Triumph service

Re: Triumph service  

  Από: Sprinter στις 02/07/2009 9:08 πμ.

psilo_paidi"Ας συμφωνησουμε σε κατι απλο ολοι.... ογδοντακατι ευρω για λαδοφιλτρο ειναι παααρα πολλα!!!!!!!!!!!!
Ο αλλος αλλαζει στο στρομα του λαδια με 35 γιουρα στην αντιπροσωπεια!
Καθεστε και τσακωνεστε για τους μαστορες και δεν εχετε καταλαβει οτι αυτοι εχουν επιβαλλει τις τιμες...
Και μην ακουσω οτι ο τιγρης ειναι πιο "ειδικο" μηχανακι απο το στρομα...
Αν ηταν γιαπωνας με 50 εξουσιοδοτημενους στο λεκανοπεδιο να δεις πως θα πεφταν οι τιμες (ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ)
τωρα το πως μιλαει και αν σε αγριοκοιταξε η σου κανε τα γλυκα ματια..τα ιδια και τα ιδια μηχανακια περνανε απο τα χερια τους καθε μερα,,ολοι καλοι μηχανικοι ειναι ειναι δυνατον να εισαι ασχετος μαστορας?μια χουφτα μηχανικοι ειναι, απο triumph ζουνε, και κοπανανε ανελεητα
οχι και να τσακωνομαστε για τους μαστορες αυτο παει πολυ
Το συμπερασμα ειναι οτι ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ αυτο πιστευω"


4*15 = 60 Ευρω για λάδια φουλ συνθετικα αν πάρεις τον μέσο όρο λιανικης των full synth.
15 Ευρω έχει περίπου το φίλτρο το 'μαμίσιο'
Συνολο 75 Ε μινιμουμ και μόνος σου να κάνεις την αλλαγή.

Δεν ξέρω τι φταίνε τα συνεργεία σε αυτό. Τι είπες? Θέλεις να στα πουλαει το συνεργείο όλα στην χοντρική που τα αγοράζει και να μη σου χρεώνει και εργασία, έτσι? Ε να πάς να κάνεις τις αλλαγές στο ΙΚΑ.

Μπορεί κάποιος να εξοικονομήσει 7-8 Ε αγοράζοντας ενα φίλτρο εμπορίου Hi Flo (τι ιδιο πραμα ειναι) Δε θα αρνηθεί ο μάστορας να στο βάλει. Από εκεί και περα αν βάλεις φίλρο κογκολέζικο και πάθεις δε θα σου φταίει κανείς, ε?

Από εκεί και περα τι? Να βάλεις ορυκτέλαια μονόβαθμα? Για πές μας τα 35 Ευρώ πώς βγαίνουνε με 4 λίτρα λαδιου? Α δεν παίρνει το Στρωμα 4 λίτρα? Α μήπως δεν βάζουν φουλ συνθετικά? I thought so αλλά και πάλι....

Ας μη λέμε ατεκμηρίωτα ότι θέλουμε. Α ! και δεν έχω όρεξη να συμφωνώ σε ότι κατεβάσει η κουτρα του καθενός να γράφει εδώ μέσα.

PS Africa Twin 'σερβιρισμενη' σε πολύ γνωστό Χοντομάγαζο (προσωπική εμπειρία, η Αφρικα ειναι στο γκαράζ μου):

1. Ελειπε η ροδελα της τάπας του λαδιου..... και ο 'μαστορας' την ειχε καργάρει όσο πήγαινε μπας και δε στάζει.
2. Μετα από αλλαγή αλλυσογράναζων, καταστράφηκε η γλύστρα του ψαλιδιου. Τι συνεβει άραγε? Απλώς ο 'μαστορας' δεν είχε βιδώσει την ασφάλεια του εμπρός γραναζιού με αποτέλεσμα το γρανάζι να παίζει σα τρελλο. Η ασφαλεια βρεθηκε χωρίς τις βίδες της μέσα στο καπάκι του γραναζιου.

