ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ

ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ  

  Από: xristosxal στις 17/03/2010 10:21 πμ.

Καλησπερα παιδια.Πριν λιγες μερες αλλαξα το τιμονι στον τιγρη.Εβαλα ενα lsl μου το εδωσε ενας φιλος που το φορουσε στο δικο του tiger αλλα το πουλησε με το μαμα και του εμεινε.Οταν αφηνω τα χερια μου μετα τα 50 το τιμονι τρεμει σαν τρελο...που να τρεξω κιολας.Ο φιλος μου το φορουσε χωρις κανενα προβλημα απ οτι μου ειπε.Τι λετε να συμβαινει?Τα αντιβαρα ειναι αυτα που φορουσε ο φιλος μου με το lsl χωρις κανενα προβλημα.Εχουμε καμια ιδεα?

Re: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ  

  Από: xristosxal στις 17/03/2010 10:25 πμ.

xristosxal"Καλησπερα παιδια.Πριν λιγες μερες αλλαξα το τιμονι στον τιγρη.Εβαλα ενα lsl μου το εδωσε ενας φιλος που το φορουσε στο δικο του tiger αλλα το πουλησε με το μαμα και του εμεινε.Οταν αφηνω τα χερια μου μετα τα 50 το τιμονι τρεμει σαν τρελο...που να τρεξω κιολας.Ο φιλος μου το φορουσε χωρις κανενα προβλημα απ οτι μου ειπε.Τι λετε να συμβαινει?Τα αντιβαρα ειναι αυτα που φορουσε ο φιλος μου με το lsl χωρις κανενα προβλημα.Εχουμε καμια ιδεα?"

Και κατι που ξεχασα!Τα καβαλετα εμειναν τα μαμα!

Re: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ  

  Από: mixalakis στις 17/03/2010 10:29 πμ.

Ερώτηση:

Πόσα χλμ και σε τι κατάσταση είναι τα λάστιχά σου;
Ρωτάω γιατί συνήθως αυτά είναι υπεύθυνα για το κοσκίνισμα του τιμονιού και πιθανόν με την αλλαγή που έκανες να έγινε περισσότερο φανερό.

Re: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ  

  Από: xristosxal στις 17/03/2010 10:40 πμ.

Εχει 7500 και ειναι τα μαμα.Αλλα το προηγουμενο τιμινι το αφηνα με 150 χλμ και δε κοσκινιζε ουτε χιλιοστο.Τωρα αμα πω να το κανω αυτο..αντε γεια!!

Re: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ  

  Από: harrysvr στις 17/03/2010 11:10 πμ.

Οταν το αγόρασα, παρατήρησα απο την αρχή τρέμουλο απο τα 20χλμ και πάνω, πήγα στο σέρβις και ήθελε ζυγοστάθμιση ο μπροστινός τροχός, απλά το αναφέρω για όσους δουν παρόμοιο τρέμουλο, τώρα για το Χρήστο δε γνωρίζω...

Re: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ  

  Από: Sprinter στις 17/03/2010 11:41 πμ.

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις ειναι να πάς σ' εναν λαστιχα καλό να σου κοιτάξει αν η ζάντες και τα λάστιχα ειναι εντάξει (οχι με το μάτι, στο μηχάνημα) και να σου ξανακάνει ζυγοστάθμιση. Και εμπρός και πίσω.

Από εκεί και πέρα κοιτάς τα ρουλεμάν του λαιμού μην είναι πολύ σφιγμένα ή έχουν πρόβλημα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ  

  Από: xristosxal στις 17/03/2010 1:29 μμ.

Οκ ευχαριστω πολυ θα παω να το δω αλλα μου κανει εντυπωση που δεν αναφερατε καθολου τα αντιβαρα(μηπως θελει πιο βαρια) γιατι λιγο περιεργο μου φαινεται πριν αλλαξω το τιμονι να ηταν ολα οκ και μιση ωρα μετα με το καινουργιο τιμονι κοσκινιζε πολυ...Τωρα μπορει να προηγηθηκε και καμια σουζα πριν το αντιληθφω και να αρπαξε καμια ζαντα...

Re: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ  

  Από: chris34 στις 17/03/2010 2:10 μμ.

xristosxal"Οκ ευχαριστω πολυ θα παω να το δω αλλα μου κανει εντυπωση που δεν αναφερατε καθολου τα αντιβαρα(μηπως θελει πιο βαρια) γιατι λιγο περιεργο μου φαινεται πριν αλλαξω το τιμονι να ηταν ολα οκ και μιση ωρα μετα με το καινουργιο τιμονι κοσκινιζε πολυ...Τωρα μπορει να προηγηθηκε και καμια σουζα πριν το αντιληθφω και να αρπαξε καμια ζαντα..."


