Triumph service

Re: Triumph service  

  Από: Spitfire στις 02/07/2009 5:14 μμ.

εγω δε θα ασχοληθώ αν ο Καλαμοβρακάς πουλάει το λάδι 2€ παραπάνω από την ΕΛΙΟΦΙΛ ή 1€ πιο κάτω από τον ΕΥΘΥΜΙΟΥ

Θα καταθέσω απλά την εμπειρία μου:

To Bonneville αγοράστηκε καινούριο απο την ΙΝΤΕΡΜΟΤΟ του Ν.Παπαδημητρόπουλου στου Πειραιά.
Το είχα παραγγείλει με κάποια εξτράκια.
Αφού παρέλαβα το μηχανάκι πληροφορήθηκα από το Νίκο πως κάποια από τα έξτρα (κιτ στροφόμετρου, fuel tank pads και τάπα βενζίνης με κλειδί) θα ερχόντουσαν μετά από 1-2 εβδομάδες

Δυστυχώς η ΙΝΤΕΡΜΟΤΟ στον Πειραιά είναι ένα καλό σημείο πώλησης TRIUMPHs, αλλά το συνεργείο με το οποίο συνεργάζεται δεν είναι του ίδιου επιπέδου...

Όταν τα αξεσουάρ ήρθαν πήγα στο συνεργείο (Κ.Καλαμοβρακάς) να μου τα τοποθετήσει.

Ο Καλαμοβρακάς προφασιζόμενος ότι έλυσε όλο το μπροστινό σύστημα, με λίγα λόγια το μισό μηχανάκι, για να τοποθετήσει το κιτ στροφόμετρου, με χρέωσε 100€(!)
Εγω επειδή δεν θυμόμουν ακριβώς πόσο έγραφε ο κατάλογος της TRIUMPH για τοποθέτηση, είπα να μην το κάνω θέμα. Άλλωστε από τη μια δεν ήμουν σίγουρος από την άλλη δεν είχε μεγάλη διαφορά αν ήταν 87 κι εκείνος τελικά χρέωσε 100. Θα το έβλεπα το βράδυ όταν έφτανα σπίτι, σκέφτηκα...

Γυρνώντας στο σπίτι είδα ότι ο κατάλογος έδινε 20κάτι ευρώ για τοποθέτηση στροφόμετρου. Επίσης έδινε 4κάτι ευρώ για τοποθέτηση των λαστιχένιων pads στα πλαινά του ντεπόζιτου και δωρεάν την τοποθέτηση τάπας βενζίνης (που την κάνει άλλωστε κι ενα 2χρονο παιδάκι)

Το θέμα το έθιξα μονο στον Νίκο (ΙΝΤΕΡΜΟΤΟ) ο οποιος προσπάθησε αρχικά να τον δικαιολογήσει λέγοντάς μου "σου κανε κι αλλα πράγματα εκτός από το στροφόμετρο" :swear1 και στη συνέχεια προσπάθησε να βρει μια συμβιβαστική λύση

Απέρριψα την οποια λύση για συναίνεση θεωρώντας ότι από τοτε και στο εξής δε θα μπορούσα να ξαναεμπιστευτώ κάποιον που με ειχε αντιμετωπίσει με αυτόν τον τρόπο!

Αυτή είναι η εμπειρία μου από τον Νταβέλη.... ουπς σορρυ.... Καλαμοβρακά ήθελα να γράψω αλλά μπερδεύτηκα στην πληκτρολόγηση

Ποια υπόληψη σπιλώνω λοιπόν κι εγώ και πόσο μικροπρεπής μπορώ να θεωρηθώ?
Δεν μιλάμε για τακάκια που ενδεχομένως χρέωσε 2€ παραπάνω, αλλά για μία παροχή υπερεσιών που την πλήρωσα 3 φορές αντί για 1 ! ! !

Re: Triumph service  

  Από: tripletech στις 02/07/2009 6:19 μμ.

θα συμφωνησω στα περοσσοτερα με τον sprinter.
η τελευταια αλλαγη λαδιων +φιλτρο 16ευρο χ 4 +12=76ε.τοσο στοιχησε που εκανα μονος μου (4χmotul 300v) που υποτιθεται οτι τα πηρα σε καλη τιμη.Αν ειχα μαγαζι θα επρεπε να χρεωσω το λιγοτερο τοσο,δεδομενου οτι εβγαζα τουλαχιστον 5ε στο λιτρο.
Αλοιως θα το κλεινα το μαγαζι!
Τωρα το οτι πχ το FIAT punto T-jet εχει 75ε σερβις 15000 χιλμ.και το suzuki swift λιγοτερο απο 120ε το 90000 χλμ....ειναι αλλο θεμα.

