BOHUEIA!!!!!

BOHUEIA!!!!!  

  Από: T 120 R στις 11/03/2010 6:05 μμ.

Παιδια θέλω την βοηθεια σας. Ενας πολύ καλός μου φίλος έχει κάνει ανακατασκευή σε μια Τ 120 R του 1970.
Έχουμε πρόβλημα όμως στα ηλεκτρικά. Όταν δίνουμε παροχή με ένα τροφοδοτικό στους πόλους της μπαταρίας, έχουμε κατά πρώτον σπινθιρισμούς στους πόλους, που απ οτι ξέρω υπάρχει διαρροή και τέλος η δίοδος Zener, που χρησιμοποιείται για την σταθεροποίηση της τάσης ζεσταίνεται αρκετά. Μπορεί καποιος να δώσει καμια ιδέα?

Re: BOHUEIA!!!!!  

  Από: Sprinter στις 11/03/2010 6:20 μμ.

Οξείδωση - απανθράκωση σε κάποιες ηλεκτρικές επαφές - ενώσεις ?
Η Zener φυσιολογικό δεν είναι να ζεσταίνεται?

Μάλλον πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον ηλικιωμένο μάστορα ηλεκτρολόγο μηχανών. Αυτός που ήξερα εγώ πήρε σύνταξη.

Από την άλλη, τώρα θυμήθηκα έχω έναν φίλο που είχε παλιά ενα τέτοιο Bonnie και το ειχε ανακατασκευάσει μόνος του. Αν θές ρίξε ενα ΠΜ να σε φέρω σε επαφή μπας και ξέρει. Τώρα έχει το παλιό μου Σπριντ ST 955.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: BOHUEIA!!!!!  

  Από: Aris. στις 11/03/2010 7:21 μμ.

@ sprinter , συνταξη πηρε , οχι μαλακινση

@t120r μηπως του δινεται εναλασωμενο ??
Οταν λες τροφοδοτικο τι εννοεις ? μετασχηματιστη απο 220 πριζα σε 12? γιατι τοτε σιγουρα ειναι εναλασωμενο και χρειαζεσαι ανορθωση.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: BOHUEIA!!!!!  

  Από: Sprinter στις 11/03/2010 8:28 μμ.

Μπαρντόν?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: BOHUEIA!!!!!  

  Από: gran tiger στις 12/03/2010 1:17 πμ.

T 120 R"Παιδια θέλω την βοηθεια σας. Ενας πολύ καλός μου φίλος έχει κάνει ανακατασκευή σε μια Τ 120 R του 1970.
Έχουμε πρόβλημα όμως στα ηλεκτρικά. Όταν δίνουμε παροχή με ένα τροφοδοτικό στους πόλους της μπαταρίας, έχουμε κατά πρώτον σπινθιρισμούς στους πόλους, που απ οτι ξέρω υπάρχει διαρροή και τέλος η δίοδος Zener, που χρησιμοποιείται για την σταθεροποίηση της τάσης ζεσταίνεται αρκετά. Μπορεί καποιος να δώσει καμια ιδέα?"



6volto τροφοδοτικο?

Re: BOHUEIA!!!!!  

  Από: grgasteus στις 12/03/2010 8:40 πμ.

Aris."@ sprinter , συνταξη πηρε , οχι μαλακινση

@t120r μηπως του δινεται εναλασωμενο ??
Οταν λες τροφοδοτικο τι εννοεις ? μετασχηματιστη απο 220 πριζα σε 12? γιατι τοτε σιγουρα ειναι εναλασωμενο και χρειαζεσαι ανορθωση."

για να αναφέρει zener, μαλλον πως είναι νορμάλ τροφοδοτικό ! ! ! αλλά δεν αποκλείεται κάτι να έχει πάθει.
Είμαστε σίγουροι για την σωστή πολικότητα τροφοδοσίας ! ! !
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

ΑΠΑΝΤΗΣΗ  

  Από: T 120 R στις 12/03/2010 8:46 πμ.

Ευχαριστώ για την βοήθεια! Παιδιά το τροφοδοτικό δίνει συνεχές ρεύμα . Είμαι ηλεκτρολόγος δεν είμαι άσχετος.
Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα. Σας ευχαριστώ για την βοηθειά σας . Ηλεκτρικά σχέδια απο που μπορώ να κατεβάσω?

12 V  

  Από: T 120 R στις 12/03/2010 8:54 πμ.

Το μηχανάκι παιδιά είναι 12V, το συγκεκριμένο έτρεχε σε αγώνες στο Τατοι. Έχω δει και την πολικότητα, είναι σωστή. Η δίοδος Zener έχει ελεγχεί εργαστηριακά, όπως και η γέφυρα ανόρθωσης. Προωπικά οι γνώσεις μου φτάνουν εως εκεί. Λογικά για να ζεσταίνεται πρέπει η ανάστροφη τάση, να είναι πολύ μεγάλη και να γίνεται διάσπαση της διόδου.

Re: BOHUEIA!!!!!  

  Από: Native στις 12/03/2010 9:56 πμ.

Το σίγουρο είναι οτι το forum δεν λέγεται http://www.veteranoi_mastores_triumph.gr...οποτε όπως καταλαβαίνεις καποιος κανονικος μάστορας μηπως μπορεσει να σε βοηθήσει καλύτερα...

Και δεν νομίζω οτι πρεπει να ειναι αποκλειστικά Triumph...μπορεις να ρωτήσεις καποιον που ασχολείται με ιταλικά μηχανάκια ή αυτοκίνητα
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: BOHUEIA!!!!!  

  Από: grgasteus στις 12/03/2010 11:20 πμ.

Native"Το σίγουρο είναι οτι το forum δεν λέγεται http://www.veteranoi_mastores_triumph.gr...οποτε όπως καταλαβαίνεις καποιος κανονικος μάστορας μηπως μπορεσει να σε βοηθήσει καλύτερα...

Και δεν νομίζω οτι πρεπει να ειναι αποκλειστικά Triumph...μπορεις να ρωτήσεις καποιον που ασχολείται με ιταλικά μηχανάκια ή αυτοκίνητα "

διάβασα αυτό με το ιταλικό στοιχείο μέσα και ακόμα γελάω ! ! !
sorry για το offtopic
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ  

  Από: T 120 R στις 12/03/2010 2:54 μμ.

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια σας και για τον πολύτιμο χρόνο σας. Να στε καλά που βοηθήσατε όλοι λίγο με τις γνώσεις σας.

Re: BOHUEIA!!!!!  

  Από: T 120 R στις 12/03/2010 3:04 μμ.

Φίλε native το forum σίγουρα δεν είναι βετεράνοι μάστορες, αλλά σίγουρα υπάγεται στα τεχνικά θέματα.