Ασε μας ρε φίλε με τα χιλιάδες μαγαζια των γοαπωνέζικων. Χιλιάδες είναι και κάνεις κρα να βρείς ενα αξιοπρεπές...Να πάς το μηχανάκι χωρίς πρόβλημα και να μην το πάρεις με πρόβλημα... Προτιμώ 10 συνεργεία εκ των οποίων τα 8 αξιοπρεπή. Μπορώ να βρω πιο εύκολα το καλό...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Triumph service  

  Από: Native στις 02/07/2009 9:41 πμ.

psilo_paidi"Ας συμφωνησουμε σε κατι απλο ολοι.... ογδοντακατι ευρω για λαδοφιλτρο ειναι παααρα πολλα!!!!!!!!!!!!
Ο αλλος αλλαζει στο στρομα του λαδια με 35 γιουρα στην αντιπροσωπεια!
Καθεστε και τσακωνεστε για τους μαστορες και δεν εχετε καταλαβει οτι αυτοι εχουν επιβαλλει τις τιμες...
Και μην ακουσω οτι ο τιγρης ειναι πιο "ειδικο" μηχανακι απο το στρομα...
Αν ηταν γιαπωνας με 50 εξουσιοδοτημενους στο λεκανοπεδιο να δεις πως θα πεφταν οι τιμες (ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ)
τωρα το πως μιλαει και αν σε αγριοκοιταξε η σου κανε τα γλυκα ματια..τα ιδια και τα ιδια μηχανακια περνανε απο τα χερια τους καθε μερα,,ολοι καλοι μηχανικοι ειναι ειναι δυνατον να εισαι ασχετος μαστορας?μια χουφτα μηχανικοι ειναι, απο triumph ζουνε, και κοπανανε ανελεητα
οχι και να τσακωνομαστε για τους μαστορες αυτο παει πολυ
Το συμπερασμα ειναι οτι ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ αυτο πιστευω"


Ψηλέ, 80€ για λάδια + φιλτρο δεν είναι πολλά..ανάλογα τι λάδια βάζεις...είπαμε δεν γίνεται να θέλουμε και τα καλύτερα λάδια και να τα πληρώνουμε σαν ημισυνθετικά...παρατράβηξε νομίζω το ζήτημα όμως...καθένας έχει το μυαλό να κρίνει και να επιλέξει που ψωνίζει και τι αγοράζει...αμα δεν σας αρέσουν κάπου οι τιμές να πάτε αλλού και να ρωτάτε πριν αφήσετε το μηχανάκι σας...δεν είναι ντροπή να πείς σε κάποιον στα ίσα, φίλε είσαι ακριβός και να φύγετε αμα σας φανεί κάτι περίεργο...είπαμε οσο θράσος μπορούν να έχουν αυτοί άλλο τόσο και περισσότερο πρεπει να έχουμε εμείς. Πελάτες είμαστε...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Triumph service  

  Από: psilo_paidi στις 02/07/2009 1:08 μμ.

15 ευρο το φιλτρο για μενα ειναι κοροιδια.παρτε βαρκαντερο παρτε τζιες 8-9 ευρο το φιλτρο εχει.Δεν ειναι τα 5-6 ευρο ειναι 50% πανω η τιμη του. Τωρα γιατι ολοι αλλαζουν λαδια απο 35-55 ευρο και εμεις απο 85-95 ειναι μυστηριο

Re: Triumph service  

  Από: Sprinter στις 02/07/2009 1:19 μμ.

Ε δε πας καλα... Αυτο μόνο έχω να πώ Μυστήριο είναι η δυνατότητα αντίληψής σου...

Μπαίνεις στη μαύρη λίστα επειγόντως, και αμα ξαναδείς απάντηση μου σε πόστ σου (που στα παπάρια σου δηλαδή γιατι μόνος σου θέλεις να μιλάς, σαμπως διαβάζεις και τις απαντήσεις?) να μου γράψεις
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Triumph service  

  Από: Aris. στις 02/07/2009 1:29 μμ.