Re: Triumph service  

  Από: coot στις 02/07/2009 11:01 μμ.

Native"Μην ξεχνάτε πάντως οτι ο http://www.trade-wind.gr ή Λαμπριανίδης αλλίως, τα Motul τα συσκευάζει σε εργοστάσιο στην κόρινθο μόνος του...γι'αυτο έχει αυτές τις τιμές. Δεν λέω οτι δεν είναι καλά απλά αυτο εξηγεί την τιμή...Για πήγαινε να πάρεις Mobil 1 η Amsoil να δείς πόσο θα το πληρώσεις...."

παραεισαγωγέας είναι ο άνθρωπος και έγραψα τις τιμές που μπορεί κάποιος να τα αγοράσει μέσω παραεισαγωγής και ίσως άλλο ένα 5% με 10% πιο κάτω σε πιο μεγάλες ποσότητες. Στα Αραλ κανει χρόνια παραεισαγωγή και έχει κατακλείσει όλη την αγορά.
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Triumph service  

  Από: tripletech στις 03/07/2009 12:09 πμ.

Sprinter"Ο Λαμπριανιδης ειναι που τσακώνεται με τον Χαμπή και ο Χαμπής κυκλοφοράει κουβέντες για μαιμούδες?"

δεν νομιζω,η συσκευασια του 10-40 300ν που ειχα παρει απο τον Λαμπριανιδη αγραφε
'' κωστας χαμπης...κτλ"εισαγωγη

Re: Triumph service  

  Από: gran tiger στις 03/07/2009 1:11 πμ.

εδω η μαλακια παρατραβηξε.
μην ξαναπατε συναργειο, μην ξαναλαξετε λαδια αφου τσιγκουνευεστε 2-3 ευρο και δεν σας νοιαζουν τα 12500.
Α... αν τυχει και πατε για συμπληρωμα να ζητατε ορυκτελαιο. εγω για τη γρια μου δινω 4 χ 22+8 το φιλτο.
Η αλλη λυση ειναι να σας στελνει ο ΑΤΝ PANOS ελαιολαδο με 1,65 το κιλο? ?? απο την κρητη:salut1

Re: Triumph service  

  Από: tripletech στις 03/07/2009 8:36 πμ.

gran tiger"εδω η μαλακια παρατραβηξε.
μην ξαναπατε συναργειο, μην ξαναλαξετε λαδια αφου τσιγκουνευεστε 2-3 ευρο και δεν σας νοιαζουν τα 12500.
Α... αν τυχει και πατε για συμπληρωμα να ζητατε ορυκτελαιο. εγω για τη γρια μου δινω 4 χ 22+8 το φιλτο.
Η αλλη λυση ειναι να σας στελνει ο ΑΤΝ PANOS ελαιολαδο με 1,65 το κιλο? ?? απο την κρητη:salut1"

ΞΕΦΤΙΛΑ ΜΕΓΑΛΗ ΡΕ ΠΑΝΟ,ΠΑΙΡΟΥΝ ΤΟ ΛΑΔΑΚΙ 1,65? ΤΣΑΜΠΑ!
ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΚΑΥΣΟΞΗΛΑ ΤΑ ΡΙΜΑΔΙΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ

Re: Triumph service  

  Από: ATN PANOS στις 03/07/2009 3:55 μμ.

ειδατε που κανταντησαμε???
να μας σερνουν απο την μυτη οι διαφοροι ευρωπαιοι,και εμεις εδω να κοντευουμε
να μαλωσουμε,για το το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο

ειπα να μην ανακατευτω τοσες μερες,που διαβαζω τι χιλια μυρια
αλλωστε δεν ειμαι ειδικος στα λαδια ουτε σε τιποτα αλλο.
καθε μερα μαθαινω και κατι καινουργιο.

