Poio kranos???

Re: Poio kranos???  

  Από: galileos στις 10/09/2010 11:21 πμ.

HelenKoR"
galileos"Δεν γνωρίζω πόσα έχεις δώσει για την μηχανή σου αλλά για την ασφάλειά σου δεν θα πρέπει να κάνεις καμμία μα καμμία υποχώρηση. Αν έχεις αμφιβολίες μπορείς να πας σε ένα μαγαζί να τα δοκιμάσεις και να αποφασίσεις. Να ξέρεις όμως ότι θα πρέπει να το φορέσεις αρκετές ώρες για να πάρει την φόρμα του κεφαλιού σου."


πολυ καλα τα σκεφτεσαι αλλά άλλο πραγμα ειναι να κανεις(ή να μην κανεις) σκοντο στην ασφαλεια σου(εις βαρος αυτης) και άλλο να πιανεσαι κοροιδο (if you know what I mean).

εννοειται οτι θα το αγορασω απο μαγαζι και οτι προφανως θα το δοκιμασω πρωτα.ολα δειχνουν πολυ ομορφα στην φωτογραφια αλλα δεν σημαινει οτι ολα σου ταιριαζουν εξισου. ξερω ατομο που το κεφαλι του εχει τετοιο σχημα που απο ολα τα κρανη στην Καλλιρροης μονο ενα συγκεκριμενο μοντελο της agv ειχε πολυ καλη εφαρμογη.
και πιστεψε με, οσες ωρες κι αν φορεσω ενα κρανος, το &%@#($ το σφυριγμα δεν θα αλλαξει...!!! trust me
*ισως με τα μυγακια στους αεραγωγους να γινει λιγο πιο μπασο... "


Καλημέρα! Όταν λές σφύριγμα τι εννοείς;
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Poio kranos???  

  Από: HelenKoR στις 10/09/2010 11:29 πμ.

πολυ καλημερα σου!

τι εννοω οταν λεω σφυριγμα?
.
.
.
εσυ τι καταλαβαινεις?
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Poio kranos???  

  Από: galileos στις 10/09/2010 11:48 πμ.

Επειδή μάλλον έχεις μπερδευτεί θα σου προτείνω το εξής. Αγόρασε το SHOEI XR1100, το οποίο έχει 2 αεραγωγούς εμπρός και τέσσερις πίσω για να μην ζεσταίνεσαι και ιδρώνεις . Επίσης, έχει υποσιάγωνο και μηχανισμό που σφραγίζει την ζελατίνα. Βάλε και ένα προστατευτικό λαιμού και θα είσαι οκ είτε πάς για βόλτα είτε για δουλειά είτε για ταξίδι

... επίσης μπορείς να φορέσεις και ωτοασπίδες για να σταματήσεις το σφύριγμα
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Poio kranos???  

  Από: giannisx στις 12/09/2010 5:11 μμ.

Γειά σου βρε Ελένη!! Μαύρα μάτια κάναμε να σε δούμε...
Αν το βασικό σου θέμα είναι ο θόρυβος τότε το Schuberth S1 Pro είναι πάρα πολύ καλή λύση. Συγκριτικά με το Shoei XR1000 που είχα πριν είναι η μέρα με την νύχτα σε επίπεδο θορύβου αλλά και άνεσης!! Επίσης το φιμέ ζελατινάκι είναι άψογο και πολύ λειτουργικό!!
Βέβαια, όπως είπε και ο παλιόγερος , είναι πολύ πιό ζεστό και λίγο πιό χοντροκομμένο από τα Shoei...
Επίσης τα shoei έχουν και μαγαλύτερη ποικιλία και ομορφότερα γραφικά (περί ορέξεως... κολοκυθόπιτα ).
Το καινούργιο XR1100 υποτίθεται είναι βελτιωμένο σε πολλά σημεία συγκριτικά με το 1000 αλλά δεν το έχω δοκιμάσει για να έχω άποψη...
Μπορείς να δοκιμάσεις όποτε θες το δικό μου S1 Pro αν και θα σου πέφτει κομματάκι μεγάλο
(καθότι γνωστός κεφάλας... )

Re: Poio kranos???  

  Από: HelenKoR στις 13/09/2010 4:31 μμ.