Native"

Ψηλέ, 80€ για λάδια + φιλτρο δεν είναι πολλά..ανάλογα τι λάδια βάζεις...είπαμε δεν γίνεται να θέλουμε και τα καλύτερα λάδια και να τα πληρώνουμε σαν ημισυνθετικά...παρατράβηξε νομίζω το ζήτημα όμως...καθένας έχει το μυαλό να κρίνει και να επιλέξει που ψωνίζει και τι αγοράζει...αμα δεν σας αρέσουν κάπου οι τιμές να πάτε αλλού και να ρωτάτε πριν αφήσετε το μηχανάκι σας...δεν είναι ντροπή να πείς σε κάποιον στα ίσα, φίλε είσαι ακριβός και να φύγετε αμα σας φανεί κάτι περίεργο...είπαμε οσο θράσος μπορούν να έχουν αυτοί άλλο τόσο και περισσότερο πρεπει να έχουμε εμείς. Πελάτες είμαστε..."



Νταξ δεν ειναι και ακριβως ετσι , δηλαδη τα συνεργεια (γενικοτερα) δεν εχουν καποιο συνδεσμο για να διατηρουν τις τιμες εκει που θελουν και να μην υπαρχει ανταγωνισμος ?

Και γω συντηρω ασανσερ με μια (α) τιμη στη λαρισα, αν φας 10 μερες ψαχνοντας στη θεσσαλια να βρεις φθηνοτερο συντηρητη ,το μονο που θα βρεις ειναι τιμες (α)²
Το σιγουρο ειναι οτι δε θα βρεις ουτε εναν πιο φθηνο απο μενα .
Ρε λες να ειμαι ο πιο οικονομικος στη θεσσαλια ?
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Triumph service  

  Από: Sprinter στις 02/07/2009 1:31 μμ.

Ρε Αρη θα μας τρελλάνεις και σύ. 3 το λάδι 3 το ξύδι 6 το λαδόξυδο. 4 δε γίνεται. Εδώ ο άλλος θέλει να αλλάζει λάδια με 30 ευρω και μας έχει πηδήξει. Τι σχέση εχει αυτό που λές εσύ τωρα?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph service  

  Από: Aris. στις 02/07/2009 1:38 μμ.

κοιτα εκανα ενα σχολειο πανω στο Quote που εχω , σοβαρα δεν γνωριζω τι μπορει να γραφετε σε αυτες τις 11 σελιδες !! Δεν εδωσα βαση εξ'αρχης (παλι καλα δηλαδη)

ενταξει αμα ο αλλος θελει να αλλαζει λαδια με 30ευρο ειναι υπερβολικος αλλα και τα 80-100 ευρο για λαδια που ζητανε (ολοι) δεν ειναι και λιγα , και δεν μπορεις να κανεις και τιποτα , οπως λεει ο φιλος παραπανω , να πας δηλαδη σε αλλον.

Ενταξει ψηλοSpam ειναι το reply μου
Ετσι , για να πω και γω κατι
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Triumph service  

  Από: Sprinter στις 02/07/2009 1:43 μμ.

Λοιπον δε θα το ξαναπώ:

4 λίτρα full-syn + φίλτρο μαμίσιο, κάτω από 80 ΔΕ ΠΕΦΤΕΙ. Αντε 75

Θέλετε λίγο πιο φτηνά? Παρτε βάλτε φίλτρο HiFlo να γλυτώσετε 6-7 Ευρά και από εκεί και πέρα φτηνότερα λάδια.

Αν σας πεί κάποιος για οποιαδήποτε μαρκα ότι βάζει τα παραπάνω με λιγότερα λεφτά να τον πείτε ψευτη (εκτός από boxerάκηδες κι άλλους στεγνοκάμπανους και βαλβολινοκιβωτιούχους που μπορούν και βάζουν ορυκτέλαια αυτοκινητάδικα)



Αυτά κι αει παρατήστε με μεσημεριάτικα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph service  

  Από: coot στις 02/07/2009 2:01 μμ.