με αφορμη τα λαδια,και τα συνεργεια που εχουμε αναφερει σε αλλη ενοτητα
θα πω μονο τα εξης

διαβαζοντας ολες αυτες τις μερες για το ποιο ειναι το καλυτερο λαδι
η ποιο ειναι το καλυτερο συνεργειο,απλα μπερδευτηκα περισοτερο.
και ας ξερω 5-10 πραγματα απο την προηγουμενη μου δουλεια για 10 χρονια περιπου.(μηχανικος αυτοκινητων)
θα πω μονο για αυτο που ειμαι σιγουρος.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΛΑΔΙ, ΟΥΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ.
ΟΥΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΟΥΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΔΗΓΟΣ!
ο καθενας εχει την αποψη του για πολλους και διαφορους λογους.
αν για μενα το street triple ειναι το καλυτερο,για καποιον αλλο ισως ειναι το χειροτερο.
γουστα και αποψεις διαφορετικες για τον καθενα μας!!!
ας σεβαστουμε ο ενας τον αλλο!
ας σεβαστουμε και ολους αυτους που μας προσφερουν αυτο το forum απλοχερα,χωρις να ζητανε ποτε κατι!

και για να κλεισω εδω,και να μην κανω τον εξυπνο, μιας και δεν ειναι το καταληλο μερος
θα πω οτι τοσες μερες με ολες αυτες τις διαφωνιες,δε ειδα κανενα να κανει εστω και λιγο πισω.
ουτε ενα ΣΥΓΝΩΜΗ.
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Triumph service  

  Από: fethry στις 04/07/2009 8:07 μμ.

@ATN PANOS
συμφωνώ μαζί σου κι επαυξάνω, αλλά τόσο καιρό θα έπρεπε να έχεις καταλάβει κάποια πράματα
ATN PANOS"και για να κλεισω εδω,και να μην κανω τον εξυπνο, μιας και δεν ειναι το καταληλο μερος
"

δυστυχώς για πολλούς είναι...
ATN PANOS"ουτε ενα ΣΥΓΝΩΜΗ."

θα ήταν αφελές να περιμένεις οτι θα γίνει ποτέ αυτό...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Triumph service  

  Από: gpgeorgiadis στις 07/07/2009 4:58 μμ.

Καλησπερα και απο εμενα! Διαβαζω τοση ωρα και πραγματικα δεν ξερω αν πρεπει να βαλω τα γελια οι τις φωνες. Βασικα θα ηθελα να πω σε ολους πρωτα απο ολα οτι εζησα 5 χρονια στην Αγγλια και ετσι εχω καποια σχετικα μικρη εμπειρια με τους Αγγλους αλλα και τα προϊοντα τους. Ολοι μας ξερουμε οτι αγοραζοντας ενα μηχανακι Triumph, παιρνουμε κατι σχετικα εξεζητημενο με ολα τα καλα του και τα ασχημα του. Οι Αγγλοι απο μονοι τους εχουν καποια στανταρς τα οποια ειναι υποχρεωμενοι εδω οι δικοι μας να τηρουν...! Εχω Triumph αρκετα χρονια και ειμαι ευχαριστημενος. Το μονο "κακο" μπορω να πω ειναι η νοοτροπια και η συμπεριφορα της αντιπροσωπειας, η οποια ωφειλεται στο μονοπωλειο...! Τωρα οσον αφορα το service διαβασα εδω μεσα πολυ διαφημιση σε καποιους. Το κακο με τα forums ειναι οτι ειναι απροσωπα οποτε ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει. Διαφωνω ομως στην τοσο θετικη διαφημιση σε καποιους και στην τοσο αρνητικη σε καποιους αλλους, εκτος και αν καποιος κερδιζει κατι απο ολο αυτο. Το λεμε την αποψη μας δεν ειναι κακο, δεν πρεπει ομως με τον τροπο μας να την επιβαλλουμε. Βεβαια οπως λενε και οι Αγγλοι "ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΚΩΛΟΤΡΥΠΙΔΕΣ... ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΜΙΑ"

Re: Triumph service  

  Από: fethry στις 08/07/2009 1:03 μμ.

gpgeorgiadis"Τωρα οσον αφορα το service διαβασα εδω μεσα πολυ διαφημιση σε καποιους. Το κακο με τα forums ειναι οτι ειναι απροσωπα οποτε ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει. Διαφωνω ομως στην τοσο θετικη διαφημιση σε καποιους και στην τοσο αρνητικη σε καποιους αλλους, εκτος και αν καποιος κερδιζει κατι απο ολο αυτο. Το λεμε την αποψη μας δεν ειναι κακο, δεν πρεπει ομως με τον τροπο μας να την επιβαλλουμε."