Γεια σου ρε Γιαννη!!!
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

Να σου πω την αληθεια ακομα δεν εχω προλαβει να κανω μια βολτα απο τα μαγαζια και δεν με βλεπω να προλαβαινω τουλαχιστον μεχρι (και) τον Οκτωβρη.
Θα δουμε, δεν βιαζομαι.
Σκεφτομαι ομως πολυ το agv που ποσταρα παραπανω
Ακομα κι αν δεν ειναι ειναι αυτο που θελω μπορω να το εχω για δευτερο (ή μηπως για τριτο? εχω χασει τον λογαριασμο πια)
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Poio kranos???  

  Από: LemTiger στις 30/04/2018 4:57 μμ.

Καλησπέρα σε όλους!

μπήκα στο φόρουμ μετά από πολύ καιρό για να γράψω για το κράνος που πήρα
μήπως μπορέσω να προστατεύσω κανέναν/καμία συν-triumph-ίτη/ίτισσα

μετά από σχετικά καλή έρευνα στο internet κατέληξα στο schuberth S2
το σχήμα του ταίριαζε στο κεφάλι μου, η κατασκευή του φάνηκε πολύ καλή και αποφάσισα να επενδύσω αυτά τα 500€

δυστυχώς από την πρώτη μέρα το κράνος με απογοήτευσε πλήρως
γιατί κάνει τρομερό θόρυβο (η ειρωνία είναι ότι κριτικές το κατατάσσουν στα πιο αθόρυβα της αγοράς)
από τα 70χλμ και μετά είναι ενοχλητικός, ενώ πάνω από τα 100 απλά σε ζαλίζει
το προηγούμενο κράνος που είχα με τον τίγρη ήταν xlite και δεν χρειαζόμουν ωτοασπίδες ούτε σε ταξίδια

μετά από παρότρυνση από το κατάστημα που το πήρα, άλλαξα 3 διαφορετικές ζελατίνες (την κοντή και της ψηλή της triumph και την givi airflow) και η κατάσταση δεν βελτιώνεται

έστειλα email στην schuberth και μου έστειλαν κάτι έξτρα μαξιλαράκια για να βάλω πίσω από τα μαξιλάρια των μάγουλων, αλλά μόλις τα έλαβα διαπίστωσα ότι υπάρχουν ήδη πάνω στο κράνος (...)

ξέρω ότι ο θόρυβος είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων (είμαι και 1.90)
αλλά δεν νομίζω ότι το συγκεκριμένο κράνος κάνει για οποιονδήποτε αναβάτη με tiger 800

έχετε κάτι να προτείνετε για αντικατάσταση;
πραγματικά με τρομάζει η σκέψη του να πάρω και 2ο κράνος και να με απογοητεύσει κι αυτό

ευχαριστώ!!
On Iron Horse he flies
On Iron Horse he gladly dies
Iron Horse his wife
Iron Horse his life

Re: Poio kranos???  

  Από: Tigris3 στις 30/04/2018 10:32 μμ.

Πιστεύω ότι το θέμα θόρυβος στα κράνη είναι υποκειμενικό και εξαρτάται όχι μόνο από τον τύπο και μοντέλο μηχανής αλλά και τον ίδιο τον αναβάτη. Το ίδιο κράνος κάποιος θα το πει αθόρυβο, και κάποιος άλλος θορυβώδες σε παρόμοιες συνθήκες. Θα σου πρότεινα το Shoei GT Air το οποίο συγκαταλέγεται στα κάπως πιο ήσυχα κράνη και αυτό.
Επειδή το έχω δεν θα το χαρακτήριζα πάντως αθόρυβο (τουλάχιστον σε σύγκριση με το HJC RPHA 10+ που θεωρείται θορυβώδες), απλά λίιιγο πιο ήσυχο από το HJC. Αλλά επίσης δεν νομίζω ότι θα μπορούσα ποτέ να χαρακτηρίσω οποιοδήποτε κράνος ως αθόρυβο. Σε ταξίδι θα φορέσω ωτοασπίδες όποιο κράνος και να έχω.
Ίσως να μπορείς να κάνεις test ride σε κάποιο κατάστημα (τουλάχιστον σε τέτοιας κατηγορίας κράνη) ώστε να έχεις καλύτερη άποψη πριν αγοράσεις.