τιμές εισαγωγής χοντρικής σε mobil 1 8,06 και το 300V 7,62
οι τιμές χωρίς Φ.Π.Α.
Να φτάνει στον χρήστη το 100% συνθετικό στα 15 με 20 είναι λογική τιμή γιατί πρέπει να περάσει από την αντιπροσωπεία στο εκάστοτε συνεργείο και ο καθένας πρέπει να βάλει το κέρδος του είτε με "δωρεάν" εργασία είτε χρεώνοντας σου εργασία.
Μην τον κράζετε τον άνθρωπο που θέλει να αλλάζει τα λάδια με 30 ευρώ αν βάλει το Motul 5100 με 7,50 το λίτρο τιμή λογική που υπάρχει στην αγορά και αρκετά αξιοπρεπές ορυκτέλαιο φίλτρο με 5 ευρώ κομπλέ δηλαδή με 35 ευρώ + την εργασία ( αν την κάνει κάνει μόνος του δε πληρώνει τίποτα.)
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Triumph service  

  Από: Sprinter στις 02/07/2009 2:21 μμ.

Δεν υπάρχει συνεργείο που να αρνηθεί να του πάς τα λάδια σου και το φιλτράκι σου να τα περάσει.

Το πρόβλημά μου είναι οταν η συζήτηση γίνεται μόνο για λόγους γκρίνιας, ατεκμηρίωτη, και συγκρίνοντας ανόμοια πράγματα (π.χ full syn με ορυκτέλαια). ΒΤW το 5100 υποτίθεται πώς είναι 'ημί' αλλα ο ορισμός του 'ημί' είναι πολύ φλου...(BTW Για πές μου που βρίσκεις το 5100 με 7,50 γιατί εγώ κάτω από 9-10 δεν το χω δεί)

Το μόνο λογικό στην πιο πάνω γκρίνια είναι η τιμή του μαμίσιου φίλτρου, αλλά και για αυτό ΔΕΝ φταίνε τα συνεργεία...

Νομίζω πως ημουν ξεκάθαρος.

(PS Ναι σε μεγάλη συσκευασία το 5100, κάνει τόσο, δίκιο έχεις).

(PS2. Νομίζω πώς όποιος γκρινιάζει για τις τιμές των συνεργείων, πρέπει να περάσει μια βόλτα απ' τας Ευρώπας ή τας Αμερικάς, να του πιάσουν τον κώλο με το χρονόμετρο στο χέρι, να το φχαριστηθεί και να καταλάβει ΑΠΑΞ και ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ, πώς η συντήρηση της ΜΕΓΑΛΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ειναι ακριβό πράγμα κι αν δεν το αντέχει η τσέπη του ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕ. H κάβλα κοστίζει. Κι όποιος μου πεί πώς πήρε την χιλιάρα για εργαλείο θα τον πάρω με τις πέτρες).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph service  

  Από: vakis75 στις 02/07/2009 2:58 μμ.

(PS2. Νομίζω πώς όποιος γκρινιάζει για τις τιμές των συνεργείων, πρέπει να περάσει μια βόλτα απ' τας Ευρώπας ή τας Αμερικάς, να του πιάσουν τον κώλο με το χρονόμετρο στο χέρι, να το φχαριστηθεί και να καταλάβει ΑΠΑΞ και ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ, πώς η συντήρηση της ΜΕΓΑΛΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ειναι ακριβό πράγμα κι αν δεν το αντέχει η τσέπη του ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕ. H κάβλα κοστίζει. Κι όποιος μου πεί πώς πήρε την χιλιάρα για εργαλείο θα τον πάρω με τις πέτρες).[/quote]


Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ.

Re: Triumph service  

  Από: coot στις 02/07/2009 3:09 μμ.

Sprinter"Δεν υπάρχει συνεργείο που να αρνηθεί να του πάς τα λάδια σου και το φιλτράκι σου να τα περάσει.