εδώ διαφήμιση δε γίνεται... τουλάχιστον απ'την πλειονότητα των ανθρώπων που γράφουν, κι αν σου φαίνεται οτι συμβαίνει, δε συμβαίνει εκούσια...
ο καθένας αναφέρει τις εμπειρίες του απο τον εκάστοτε μάστορα...
προσωπικά, οι εμπειρίες μου με οδήγησαν στο συγκεκριμένο που πηγαίνω τώρα και κατά πάσα πιθανότητα θα συνεχίσω να πηγαίνω... δεν προσπαθώ να σε πείσω να πηγαίνεις κι εσύ, είναι απλά η κωλοτρυπίδα μου...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Triumph service  

  Από: panagiotis στις 09/07/2009 11:34 μμ.

Ας πω και εγω την γνωμη μου σα καινουργιος στο forum.
αγορασα το μηχανακι μου στα 12000 χιλιομετρα.ειναι το πρωτο triumph που αγοραζω και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.οταν το αγορασα αρχισα να ψαχνω εναν καλο μαστορα αφου εχασα τον δικο μου ο οποιος μου απαντησε δε φτιαχνω ευρωπαικα μηχανακια μιας και του πηγαινα το r1 μου.
να μην τα πολυλογω μενω στον πειραια και ακουσα για τον καλαμοβρακα.δευτερη μερα που πηρα το μηχανακι το πηγα σε αυτον να μου πει την γνωμη του.του συστηνομαι και ερχεται εξω με το κομπιουτερ και μου λεει να βγαλω εξω την φυσα του εγκεφαλου.το βαζει στο κομπιουτερ και εκανε λες και το μηχανακι εχει στραβωμενες μπιελες.μου λεει εχεις 2 πολυ σοβαρα προβληματα.του λεω ρε φιλε πλακα μου κανεις?μου απανταει φερε το αυριο 9 το πρωι να το φτιαξουμε.το πηγαινω την επομενη μερα το πρωι αγχωμενος απο τις 8 και μιση σαν μαλακας και στις 10 επρεπε να ειμαι στην δουλεια μου.τον βλεπω που λετε και βγαινει εξω και μου λεει περιμενε ερχομαι.περιττο να πω οτι περιμενα μιση ωρα.αφου ειχα αρχισει να χανω την υπομονη μου τελικα ηρθε.μου λεει βαλε το μεσα.βαζει το κομπιουτερακι στον εγκεφαλο και δεν εκανε πανω απο 15 δευτερολεπτα να το φτιαξει.ενα απλο reset εκανε και η πλακα ειναι οτι δε μιλαγα για να νομιζει οτι δε ξερω και να δω τι θα μου πει.το βγαζει το κομπουτερακι απο τον εγκεφαλο και μου λεει ετοιμος εισαι.του λεω ποσα σας χρωσταω?και μου λεει τιποτα απλα οταν το φερεις στο service να κοιταξουμε λιγο το κοντερ.ο ανθρωπος πηγε να με κανει πελατη με λιγα λογια με λαθος τροπο..το πηρα απο κει και την επομενη μερα το πηγα στο σακη στο γαλατσι αφου ολοι εκει μου λεγανε να το παω.
το πρωτο πραγμα που διακρινεις στο σακη οταν τον γνωριζεις ειναι η λεξη που λεει το 'ανθρωπε' και το λεει με ενα τροπο που εχει πολυ πλακα παρα την κουραση που επικρατει.παρα μια ψιλοπαρεξηγηση που ειχαμε επειδη το βιαζομουνα το μηχανακι εχω να πω τα καλυτερα λογια για τα παιδια και ειδικα για τον φιλιππα ο οποιος μου εδινε τοσο αναλυτικες εξηγησεις για το μηχανακι που επαθα πραγματικα πλακα.
τις προαλλες πηρα τηλεφωνο για μια αλυσιδα που ηθελα να βαλω αλλα ο ανθρωπος εχει τοση δουλεια που την αγορασα και την εβαλα μονος μου.και τακακια που ειχα αγορασει πηγα εκει να μου τα βαλει και δε μου πηρε μια.μακαρι ρε γαμωτο να ητανε στον πειραια,σε λιγες μερες θα παω για service αλλα μονο την κινηση που σκεφτομαι οτι θα φαω μου ερχεται εμετος.
κατι αλλο που θελω να πω ειναι οτι οι μηχανικοι ρε παιδια δεν ειναι επιστημονες της nasa και πρεπει να σεβομαστε την κουραση και τον καθε μαλακα που αντιμετωπιζουν απο εμας.το θεμα ειναι να εχουμε μια σχεση φιλιας μεταξυ μας με ειλικρινια και ο κυριος καλαμοβρακας δε μου εδειξε ειλικρινια και προσπαθησε να με προσελκυσει με λαθος τροπο..
ευχαριστω που με ακουσατε,παναγιωτης
''Theres many who tried to prove that theyre faster
But they didnt last and they died as they tried''