Ζαντα δεν νομιζω να αρπαξε το πολυ να σου χαλασε η κορονα του ελαστικου!!
Οτι ειχα παθει και εγω δηλαδη!!
Το αλλαξα το λαστιχο και ολα καλα!!Ουτε τρεμουλο ουτε τιποτα!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ  

  Από: spyro στις 17/03/2010 2:19 μμ.

chris34"
Ζαντα δεν νομιζω να αρπαξε το πολυ να σου χαλασε η κορονα του ελαστικου!!
Οτι ειχα παθει και εγω δηλαδη!!
Το αλλαξα το λαστιχο και ολα καλα!!Ουτε τρεμουλο ουτε τιποτα!!!"


αν είναι χαλασμένη η κορώνα του ελαστικού αλλά παρολαυτά η πίεση είναι σωστή δεν εξηγεί το έντονο τρέμουλο του τιμονιού. Απο "χαλασμένη κορώνα" υπάρχει μια ασάφεια στην κύληση, (το πολύ ένα μικρό παλατζάρισμα) αλλά επουδενί έντονο τρέμουλο.

Αλλού πρεπει να είναι το πρόβλημα........ και σιγά που θα διαφωνήσω με τον Sprinter που είπε να κοιτάξεις το ρουλεμάν του τιμονιού ή την ζάντα

Re: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ  

  Από: vassat στις 17/03/2010 10:16 μμ.

Σε ορισμένες μοτό ευθύνεται και η πίσω βαλίτσα(top case), σε περίπτωση που υπάρχει τοποθετημένη...
/ΒΣ

Re: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ  

  Από: Sprinter στις 17/03/2010 11:35 μμ.

vassa"Σε ορισμένες μοτό ευθύνεται και η πίσω βαλίτσα(top case), σε περίπτωση που υπάρχει τοποθετημένη...
/ΒΣ"


Σωστό κι αυτό
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ  

  Από: chris34 στις 18/03/2010 8:46 πμ.

spyr"
chris34"
Ζαντα δεν νομιζω να αρπαξε το πολυ να σου χαλασε η κορονα του ελαστικου!!
Οτι ειχα παθει και εγω δηλαδη!!
Το αλλαξα το λαστιχο και ολα καλα!!Ουτε τρεμουλο ουτε τιποτα!!!"


αν είναι χαλασμένη η κορώνα του ελαστικού αλλά παρολαυτά η πίεση είναι σωστή δεν εξηγεί το έντονο τρέμουλο του τιμονιού. Απο "χαλασμένη κορώνα" υπάρχει μια ασάφεια στην κύληση, (το πολύ ένα μικρό παλατζάρισμα) αλλά επουδενί έντονο τρέμουλο.

Αλλού πρεπει να είναι το πρόβλημα........ και σιγά που θα διαφωνήσω με τον Sprinter που είπε να κοιτάξεις το ρουλεμάν του τιμονιού ή την ζάντα "


Φιλε Σπυρο επειδη ειμαι παθων απο "χαλασμενη κορωνα" σε πληροφορω οτι εχει πολυ μεγαλο τρεμουλο το τιμονι.Το αλλαξα το ελαστικο και ηρεμησα!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ  

  Από: Theophilos στις 18/03/2010 11:10 πμ.

Ola ayta einai pithanoi logoi gia to koskinisma tou timoniou, mpwrei na proyphrxe alla na egine aisthito twra me thn allagh logo tou oti to lsl profanos exei kai megalhterh diametro!
kata pasa pithanothta einai oi zantes kata thn gnwmh mou ( h mprwsta )
Kai h valitsa paizei rolo ( top case ) alla meta apo kapoioa taxhthta 100km px!
h akoma kai sta lastoixa. kata pasa pithanothta dhl... to provlhma vriskete ston mprwsta troxo!
Opoios fovatai,... menei spiti kai koimatai!!!...

Re: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ  

  Από: galileos στις 22/03/2010 11:04 πμ.

Σε πρόσφατο ταξίδι με μαμά βαλίτσες (τριπλέτα), μαμά λάστιχα και 2000km στο κοντέρ σε ταχύτητες 60-70 το τιμόνι έτρεμε επικίνδυνα. Σε όλες τις άλλες ταχύτητες δεν είχα κανένα πρόβλημα, τουλάχιστον μέχρι τα 150+ που ταξίδεψα. Στην πρώτη στάση για διανυκτέρευση έβγαλα τις βαλίτσες και όλα μια χαρά!! Μάλλον θα έφταιγαν οι βαλίτσες. Όπως και να έχει το θέμα το πρόβλημα εμφανιζόταν μόνο στις πολύ μικρές ταχύτητες και μόνο όταν άφηνα και τα δύο χέρια από το τιμόνι.
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ  

  Από: xristosxal στις 22/03/2010 1:05 μμ.

και σε με να το ιδιο συμβαινει αλλα δεν εχω βαλιτσες.απο βδομαδα θα αλλαξω λαστιχα θα κανω και μια ζυγοσταθμιση για να δουμε αμα οφειλεται εκει.