τις ευχές και τις συμβουλές, όσο για το river Party ευχαριστώ αλλά θέλω να ξεφύγω από πάρτι και εκδηλώσεις...

Sprinter: Έχεις δίκιο για τη ζέστη αλλά πάω να βρω την οικογένεια που είναι ήδη στην Άρτα και είναι ευκαιρία να πάω βόλτα μετά από ένα αρκετά δύσκολο καλοκαίρι, με πολύ τρέξιμο, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων .
Θα βάλω φωτογραφίες όταν με το καλό γυρίσω σε καμία 10ριά μέρες
---biip biip---

Re: Άρτα μέσω Καρπενησίου  

  Από: tsompanis στις 01/08/2009 1:29 μμ.

στην παραλία της λούτσας θα ξανακατέβουμε και εμείς δευτέρα
σπριντ και ένας ακόμη τίγρης του spyral (αν ψηθεί). γενικά όπου δώ τίγρη θα κορνάρω..η θα σφυρίζω αφού η κόρνα είναι οφ!...ό.κ??
καλές βουτιές σε όλους σας.εγώ πετάχτηκα αργυρόκαστρο, σαράντα και μάλλον την τρίτη θα την ξανακάνω

Re: Άρτα μέσω Καρπενησίου  

  Από: icet στις 01/08/2009 2:57 μμ.

Στη λούτσα θα είμαι με το τουτού αφού η μηχανη θα μείνει στη Άρτα, αλλά δεν νομίζω να κυκλοφορουν και πολλα Sprint στη Λούτσα τη Δευτέρα
---biip biip---