Το πρόβλημά μου είναι οταν η συζήτηση γίνεται μόνο για λόγους γκρίνιας, ατεκμηρίωτη, και συγκρίνοντας ανόμοια πράγματα (π.χ full syn με ορυκτέλαια). ΒΤW το 5100 υποτίθεται πώς είναι 'ημί' αλλα ο ορισμός του 'ημί' είναι πολύ φλου...(BTW Για πές μου που βρίσκεις το 5100 με 7,50 γιατί εγώ κάτω από 9-10 δεν το χω δεί)

Το μόνο λογικό στην πιο πάνω γκρίνια είναι η τιμή του μαμίσιου φίλτρου, αλλά και για αυτό ΔΕΝ φταίνε τα συνεργεία...

Νομίζω πως ημουν ξεκάθαρος.

(PS Ναι σε μεγάλη συσκευασία το 5100, κάνει τόσο, δίκιο έχεις).

(PS2. Νομίζω πώς όποιος γκρινιάζει για τις τιμές των συνεργείων, πρέπει να περάσει μια βόλτα απ' τας Ευρώπας ή τας Αμερικάς, να του πιάσουν τον κώλο με το χρονόμετρο στο χέρι, να το φχαριστηθεί και να καταλάβει ΑΠΑΞ και ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ, πώς η συντήρηση της ΜΕΓΑΛΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ειναι ακριβό πράγμα κι αν δεν το αντέχει η τσέπη του ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕ. H κάβλα κοστίζει. Κι όποιος μου πεί πώς πήρε την χιλιάρα για εργαλείο θα τον πάρω με τις πέτρες)."

http://www.trade-wind.gr/index.php?page ... 57&lang=el
ένα κλασσικό σε 2Lt. και το 1lt στη φρατζή και γύρω μαγαζιά μπορείτε να το βρείτε στα 7,50 αφού στην ίδια τιμή τα αγοράζουν (το λίτρο)...
τα μαμίσια φίλτρα έχουν 15 ευρώ σε όποιον δεν αρέσει να πάρει fram ή κάποια άλλη εταιρεία κινέζικη αν είναι τόσο ακριβά........
ναι συμφωνώ απόλυτα τα συνεργεία είναι πανάκριβα αλλά μιλάμε και για άλλους μισθούς. Δηλαδή δε γίνεται για 3-4 ώρες δουλεια να σου παίρνει κάποιος το 1/4 του μηνιατικου σου αν βγάζεις 800 ευρώ θα δουλεύεις μια βδομάδα για να τα ακουμπήσεις σε 4 ώρες εργασίας.
και όντως η κ.....α κοστίζει
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Triumph service  

  Από: Native στις 02/07/2009 3:40 μμ.

Μην ξεχνάτε πάντως οτι ο www.trade-wind.gr ή Λαμπριανίδης αλλίως, τα Motul τα συσκευάζει σε εργοστάσιο στην κόρινθο μόνος του...γι'αυτο έχει αυτές τις τιμές. Δεν λέω οτι δεν είναι καλά απλά αυτο εξηγεί την τιμή...Για πήγαινε να πάρεις Mobil 1 η Amsoil να δείς πόσο θα το πληρώσεις....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Triumph service  

  Από: Sprinter στις 02/07/2009 3:45 μμ.

Ο Λαμπριανιδης ειναι που τσακώνεται με τον Χαμπή και ο Χαμπής κυκλοφοράει κουβέντες για μαιμούδες?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph service  

  Από: Native στις 02/07/2009 3:53 μμ.

Για μαιμούδες δεν ξέρω...αυτο που εχω ακούσει απο ανθρωπο που τον γνωριζει ειναι οτι φερνει λαδια με βυτια σε πολυ καλες τιμες και να συσκευαζει εδω....

Επιφυλάσσομαι...των πνευματικών δικαιωμάτων όμως και δεν ομιλώ όντας σίγουρος 100%.

Στο παπί πάντως βάζω Aral 10W40 oχι Motul 5100

Ευτυχώς έχουμε κατανόηση και μικρή κοινώνια σε αυτό το forum διαφορετικά έπρεπε να είχαμε μετρήσει μερικά ban ο καθένας για off-topic ...

Τελικά πάντως το πρόβλημα παραμένει άλυτο σε διαφορετικές μορφές κάθε φορά και πάλι για λάδια λέμε
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...