Re: Triumph service  

  Από: Sprinter στις 09/07/2009 11:58 μμ.

Ναι ναι. Θα κοιταγε λίγο το κοντέρ, θα ανακάλυπτε ότι κλέβει (σώπα....) και μηπως θα ενδιαφερόσουν να σου πουλαγε ενα speedo healer παρεπιμπτόντως? Λέω εγώ τώρα... που ειμαι κακός.

Τι θα κοιταγε βρε στο κοντέρ? αν ανάβουν τα νούμερα?

Πάντως τα 2(!) σοβορά προβλήματα στα εφτιαξε, δε στα έφτιαξε? ramair σου έβαλε?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph service  

  Από: dimchrist στις 10/07/2009 11:32 πμ.

Sprinter"
Πάντως τα 2(!) σοβορά προβλήματα στα εφτιαξε, δε στα έφτιαξε? ramair σου έβαλε?"





Triple Way

Re:  

  Από: angelo_balto στις 11/07/2009 8:20 μμ.

mixalakis"Είχα πριν ένα fazer και ο Πιεράκος είναι εξουσιοδοτημένος yamaha.
Πήγα για πρώτο σέρβις εκεί και έδωσα 70 ευρώ για αλλαγή λαδιών, με δωρεάν εργασία!

Είχαμε συμφωνήσει να βάλω μπαγκαζιέρα και συναγερμό πληρώνοντας μετρητά όλο το ποσό με έκπτωση και όταν πήγα να πληρώσω μου έκανε τον χαζό και μου έλεγε την αρχική τιμή. Τελικά φυσικά δέχτηκε την συμφωνημένη τιμή.
Γενικά είχε ύφος μπλαζέ, εντελώς αδιάφορο και η συμπεριφορά του προς τους πελάτες δεν μου άρεσε καθόλου.
Αυτός δεν ακουμπάει μηχανάκι αν δεν είναι αγωνιστικό και οι τιμές του είναι φωτιά χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα."


Παιδιά λυπάμαι αλλά ο Πιεράκος είναι τραγικά πολύ μ@λ@κ@ς (sorry για το "γαλλικό" μου )... Τον ξέρω αρκετά και η μόνη μου συμβουλή είναι μία: ΜΑΚΡΙΑ (εκτός αν είσαι αδελφός/ξάδελφος/θείος/κουμπάρος... εκεί ναι, θα σας προσέξουν την μοτοσυκλέτα..)
it's not the ride... it's the rider...

Re: Re:  

  Από: Native στις 12/07/2009 2:32 πμ.

angelo_bal"
Παιδιά λυπάμαι αλλά ο Πιεράκος είναι τραγικά πολύ μ@λ@κ@ς (sorry για το "γαλλικό" μου )... Τον ξέρω αρκετά και η μόνη μου συμβουλή είναι μία: ΜΑΚΡΙΑ (εκτός αν είσαι αδελφός/ξάδελφος/θείος/κουμπάρος... εκεί ναι, θα σας προσέξουν την μοτοσυκλέτα..)"

Δεν μας είπες όμως πως ακριβώς έχεις βγάλει τα συμπεράσματά σου, πες μας την προσωπική σου εμπειρία. Ο καθένας μπορεί να έχει παράπονα απο κάποιον μάστορα. Αν θέλεις να παραθέσεις κάποιο παράπονο η πληροφορία για οποιονδήποτε λόγο, μπορείς να το κάνεις με καλύτερο τρόπο, με το να βρίζεις ούτε βοηθάς κάποιον απο εμάς, ούτε καταφέρνεις κάτι.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...